Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Добро утро колеги, някой рано се е наспал и вече е с кафето и чете постовете Ви в темата. Нека Ви кажа как е в нашия край с КОС-а :)
Няма значение дали ще уведомяваш въздушна пушка ( пружинка/пцп няма значение каква е ), отиваш с пушката в КОС-а, показваш я, сравняват номера с този на пушката и документа ( фактура от БГ магазин, внос от Турция със саморъчно написан договор за покупко-продажба на гърба на фактурата от закупуването от турския магазин, както и съм извършвал физическо отписване на уведомление с цел продажба и уведомяване от купувача пред служба КОС. ) Проблеми никога не е имало, период за издаване на уведомлението е бил винаги 7-10 дни от дата на уведомление. Право на ползване на въздушното оръжие имаш още веднага след подаване на уведомлението, не е задължително да си взел документа че е уведомено. Нашият град е малък, служителите от МВР са културни и възпитани хора, не съм чул някой да е имал каквито и да било грижи със уведомление и ползване на ВО. Да, наистина не е хубаво да се работи по различен начин в различните градове , но ........ . :)
 

Mr_DEATH

Потребител
На мен във вторник ми се наложи да ходя до КОС. Исках да уведомя Snowpeak PR900W в 4,5мм. Бях си подготвил всичките необходими документи. Отивам в КОС с пушката давам документите и служителя погледна документите и след това пушката. И ми каза, че тази пушка не е за уведомяване. Казах му, че нямам документ, че пушката е под 24 джаула. Той започна да рови в интернет и каза дават и 22. И не иска да вземе документите за регистрация за да я регистрира. Каза да си я нося с фактурата. Пък ще видим като ме спре някой полицай какво ще става.
 

Jorom

Редовен Потребител
Не знам какви са тея месеци, в момента, в който уведомиш пушката в КОС ти дават една бележка, с която отиваш да си го вземеш след месец. През това време имаш право да използваш въздушното оръжие и без проблем можеш да минеш пред полицаите с него! Това ми каза офицера в КОС. Така че в най-лошия случай ще изчакам 2-3 седмици от сега. Живи и здрави!
В моя КОС, бележки не дават! Никога не са ми давали! Казват: не изкарвай пушката от вкъщи докато не си вземеш удостоверението за уведомление...
Срока за издаване на удостоверение е 30 дни, но понякога съм чакал и повече, минимума е 3 седмици ...това е положението при мен.
 

sts1969

Редовен Потребител
На мен във вторник ми се наложи да ходя до КОС. Исках да уведомя Snowpeak PR900W в 4,5мм. Бях си подготвил всичките необходими документи. Отивам в КОС с пушката давам документите и служителя погледна документите и след това пушката. И ми каза, че тази пушка не е за уведомяване. Казах му, че нямам документ, че пушката е под 24 джаула. Той започна да рови в интернет и каза дават и 22. И не иска да вземе документите за регистрация за да я регистрира. Каза да си я нося с фактурата. Пък ще видим като ме спре някой полицай какво ще става.
Мисля че няма да имаш проблем с евентуална проверка, направи си копие от фактурата, и си го носи с пушката. Ако я беше уведомил, това щеше да си е един вид невярна информация че пушката ти е над 24 Джаула, нали? ???
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Не е точно така. Отговорност за невярно деклариране се носи за декларации, които се подават по силата на закон. Например декларации по ЗЗЛД, по Закон за мерките срещу изпирането на пари, по ЗЗДН, по Закон за хазарта, по СЗч. и т.н. Тогава за невярно деклариране се носи наказателна отговорност по чл.313 НК.
Тук става въпрос за уведомяване, не за деклариране.
И веднага ще дам една работеща защитна теза.
"Г-н съдия, когато купих пушката и я замерих установих, че е 25 джаула. И реших да изпълня задължението си по закон и да подам уведомление в КОС. Обаче след 1 месец я разглобих и установих, че пружината на ударника не е оригинална, а някаква друга. Нямам информация кой и кога е слагал друга пружина. Купих оригинална пружина и я сложих. И пушката стана 22 джаула. Няма законова възможност да изтегля вече подадено уведомление. Изпълнил съм задължението си - към момента на придобиването пушката беше 25 джаула."
И така ... :cheers:
 

Mr_DEATH

Потребител
Мисля че няма да имаш проблем с евентуална проверка, направи си копие от фактурата, и си го носи с пушката. Ако я беше уведомил, това щеше да си е един вид невярна информация че пушката ти е над 24 Джаула, нали? ???
Според мен без документ или написани джаули някъде по въздушната пушка трябва да се регистрира. Защото служителя от КОС тълкува закона, че пушката е под 24, но проверяващия полицай може да го тълкува, че е над 24 джаула. Следователно глоба прибиране на пушката и разправии с полицията.
 

sts1969

Редовен Потребител
Според мен без документ или написани джаули някъде по въздушната пушка трябва да се регистрира. Защото служителя от КОС тълкува закона, че пушката е под 24, но проверяващия полицай може да го тълкува, че е над 24 джаула. Следователно глоба прибиране на пушката и разправии с полицията.
Добре, а ти в този случай не нарушаваш ли закона, с твърдението че пушката ти е над 24J ? (Щом искаш да я регистрираш, значи твърдиш че е над 24J. ) Аз пък бих направил всичко, за си извадя документ че е под нужните за регистрация Джаули.
 

Mr_DEATH

Потребител
Добре, а ти в този случай не нарушаваш ли закона, с твърдението че пушката ти е над 24J ? (Щом искаш да я регистрираш, значи твърдиш че е над 24J. ) Аз пък бих направил всичко, за си извадя документ че е под нужните за регистрация Джаули.
Защо да го нарушавам като нямам бележка, че пушката е под 24 джаула и никъде по нея не е упоменато. Така като чета вече няма и къде да се изкара документ, че пушката е под 24 джаула. Някъде из темите беше споменато, че ВИП са с повреден хронограф и нямали да издават документи вече.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
По принцип сигурно хроното с което замерват трябва да отговаря на някакви стандарти и да е сертифицирано, едва ли ще бачкат с китайско хроно от алито. Преди 4-5 години когато ми издадоха документа си спомням, че малко след това пак беше се развалило, тия какво го правят това хроно идея си нямам!
 
Последна промяна:

незнайко

Редовен Потребител
Точно така е колега, хроното трябва да е сертифицирано в лаборатория и да минава на проверка всяка година, след което му се поставя стикер за годност.Същото важи и за кантари, радари на КАТ и каквито и други измервателни уреди се сетиш. Едва ли е правена такава проверка на това хроно.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Към момента на приемане на закона, лично се интересувах, дали има официално сертифицирана лаборатория за издаване на сертификат за хронограф. Тогава нямаше и нямаше къде да се издаде подобен такъв от лицензиран орган в България. Към момента не знам как е.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Днес направих запитване до БИМ (Български институт по метрология). Ако резултатът е положителен - скоро ще има удостоверения, че пушките са под 24 джаула. За тези, коита наистина са под 24 джаула, де ;)
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Днес направих съм запитване до БИМ (Български институт по метрология). Ако резултатът е положителен - скоро ще има удостоверения, че пушките са под 24 джаула. За тези, коита наистина са под 24 джаула, де ;)
Дано след почти 12 години да могат. Но аз не вярвам.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
В тези институции (БИМ, БАН, НИМХ и др.) по принцип си е тежък социализъм. Кой знае. Дано да са влезли млади хора с авангардно мислене и да стават чудеса.
Като примерен хронограф за калибриране съм им изпратил модел на Chrony F1 chronograph. Китайски е несериозно да пратя. А новия на FX с доплеровия ефект е прекалено авангарден.
Ще уведомя за резултата.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
В тези институции (БИМ, БАН, НИМХ и др.) по принцип си е тежък социализъм. Кой знае. Дано да са влезли млади хора с авангардно мислене и да стават чудеса.
Като примерен хронограф за калибриране съм им изпратил модел на Chrony F1 chronograph. Китайски е несериозно да пратя. А новия на FX с доплеровия ефект е прекалено авангарден.
Ще уведомя за резултата.

Chrony F1 chronograph е далеч от прецизен уред за мерене на скорост... Да не говорим, колко е капризен. Най-вероятно ще се чудят, защо не мери в някои ситуации.
А доплеровият на FX го пробвах есента и изобщо не съм впечатлен честно казано от показанията му.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Ок. Дайте предложение какъв модел да им подам като инфо. Ако има и някаква документация ще е супер. Те това питаха - има ли някаква документация уреда. Досега не съм срещал хронограф с документация.
 

6tangata

Редовен Потребител
То ако се "лицензира" хронограф сам по себе си дава предпоставка за масово нарушаване на закона от недобросъвестни. Защо? Давам им "Хацан Слоно килър модел 3000", който е 2000 джаула, ама преди това го е пипнал Пешо от Чепръчане и е станал 16 джаула, след замерването пак става 2000....и на кой помага това. Освен да ти го измерят....оръжието де, за да има някакъв смисъл трябва и да се гарантира, че дадено оръжие, не е "барано" от Пешо до момента на теста....иначе си пишем ала бала.
 

sts1969

Редовен Потребител
То ако се "лицензира" хронограф сам по себе си дава предпоставка за масово нарушаване на закона от недобросъвестни. Защо? Давам им "Хацан Слоно килър модел 3000", който е 2000 джаула, ама преди това го е пипнал Пешо от Чепръчане и е станал 16 джаула, след замерването пак става 2000....и на кой помага това. Освен да ти го измерят....оръжието де, за да има някакъв смисъл трябва и да се гарантира, че дадено оръжие, не е "барано" от Пешо до момента на теста....иначе си пишем ала бала.
Ами че това си е напълно легална практика в момента. Почти всички пушки продавани в Англия са със затапен трансферпорт, като въпросната тапа се маха за 10 секунди. Вече ако те хванат, си носиш последствията.
 
Нагоре