ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

A

Anonymous

Гост
Не ми трябва за вкъщи. Чичо ми и стринка ми са глухи. На тях не им трябват много канали, но искат да гледат и на малкото телевизорче в кухнята. Ще пробвам да свържа с коксиален кабел приемника с телевизора и ще пиша резултата.
Не съм убеден че ще се получи. Сигнала трябва да се вземе от приемника , а евтините нямат втори изход (за коаксиален кабел). От телевизора не знам как ще стане , зависи какви изходи има . Старичките, горките са само с антенен вход .

Я да попитам някой използвал ли е от тези отоплителни конвектори на ADAX http://www.pazaruvaj.com/CategorySearch.php?st=ADAX смятам да го използвам за стая около 13 кв.м. От това което четох има доста противоречиви отзиви, знам само че зависи за колко голямо помещение ще служи, лично смятам да е малко по-мощен и може би ще работи постоянно ако е и икономичен за да не чакам да затопля студена стая ако загряват много бавно въздуха.
Интересува ме предимно тази марка, че от другите има доста негативни мнения. Ако отхвърля този вариант за отопление (евентуално по-икономично) ще продължавам с масления радиатор в комбинация с духалката за бързо стопляне ;)

Ами от доста опит и експерименти за икономично отопление, мога да кажа - не си хвърляй парите за тоя дето духа. Стара п-ка в нови гащи т.е. - подобие на маслен радиатор с нова и по модерна визия. Да не казвам ,че и откъм ефективност - по зле.Къпи си по стария , сигурен начин с духалките за бързо стопляне и масления радиатор. Единственото което може да добавиш е електронни терморегулатори за температурата и ефекта става по добър отколкото при тия новите боклуци с модерна визия.


amudjiev Не съм убеден в тия търговски трикове.
2.5 KW , почти никога
, са твърде относителни понятия за месечната сметка за ток.
 

dberov

Редовен Потребител
Я да попитам някой използвал ли е от тези отоплителни конвектори на ADAX http://www.pazaruvaj.com/CategorySearch.php?st=ADAX смятам да го използвам за стая около 13 кв.м. От това което четох има доста противоречиви отзиви, знам само че зависи за колко голямо помещение ще служи, лично смятам да е малко по-мощен и може би ще работи постоянно ако е и икономичен за да не чакам да затопля студена стая ако загряват много бавно въздуха.
Интересува ме предимно тази марка, че от другите има доста негативни мнения. Ако отхвърля този вариант за отопление (евентуално по-икономично) ще продължавам с масления радиатор в комбинация с духалката за бързо стопляне ;)
Благодаря предварително на далите мнение :cheers:

Колега, моя съвет е да се ориентираш към марката Dimplex. Не е известна в България но е една от водещите в света в отоплителната техника и мога да гарантирам за качество на изработка и материалите. Имах 13 години магазин за бяла и черна техника още преди да се пръкнат Хипермаркетите и внасях от Сърбия, там видях тази марка и си купих за мен радиатор и вече 17 години работи прекрасно. Максимална мощност 2.3KW с КПД 97%. Чугунен резервоар за маслото тип серпентина покрит с декоративни страници, две степени( 50 и 100% мощност), безстепенен терморегулатор от 5 градуса до МАХ и защита против пожар, ако бъде съборен се изключва автоматично. Лесно преносим с дръжка в предната част и колелца в задната. Хола ми е 6 на 4 метра и го прави баня а за по малко помещение се настройва от трермостата. Не можах да го намеря на изображения затова го щракнах. :cheers:

http://imageshack.us/a/img268/2603/gbub.JPG

http://www.noviz.com/dimplex.aspx

http://www.pazaruvaj.com/CategorySearch.php?st=Dimplex
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
leopardars написа:
Едно въпросче за цф. еф . телевизия ;) . Приемника е свързан с телевизора чрез евро букса. На приемника остава един изход за коксиален кабел. През него мога ли да свържа втори телевизор.

Този втори изход е да подава сигнала от антената евентуално и към втори приемник за да не се налага още една антена /все едно има вграден сплитер/ Ако искаш да пуснеш вече декодирания сигнал към втори телевизор трябва приемника да има модулатор. Това означава че освен тези две високочестотни букси отзад /мъжка и женска/, трябва да има още една двойка такива /или само една, но в повечето модулатори са две/. Недостатъка са ти го написали по-долу. Иначе какъвто и приемник да вземеш, гледай да поддържа HD. Не да има HDMI а да може да декодира HD канали, защото до няколко години предполагам че телевизиите ще влязат в час и ще пуснат програмите си в HD формат. :cheers:
 

amudjiev

Потребител
U-2 написа:
Не ми трябва за вкъщи. Чичо ми и стринка ми са глухи. На тях не им трябват много канали, но искат да гледат и на малкото телевизорче в кухнята. Ще пробвам да свържа с коксиален кабел приемника с телевизора и ще пиша резултата.
Не съм убеден че ще се получи. Сигнала трябва да се вземе от приемника , а евтините нямат втори изход (за коаксиален кабел). От телевизора не знам как ще стане , зависи какви изходи има . Старичките, горките са само с антенен вход .

Я да попитам някой използвал ли е от тези отоплителни конвектори на ADAX http://www.pazaruvaj.com/CategorySearch.php?st=ADAX смятам да го използвам за стая около 13 кв.м. От това което четох има доста противоречиви отзиви, знам само че зависи за колко голямо помещение ще служи, лично смятам да е малко по-мощен и може би ще работи постоянно ако е и икономичен за да не чакам да затопля студена стая ако загряват много бавно въздуха.
Интересува ме предимно тази марка, че от другите има доста негативни мнения. Ако отхвърля този вариант за отопление (евентуално по-икономично) ще продължавам с масления радиатор в комбинация с духалката за бързо стопляне ;)

Ами от доста опит и експерименти за икономично отопление, мога да кажа - не си хвърляй парите за тоя дето духа. Стара п-ка в нови гащи т.е. - подобие на маслен радиатор с нова и по модерна визия. Да не казвам ,че и откъм ефективност - по зле.Къпи си по стария , сигурен начин с духалките за бързо стопляне и масления радиатор. Единственото което може да добавиш е електронни терморегулатори за температурата и ефекта става по добър отколкото при тия новите боклуци с модерна визия.


amudjiev Не съм убеден в тия търговски трикове.
2.5 KW , почти никога
, са твърде относителни понятия за месечната сметка за ток.

Приятелю....не искам и да да си помисля, че трябва да те убеждавам колко по-добре ми е с конвектора....Друго си е да ти бръмчи духалката и да вдига прахоляка от пода. За лъчистите боклуци....да не говорим.... :)
Найстина не мога да съм убедителен....все пак не съм тъговец на техника....а само ползвател и също се стремя да намеря това което ми създава комфорт и удобства. :cheers: :cheers: :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
За ТЕЦ-а спор няма Миро, особено както работеше едно време в Пловдив целия блок се отопляваше и зимно време сме отваряли прозорците да се разхлади вкъщи (с чугунени радиатори сме) където сме били по къси ръкави и гащи ;) Все още в Пловдив се отопляваме с ТЕЦ ама температурата е друга вече за съжаление, пък и сметките са други :(
Само колеги не го обръщайте на заяждане, още веднъж благодаря на писалите :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Един пример.
Два апартамента, еднакви , на различни етажи с еднакви дограми.
В единят се отоплява голяма стая с голям конвертор (забравих марката......френски някакъв , уж най-висок клас кат го взехме,може да я видя) денонощно и кухнята с малък конвертор само през деня.Живее 1 човек ,ползва бойлер и хладилник ,но не готви.Сметка за ток ноември месец .....180 лв.
В другият работят 2 климатика в 4 стаи (9 и 12) живетя 4 човека и готвят.Сметка .........130 лв.
Де я виждате таз икономия в тез конвертори не знам.Може би за квартира (ако си за малко) върши работа ,но аз ако ще давам над 300 лв за печка на ток , бих добавил още толкова и да си взема климатик.В крайна сметка и той е разглобяем и може да се мести с мен(евентуално в друга квартира).Разликата в цената с конвектора ще се изплати още първата зима.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Конвектор, духалка, радиатор, лъчиста печка... каквото и да е, щом пише 2 kW все една и съща работа ще върши. Може и да има някаква микро разлика теоретично, но на практика няма да го усетите като градуси в стаята. А иначе сметката една и съща, само дето духалката е в пъти по-евтина от марков конвектор.. Живеех преди в един апартамент на10-ти етаж. Всички надолу се отопляваха на дърва. Комина на на блока минаваше през спалнята ми. Е да ви кажа че в най-студените зимни дни пусках една стара Елва на която и работеше само единия реотан и в стаята беше 20-на градуса. Така че са много индивидуални нещата с отоплението.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Чета и се чудя какво ли е да се "стоплиш" в 13-20 кв. стая.Тази в която стоим ние е 90 кв.но кубатурата е МНОГО защото една трета от тавана ми отива на втория етаж.Та се питам тези "лакоми" печки (2,5 кв.) какво ли ще стоплят.Аз ползвам колона 24 ка климатик (2.4 кв.) и до 0 гр. от вън,я карам с него,едвам след това пускам парното.Да не говорим че лятото се и "охлаждаме"
Та аз също съм твърдо за климатика. ;) :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Евгени много повърхностно разглеждаш нещата, видял си един пример и вече си правиш крайни изводи относно работоспособност КПД на уредите и икономичност, а колкото до икономичността много зависи и как си настройваш уреда да работи в смисъл до като те няма работи ли и постоянно ли е на макс мощност.
Имам колежка която има и ADAX и от тези френските за които говориш и вика че определено има разлика между двата в работата им и тя каза, че не е доволна от френския.
Сега да тръгнеш да ми обясняваш за климатика какви са му плюсовете и т.н. няма смисъл знам ги много добре предимствата му, но така ми се налага и така съм решил пък и жилището не е мое все пак !
Конвектор, духалка, радиатор, лъчиста печка... каквото и да е, щом пише 2 kW все една и съща работа ще върши..................А иначе сметката една и съща, само дето духалката е в пъти по-евтина от марков конвектор
Ееее Оги бива ли такива неща да пишеш, хич не си прав. С духалката първо сметките спрямоедин маслен радиатор са поне двойни (зависи и от радиатора разбира се) Аз примерно пускам духалката само за 20 мин за да отвърне въздуха до като и загрее добре радиатора, после я спирам. Радиатора си има режими на работа в случая моя мога да го регулирам на 1 или 2 KW да работи като загрее добре го щраквам на едно и да задържа температурата. Сметките за ток са ми стигали макс 130 лв и то миналата година в най-големите студове кога пропищяха всички от сметките, инак повече 100 лв съм нямал предни години. Аз имам и познати с климатици плащат и по 250 лв ама не им се смея или бъзикам, да не говорим че всяка година имат гаранционно обслужване и т.н.
Реално има малко информация за тоя тип отопление из форумите където съм срещал, а хората дето ги плюят главно съм забелязал, че или не са се отоплявали с подобни уреди, или ако са си взели такъв са взели от най-ефтините и не подходящи за помещението което искат да отопляват ( това често и за избора на климатици се случва), и разбира се кофти марка на уреда.

Въпроса за не разбралите не ми е конвектор или климатик ! А ако сте използвали конвектори или знаете нещо реално за тях като качества или сметки дали си заслужава спрямо сегашния ми начин на отопление :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
+1 за климатика. Моят е 24-ка колона, на пълна мощност харчи 2.4KW но отдава топлина 7.5KW. При положение че цяла зима не го изключвам при затоплени стени на стаята той си влиза в режим и включва и изключва и сметките ми за ток не са превишавали 130лв и в най големите студове. Освен климатик имам 80л. бойлер, още един 10л в кухнята, пералня, миялна машина, хладилник, едно LCD и два обикновени телевизора, два компютъра, два усилвателя по 750W с мощни колони, използвам енерго спестяващи крушки понеже работя нощем и като тегля чертата сметката е повече от добре. Използвал съм всякакви отоплителни уреди но по икономично от климатика няма.
 

didarai

Редовен Потребител
soundmax написа:
Евгени много повърхностно разглеждаш нещата...
Примера никак не е един щото още като студент( преди близо 20 г) съм се отоплявал с конвертор.Разбира се още се търкалят и маслени радиатори , тапове всичко от менюто , та имам представа от всички(и подови и нафти и т.н.).
Колкото и неповърхностно да ги разглеждам (по-точно колкото и да се усложняват от реклами , вносители и др.) нещата, Оги е синтезирал основният физичен принцип.Имаш обем който да се затопли.Ползваш ток.Вълшебни уреди ..... още няма(климатика може да се разглежда като такъв щото вкарва 3 пъти повече от колкото черпи) и разликите ще са неразличими.Разлика осезаема ще има(за едно и също помещение) , ако се подържат различни температури.(регулация може да си правиш по най-различен начин ....и с духалката включително).
Ако тръгне спор климатици..........всичко останало или конвертори ..........всичко останало , спора ще е като ПЦП срещу ПП.Демек.........безмислен.
Ясно е , че на квартира не всеки ще ти разреши да къртиш , но пък има схеми (климатик срещу не плащане на наем ....примерно).
Ясно ми е , че ти най-добре за себе си знаеш кое и как , просто 300 лв за ел печка ??? .....не ми се вмества в представите за каквато и да е икономия.

ПП
Аз сред "вещите" не се тикам да съм.Явно да си "вещ" тряя да се пише на ЛС.Дадох реален пример НЕ от 1 месец , а от години ползване и не от един уред.
Успех в икономиите :goodbye:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ако тръгне спор климатици..........всичко останало или конвертори ..........всичко останало , спора ще е като ПЦП срещу ПП.Демек.........безмислен.
Аз тъкмо преди 10 мин си мислех нещо подобно ама от рода - търся си ПЦП до 600 лева коеда избера ? И отговора разбира се - Мани ги тея вземи си Дейстет ;)
Сега някой да не вземе да се засегне :cheers:
Аз каквото имах да казвам казах - който има наблюдения да ми пише на ЛС ако желае, както не малко колеги ми писаха, че са доволни и при какви условия, че явно не им се спори с по-вещите ;)
 

amudjiev

Потребител
Колеги...сметките ви зависят от това кой колко топло обича и как му е изолирано помещението което отоплява или охлажда.
Различията основно са в начина на разпространение на топлината от различните отоплителни уреди.
При духалките и климатиците има постоянно движение на въздуха /течение/ и неравномерни температури "горе" и "долу"
Конвектора...имате естествена конвекция....ниска температура на отоплителния уред....съответно по-безопасна употреба /пожар/ и по-дълготрайна безаварийна работа естествено при добрите марки конвектори.
Най добро разпределение на температурите дават при лъчистите отоплители, заради еднаквите температури на загретоте повърхности "горе" и "долу" ....може и да сте го забелязали на термографските снимки.
Липсва движение на въздуха /течения/ и съответно вдигането на прах заради това...както в случая с климатиците и духалките.
Лъчистото обаче е доста скъпичко и изисква добре изолирани помещения... няма бързо стопляне т.е. подходящо е за използване в помещения където няма да го изключвате и които се употребяват постоянно.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Любо, има доста форуми където хората са го обяснили подробно. С формули и всичко както му е реда. Не искам да се правя на всезнайко или да споря или каквото и да било. Просто се опитвам да помогна. Когато говорим за обикновени отоплителни електроуреди принципа на действие е подобен - превръщат директно електричеството в топлина. Както Евгени каза вълшебни уреди няма. От едно количество електричество ще получиш дадено количество топлина. Без особено значение какво точно се използва за реотан - жица, панел или друг вид реотан. Просто исках да те посъветвам да не харчиш прекалено много пари за конвектор. И не мисли че духалката не можеш да я пуснеш на 1 kW. Можеш, и термореле си има да ти изключва и включва на определена от теб температура. Ако си решил горивото да е ток, трябва да помислиш за климатик - и то инвертор поне за 1000 лв. Ако не - купи си ако искаш конвектор, но да не е скъпарски - просто няма смисъл. Успех ти желая и напролет ще направим изводи за казаното дотук /ако се сетим де/ :cheers:
 

Dominus

Редовен Потребител
магични уреди само климатик и то от около 2-3 к.
например митсубиши зубадан. дава близо 6 пъти повече топлина от колкото харчи.
 

methaa

Редовен Потребител
CaMyPau написа:
Любо, има доста форуми където хората са го обяснили подробно. С формули и всичко както му е реда. Не искам да се правя на всезнайко или да споря или каквото и да било. Просто се опитвам да помогна. Когато говорим за обикновени отоплителни електроуреди принципа на действие е подобен - превръщат директно електричеството в топлина. Както Евгени каза вълшебни уреди няма. От едно количество електричество ще получиш дадено количество топлина. Без особено значение какво точно се използва за реотан - жица, панел или друг вид реотан. Просто исках да те посъветвам да не харчиш прекалено много пари за конвектор. И не мисли че духалката не можеш да я пуснеш на 1 kW. Можеш, и термореле си има да ти изключва и включва на определена от теб температура. Ако си решил горивото да е ток, трябва да помислиш за климатик - и то инвертор поне за 1000 лв. Ако не - купи си ако искаш конвектор, но да не е скъпарски - просто няма смисъл. Успех ти желая и напролет ще направим изводи за казаното дотук /ако се сетим де/ :cheers:
+1
Говорите за два различни принципа на отопление... единствения начин е да ги сравните по някакъв амортизационен период или както всеки е свикнал - количество пара за един месец.
@soundmax и двата уреда (духалката и радиатора) са едно и също нещо! Въздуха със своя спец. топлинен капацитет ще глътне еднакво количесто топлина (израсходван ел.ток). Просто единия уред е маалко "по-грамотен", но това не го прави по-добър. Ако се сложи термостат на най-обикновена духалка, разликите май ще се сведат до нулата... относно пестене на ел енергия. Комфорта е друга тема и там формулите са по-ралични :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Преди да почнеш избора на вида отопление, трябва да поработиш над връзките с околната среда! Иначе ще "спонсорираш" комшиите или махленските котки. Изолацията му е майката. Достатъчна е и само вътрешна, ако няма възможност за цялостна. Аз отоплявам цял етаж с 12-ка през "преходните месеци, иначе като хване СТУДА, паля парното. Правил съм "замервания, от 22 до 7 часа, температурата на етажа пада с 6 градуса, при външна около 2-3 градуса сутринта. В 13 се пуска климатика сам, и като се прибере сина от школото в 14 е поне 21-22 градуса пак.
Проблема на мен ми идва в студовете като работи парното, на долния етаж искат поне 26гр. да им е "топличко" а горе пускам пак климатика ама на охлаждане ;)
Става над 32 гр. и по къс ръкав даже не се издържа, а въздуха вън не е от най-чистите и не става да проветриш, освен ако не вали дъжд.
Инвестицията в изолация е по-добрият избор, защото там се определя "харча" на уредите за отопление/охлаждане.
 

andi

Редовен Потребител
Аз се отоплявам само с конвектори . По 1 в всяка стая , вратите м/у тях са отворени постоянно и температурата е еднаква навсякъде . Единия е стар , почти набор , другите са от най-евтините , дето ги пускат за по 20 и няколко лева . Не се спират през зимата , само им се намаля термостата когато излизаме . Стария няма термостат и затова е в хола постоянно на 400 вата . Новите имат , но и те са на 1ва степен (500 вата) .
Имах стари руски ламаринени плоски маслени радиатори 240 вата , топлеха уникално , но протекоха . Сегашните маслени радиатори дето са по 2-3 кв са загуба на ток .
 

ilko_dim

Потребител
Имам един въпрос : с какво мога да направя равен и хубав отвор в НЕОПРЕН ? Пробвах с монтирана дрелка замба , но не стана :wall: пробвах и с прогаряне , и така не се получи , опитвах с мултишлайф с различни представки - не и не :wall: !
Иначе външно със шкурка долу-горе стана , но отвора не мога да го направя равен и хубав . благодаря :cheers:
 

sts1969

Редовен Потребител
Ще ти споделя как го правя аз: Намираш тънкостенна желязна тръбичка дълга около 10см. с диаметър колкото на желаният отвор, с въпросният мултишлайф и скосяваш, (подостряш, наточваш) ръба на едният край за да стане като зъмба. Ти ще си решиш въртешната или външната страна да наточиш, подлагаш под неопрена гладко чамово дървено трупче и от горната страна наместваш готовата зъмба и с чукче удряш и си готов. Желателно е да потренираш малко на излишен материал ако имаш...отворът трябва да стане само с един удар. Аз така изрязвам отвори в дебела кожа и разни гъбести материй.
 
Нагоре