Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
пиши до началника на районното ако е коректна историята и се обясни човешки не мисля,че би трябвало да отхвърлят заявлението...в краен случай трябва да те глобят защото си пропуснал двуседмичния срок и пак да я регистрират
Нарцис :) (с цялото ми уважение),за щастие на колегата не се стигна до второто...щеше от София до Пловдив да открие пътя през Тутракан...Весели празници,адмирации за професионализма на Бай Колю!
 

rivan

Редовен Потребител
Здравеите искам да искажа големи благодарности на Баи Колю днес бях до кос и написах собствено рачно обяснение до н-к на рпу труд.за вапросната пушка и уви всичко това което е споделил всаита ми помогна и вече е регистрирана пушката благодарение на Баи Колю
Радвам се, че проблемът е решен! Добре, че началникът на РПУ-то се е оказал сговорчив и не се е стигнало до наказания. Засъжаление това не е правило, а по-скоро изключение. По Коледа се случват чудеса!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Добре, че началникът на РПУ-то се е оказал сговорчив ..........
За протокола!
Сговорчивостта му не е случайно събитие, а беше мотивирана от съдебната практика, която му беше дадена да прочете.
И разбра, че ще натовари бюджета на ОДМВР с излишни разноски за обречени дела.
 

llcoolj

Редовен Потребител
На някой да са му вземали такса 2.5 лв при уведомяване на ПЦП във служба КОС ? Чух от колега това нещо, а на мен никога до сега не са ми искали и стотинка при тази процедура!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
На някой да са му вземали такса 2.5 лв при уведомяване на ПЦП във служба КОС ? Чух от колега това нещо, а на мен никога до сега не са ми искали и стотинка при тази процедура!
Пи подаване на уведомлението КОС издават удостоверение за уведомление. И отговорът на въпроса е тук:
В чл.31е, т.4
4. (нова - ДВ, бр. 52 от 2006 г.) за проверка и издаване на удостоверение, служебна бележка и заверен препис от документ, несвързан с наказателното производство от общ характер: а) за първа страница 2,50 лв.
Но почти никой не го спазва - защото нямат ПОС терминали в РПУ-тата и защото не ги контролират за събиране на такси.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Здравейте,
Виждам, че има доста изписано по въпроса, но понеже мненията са доста противоречиви по отношение на изискванията, реших да споделя и моя опит със служба КОС в 6-то районно управление в София.
Цялата процедура отнема 10-тина минути (без чакането на опашката). Необходимо е да носите копие от договора за закупуване на оръжието и копие от личната карта.
От Вас ще изискат да попълните един документ с личните Ви данни, марката, модела, калибъра и серийния номер на оръжието. Това е всичко необходимо, а процедурата е НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНА.
Това е първата публикация в темата. Аз до сега не бях чувал на някой да му е взета такса от 2.5 лв при уведомление на ПЦП. Ако има и други колеги нека споделят за да знаем дали това е единичен случай или не.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Напълно е възможно шефчетата да са ги натиснали да събират таксите. Бюджет, баце, тряя се пълни.
А таксата е дължима (ако това е въпроса).
 

llcoolj

Редовен Потребител
Напълно е възможно шефчетата да са ги натиснали да събират таксите. Бюджет, баце, тряя се пълни.
А таксата е дължима (ако това е въпроса).
Не изключвам и като вариянт този единичен случай (до този момент) да е прищявка на косаджията ;)
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Вариант е - да се направи....
ПП - кажи на колегата да поиска ПОС терминал да плати таксата. Че на банка е 5 лева само за превода. И ще му мине на КОС-аджията (освен ако не ни изненада с ПОС терминал в РПУ-то).
 
Последна промяна:

незнайко

Редовен Потребител
ПОС терминал има във всяка паспортна служба на РПУ за заплащане таксите за документи, така чееее ......
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Не във всяка. В нашия район (от който е и питащия) в РПУ-тата закриха паспортните служби преди години. Само в ОДМВР има.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Вариант е - да се направи....
ПП - кажи на колегата да поиска ПОС терминал да плати таксата. Че на банка е 5 лева само за превода. И ще му мине на КОС-аджията (освен ако не ни изненада с ПОС терминал в РПУ-то).
Той си е платил през ПОС терминал още като са му поискали въпросната такса от 2.5 лв за уведомлението на ПЦП-то. Не знам дали има значение в конкретния случай, но да уточня , че въпросната пушка е нов внос от Турция (аз му я доставих) и никога преди това не е била вписвана в нашата система на КОС. Поисках да видя какво пише на бележката, която са му издали от КОС за въпросната такса, че за пръв път чух да искат такса при уведомление на ПЦП. Това му е платежното:
 

Attachments

  • IMG_20221224_204631.jpg
    IMG_20221224_204631.jpg
    213.1 KB · Прегледи: 51

Laferrari63

Редовен Потребител
Колеги днес се видях в чудо! Поръчах си пушка от Левент, вкара ми я от Турция , всичко точно , отивам с фактурата да я уведомя днес в КОС 6то РПУ София и направо ме разкостиха! Невъзможно било да си уведомя пушката само с фактура от турция , дори и да не трябвало да се обмитява пак ми трябвало декларация за допускане и свободно обръщение от митницата. След като пушката вече е на българска почва нито една митническа агенция или митница в София не се съгласи да изкара съответната декларация , която дори аз чувам за първи път! Всички колеги си уведомяват пушките с фактура и договор в двуседмичен срок от датата на закупуването. Съответно след като говорих около 4 часа по телефона и 27 разговора с познати и съфорумници стигнах до извода, че съм в доста задънена улица. Вариант е да се изкара документ за дулна енергия от VIP София, но в магазина ми казаха, че хронографа им е развален и нямало повече да го използват за такава услуга. Проблема е, че
срока за уведомяване изтича и ще ми лепнат акт 500 лв за това, че не съм я уведомил и после всеки един път, в който аз излизам да стрелям, ще бера ядове. Кажете ми, ако бяхте на мое място как бихте постъпили ? Просто съм бесен как всяко РПУ си измисля техни закони! Квачката в районното дори ме пита дали съм изкарал ДЕКЛАРАЦИЯ ОТ ДИСТРИБУТОРА, ЧЕ ПУШКАТА НЕ ПОДЛЕЖИ НА МОДИФИКАЦИИ! Това е абсурдно! Извинявай, но да си взема огнестрелно оръжие е по-лесно отколкото да уведомя въздушна пушка от Турция с редовни документи!
 

venciru

Редовен Потребител
Отиваш само с договора с Левент без фактурата и това е!
Другият вариант е да ги уведомиш по пощата. Пак само с договор за покупко продажба.
Това е само мое мнение и аз бих постъпил така. Нека по компетентните да се произнесат.
 

shaman

Редовен Потребител
Не само от Турция... в някои служби КОС четат закона като дявола евангелието...
Преди 2 дена имах подобен казус с една пушка, продадена в София...
от КОС - трябва ни сертификат !!! Декември миналия месец имаше промяна в ЗОБВВИ, но тя касае САМО предупредителните и сигнални оръжия:

( (Нова - ДВ, бр. 37 от 2019 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2022 г.) Съответствието с техническите спецификации, определени в приложение № 5, гарантира, че предупредителните и сигналните оръжия не могат да бъдат преработени така, че да произвеждат изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество, и се удостоверява със сертификат от производителя, заедно със сертификат за съответствие, издаден от Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров" на Министерството на отбраната

Въздушното такова по презумция е направено ДА изстрелва "куршум" ;)
 

немезис

Редовен Потребител
А някой чувал ли е че,от нова година искат фактура (за нова пушка) и някакъв сертификат към нея.Имам да уведомявам една тия дни.

Не само от Турция... в някои служби КОС четат закона като дявола евангелието...
Преди 2 дена имах подобен казус с една пушка, продадена в София...
от КОС - трябва ни сертификат !!! Декември миналия месец имаше промяна в ЗОБВВИ, но тя касае САМО предупредителните и сигнални оръжия:

( (Нова - ДВ, бр. 37 от 2019 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2022 г.) Съответствието с техническите спецификации, определени в приложение № 5, гарантира, че предупредителните и сигналните оръжия не могат да бъдат преработени така, че да произвеждат изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество, и се удостоверява със сертификат от производителя, заедно със сертификат за съответствие, издаден от Института по отбрана "Професор Цветан Лазаров" на Министерството на отбраната

Въздушното такова по презумция е направено ДА изстрелва "куршум" ;)
Да и при нас ми подрече косаджията миналия път за нещо подобно.
 

shaman

Редовен Потребител
Да и при нас ми подрече косаджията миналия път за нещо подобно.
Освен да разпечаташ целия закон и да му го занесеш да го чете друго не се сещам !
И да го помолиш да ти покаже къде в закона пише, че въздушното оръжие трябва да има сертификат !


Направо побеснявам при такива ситуации... Те трябва да разберат, че са там за да спазват закона, не да го тълкуват както си искат...
 
Нагоре