Кросман 1377 ре-ревю или "радостта от стрелбата"

дудин

Редовен Потребител
Точно преди година се сдобих с въпросния "пистолет" ,така да се каже, случайно . Винаги съм искал да имам въздушен пищов , разглеждал съм всякакви "дървета" , но до конкретни стъпки в тази посока не се стигна . Тогава ме заинтригува и 1377 - нещо напълно нестандартно , несъответстващо на реален боен пищов , нестандартна конструкция (за мен) . Междувременно си осъществих една отколешна мечта и си купих Гамо Хънтър (преди 20г не изчаках седмица и вместо Гамото купих Норика Туин) - отново можех да стрелям на воля , като дразнещото беше , че Хънтъра няма мерни прибори , само оптика . А е голяма пушка ,неудобна за всекидневно носене по гората (имам хъски и разходката ни е 10ина км. в гора) . Пак ми влезе мухата за пищов , съвпадна и с неколкократни пътувания до Лондон и накрая прежалих "командировъчните" . Поръчах го и с приклада 1399 - общо 150 лири (нищо общо с цената в Щатите) . Без приклада така и не съм стрелял , т.е. не е пистолет , а нещо като щурмово оръжие - като и да е . Веднага стана любима играчка на ....дъщерята (12) - чакаше ме само да се прибера и да стреляме (живея в къща с голям двор - стрелбище екстра) . Тя с Кросмана , аз с Гамото (не понесох разбиването на 3 оптики и си намерих от Португалия механични мерни прибори) и така цялата есен и зима . Истинското приключение дойде с пролетта - купих си подходящ малък калъф и се почна едно "ритуално убийство" на кенчета от бира и енергийни напитки (за съжаление не само канавките край пътищата ни са пълни с тях , ами и вдън гора ги има в изобилие) . Май месец взех 8х500 Гамо Про Хънтър , вече имам само 1 кутийка .... Още не съм се научил да качвам снимки в този форум (имам и друга слабост видна от подписа ми) - снимал съм най-"емблематичните" мишени , вече не мязащи на нищо - 2,3 пъти в седмицата х5-6 изстрела (не всички са попадения) - надявам се скоро да ги видите .
Но за тези няколко хиляди изстрела опознах пушкалото и мога да кажа "обикнах го" . В живота ми само едно друго оръжие ме е пленявало така - Марлин модел 60 . Много рядко ползвам някое дърво за опора или коляно от положение клекнал - стрелям предимно прав , без опора , само с оригиналните мерни прибори - приклада така балансира оръжието , че може да се прикладва и стреля само с една ръка , без това да влияе кой знае колко на точността . Главно целите ми са на 10-25м и попаданията ми са твърдо над 50% успеваемост . Свикнах да преценявам разстоянието и спрямо него е и броя напомпвания (по хоризонтал няма отклонение , само вертикала се качва с повече напомпвания) . Стрелям с 5-7 (напълно достатъчни да пробият кенчето на това разстояние , дори и в усилените части) , с 8-10 съм стрелял няколко пъти по цели над 35м (успешно , по моите критерии) . Не знам каква е началната скорост при 5 помпи , но при 15м до целта звука от изстрела и попадението са съвсем отчетливи - според мен забавянето е почти 0.2сек. Аз търсех развлечение и това и намерих - няма омръзване . Четох мнения , че спусъка не ставал - ами не съм съгласен , сигурно защото съм от поколението , които приемат нещата такива , каквито са , а не ги променят по себе си . (само ще вметна , любима кола за шофиране ми е Пежо 205 , не новите пълни с електроника) . От 4 годишен стрелям с какво ли не (стрелям , не "тренирам") , за малко да загубя и живота си от тази страст , но тази играчка (1377) ми легна на сърцето.
Скоро и снимки .
 

дудин

Редовен Потребител
Няма смисъл да се опитвам да кача снимка с реалното разстояние до целта - не може да се прецени истински , така че ще трябва да ми се доверите . Виждам , че "то" си ги реди по някакъв си негов начин , а не като искам аз . IMG-1c3d7e288bc68a1b2b087791e57836f5-V.jpg IMG-33f31c2cedf8973b3c78a8f16a71c48c-V.jpg IMG-34a5bed40437b764357767fb612a29af-V.jpg IMG-11278612abfc0c3c0012d50077cc4c39-V.jpg IMG-ab343db2fc5d7b15dd238a670228e44c-V.jpg IMG-b24668644dbf77c83788764e6bec57b7-V.jpg IMG-3916bf39c7b95afd66c9dc41c28d90de-V.jpg IMG-eea1ea614277edbed5e1bec9c8db5e3c-V.jpg IMG-832b53dc556a5fee047b4281bc45dddb-V.jpg
Има гъдел да стреляш без оптика - първо , предизвикателството е по-голямо , изисква повече старание , особено с 3мм дебела мушка . Второ - колко от вас могат да се похвалят , че са уцелили муха ? (не в полет разбира се) . И трето , може би най-"готиното" - благодарение на регулирането на силата можеш да стреляш в хола (е , няколко съчми пробиха и задната стена на тубата ОМО и се скриха в изолацията , добре , че няма кой да ме набие) . Според производителя трябват минимум 3 напомпвания за изстрел , аз установих , че са 2 (до 5м са напълно достатъчни) , с максималните 10 на същото разстояние пробивам 5мм дъска и чупя стъклена бутилка .
 
Последна промяна:

дудин

Редовен Потребител
1377.jpg
Ловният сезон свърши и си прибрах трофеите
Поръчах на Митака хронограф - ще ми се да знам как стреля с различния брой напомпвания . Когато слънцето е зад гърба ми съвсем ясно виждам чашката , дори и при 7-8 помпи . Като обобщение - изключително точно и приятно за стрелба оръжие , оптималната дистанция за него , без допълнителни мерни прибори , е 10-15м , не е изключение и точно попадение до 30м , като мишената трябва да е подобаващо голяма (бутилка от 1.5л примерно) - проблема идва и от широчината на мушката .
 

дудин

Редовен Потребител
Вече изстрелях над 12 000 чашки - забавлението все още е тук . Даже е по-голямо - така свикнах с оръжието , че все едно е продължение на ръката ми . Теглото от 1175гр въобще не ги усещам , може би защото центъра на тежестта е точно в дръжката . Досега освен регулярно смазване на подвижните части нищо друго не съм правил .
 

anibis

Редовен Потребител
Има си тема за Кросман, пушки и пистолети,не е необходимо да става форума"ПАПРИКАШ"!!!
За модел-а който всеки МАЛКО запознат го знае... знае се също че става и на ПЦП.
 
Нагоре