ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

A

Anonymous

Гост
Здравейте! С голямо нежелание пак се налага да пиша ....

След като отстраних проблема с местещата се оптика (моноблок, залепени болтове и т.н.) понеже нямах време веднага да я прострелям, днеска ми се отвори малко време. Понеже беше малко времето, с което разполагах викам на бързо ще стрелна да я видя как е. Стрелях на закрито , дистанция 11-13 метра (не съм ги мерил точно). Почнах да прострелвам и отначало биеше леко в ляво, като изтрилите се групираха почти един в друг. Почнах да правя корекция от оптиката, обаче явно врътнах в повече и почна да бие много леко в дясно. Врътнах пак на ляво (това става в рамките на 20 изстрела) и изведнъж както всичко вече ми изглежда добре единия изстрел отива яко в дясно :eek: Викам явно съм мръднал, кофти чашка и така нататъка. Стрелям пак ... яко в ЛЯВО :eek: И от там на сетне се почва едно безобразно сеене .... на тая дистанция от порядъка на 2-3 см от прицелната точка във всевъзможни посоки.

След още 20 изстрела и нито един с един да си приличат събрах пушката, защото ако бях се изнервил още малко щях да я натроша в земята :wall: Тоя номер и преди ми го правеше ама очаквах след смяната на монтажа да се оправи.... Според вас може ли проблема да е в оптиката ?? Ама все пак е нова и нищо не дрънка в нея. Може ли да е прецакана и симптомите да са такива :sos:
 

FreeMan

Редовен Потребител
Почти е сигурно че е оптиката, но може и да е от пушката.
Каква ти е пушката и оптиката?
 

lynx

Редовен Потребител
Ако има проблеми със скоростите щеше да ги сее само нагоре/надолу а не във всички посоки, както е описано.
А и това сеене е много сериозно, на такава малка дистанция да се изместват с 2-3 см. от центъра е много.
Може би е най-добре да я погледне някой, който чатка от пружинки и има опит.
Възможно е болта да се е разхлопал и при всяко "заключване" цевта да застава по различен начин.
Но най-добре е разбирач да я пипне, ще се разбере къде е проблема.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Залагам на заминала си оптика, въпреки че е малка и вероятноста някое уплътнение да е. отделно може проблема да идва от оптиката ако си в крайно развити или завити тумблери и се получават подобни изпълния също налага се малко подлагане за да могат да работят коректно и се оказва, че оптиката е здрава в такъв случай ;) Отделно оптиката ти е с варио пробвай да видиш повече или по малко разсейва при ниски и големи увеличения. Има 2 болта с уплътнения вътре които водят средните лещи които са в един цилиндър за вариото и се разсхлабват - поне при мен така стана на Таското, но след голям настрел, разглобих оптиката (не дай си боже и ти да я разглабяш като мен ;) ;) ) на части, завих ги и всичко се оправи сега оптиката живее втори живот ;) Иначе може и други причини да има, но през компа е трудно да се дава акъл, дано наистина не ти преплъзва оптиката или самия моноблок :cheers: Аз лично бих разхвърлял вече и пушката ;) да се уверя че всичко с уплътненията и т.н. е наред :crazy:
 
A

Anonymous

Гост
Пушката я мерих с едно уредче и скоростите са сходни (малко по-високи) от данните на производителя. Разлика в изтрилите има, но горе долу влиза в 5м/с.

Болта има лек луфт, но я разглабях да я чистя и вече е значително по-малък от както беше от магазина ??? По странното е че отначало си стреля добре и след известен брой изстрели става страшно. Хванах се и изчистих пак цевта (беше на около 200 изстрела) понеже един колега спомена, че са доста капризни в това отношение ама малко ме съмнява да се оправи.

Относно оптиката за мен това е тотален боклук като качество. Вече болта, който държи пръстена за вариото падна и не защото се е развил ами защото по незнайна причина му се е преебала резбата ..... Друго, което ми направи впечатление е че на по-малко приближение пушката стреля по-ниско (не знам това дали е нормално?).
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Кофти не си попаднал на оптика сменяй освен ако не ти се занимава да я поправяш и да се гавриш с тази ;) аз имам една която и е..ах майката първо след това си поправих Таското за което говорих по-рано, и имам още един Leapers който чака момента да го разколача и да видя дали няма да мога да го оправя или тотално да го разваля ;) но на база това което му се е случило преди мен (от предния собственик -ци ) не вярвам да стане оптика от него ;)
 

petkof

Редовен Потребител
teror1sta написа:
Пушката я мерих с едно уредче и скоростите са сходни (малко по-високи) от данните на производителя. Разлика в изтрилите има, но горе долу влиза в 5м/с.

Болта има лек луфт, но я разглабях да я чистя и вече е значително по-малък от както беше от магазина ??? По странното е че отначало си стреля добре и след известен брой изстрели става страшно. Хванах се и изчистих пак цевта (беше на около 200 изстрела) понеже един колега спомена, че са доста капризни в това отношение ама малко ме съмнява да се оправи.

Относно оптиката за мен това е тотален боклук като качество. Вече болта, който държи пръстена за вариото падна и не защото се е развил ами защото по незнайна причина му се е преебала резбата ..... Друго, което ми направи впечатление е че на по-малко приближение пушката стреля по-ниско (не знам това дали е нормално?).
Пушката е с чупеща цев.Като стреляш как и с кои части на пушката я опираш?По време на изстрела цевта опира ли се някъде или ти опираш ли я с ръка?
 
A

Anonymous

Гост
Да покажа нагледно какво се случва след стрелба и някаква корекция по оптиката пък вие ми кажете тов адали може да е от пушкалото ... ???

Поредицата от групи по 5 изстрела почват от дясно на ляво и заради това съм ги номерирал. Прицелната точка е централното черно кръгче, разстоянието е 20м . Позицията и начина ми на стрелба е един и същ за всичките изстрели. Цевта на пушката е изчистена.
Та група 1 е без никакви корекции от последната стрелба дето щях да натруша всичко. Както се вижда за моите разбирания това е перфектно (като се има предвид че не съм профи, и техниката с която разполагам не е профи). Та викам си направо чудесно ама за 20м ми е малко ниско, я чакай да врътна 4 клика на горе ..... и там се появява група 2. Какво да я коментирам .... зле от всякъде. Група 3 е след като върнах 2 клика на долу, малко по-добре ама пак зле. Идва група 4, която е още 2 клика надолу (вече височината е колкото беше в началото ама загледайте резултата във височината). 4 по-събрана от 3, но вече сме леко в дясно. Група 5 е ОЩЕ 2 клика на долу (димек вече съм 2 надолу от група 1) и там се събират още повече. Викам пак вече поне прилича на нещо ами я дай да дам 1-2 клина на ЛЯВО ... и О БОЖЕ идва група 6 :wall: :wall: :wall:
Имаше и още една 3-ка ама там трагедията е същата, примерно бутам още малко на ляво и почва да стреля 2 санта под прицелната точка нищо че предния път е била 3 над нея .....
Та ето и снимковия материал:



Споделете мнение ......
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Давам мнение -оптиката не държи корекции демек е за смяна или ремонт Таското ми така правеше и аз си викаках в началото тази пушка се ебава ама хубаво че имах и друга оптика та сложих и се видя къде е проблема ;) От само себе си няма да се оправи само си трошиш нервите - работата е ясна :pardon:
 

DANNY

Редовен Потребител
Един въпрос, който е корено различен от темата за оръжието:
Някой лепил ли е на стена "цепен камък" ?
Като този (на неравни плочи):
http://napravisam.net/?p=15340
Може ли да ми кажете някои тънкости, които трябва да знам предварително за да не си правя работата двойна?
Как се реди, лепило, запълване на фугите, почистване, лакиране...
Предварително благодаря на майсторите! :cheers:
 

Карлсон

Потребител
DANNY написа:
Един въпрос, който е корено различен от темата за оръжието:
Някой лепил ли е на стена "цепен камък" ?
Като този (на неравни плочи):
http://napravisam.net/?p=15340
Може ли да ми кажете някои тънкости, които трябва да знам предварително за да не си правя работата двойна?
Как се реди, лепило, запълване на фугите, почистване, лакиране...
Предварително благодаря на майсторите! :cheers:

Смея да твърдя че имам познания в темата и скромно ще те посъветвам няколко неща... Първо основата трябва да е здрава, товароносима, като не е лошо да я подготвиш един ден преди лепенето на камъка с грунд за по-добра адхезия (спойка) между нея, лепилото и камъка... Кнауф имат няколко грунда подходящи за тази цел, в големите стр. маркети ги има... Второ и много важно - започва се от най-ниско само с два реда, изчакай една вечер да стегне лепилото и продължавай... Идеята е тези два реда да носят част от товара нагоре и да избегнеш евентуално свличане на по-високите редове... Лепилото - аз ползвам от доста време лепила Терафлекс и съм много доволен, за твоята мисия най-подходящо според мен е Екстра Флекс, на цвят опаковката е тъмно синя, 25,10 и 5 кг. Аз лично облицовъчните камъни ги харесвам с големи фуги - над сантиметър, по стр. маркети се предлагат фугиращи смеси с фибри и фини песъчинки, като най-често се намират около предлаганите изкуствени или истински каменни облицовки. Не се харчи за обикновен фугин за бани и кухни, разходната му норма е много висока и ще пръснеш доста левчета, а и не изглежда естествено и не пасва на структурата на къмъците.. Ще се радвам ако съм помогнал, питай ако се сетиш нещо... Моля, поста ми да не се приема като реклама на нещо, абсолютно безпристрастен съм, просто съм в сферата на стр. м-ли и с това си храня семейството... :cheers:
 

DANNY

Редовен Потребител
Благодаря! :cheers:
По време на лепенето как зачистваш камъка от лепило? ....с мокър парцал или....?
Какъв лак ползваш и колко ръце правиш?
 

Карлсон

Потребител
По време на лепенето чистя с твърда мокра гъба в сапунен разтвор за да не ми лепне по ръце и дрехи... Хубава работа върши и авто кърпа дето ги продават по авточасти магазините - много са издръжливи, а и циментовите лепилни агенти не съхнат толкова бързо.. Съвсем наскоро лакирах с лак за камук на Оргахим, на водна основа, на пръв поглед много прилича на рядък айран. Много съм доволен от ефекта, но знай че леко променя цвета на камъка към по-тъмно. Първата ръка я мини хоризонтално, изчакай да изсъхне до степен сухо на пипане и мини втора ръка вертикално за да постигнеш еднаквост на цвета... Успех, за въпроси съм на линия...
 

dinkata

Редовен Потребител
Искам да попитам следния въпрос :) Чух за хатсан АТ44 може би 10 заряден не знам, при който са се мъчили да вкарват съчмите с чашката напред и изглежда са вкарали 2-3 една след друга и около 10-12см (може и повече) от цевта е била натлачена с набити една в друга чашки ! Та кажете ми освен с ръгане на някакъв шиш или друго подобно нещо има ли начин да се извадят ? Питам защото днес подучух разговор между тукашния оръжейник и един друг човек за този случай и той каза, изкарах ги всички и оправих пушката, а аз му казах, че най - вероятно е понадрал цевта с шиша къде е бъркал, а той се подсмихна и каза "имам си начин" :)))) Кажете има ли според вас (друг) начин с който да се извадят без последствия върху цевта в домашни условия ? :cheers:
 

barbaron

Редовен Потребител
шомпул с връх тип тирбушон не би наранил и би се справил с с ваденето според мен
 

njatanasow

Редовен Потребител
Динко
Вземаш и напръскваш обилно цевта от към цевната кутия /балистол или каквото имате/,после обръщаш пушката и наливаш,
отпред докато се напълни с течност.оставяш да приседи няколко часа и след това с бронзов шомпол започваш да избутваш /може и с леко почукване/Разбира се избутваш назад към цевната кутия.Пробвал съм става ;)Успех :)
 

vanko

Редовен Потребител
njatanasow написа:
.Пробвал съм става ;)Успех :)

И аз съм пробвал само че с Робал Тази киселина буквално "Разказва играта" на оловото и оловните наклепи.Чашките могат да излязат и в течно състояние :D Друго всичко е както каза Николай.
 

lynx

Редовен Потребител
Аз не бих си налял киселина в цевите.
Всички знаят, че цевите на въздухарките нямат нищо общо с огнестрелните.
И като хим.състав и като нарези и т.н.
 
Нагоре