Имаш ли право на стрелба с ВО в частен имот

DGman

Редовен Потребител
Прочети наредбата! Ще ти стане ясно конкретно за ваша община. Не се знае полицая колко е в час законово. И може да си тълкува за всеки случай по симпатия.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
В ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ не е упоменато къде може да се използва и къде не може да се използва ВО. Щом на национално ниво няма нищо, минаваме на общинско - четем наредба N1 на общината в която живеем. По-ясно от това не мога!
Полицаите не могат да си измислят правила и закони! Те трябва да следят за спазването им. Всички закони, правила и наредби за чието спазване трябва да следят са НАПИСАНИ!!!
 

emci74

Редовен Потребител
Като цяло наредба не може да отмени или измени закон.
Аз така знам! От къде си правя заключенията:
В Бургас носенето на ножепо наредба е незаконно и ножът се конфискува, ако те хванат с такъв. В съда , при обжалване решението пада.
 

Коцкар

Редовен Потребител
Прочети наредбата! Ще ти стане ясно конкретно за ваша община. Не се знае полицая колко е в час законово. И може да си тълкува за всеки случай по симпатия.
Значи ако си руса и висока с големи пушки по симпатия няма да има проблеми грозничките да му мислят
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Здравейте колеги. От гледна точка на безопасност е добре да не стреляме в населено място, с изключение на оторизирани такива (стрелбище). Всеки може да си навлече главоболия и неприятности, въпрос на време и късмет. Аз бях помолен да се преместя от хубаво местенце за стрелба преди година време от полицаи които си патрулират случайно около вилна зона , бях на язовир, на 1200 метра от най близката къща/вила, стрелба с пцп в 25 калибър без модер е притеснило възрастни хора и се обадили. Казали че се стреля по патки в язовира. Естествено провериха ми документи, видяха хартиените мишени и се разделихме. Повече там не съм стъпил с пушка, само с въдица. За сметка на това намерих нови 3 места удобни за хобито ни, няма грижи и притеснения от властите. Така че, в този ред на мисли, стреляйте си извън населените места, в безопастни зони.
П. С. В България сме все пак, всеки може да влезе в спор с полицията. Въпроса е нужно ли е и на каква цена ;) !!!
 

El Fuego

Потребител
Както вече писах, това е наредба N1(номер едно) на всяка община.
Всъщност не е задължително наредбата за обществения ред на дадена община да е номерирана с 1.

Доста общини гледат и преписват от софийската наредба и слагат същия номер 1, но други не номерират изобщо.
В наредбите на някои общини изрично се забранява стрелбата с въздушни пушки, но за късоцевно въздушно оръжие няма и дума, освен ако не са добавили "и др." в изречението и решат да го използват за свободно и разширено тълкуване.

Много общини забраняват и хладното оръжие, което е пълна глупост, при положение че няма закон, в който да е дефинирано какво е "хладно оръжие", а поздаконов нормативен акт (наредба в случая) не може да разширява обхвата на закон.
 

El Fuego

Потребител
Ми не е, но има тази лоша практика, за съжаление. Както и други неща си преписват общините една от друга, особено по обществените поръчки за контрол на вредителите.
Некадърници има навсякъде в държавата и столицата не е никакво изключение.
 

Коцкар

Редовен Потребител
И все пак би трябвало да можеш да си стреляш в двора с някоя малка пушка или пистолет 4.5мм или 5.5мм ако двора ти има стена или е крайна къща или ако си изградиш нужните ограждения и някаква стена от гуми или пръст. А пък за вътре в сграда като мазе или хамбар не трябва да е никакъв проблем. Във всички западни държави е разрешено да не говорим че някой си купуват и огнестрелно оръжие свободно и в европа и в америка.
 

noangel

Потребител
По тая тема се бях разровил /а това и работя, макар да не се занимавам с административно или наказателно/ преди 7-8 години, когато ми бе хрумнало да се забавляваме с жената на 18-20 метра в задния двор на кооперацията ни, подходящ е за това. В момента ме мързи да ровя за точния член от закона за оръжията, ала има пряка забрана за носене и употреба на оръжие /без значение ОО, газ-сигнално или ВО/ на обществени места и обществени мероприятия - под последното да се разбират концерти, протести, манифестации и прочее. Единствена легална дефиниция в нашеското право за това що е то "обществено място" има в параграф 1а от допълнителните разпоредби на Закона за здравето. Който пък лекинко препраща към параграф 1 на същия. И тогава се отказах от идеята, стреляме си вкъщи, разбира се не по нощите. На село си стреляме в двора, ала той не е нито обществено място, нито е разграден за да е общодостъпен. А и се вземат всички мерки чашка да не излети из него, дори да не улучи мишена или биренs кен. Правилото за 200-те метра си е за ловците, за останалото дадох насока, пък "всеки сам си преценя" )
 

Amfo

Редовен Потребител
Здравейте. И аз да се включа по темата,понеже и мен ме вълнува.
Това текст от наредбата за опазване на обществения ред в град Бургас.

ГЛАВА ВТОРА
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 3. Забранява се:
1. (нова, Протокол № 9/22.05.2008 г.) носене или ползване на хладни
оръжия на обществени места, освен когато се касае за културни и спортни
нужди или за военни цели;
2. (нова, Протокол № 9/22.05.2008 г.) откритото носене или ползване
на всякакъв вид пневматично оръжие в границите на населените места,
освен за нуждите на спортни стрелбища и организирани спортни
мероприятия.


Наказанията за нарушаване на наредбата обикновено са глоби и то не малки.

Значи ако частния имот не е в населено място може да се стреля. Поне така излиза за Бургас.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Здравейте. И аз да се включа по темата,понеже и мен ме вълнува.
Това текст от наредбата за опазване на обществения ред в град Бургас.

ГЛАВА ВТОРА
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 3. Забранява се:
1. (нова, Протокол № 9/22.05.2008 г.) носене или ползване на хладни
оръжия на обществени места, освен когато се касае за културни и спортни
нужди или за военни цели;
2. (нова, Протокол № 9/22.05.2008 г.) откритото носене или ползване
на всякакъв вид пневматично оръжие в границите на населените места,
освен за нуждите на спортни стрелбища и организирани спортни
мероприятия.


Наказанията за нарушаване на наредбата обикновено са глоби и то не малки.

Значи ако частния имот не е в населено място може да се стреля. Поне така излиза за Бургас.
Е аз съм в населено място и си стрелям от 15 години в двора!И то не малко!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Не колега,всичко ни е позволено,но не всичко ни е от полза...!Закона е добър,разчита на самоконтрол...не се ребчете излишно,пийте си ракията с комшиите,съдействайте на органите и се радвайте на хобито!
 

Amfo

Редовен Потребител
Ми и аз това имах предвид. Има си закон , всеки има глава на раменете. Няма безгрешни.
Имало един ,но римляните го убили преди повече от 2000 години.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Лошо няма . Всичко е позволено стига да не те хванат .
За какво да ме хванат.....ми аз не ги познавам комшиите.Оградата ми е 2,5м.Бетон а на някои места 3,5.Ползвам и чашко уловители да не ми замърсява оловото райграса!Та за какво да ме хванат?
 

Djack

Редовен Потребител
Както винаги, пак малко пречупваме нещата! Какво означава оградата ми е 2,583 метра или 3,52 метра? Друг може да граничи с гора или поле....! Някоя от тия граници да е упомената в закона или общинските разпоредби? Не е! Хората са казали ясно и точно - "Населено място", ако имота ти е е извън населено място, никой не може да ти каже нищо. Докато обаче е в тези граници, стреляш така, че да не пречиш (тихо) и се надяваш да не те "хванат". :cheers:
 

noangel

Потребител
Ами, въпросната бургаска наредба е типичен пример защо лаици не следва да се занимават с нормотворчество, както е на мода последните 15-тина години. Члена за "хладното оръжие" не го коментирам, горе вече бе писано че такава дефиниция в нашето право няма, за разлика от Русия примерно. Какво четеме във втория текст относно пневматичното оръжие - ха, "населено място", ти да видиш... То убу, ама какво е "населено място" го пише в ЗУТ... Отваряме Закона за оръжията и последниядазатворивратата и намираме
Чл. 60. (1) Забраняват се:
1. откритото носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност;
2. съхранението и носенето на оръжия за спортни и за културни цели с патрон в цевта или в барабана;
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
а) (доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) на политически, синдикални и културни мероприятия, освен ако е необходимо за културното мероприятие;
б) на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;
в) в обществени заведения за хранене и увеселение;
г) в молитвени домове, храмове и манастири;
д) в здравни и лечебни заведения, в учебни заведения и в социални домове;
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества;
3а. (нова - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) употребата на:
а) огнестрелни оръжия с цел, различна от целта, за която са придобити, с изключение на случаите по чл. 95, ал. 1;
б) неогнестрелни оръжия на обществени места;

Четеме с разбиране и установяваме, че специалният закон борави с термина "обществено място", вкл. за неогнестрелните оръжия, за "населено място" не споменава. Що е то обществено място е подробно описано в параграф 1а от допълнителните разпоредби на Закона за здравето. Т.е., бургаският общински съвет с наредба взел та разширил приложното поле на закона, което си е повод за усмивки у всеки административен съд. Конкретните и две разпоредби стават единствено за задни цели, ако си закоравял традиционалист разбира се...
 

Amfo

Редовен Потребител
За какво да ме хванат.....ми аз не ги познавам комшиите.Оградата ми е 2,5м.Бетон а на някои места 3,5.Ползвам и чашко уловители да не ми замърсява оловото райграса!Та за какво да ме хванат?
Ами имах предвид , че може да караш пиян , да оправяш жената на съседа, да стреляш в двора и така нататък :wall:. Но ако има юристи във форума, нека те да кажат, можем ли или не можем да стреляме в двора.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Ами имах предвид , че може да караш пиян , да оправяш жената на съседа, да стреляш в двора и така нататък :wall:. Но ако има юристи във форума, нека те да кажат, можем ли или не можем да стреляме в двора.
Леле ,ама само как ги сложи всичките тез работи под един знаменател. :cheers:
 
Нагоре