ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

andi

Редовен Потребител
Приятели , познавам повечето от вас - много интелигентни и можещи момчета сте . Затова не мога да разбера - Защо се хабите ???
П.П. Близък до мен човек казва - почти никой не слуша съвет получен безплатно .
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Благодаря на всички за насоките.
Имам само последен въпрос:
Този стопорен болт на моноблока,влиза ли в отвор на самата пушка?
Или се затяга така че просто да опира в стоманата?
Защото последните 2 отвора на тази пушка не са за стопер( под тях се движи предпазителя на пушката и няма как да се "пъха" нищо там.
Другите пушки си имат фабричен отвор и стопер даже,а тази няма
Ако е калпав монтажа и стопера не помага особенно при по-силна пушка, виждал съм доста примачкани и скъсани стоперни болтове- о да къса ги ако не е наред закрепването. Стопорния болт не трябва да опира челно той работи с периферията си радиално в отвора на цилиндъра.
Приятели , познавам повечето от вас - много интелигентни и можещи момчета сте . Затова не мога да разбера - Защо се хабите ???
П.П. Близък до мен човек казва - почти никой не слуша съвет получен безплатно .
А де, по някой път и аз си задавам тоя въпрос, ама все да помогнем гледаме, нищо, че цели лекции има изписани из форума на всякакви тематики през годините.
 

xpresident

Редовен Потребител
Приятели , познавам повечето от вас - много интелигентни и можещи момчета сте . Затова не мога да разбера - Защо се хабите ???
П.П. Близък до мен човек казва - почти никой не слуша съвет получен безплатно .
Защото гледаме да спестим на колегата пари и нерви. Кажи му кои са дупките за стопер, че аз нямам пред мен Комета и да не го подведа.
 

wersa

Новодошъл
Приятели , познавам повечето от вас - много интелигентни и можещи момчета сте . Затова не мога да разбера - Защо се хабите ???
П.П. Близък до мен човек казва - почти никой не слуша съвет получен безплатно .
Ами извинявам се,щом ви дразня с въпросите си!
Мислех че идеята на форумите е точно такава!
Явно вие сте роден експерт по всичко и никога не сте питали никой за нищо.
Може би вие сте научили всички тук кое как се прави.
Нов съм в този форум,както и в въздушното оръжие,затова и питам.
В други форуми на друга тематика където съм отдавна не се подигравам,а се опитвам да помагам и да спестя пари и нерви на хората,както каза тук друг колега.Помогнал съм на много хора.
Но ако тук ви дразня,ще се махам,няма дерт.
 

rivan

Редовен Потребител
Тук темата много ми прилича на една от рибарския форум, каква лодка да си купя?! В началото всички търсят нещо малко и ефтино. Накрая тези, които не са се отказали имат достатъчно голяма и твърда! След много нерви, пари и мокрене!
PS: колега, тук всички искат да ти помогнат, по добре се поучи от грешките на другите, отколкото от собствените си!
 

wersa

Новодошъл
Тук темата много ми прилича на една от рибарския форум, каква лодка да си купя?! В началото всички търсят нещо малко и ефтино. Накрая тези, които не са се отказали имат достатъчно голяма и твърда! След много нерви, пари и мокрене!
PS: колега, тук всички искат да ти помогнат, по добре се поучи от грешките на другите, отколкото от собствените си!
Разбрах ви колега.
Трябва да си взема оптика и монтаж за минимум 500 лв.
Ама някак не се вързва да го правя за пушка която струва 400.
Някак си ми се струва,че аксесоара,не бива да е по скъп от предмета за който е предназначен,та затова питам и се опитвам да осмисля покупката на оптика.
Не казвам че не сте прави.
Както и да е.
Явно просто няма да се хабя и няма да купувам оптика.
Че то по евтино ще ми легне да си взема някое ПЦП и една по евтина оптика:)
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Трябва да си взема оптика и монтаж за минимум 500 лв.
Ама някак не се вързва да го правя за пушка която струва 400.
Оптиката не е аксесоар, а част от системата. Хубавите оптики струват пари.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Че то по евтино ще ми легне да си взема някое ПЦП и една по евтина оптика
На ПЦП-то каквато и оптика да сложиш няма да я счупи. Не си купувай евтина оптика. Купи си качествена и после само ще сменяш пушките под нея.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Разбрах ви колега.
Трябва да си взема оптика и монтаж за минимум 500 лв.
Ама някак не се вързва да го правя за пушка която струва 400.
Някак си ми се струва,че аксесоара,не бива да е по скъп от предмета за който е предназначен,та затова питам и се опитвам да осмисля покупката на оптика.
Не казвам че не сте прави.
Както и да е.
Явно просто няма да се хабя и няма да купувам оптика.
Че то по евтино ще ми легне да си взема някое ПЦП и една по евтина оптика:)
Еми ако прочел из темата щеше да видиш, че оптиките на Konus не са чак толкова скъпи, моноблок на Leapers или Sportmach са инвестицията която ще ти спести нерви, и също не мисля е чак толкова голяма. Накрая ще видиш, че няма 500 лв, ако не се хвърляш на скъпи серии оптики. Голяма заблуда е, че оптиките трябва да са по-евтини от пушките задължително. На мен приклада на едната ми пушка струва повече от самата нея, за оптиката да не говорим ама айде при мен е друг случая. Ако пушката ти бе ПЦП нещата седят по друг начин вече.
Да не говорим, че ако ти се счупи оптиката няма кой да я поправи, ако вземеш по-здрава ще можеш и да я продадеш след време или да я сложиш на друга пушка ако искаш да си смениш сегашната.... и т.н.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Оптиката не е аксесоар.....
Ако искаш да уцелваш де.....
Когато по пушката всичко е наред, качество и количествените показатели на оптиката влияят сериозно на точността.
Гарантирано, евтината оптика няма да ти дава еднакво прицелване при всяко едно прикладване. Еле пък и с пружинка.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Имам въпросния Vector,не е лоша оптика за 80лв.,механизмите и работят гладко,чертичките и точките по кръста са в повечко но въпреки това не се сливат и човек може реално да ги различава една от друга на терен.Сега като си регулираш диоптера и увеличението се променя,но за толкова толкова;),колега едва ли ще издържи на мощна пружинка(а над 16дж. нещата стават травмиращи),гледам че ще вземеш с газова пружина а това трябва да те притеснява повече, цената на нова пружина е над 100лв,там има особености при Кометата!Та пробвай и сподели,иначе да Конуса бива,макар и на тях в отпътуването им да пише,че са за 7,5дж. и по малко....но стават даже в Пушката едната я дават за Мощните Хасани а там е страшно на първото поколение ако хванеш добре моноблока къса релсата направо...:D
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
https://www.pushka.eu/product/Оптика_KONUSPRO-3--9x32-A.O.-N7267
Тази я дават за Хасаните

https://www.isd-bg.com/aksesoari-i-...-zhie/optika-3-9x40-sfp-opsl20-victoptics-pac
Това е твоя Вектор,хората ни правят и отстъпка...

https://www.pushka.eu/product/Оптика_KONUSPRO--550-3--9x40-ILLUMINATED-N7276-с-подсветка
Може и за тази да питаш дали става за твоите нужди,готина скала и май е точката по средата,голям кеф!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Не знам дали е за тук това, но не е обособено по тема. А си заслужава да се изгледа.
Жълтокос лабрадор среща за първи път момче със синдром на Даун. Как реагира! Не може да се опише с думи.
 

wersa

Новодошъл
Благодаря на всички за компетентните мнения.
Оптика поръчах вече( без варио- 4х32).
А за монтажа мисля кой да е в момента и как да го модифицирам,така че да омекотя поне малко наката.
Всичко добро!
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Защото гледаме да спестим на колегата пари и нерви. Кажи му кои са дупките за стопер, че аз нямам пред мен Комета и да не го подведа.

Под дупките наистина се вижда "карантията" и ако се навърти много стопера на най-задната да речем, не може да освободиш предпазителя, тествано :) връща се 1 оборот и си стърчи достатъчно за да си функционира всичко по предназначение.
IMG_20220112_191928.jpg

@wersa , без да мога да отговоря на 3те ти въпроса конкретно, ще те посъветвам да се вслушаш в съветите на "старите" пушкаджии. За толкова години са минали през рингове с варио оптики, моноблокове с варио оптики, рингове с фиксирани оптики, дампа моноблокове и тн. След всичките проби-грешки, е установено, че за тези пушки най-добрия вариант е дампа моноблок с фиксирана оптика. Компромисни варианти са обикновен моноблок с фиксирана оптика и дампа моноблок с варио оптика.
Аз бях първоначално с моноблок и варио оптика и вече съм с фиксирана.
 

sts1969

Редовен Потребител
Може би вие сте научили всички тук кое как се прави.
Чети повечко, не чакай на готово да ти дадът съвет...защото както се оказва, и да ти го дадат пак не му обръщаш внимание. Не го казвам с лоши чувства или за да те обидя, минал съм по този път. Аз преди няколко години изчетох цялата тема за РСР Хатсан (близо хиляда страници), преди да се осмеля да напиша нещо тук. Отне ми около 3 месеца, но след като си го купих това РСР, го разглобих цялото и го тунинговах напълно без да съм държал даже в ръка такава пушка (по него време основно РСР-тата бяха Хатсан) и всичко това благодарение на този форум, в който има прекрасни, знаещи и можещи хора заслужаващи уважение. :cheers:
 

Коцкар

Редовен Потребител
Да питам притежателите на оптики Discovery колко пълни оборота от единия край на до другия можете да навъртите up за да свалите надоло мерника? Купих discovery VT-T 6-24×50 за 520лв от алито. Супер се вижда и добре изглежда но мога да направя само 2.3 (дори не две и половина) пълни оборота докато на други оптики видях че поне 4 пълни завъртания правят. Пробвах една оптика Vortex 4-10×.. към 1000лв беше тя пък прави 6 пълни завъртания. Та започвам да си мисля че хубавото стъкло и приближаване е за сметка на тези завъртания за тази цена от 520лв. И така тъкмо настроих оптиката на 25 метра но свършиха кликовете и съм на максимално UP (надоло) и ще трябва да слагам подложки в задния ринг (shimming) за да сочи още по надоло за да мога да стрелям по надалеко към 100 метра.
 

Attachments

  • 20211012_170614.jpg
    20211012_170614.jpg
    399.1 KB · Прегледи: 90
  • 20220114_025718.jpg
    20220114_025718.jpg
    643.3 KB · Прегледи: 92
  • Screenshot_20220114-025901_YouTube.jpg
    Screenshot_20220114-025901_YouTube.jpg
    216 KB · Прегледи: 93
Последна промяна:
Нагоре