Имаш ли право на стрелба с ВО в частен имот

Коцкар

Редовен Потребител
Има ли право човек да стреля с въздушна пушка/пистолет в частния си двор? Построил си си стена за ограда или стреляш срещу сграда или пък имаш дълга селскостопанска сграда или мазе,хамбар. Имаш ли право или не и можели комшията да викне полиция и да ти съставят акт/глоба.
 
Последна промяна:

Djack

Редовен Потребител
По принцип в населено място не е желателно! Един комшия да се обади на органите и ще ти вземат пушката.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ако в наредба номер 1 на общината в която живееш не е забранено, можеш да стреляш. А за да ти вземат органите пушката, трябва да имат законово основание!
 

Васил Василев

Редовен Потребител
Дефакто и деюре, ако искаш да стреляш, стреляш така, че да не те хванат!
Правилно е да се пише разделно – де факто. Изразът е зает от латински (de facto) и при изписването му по изключение се следва оригиналното му графическо оформление.

Официално Северна Корея е демократична република, но де факто е еднопартийна.
Де юре беше направена нагла демонстрация срещу държавата. Де факто това беше протест срещу двойствения обществен модел.
Панимаеш ?
 

Niki

Редовен Потребител
В тази връзка може ли да си стреляш в хола, мазата, тавана? Ако се поставиш на някой, който има съсед и той пуца, какво ще направиш?Болшинството не могат да различат ВО от ОО и кво правят, изпадат в паника и,, ало МВР ли е?
 

lynx

Редовен Потребител
Не е желателно в населено място. На мен са ми идвали на гости за стрелба в двора.
Винаги ще се намери буден съсед да доложи за забелязан терорист-снайперист в съседство.
Поговорихме си с полицаите и не са ми взимали нищо, но не е приятно да се обясняваш.
Особено, ако Органите са дървени и с по-нисък интелект.
И при тях има всякакви хора, зависи на какъв ще попаднеш...
Някои се отнасят с разбиране, други те гледат като банкомат и най-добре да избягваме разправии и мерене на п*шки.
 

Djack

Редовен Потребител
Правилно е да се пише разделно – де факто. Изразът е зает от латински (de facto) и при изписването му по изключение се следва оригиналното му графическо оформление.

Официално Северна Корея е демократична република, но де факто е еднопартийна.
Де юре беше направена нагла демонстрация срещу държавата. Де факто това беше протест срещу двойствения обществен модел.
Панимаеш ?
Нещо лично към мен ли имаш?
 

Коцкар

Редовен Потребител
И аз днеска питах един полицай който е запален фен на ВО и каза че според него правилото за 200 метра от последната къща на вилната зона или селото (населеното място) и е за всички оръжия предполагам и лъкове и прашки. В англия и норвегия е разрешено да си стреляш у вас със въздушно стига съчмите да не излизат от пределите на имота и за да е сигурно идват и на проверки ако не се разберете получаваш забрана за няколко години така аз се разминах а комшията в съседния двор получи забрана защото не се обясняваше като мен а и аз имах back stop стена а той през оградата в една горичка. Та явно не е регламентирано добре и решат ли може да го използват срещу теб.
 

Djack

Редовен Потребител
Не, това е от един виц за циганин,циганка и мост. Помислих , че знаеш вица - За по-принцип и де факто. Извинявай не исках да те обидя.
Няма проблем, не съм се обидил! Вица го знам, ама не направих връзката в контекста и за това ми се стори странно, че ме наскачаш! ;)
 

sedmi

Новодошъл

sedmi

Новодошъл
Интересна статия но не е по темата можеш ли да стреляш у вас.
цитат от статията:

"А къде може?


Отправих питане към зам. началника на местното РПУ относно реда и начина на ползване на пневматично оръжие в рамките на града и отговорът беше, че няма закони, наредби или решения на ОбС, които да го регулират. Т.е. може да се стреля и в града, но се сещате, че това трудничко може да бъде обяснено на разярения баща, стискащ винкел и застрашително настъпващ към вас, щото се правите на мъж с пушката близо до детската площадка, на която играят децата му… "

общо взето решава полицая, който дойде на място при сигнал.​
 

El Fuego

Потребител
Нито ЗОБВВПИ, нито Наредбата за обществения ред на територията на Столична община забраняват носенето или употребата на въздушно оръжие в собствения имот. Бих предположил, че напускането на границите на имота от проектил вече е нарушение.

За други общини се гледа аналогичната наредба и условията може и да са други.
 

Коцкар

Редовен Потребител
Както вече писах, това е наредба N1(номер едно) на всяка община.
Можели още обяснение от къде знаеш че само наредбата за дадена община позволява или забранява. Виждат се и още 2 мнения че няма забрани и че е индивидуално по преценка на проверяващия полицай дали е опасно или не.
 
Нагоре