НОВИНИ

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Не знам вярно ли е, понеже това, което пишат по медиите, не го приемам за чиста проба истина, но нека колегите от Русе споделят, ако знаят нещо: https://fakti.bg/bulgaria/875900-44...a-s-povishena-tochnost-i-uvelichena-moshtnost
Вярно е.
Аз единственото притеснително което виждам като информация в статията е работата с куриера и не деклариране на прихода. Но това се решава с едно бързо производство и плащане на НАП със задна дата и лихва на пресметнатите приходи.
Надявам се останалите неща да бъдат върнати на човека (вкл. и сумите).
Не е само това. За съжаление законът е написан така, че дори да си разглобиш пушката трябва да имаш разрешение за ремонтни дейности от МВР. Иначе се води престъпление по чл.337 НК. На практика всички тук сме бандити - щото си ремонтираме пушките без да притежаваме разрешение за ремонтни дейности.
Чл. 132. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.; доп., бр. 37 от 2019 г.; доп., бр. 100 от 2020 г.) (1) Ремонтни дейности по смисъла на този закон са:
1. разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба;
 

mgrosco

Редовен Потребител
Вярно е.

Не е само това. За съжаление законът е написан така, че дори да си разглобиш пушката трябва да имаш разрешение за ремонтни дейности от МВР. Иначе се води престъпление по чл.337 НК. На практика всички тук сме бандити - щото си ремонтираме пушките без да притежаваме разрешение за ремонтни дейности.
Чл. 132. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.; доп., бр. 37 от 2019 г.; доп., бр. 100 от 2020 г.) (1) Ремонтни дейности по смисъла на този закон са:
1. разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба;
Много тъпо не е разграничено ВО от ОО в тоя закон. Пълни глупости ....
 

Ичи Геки

Редовен Потребител
Вярно е, на много хора гдбоп конфискува пушките, включително и моите за експертиза. А човека към който е насочена статията и акцията съвсем скоро ще направи тема тук, за да е ясно всичко, че много се преувеличава за някой неща...
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Вярно е.

Не е само това. За съжаление законът е написан така, че дори да си разглобиш пушката трябва да имаш разрешение за ремонтни дейности от МВР. Иначе се води престъпление по чл.337 НК. На практика всички тук сме бандити - щото си ремонтираме пушките без да притежаваме разрешение за ремонтни дейности.
Чл. 132. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.; доп., бр. 37 от 2019 г.; доп., бр. 100 от 2020 г.) (1) Ремонтни дейности по смисъла на този закон са:
1. разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба;
Аз поне не намерих конкретно наказание за нарушаване на този член, нито в закона, нито в правилника му за прилагане.
Забранени са и конструктивни изменения в сградите, но не знам да има акции за "усвоени" балкони.
Забранени са и изменения в автомобилите, но арестуван автомонтьор за "избушен" катализатор няма ( а трябва)
Явно прокуратурата трябва да отчита дейност
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Аз поне не намерих конкретно наказание за нарушаване на този член, нито в закона, нито в правилника му за прилагане.
Прочети внимателно чл.337 от НК. Там е наказанието.
Нормата на чл.337 е бланкетна и препраща към специалния закон ЗОББВПИ.
ПП - миналата седмица си разглобих пушката, а нямам разрешително. Следователно - аз съм бандит :wall:
 

БоянП

Редовен Потребител

Започнаха с лъжливите подвеждащи заглавия и разбира се - изплагиатстван текст… :mad::mad:
 

dilom08

Редовен Потребител
Самото разглобяване и каквото и да било там на собственото оръжие не попада в обхвата на тази норма. Има се предвид дейност. Нещо което се извършва по занятие.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Самото разглобяване и каквото и да било там на собственото оръжие не попада в обхвата на тази норма. Има се предвид дейност. Нещо което се извършва по занятие.
Въпрос на тълкуване е това. Самото разглобяване винаги е свързано с ремонт - смяна на О-пръстен, пружина, фаска и т.н. Тази норма на НК не е в хипотезата "извършвана по занятие". Употребява се относителното местоимение "който". Т.е. наказателно отговорно лице е ВСЯКО лице, което БЕЗ разрешително (издадено по съответния ред) РАЗГЛОБЯВА огнестрелно или неогнестрелно оръжие. И аз самия съм в кюпа. Баси. Не мога да повярвам още.
ПП - Който произвежда, преработва, видоизменя, ремонтира, разработва, изследва, съхранява, търгува, транспортира, внася или изнася взривни вещества, огнестрелни, неогнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия............без да има право за това по закон или без разрешение, издадено от надлежния орган на властта, когато такова се изисква, или извърши това не съгласно даденото му разрешение.................
 

БоянП

Редовен Потребител
Въпрос на тълкуване е това. Самото разглобяване винаги е свързано с ремонт - смяна на О-пръстен, пружина, фаска и т.н. Тази норма на НК не е в хипотезата "извършвана по занятие". Употребява се относителното местоимение "който". Т.е. наказателно отговорно лице е ВСЯКО лице, което БЕЗ разрешително (издадено по съответния ред) РАЗГЛОБЯВА огнестрелно или неогнестрелно оръжие. И аз самия съм в кюпа. Баси. Не мога да повярвам още.
ПП - Който произвежда, преработва, видоизменя, ремонтира, разработва, изследва, съхранява, търгува, транспортира, внася или изнася взривни вещества, огнестрелни, неогнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия............без да има право за това по закон или без разрешение, издадено от надлежния орган на властта, когато такова се изисква, или извърши това не съгласно даденото му разрешение.................
Всички у форума сме за килията..
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
И най тъпото е, че този текст на НК не прави разграничение в ремонта на пушка под и над 24 джаула. Т.е. и ремонта на 8 джаулова пушка за зала за 10 метрова дистанция, или ремонта на 16 джаулова ФТ пушка, също попадат в кюпа.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Колега, лееееко съм резервиран към новодошлите тук. По обясними причини.
По същество - защо цитираш постовете ми без публикация?
 

Hidden

Редовен Потребител
Който произвежда, преработва, видоизменя, ремонтира, разработва, изследва, съхранява, търгува, транспортира, внася или изнася взривни вещества, огнестрелни, неогнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия.......
Как се тълкува "изследва"? Ако разглобя пушка, за да видя как е направена вътре нарушавам ли закона? Или ако меря скоростти - то пак е изследване...
 

emci74

Редовен Потребител
1. разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба;
По смисъла на този член значи тунинга не попада в него, защото не подменяш негоден детайл и пушката си е годна за употреба и преди намесата
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Как се тълкува "изследва"? Ако разглобя пушка, за да видя как е направена вътре нарушавам ли закона? Или ако меря скоростти - то пак е изследване..
Изследвам - Подлагам на научно наблюдение и анализ; изучавам.
Тук се има предвид неогнестрелни (химически или биологически) оръжия.
 

БоянП

Редовен Потребител
1. разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба;
По смисъла на този член значи тунинга не попада в него, защото не подменяш негоден детайл и пушката си е годна за употреба и преди намесата
Тунинга включва разглобяване на оръжието, както и сглобяване

Как се тълкува "изследва"? Ако разглобя пушка, за да видя как е направена вътре нарушавам ли закона? Или ако меря скоростти - то пак е изследване...
Ако я разглобиш вече си нарушил закона
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
1. разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба;

По смисъла на този член значи тунинга не попада в него, защото не подменяш негоден детайл и пушката си е годна за употреба и преди намеса
та
Въпрос на тълкуване е и това. Ако беше "разглобяване на оръжие с цел подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба" е едно. А то е "разглобяване на оръжия, подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба". Т.е. първата хипотеза е "разглобяване на оръжия", Втората хипотеза е "подмяна на негодни детайли с нови или рециклирани и сглобяване с цел привеждането им към годност за употреба".
ПП изморих се да пиша днес.
 
Нагоре