Огнестрелно оръжие, обща тема

andro

Потребител
Тук става въпрос за две различни разбирания за водене на сражения.Американската ,по малко стрелба повече точност и съветската ,повече стрелба и повече ранени.Точно ранени.Идеята е била .че всеки ранен ангажира поне още двама които да го изнесат от боиното поле и че виковете на ранените деистват на останалите.Системата на заключване затвора на американската ав. карабина 7 мисля че бяха шлици ,определено не носи на мръсотия.Отделно че малкия калибър и факта че отначало пушката е нямала зип за почистване,понеже смятали че се самопочисва ,им струва доста.Така че М16 в първоначалният си вид е било едно калпаво оръжие,поне за джунглите на Виетнам.
 

angelmr

Редовен Потребител
andi написа:
Гениално оръжие и гениален боеприпас - като повечето неща заложени като концепция от немските военни инженери .

Малко със закъснение, но концепцията не е немска, а датира от първата световна война и ако не бъркам чисто концептуално е италианска. Първия произведен беше някаква италианска берета, но не в серия, а само тестови прототипи. Първото малосерийно подобно оръжие, видяло бойни действия (през първата световна война, но е използван до финландската) е руския автомат фйодоров. Макар че тук не съм сигурен дали този автомат не влиза в критериите просто по случайност. Но до колкото си спомням патрона арисака е избран именно за да се понижи отката и да бъде възможен автоматичен прицелен огън от ръка, а въпросния патрон откъм енергетически характеристики е близък до скъсените пушечни патрони нa Mp43 и АК47. Скъсения патрон пушечен калибър не помня къде беше разработен, върти ми се в главата нещо за франция, но може и да бъркам. Германците в случая просто събират разработеното до момента в първия наистина масов образец щурмова пушка. Но през годините до ВСВ може би всяка основна държава разработва нещо подобно, но не се стига до приемане на въоръжение, освен хомеопатичните бройки руски автомати.
 

lubo

Редовен Потребител
Един голям плюс за АК е избора на боеприпас!За живота на цевта от първостепенно значение е така наречения олвербор коефициент,който съпоставя диаметъра на проектила и обема на гилзата.С думи прости 5,56 НАТО пържи цевта за около 2500 изстрела а 7,62х39 за около 11000 изстрела!
 

anibis

Редовен Потребител
Всеизвестен е факта, че при войната във Виетнам всеки американски рейнджър се е опитвал да се снабди с АК-7.62.
След тебе колега,първо ти ми показа къде е топлата вода,че аз тогава е открих. ;)
И продължавай да гледаш много научни филми,те ще ти подскажат че наистина US Армията е използвала когато им попадне винаги АК :wall:
А за дописките/хлабините/искам ти дами кажеш защо е по добро от към екстремни ситуации АК отколкото АР16
 

bgbul

Редовен Потребител
anibis написа:
Всеизвестен е факта, че при войната във Виетнам всеки американски рейнджър се е опитвал да се снабди с АК-7.62.
След тебе колега,първо ти ми показа къде е топлата вода,че аз тогава е открих. ;)
И продължавай да гледаш много научни филми,те ще ти подскажат че наистина US Армията е използвала когато им попадне винаги АК :wall:
А за дописките/хлабините/искам ти дами кажеш защо е по добро от към екстремни ситуации АК отколкото АР16
Приятно е да си говорим за интересните за нас неща- стрелба, оръжия и други.
Да се правя на оръжеен инженер няма как да стане. Аз съм стрелец. Стрелям с всичко каквото ми попадне без да ме интересува колко са допуските на оръжието. Включих се в темата заради истината. Която знам и съм чул съм я написал. Просто бъбрене. Дума дупка не прави.
Относно групите на 100 м с показаните снимки истината не стана ясна.
Нито оръжието (вероятно АК), нито мерните прибори (механични- мерник-мушка).
Само предположение - на 100 м дори от "станок" такава група е РЯДКОСТ, а не закономерност и възможност.
Колкото и патрони да е изстрелял стрелецът, каквато и да му е адресната регистрация такава група не може да направи дори от 10 пробни серии на 100 м с механични мерни прибори. Ако иска с АК, ако иска М 200 не може.
За радост ние с БГ регистрация сме служили по 2 години. Стреляли сме с АК достатъчно.
Та - не ми се спори за възможни групи на 100 м с механични. За това попитах от станок ли е групата.
Топлата вода - тя е за всички. Нека си остане така.
 

hlapeto

Потребител
Абсолютно верно!
Да включа само и динята на 130 метра - 10 от 10 с АК .
Всъщност да не казвам голяма дума , но половината форум ще го направят това с въздушна пушка.
Някак ми е странно да ги сравнявам двете.
 

Вячеслав

Потребител
Отстрел травматического пистолета ПМ-Т (6П42-9)

Може да е пускано от някои от колегите, но за тези, които не са го гледали нека обърват внимание на коментарите на стрелеца при всеки травматичен патрон и енергията, която отдава.Аз лично незнаех, че е толкова близко до някои модели въздушни пушки. Приятно гледане .. и слушане. ;)
 

didarai

Редовен Потребител
Дано не се развият като предният път нещата по повод М16 , но ето един клип в който научих нещо интересно като статистика.(ако не съм омотал превода ;))
Способностите на М16 чисто технологично при идеални условия са за поразяване на мишена "коленичел човек" на разстояние 300 метра на 100% и дори остава 60% на 700 м. (3,53 м. от клипа).
Дори обаче при условия без стрес , поставена в ръцете на войник 100% успеваемост падат до 100 м. В армейските курсове по стрелба на 300 м. успеваемостта е под 70% , която при реална битка под стрес на това разстояние пада на около 10 %.
А иначе скоро гледах друг в който американец обясни , че разликата в концепцията от 16-ката и ак 47 най-лесно се забелязва по предпазителя.На АК от сейф се минава първо на автоматичен и после единичен , а при американеца е обратно , та той го синтезира така : "АК47 е мислен по начало като "картечница" , а м16 като пушка" .
Advanced Combat Rifle 1990 US Army Search for M16 Replacement
 

angelmr

Редовен Потребител
Дано не се развият като предният път нещата по повод М16 , но ето един клип в който научих нещо интересно като статистика.(ако не съм омотал превода ;))
Способностите на М16 чисто технологично при идеални условия са за поразяване на мишена "коленичел човек" на разстояние 300 метра на 100% и дори остава 60% на 700 м. (3,53 м. от клипа).
Дори обаче при условия без стрес , поставена в ръцете на войник 100% успеваемост падат до 100 м. В армейските курсове по стрелба на 300 м. успеваемостта е под 70% , която при реална битка под стрес на това разстояние пада на около 10 %.
А иначе скоро гледах друг в който американец обясни , че разликата в концепцията от 16-ката и ак 47 най-лесно се забелязва по предпазителя.На АК от сейф се минава първо на автоматичен и после единичен , а при американеца е обратно , та той го синтезира така : "АК47 е мислен по начало като "картечница" , а м16 като пушка" .
Advanced Combat Rifle 1990 US Army Search for M16 Replacement

Като стана дума за автоматите и техните възможности за прецизна стрелба вижте това:


Лек ъпгрейд на АК с нов прицел изнесен назад повишаващ значително възможностите на оръжието. Явно с подходящия дулен компенсатор самия автомат си е достатъчно точен, просто късата мерна линия го ограничава.
 

qtex

Потребител
Прилича на правилна, но трябва още видео и снимков материал за точно по-добро проучване... :-[
 

qtex

Потребител
Ето какво мернах във Facebook тази сутрин - Blaser R93 Duo Luxus. 2 цеви, двоен линеен (straight-pull) затвор Докато се ровех в нета мернах такава с калибри .300 Win/.300 Win с цена 22 000 евро


PMMmZO9.jpg
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
"Умна" е не пушката, а "установката" закачена над пушката.
 
Нагоре