ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

methaa

Редовен Потребител
Вчера с един приятел ходихме да постреляме с хасанчето. Целта беше да се позабавляваме на макс :yahoo:
Не сме стреляли за групи или по мишени, а просто за кеф.
За мишени сме избрали няколко бутилки от минерална вода 1,5 литра и няколоко ПРАЗНИ от бира.
И се започна... Въртя си аз паралакса докато слънцето ми блести в очите :crazy: и гледам че бутилката се намира на около 100 метра от мен, измерени по паралакса. Поглеждам без оптиката и гледам че бутилката е на макс. 60-70 метра :eek: Извадих рулетката ;)
Оказа се че беше на 54 метра. Изглежда че оптиката мери разстоянията когато слънцето е зад мен или отстрани. Моя приятел се посмя малко и продължихме.
Следващите цели бяха от 90 до 130 метра. Там паралакса почти не ми вършеше работа... Та моя приятел, който е военен ми сподели как се мерят разстоянията с помоща на милдота ???
Първият опит направихме с една бутилка от минерална вода на около 100 метра (видими без оптиката). Той хвана пушката и телефона и съвсем уверено ми каза - 96 метра (отново :eek:) и така още няколо цели до 130 метра и за мое учудване се оказа прав.
Измерванията се извършват по следния начин - ако имате бутилка от м. вода на някаква дистанция, просто слагате оптиката (ако е с променливо увеличение) на посоченото от производителя увеличение при което милдота става "истински". При моята оптика е х12.
Бутилката 1,5 литра е 32 сантиметра висока. Гледате колко милдота ви заема бутилката на правилното увеличение. Сега следва малко математика... 0,32 (височината на бутилката в метри!) се умножава по 1000 и се разделя на броя измерените от вас милдотове.
Пример:
Същата бутилка ако ви заема 3,3 милдота, то тогава се получава следното: 0,32*1000/3,3 = 97 метра.
Тук просто трябва да знаете големината на мишената. Също така е възможно да се обърне формулата. Вместо разстояние да се мери височината и/или широчината на мишената, при условие че знаете разстоянието! Иначе едно уравнение с 2 неизвестни ще се реши само с рулетката ;)
Та този метод се оказа доста точен за мерене на по-големи дистанции, особенно за хора които нямат далекомери (рейнджфайдъри :mad:) като мен или не им се разпъва над 20 пъти рулетката.
Резултатите съм ги сравнил с Чеиргъна и се оказаха доста близки!
Извинявам се ако тези неща са публикувани някъде... просто не съм видял.
Надявам се че съм бил полезен :cheers:
 

TeXHo

Потребител
Колега, тези неща със сигурност ги пише някъде, но е добре да се повтарят от време на време. Все пак сред нас има нови и нови хора, които не можем да очакваме да се върнат стотици страници назад, за да видят нещо интересно и полезно, затрупано под куп лични нападки и караници.

Така че, преди някой от форумните "падари" да се разбучи, браво от мен! Интересна информация, подкрепена с пример, който е близък до почти всеки фен на далечната стрелба.

Хубаво е да се добави, че формулата може да се прилага и при различни от "стандартното" увеличение - просто трябва да се установи по практически път, на кое увеличение какъв коефициент за корекция трябва да се ползва.

Освен това, за повечето смартфони има безплатни приложения, които бързо и лесно, с помощта на графики, пресмятат дистанции, размери и т.н. при зададени останалите променливи от уравнението.

Колкото до измерването с паралакса на оптиката - при увеличаване на дистанцията, дълбочината на фокуса на оптиката рязко се увеличава. Поради тази причина, големи разстояния не се мерят с паралаксното колело. Освен това, различната осветеност води до различна позиция на паралакса при която човешкото око успява да фокусира мишената.

И още нещо - при повечето оптики, "истинския" милдот е при увеличение 10х. Ако оптиката няма увеличение 10х, милдота е "истински" при максималното налично увеличение. Има и оптики, при които производителя е избрал друго стандартно увеличение - 12х или по-често 20х. Моят съвет е, проверете си с рулетката на кое увеличение ви е точен милдота, независимо какво казва производителя.
 

didarai

Редовен Потребител
Някой знае ли името на този катер от морската градина?И той ли освен миноносеца се казва "Дръзки"?
pic014.jpeg
 

petkof

Редовен Потребител
Мога да питам някой.Това е торпеден катер, развивал почти 50 възла в час.Точно този екземпляр е бил на въоръжение в Атия.На него е служил бащата на мой приятел, който за съжаление почина, иначе щях веднага да го питам.
 

didarai

Редовен Потребител
Стана въпрос за местоположение и човек от Варна ме убеждава ,че това е "Дръзки" . Аз знам , че тва не е миноносеца добре , но не знам дали това е и името на катера или просто се е наложило така от варненци (нямам такъв спомен).Отделно вече наистина ми стана интересно за истинското му име на катера.
 
A

Anonymous

Гост
моделDIVA, Android 4.0.4 , версия на ядрото 3.0.21-perf-g755019f , N на версиятаV2.0.1.20130716 Това са данните от самия таблет.

PS На катера доколкото си спомням ( понеже доста често минавах от там) , наистина пише "Дръзки" , но това е торпедоносеца , торпилирал турския крайцер "Хамидие". Миноносеца е друга бира. :yes:
 

didarai

Редовен Потребител
Миноносеца потопява крайцера Хамидие .Това е катер от ново време както Петко каза.То си му личи отвсякъде.Миноносеца е поставен в отлят от бетон "канал" в земята , а този е на постамент качен и е се вижда от улицата.
Тва е миноносеца торпилирал крайцера :
photo_verybig_759156.jpg
 

didarai

Редовен Потребител
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B8_%28%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%86%29
На торпедата в началото са им казвали и мини.Но специално за "Дръзки" винаги съм го срещал като "миноносец" .
пп
Сега видях , че цитираният сайт е на ВММ .По спомен и на табелата едно време си го пишеше "миноносец" , а и във всяко издание тогава така го водеха (и въобще корабите от този клас тогава).Мисля торпедоносци (по скоро торпедни катери) ,са наричали такива с по-малко водоизместване от "Дръзки" . Ако вече се водят катери , не ми е проблем.Мен ме интересува името на торпедният катер на постамента , за да знам и друг път да го давам като ориентир.По спомен се водеше "торпеден катер .....някакъв си номер(123к) "
 

batnan

Редовен Потребител
didarai написа:
Стана въпрос за местоположение и човек от Варна ме убеждава ,че това е "Дръзки" . Аз знам , че тва не е миноносеца добре , но не знам дали това е и името на катера или просто се е наложило така от варненци (нямам такъв спомен).Отделно вече наистина ми стана интересно за истинското му име на катера.
Може това да е местоположението защото зад фундамента на първата снимка се вижда носа на "Дръзки" .Не съм сигурен де не съм ходил там,или поне нямам спомен :cheers:
 

C/E

Потребител
didarai написа:
Някой знае ли името на този катер от морската градина?И той ли освен миноносеца се казва "Дръзки"?
pic014.jpeg
Тези катери, докато са били на въоръжение не са имали имена, а само номера.
Това са катерите клас "Комсомолец" и дори за сегашните стандарти са доста бързи.
Подробности има тук: http://www.pan.bg/view_article-35-4811-Torpedni-kateri-tip-Komsomolec.html
:cheers:
 

krasiml

Потребител
Бутилката 1,5 литра е 32 сантиметра висока. Гледате колко милдота ви заема бутилката на правилното увеличение. Сега следва малко математика... 0,32 (височината на бутилката в метри!) се умножава по 1000 и се разделя на броя измерените от вас милдотове.
Пример:
Същата бутилка ако ви заема 3,3 милдота, то тогава се получава следното: 0,32*1000/3,3 = 97 метра.
Тук просто трябва да знаете големината на мишената.

Точно това е смисъла на мил дот скалата ( както и на всички останали) , а именно снайпериста да може да определи разстоянието до целта максимално точно. От тук на татък може да прави корекции с тумблерите или да стреля по дотове. Това беше първото нещо ,което разучих при купуването на първата ми оптика. :cheers:
 

st_beer

Редовен Потребител
Преди доста години 1986-1989 прекарах 1096 "незабравими дни" или 3 години от живота си на ракетен катер в Созопол. Наистина страшно бързи машини. Имаха 3 самолетни звездообразни двигателя с по 56 цилиндъра и горяха по 1 тон газьол на час.
 

andi

Редовен Потребител
По мое време ( 90-93г) ракетния и торпедния дивизион бяха в Созопол .Ама имаха по 4 торпедни апарата , а този на снимката е с 2 . Сега са в Атия , а базата в Созопол щяла да става чстен хотел .
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Точно така е - цялата математика е вярна, но верния резултат от задачата зависи изцяло от това да знаеш много точно размера на целта (естествено и да знаеш константите на оптиката си). Ако това не го знаеш - математиката умира. Цялата работа опира до това, че за военни цели се работи винаги със определени елементи, които са известни като размер. Тоест ръстова мишена (изправен човек) приема се 170см, танк - размерите са постоянни, телеграфен стълб също и т.н. Но при случайна мишена нейния размер трябва да се предполага и ако се сбърка в предположението - то това дава грешно изчисление на дистанцията. Тоест милдот скалата, а и всяка друга скала може да се ползва за определяне на разстояния с не много голяма точност. При стрелба по относително големи цели върши доста добра работа, но при необходимост от прецизен изстрел по малка цел, точното определяне на разстоянието е един от най-важните фактори.
 

sts1969

Редовен Потребител
carp_777 написа:
Здравейте колеги коя оптика ше по-добре за флоберка- http://gunshop.vertex-bg.net/product-428.html или http://gunshop.vertex-bg.net/product-136.html
Мисля че има нещо объркано в описанието на двете оптики...или по-скоро снимките са разменени. Ще е неудобно в един момент ако нямат милдот скала...особенно за флоберка с цели намиращи се на над 100м. ако ще изчисляваш разстояния до обект. Тази с паралакса е по-добра според мен и е с по-финна настройка по хоризонтал и вертикал...но пак уточнявам че според мен снимките са разменени.
 
Нагоре