Задтилъци за въздушно оръжие и спортна стрелба

DANNY

Редовен Потребител
Това е същият регулируем затилък за 15 паунда, като под него е монтиран лист дуралова 8 или 10мм ламарина с "ухо".
В това "ухо" е поставена самоделна "кука"
Доста идеен и евтин вариант! ;)
s4002.jpg
 

big_dragon

Редовен Потребител
cdman написа:
На снимките горе доста добре е показан процеса по поставяне на задтилъка. Продава се на много места , моя специално го купих от тук:

http://airgunbuyer.com/Showproducts.asp ... ccessories

Струва 15 Паунда и с доставката идва около 50лв. Оригиналния задтилък е хванат към приклада с 2 винта. Единия вариант е да се пробва с шило през гумата къде са винтовете и с кръстата отверка да се развият. Аз лично избрах по канибалския метод и реших да пробвам новия си нож на Фокс Кътлърис :) гумата беше срязана като масло и си развих винтовете на спокойствие. Операцията е лесна и става за около 12 минути. 10 минути да прежалиш стария задтилък и 2 минути да го срежеш ;)

Съвет: Гума се реже с нож по-лесно ако се маже периодично ножа с нещо (дори вода, да не говорим за слюнка, вършат работа).
 

angelmr

Редовен Потребител
big_dragon написа:
cdman написа:
На снимките горе доста добре е показан процеса по поставяне на задтилъка. Продава се на много места , моя специално го купих от тук:

http://airgunbuyer.com/Showproducts.asp ... ccessories

Струва 15 Паунда и с доставката идва около 50лв. Оригиналния задтилък е хванат към приклада с 2 винта. Единия вариант е да се пробва с шило през гумата къде са винтовете и с кръстата отверка да се развият. Аз лично избрах по канибалския метод и реших да пробвам новия си нож на Фокс Кътлърис :) гумата беше срязана като масло и си развих винтовете на спокойствие. Операцията е лесна и става за около 12 минути. 10 минути да прежалиш стария задтилък и 2 минути да го срежеш ;)

Съвет: Гума се реже с нож по-лесно ако се маже периодично ножа с нещо (дори вода, да не говорим за слюнка, вършат работа).

Освен това в много важно ножа да е колкото се може по-тънък и остър. Технически резец ще стане идеално, само да му е ново острието.
 

Loki

Потребител
Не мога да разбера, защо требва да си режете старите задтилъци :-\- могат да послужат на някой за нов приклад... Всеки задтилък със скрити винтчета има прорез в гумата през които се отвиват и завиват..
При обущарите има гума, която става за подложка на нов задтилък, но трябва малко работа- рязане и оформяне (трудово за 3- 4ти клас :exclaim:)
Добре става за подложка пенирано ПВЦ- от него правят външните реклами, по фирмите има доста фира..
дебелини от 3 до 10 мм, предимно бяло и черно, черното е за предпочитане.. естествено...; мн лесно се обработва :)
Иначе е 36лв м2, за 10мм..
 

DANNY

Редовен Потребител
Не позна!
Не всички имат от къде и как да се извадят болтовете.
При Air Arms задтилъка е залепен при това много здраво в/у болтовете! Само рязане го спасява :pardon:
 

andro

Потребител
С малко по вече фантазия затилък става и от подходяща дървесина ,като формата може много лесно да се направи индивидуална по тялото.При този зверски откат на пцп -то ...Общо взето гумените не винаги са най удачни ,а тези от 200 и нещо евра са удобни като форма и неудобни като пари,е за някои .
 

Loki

Потребител
andro написа:
С малко по вече фантазия затилък става и от подходяща дървесина ,като формата може много лесно да се направи индивидуална по тялото.При този зверски откат на пцп -то ...Общо взето гумените не винаги са най удачни ,а тези от 200 и нещо евра са удобни като форма и неудобни като пари,е за някои .

И да и не.. Наистина става мн удобен и красив задтилък от дърво (правил съм), но.. ..проблема е, че дървото мн лесно се наранява, за разлика от гумата, а пушката най-често се подпира именно на него! Освен ако не го прежалиш.. Много от луксозните серии ловни пушки са именно с дървени, даже и гравирани задтилъци (въпреки отката) но те се вадят от куфара, сър отстрелва няколко патки на пусия, и обратно вътре в кадифето.. :shootup:
 

HellBoY

Потребител
Точно това ме отказа да направя дървен затилък , щото "сър" не е от най-внимателните :D Инак за красотата спор няма :cheers:
 

DANNY

Редовен Потребител
Докато се ровех в сайта на Варга, попаднах на този семпъл и доста евтин регулируем затилък.
Цената е добра и имаш пълно регулиране на затилъка нагоре/надолу, свиване и отваряне на пеперудата, както и разширяване.
Тази част от пеперудата която е без гума може много лесно да бъде продължена и да стане с кука.
Това за сега е най-евтиния вариант на който аз съм попадал.
Price with VAT: 49 EUR

Някой ако реши да поръчва да се обади! ;)

HS20070716112053.jpg


HS.jpg


HS20080115101112.jpg



ето и линка
http://euroshooting.eu/en/index.php?Hoo ... etail=1019
 

DANNY

Редовен Потребител
На скоро си говорехме със Светльо, как може да се доработи задтилъка на Евата.
Ето един доста добър и по-евтин вариант. Особено след като Аншутц вече продават техните затилъци и на части.
Тази допълнителна част може да се намери в сайта на Варга за 100-на Евро.

DSCN0645.jpg


DSCN0807.jpg
 

delpx

Потребител
Колеги , след дълго търсене се убедих че цената на регулираните задтилници е доста висока и реших да се помъча да си направя сам такъв. Бих искал да помоля някой който притежава такъв задтилник да смъкне размерите му или да драсне някаква скица по която би могло да се изаботи задтилник.
 

DANNY

Редовен Потребител
Снощи успях да сваля задтилъка на Air Arms S400 без да режа гумата. Както е показано на предната страница.
Направи ми впечетление, че в/у гумата са се отбелязали 2 кръкчета. Предположих, че точно под тях трябва да се намират и болтовете които държат задтилъка. Първо пробих леко гумата с едно шило. Върхът му удари на метал. Леко го разклатих и напипах главата на болта.
Бръкнах с кръстата отверка и го развих. Втория изискваше мно усилие. Но и той се предаде.
Сега вече мога да си направя подложка под гумата. :)
 

lynx

Редовен Потребител
Ето ви един незавършен проект, куката още не е скъсена до окончателната дължина и някои детайли не са доизпипани и полирани, но скоро и това ще стане. Възможностите за настройки на задтилъка са безброй и крайния резултат ще е отличен :yes:
Чертежи няма, всичко е правено "спонтанно" и по усет.
img5508ao.jpg


img5504f.jpg


img5505f.jpg


img5507l.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Как стопираш дължината на куката?
Не виждам болт с който да се фиксира.
И още нещо горната "пеперуда" не е ли малка?
 

lynx

Редовен Потребител
Със скрит болт се стопира, пеперудата според мен е добре.
Като го разгледаш на живо, ще се увериш че е много удобно и върши отлична работа.
 

delpx

Потребител
Много е красива тази кука. Как си си определил размелите ? Мерил ли си си рамото или си намерил някакви стандартни размери ?
 

lynx

Редовен Потребител
Задтилъка е от пушката на Рашко, в момента е настроен за неговото голямо рамо, той е висок 1,90м. ;)
Иначе може да се настрои за всеки размер.
 

DANNY

Редовен Потребител
Продължение на:
« Отговор #31 -: февруари 13, 2011, 10:51:45 »

На предната страница съм пуснал едни снимки как се маха задтилъка на АА s400.
...рязъне, подменяне и т.н.
Днес пак свалих моя оригинален задтилък без да трябва да го режа.
От което съм много доволен. :yahoo:
Както казъх бях забелязъл, че на самия задтилък /моя/, на гумата, има отбелязъни едни кръгове.
Предположих, че те са точно над болтовете, че там е кухо с различна плътност и затова се различават от другата част на гумата.
Натиснах с една кръстата отверка и точно това се и оказа. Пробих гумата точно над главите на винтовете.
С леко разклащане на отверката напипах каналите на главата на винта. Бавно с премерен натиск, за да не разваля каналите на главата, ги развих.
Задтилака се свали.
Винтовете останаха вътре в гумата. Но щом ги натиснеш на нещо твърдо главите и се показват и с клещи се издърпват много лесно.
Предварително си бях подготвил едно подложно пърче от дурал. На което в долната част има ухо с отвор за слагане на кука.
Подложното пърче фиксирах към приклада с 4 бр. винтове 3мм за дърво. Бях и направи и фрезенк за главите, да ненадигат задтилъка.
Отдавна си мисля за евтин вариант на кука.
Това ми се стори най-доброто решение. Идеята я взех от тази снимка:

s4002.jpg


Ето и сниките как протече всичко :)

DSC05048.jpg


DSC05049.jpg




оригиналния винт
DSC05050.jpg





това е дистанционата подложка с отвора в който с резба ще навия кука.
DSC05056.jpg


DSC05055.jpg




Така ще се монтира
DSC05057.jpg



Фрезенковите отвори
DSC05062.jpg


DSC05066.jpg




Наложи се подмяна на оригиналните винтове с по-дълги.
Дебелината е 5мм но дължината я забравих. Ако решите да предприемето подобно действие лесно ще разберете дължината. ;)

DSC05064.jpg



Със силен натиск на отверката отново успях да вкарам главата на винта в гумата.
Гумата е доста плътна и не е много лесно да провреш главата или да я извадиш без инструмент и сила.

DSC05067.jpg




Фиксиран задтилък, липсваму само куката.
DSC05068.jpg


DSC05071.jpg


DSC05075.jpg



Куката мисля да си я направя /да ми я направят/ нещо възможно най-семпло.
Нещо подобно на тази. Обикновено дуралуминиево /фи/ с една тапа накрая.
Искам да мога да я навивам и развивам.

FWBP70FT_6.jpg
 

DANNY

Редовен Потребител
Ето го и готов задтилъка заедно с куката.
Дебелината на куката е колкото на пластината -8mm
Голям чанч видях докато я направя в тоя вид но не съжелявам.
Много ми е удобна и е доста красива в сравнение с един обикновен кръгал профил закривен накрая. :yahoo:

DSC05196.jpg


DSC05195.jpg


DSC05197.jpg


DSC05200.jpg
 

delpx

Потребител
Много добре е станала , аз си бях правил подобна кука но от шпилка 10мм. Неудобството е само че при пренасяне трябва да я сваляш.
 
Нагоре