Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

Бай Колю

Редовен Потребител
Колеги днес се видях в чудо! Поръчах си пушка от Левент, вкара ми я от Турция , всичко точно , отивам с фактурата да я уведомя днес в КОС 6то РПУ София и направо ме разкостиха! Невъзможно било да си уведомя пушката само с фактура от турция , дори и да не трябвало да се обмитява пак ми трябвало декларация за допускане и свободно обръщение от митницата.
Има и друг вариант. Без изобщо да се докосваш до КОС-аджии и да ги слушаш как си тълкуват закона. Но за целта трябва да имаш електронен подпис като физическо лице.
Просто си написваш уведомлението за придобито ВО (начин на придобиване, сериен номер, калибър и т.н.), подписваш го с електронен подпис и го подаваш до РПУ в системата за сигурно електронно връчване като прикачен файл.
След това си вадиш разпечатка на подаденото уведомление и си готов. Ти си си изпълнил задължението - уведомил си в законоустановения срок, че си придобил ВО над 24 джаула. Ама "те не приемали уведомления". Абе я ................................
ПП - отказът да се издаде удостоверение за подаденото уведомление не е индивидуален административен акт и не подлежи на обжалване пред съд. Издаването на удостоверение е административна услуга. Фактическия състав за уведомяване е завършен с подаване на самото уведомление.
ППП - Системата за сигурно електронно връчване (откакто почна да работи) ми спестява допира с разни такива държавни и общински служители. Да не им слушам "разсъжденията".
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Ама те атакуват начина на придобиване....има ли регламент за внос на ВО за държави извън ЕС...как трябва да се внася ВО от Р.Турция....на пример,като кашкавал в багажника или трябва да се декларира и да ти издадат поредната бумашка...!?
Това е въпрос към Бай Колю като юридически грамотен колега.
 
Последна промяна:

Бай Колю

Редовен Потребител
Ама те атакуват начина на придобиване....има ли регламент за внос на ВО за държави извън ЕС...как трябва да се внася ВО от Р.Турция....на пример,като кашкавал в багажника или трябва да се декларира и да ти издадат поредната бумашка
Няма такова жУвотно в правото като "те атакуват".
Начина за придобиване и КАК трябва да се внася ВО от Турция е в компетентността на Агенция митници. Не на КОС.
КОС-аджията не е компетентен да изисква информация КАК Е ВНЕСЕНО! Ти си го придобил. Може и да си го откраднал - тогава е в компетентността на прокуратурата. Щом си го придобил и си УВЕДОМИЛ - значи си изпълнил задължението си по ЗОБВВПИ.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
По тази логика не е необходим какъвто и да е документ за притежание/придобиване...просто уведомявам каквото имам,пък който иска да доказва,че не е мое...
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Именно. Но не че не е "твое", а че не си УВЕДОМИЛ. Дали е твое или не е КОС не са компетентни да се произнесат.
Тежестта на доказване извършеното нарушение е върху административния орган. В случая ти имаш само задължение да уведомиш, че си придобил. Може да си го придобил по много начини - внос, подарък, покупка, дарение, наследство, завещание, завет и т.н.
Ако е с покупка - прилагаш договора, или фактурата, или митническата декларация, за да се види, че си спазил срока.
Ай :cheers:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Именно. Но не че не е "твое", а че не си УВЕДОМИЛ. Дали е твое или не е КОС не са компетентни да се произнесат.
Тежестта на доказване извършеното нарушение е върху административния орган. В случая ти имаш само задължение да уведомиш, че си придобил. Може да си го придобил по много начини - внос, подарък, покупка, дарение, наследство, завещание, завет и т.н.
Аз от години го пиша това в тази тема... То не разнасяха пушки, то беше чудо. И гащите щяха да им искат и това щяха да занесат някои колеги.
Щом можеш да обжалваш дело с обратна разписка и пощенско клеймо, защо да не може да си пуснеш и уведомлението по същия начин...
Аз това и сторих и не съм имал проблем.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Кокошките от КОС 6-то РПУ в София не са се сблъсквали с някой юрист, да се видят в "приключения". Това не им е първо или второ заяждане, няма да им е и последното. Те си мислят, че като измислят 101 причини, ПЦП-то няма да бъде уведомено, но много са се объркали ;)
 

Jorom

Редовен Потребител
Като започнах да продавам ВО от Турция, се чудех как така става номера да продавам ВО на фактура на която пише името на друг човек...нали се минава граница, проверяват оръжието и фактурата на митницата, собственика на оръжието трябва да мине границата с него, а не някой друг...после и регистрацията в КОС само с фактура...но България е страната на абсурдите... и корупцията, и причислих този начин на внасяне към едно от двете, а защо не и към двете.
Предполагам че е много удобно, да си продал десетки/стотици ВО внесени от Турция, но в кос да ти се водят едва няколко оръжия през годините...не се набиваш на очи...добре, ама номера вече не минава, или поне не навсякъде, и ще трябва вече да си регистрирате пушките на свое име, да чакате по един месец да ви излезе уведомлението, и чак тогава да ги продавате....както правят простосмъртните( аз например). Лошото е че късметлията съгласил се на покупка по този рисков за мен, и нерегламентиран/сив начин на внос от Турция, ще го отнесе като дойде момента в никой КОС да не минава номера, или поне в неговата КОС служба...

На теб ти е смешно, но на колегата лаферари изобщо не му е до смях!
Досега двама колеги имащи възможността да вземат Бигхорн-ове от мен, поради фасони така да го кажа, не се разбираме и впоследствие се обръщат към теб(единия искаше да му я пратя по куриер, втория отказа Бигхорн с направен клапан, искал девствен!), и после....единия се оплаква че отворите за въздуха много се разминавали, другия е този случай...просто ми направи впечатление развитието впоследствие.
Бигхорновете ги избирам между минимум два броя, понякога и три...сменял съм приклад в магазина пред турците, защото не ми е харесвал оригиналния, и пушките ми са от последните партиди от края на 22г...при тях го няма голямото разминаване на отворите от по-ранно производство, и клапанното тяло вече е плътно в цевната кутия, а не като по-ранните(това не го знаеше, нали...)
 
Последна промяна:

llcoolj

Редовен Потребител
Като започнах да продавам ВО от Турция, се чудех как така става номера да продавам ВО на фактура на която пише името на друг човек...нали се минава граница, проверяват оръжието и фактурата на митницата, собственика на оръжието трябва да мине границата с него, а не някой друг...после и регистрацията в КОС само с фактура...но България е страната на абсурдите... и корупцията, и причислих този начин на внасяне към едно от двете, а защо не и към двете.
Предполагам че е много удобно, да си продал десетки/стотици ВО внесени от Турция, но в кос да ти се водят едва няколко оръжия през годините...не се набиваш на очи...добре, ама номера вече не минава, или поне не навсякъде, и ще трябва вече да си регистрирате пушките на свое име, да чакате по един месец да ви излезе уведомлението, и чак тогава да ги продавате....както правят простосмъртните( аз например). Лошото е че късметлията съгласил се на покупка по този рисков за мен, и нерегламентиран/сив начин на внос от Турция, ще го отнесе като дойде момента в никой КОС да не минава номера, или поне в неговата КОС служба...
Не било компютри, а компоти ;)
На теб ти е смешно, но на колегата лаферари изобщо не му е до смях!
На теб се смея, не на колегата @Laferrari63 ! Смешни са ми хора, където си мислят, че много знаят ;) На колегата ПЦП-то е вече уведомено! Не го мисли ;) Повечето пушки минават директно през ръцете на колегата @Gadnqra за тунинг, така че заводските им болежки се отстраняват. В тази тема се коментират други неща. Твойте несгоди ги пиши на друго място във форума или ако искаш нещо лично да ми кажеш, звънни по телефона!
 
Последна промяна:

Jorom

Редовен Потребител
Не го мисля, проблема си е негов.
Да му мислят тези дето ще купуват ВО внесено по този (твоя) начин...ще има ли проблеми с уведомяването в КОС, няма ли да има...колко нерви /пари ще ми струва да я регистрирам тази пушка.
А аз плащам за превод, подавам заявление + превод в КОС , после чакам 4-5 седмици да ми излезе уведомлението преди да пусна реално ВО за продажба...за да е всичко както трябва, и купувача да няма проблеми!!!(За мен това е изключително важно!)...а не да се чуди кво да прави като в този случай. Ти си наясно че твоя номер не навсякъде върви, но въпреки това продължаваш да работиш по този начин....Ами, всеки си преценя за себе си струва ли си риска да купува ВО внесено по този начин!
 
Последна промяна:

llcoolj

Редовен Потребител
Не го мисля, проблема си е негов.
Да му мислят тези дето ще купуват ВО внесено по този (твоя) начин...ще има ли проблеми с уведомяването в КОС, няма ли да има...колко нерви /пари ще ми струва да я регистрирам тази пушка.
А аз плащам за превод, подавам документи в КОС , после чакам 4-5 седмици да ми излезе уведомлението преди да пусна ВО за продажба...за да е всичко както трябва, и купувача да няма проблеми!!!...а не да се чуди кво да прави като в този случай. Ти си наясно че твоя номер не навсякъде върви, но въпреки това продължаваш да работиш по този начин....Ами, всеки си преценя за себе си струва ли си риска да купува ВО внесено по този начин!
Викаш не го мислиш колегата @Laferrari63 , а мислиш, че не си успял да си продадеш ПЦП-тата :) За 5-6 години нямам случай да съм внесъл ПЦП на някой клиент и то да не е било уведомено в КОС. Аз съм съпричастен с проблемите на колегите в подобни ситуации и им помагам винаги. Колегата @Laferrari63 може да сподeли ако му се обеснява. Няма "твоя" или моя номер - закона е един за цяла България! Това, че от цяла България в 4-5 служби КОС правят спънки е друг въпрос! В твоя КОС може да чакаш 4-5 седмици докато излезе уведомлението, при нас това се случва в рамките на 7-10 дена. Не злорадствай, защото някой не ти е купил ПЦП-то, а бъди съпричастен с проблема на колегата, защото всички във форума ни свързва хобито! Гледай си твоята черга, а не на хората! Прочети за "7-те смъртни гряха : защо завистта е отрова за душата" ;)
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
"Който опази целия закон, а съгреши в едно, той бива виновен във всичко." -това е от едно друго законодателство създало доста устойчиво през епохите общество... :) ,сещам се и за една мисля наша поговорка "никога не разрушавай ограда,която не знаеш за какво е построена",може да се чете и в буквален и преносен смисъл...!

Аз от години го пиша това в тази тема... То не разнасяха пушки, то беше чудо. И гащите щяха да им искат и това щяха да занесат някои колеги.
Щом можеш да обжалваш дело с обратна разписка и пощенско клеймо, защо да не може да си пуснеш и уведомлението по същия начин...
Аз това и сторих и не съм имал проблем.
Точно... закона дава възможност човек да заяви придобитото ВО кеф му на място,кеф му чрез пощата или куриер,кеф му с електронен подпис....и пак мрънкане!!!
Винаги има частни случаи,но и на разни мърляви истории с полуистини не ставам съпричастен!
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Колеги не влизайте в пререкания, @Jorom , истината е, че Левент ми помогна адски много.След като споделих с @llcoolj какво е станало човека не спря да търси варианти цял ден. В крайна сметка на негов гръб реши, че ще отиде в КОС Русе и ще се опита да я уведоми там, все едно съм му я продал. Без проблем нещата се получиха! Не беше длъжен да се занимава и гърби с моите кирливи ризи, но го направи . Изключително съм благодарен на всеки, който се отзова вчера! Живи и здрави да сте и много усмихнати, нали за това сме тука ;)
 
Последна промяна:

Jorom

Редовен Потребител
МатрЯла е хубаво да знае при покупка на ВО, внесено от Турция и закупено от продавача в Бг само с фактура, без договор, че може да има проблеми при уведомяването в КОС! Аз помагам на тези които не са наясно с това... нека да си знаят хората че може да имат проблем с този начин на закупуване на ВО! @Лаферари, изобщо не си прав, че продавача не бил длъжен да се занимава с твоя проблем, свързан с уведомяването на ВО в КОС...та нали ако ти беше продал ВО с договор, вече уведомено (както го правя аз, и други колеги), ти нямаше да имаш проблеми...но, много по-лесно е по неговия начин....Сега обаче, Ти трябва да чакаш около месец да му излезе уведомлението на негово име, за да ти я продаде обратно предполагам или каквато схема сте измислили, но ти един-два месеца не е препоръчително да изкарваш тази пушка от вкъщи докато не си получиш удостоверението за уведомяване...егати и тъпотията. Ама нищо, продължавайте сами да се насаждате на пачи яйца...и парите, и нервите са си ваши!

Едва днес си взех уведомлението за единия Бигхорн....повече от месец чаках за него, но това е правилния и безпроблемен за купувача начин!

Мисля че казах всичко което имах да казвам по въпроса, така че приятели/ познати на Левент можете необезпокоявано да ми сипете.
Айде със здраве, и умната!

Изтриване на постовете ми по този въпрос, ще бъде скриване на истината, и би обслужило интереса на единици колеги от форума, за сметка на мнозинството които съм убеден че трябва да са наясно до какво може да доведат различните варианти за покупка на ВО, така че не го правете.
 
Последна промяна:

Васил Василев

Потребител
МатрЯла е хубаво да знае при покупка на ВО, внесено от Турция и закупено от продавача в Бг само с фактура, без договор, че може да има проблеми при уведомяването в КОС! Аз помагам на тези които не са наясно с това... нека да си знаят хората че може да имат проблем с този начин на закупуване на ВО! @Лаферари, изобщо не си прав, че продавача не бил длъжен да се занимава с твоя проблем, свързан с уведомяването на ВО в КОС...та нали ако ти беше продал ВО с договор, вече уведомено (както го правя аз, и други колеги), ти нямаше да имаш проблеми...но, много по-лесно е по неговия начин....Сега обаче, Ти трябва да чакаш около месец да му излезе уведомлението на негово име, за да ти я продаде обратно предполагам или каквато схема сте измислили, но ти един-два месеца не е препоръчително да изкарваш тази пушка от вкъщи докато не си получиш удостоверението за уведомяване...егати и тъпотията. Ама нищо, продължавайте сами да се насаждате на пачи яйца...и парите, и нервите са си ваши!

Едва днес си взех уведомлението за единия Бигхорн....повече от месец чаках за него, но това е правилния и безпроблемен за купувача начин!

Мисля че казах всичко което имах да казвам по въпроса, така че приятели/ познати на Левент можете необезпокоявано да ми сипете.
Айде със здраве, и умната!

Изтриване на постовете ми по този въпрос, ще бъде скриване на истината, и би обслужило интереса на единици колеги от форума, за сметка на мнозинството които съм убеден че трябва да са наясно до какво може да доведат различните варианти за покупка на ВО, така че не го правете.
В моя град , Б. Сл. днес давам фактура за закупуване и до седмица си взимам уведомлението. За ВО купено в България, за друга държава не знам колко бързо ще стане . Ама па и не виждам чак па толкова какво има да се бавят. Техната работа е за най-много десет минути.
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Не знам какви са тея месеци, в момента, в който уведомиш пушката в КОС ти дават една бележка, с която отиваш да си го вземеш след месец. През това време имаш право да използваш въздушното оръжие и без проблем можеш да минеш пред полицаите с него! Това ми каза офицера в КОС. Така че в най-лошия случай ще изчакам 2-3 седмици от сега. Живи и здрави!
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Не знам какви са тея месеци, в момента, в който уведомиш пушката в КОС ти дават една бележка, с която отиваш да си го вземеш след месец. През това време имаш право да използваш въздушното оръжие и без проблем можеш да минеш пред полицаите с него! Това ми каза офицера в КОС. Така че в най-лошия случай ще изчакам 2-3 седмици от сега. Живи и здрави!
Важно е се драматизира...
 

Airguner

Потребител
МатрЯла е хубаво да знае при покупка на ВО, внесено от Турция и закупено от продавача в Бг само с фактура, без договор, че може да има проблеми при уведомяването в КОС! Аз помагам на тези които не са наясно с това... нека да си знаят хората че може да имат проблем с този начин на закупуване на ВО! @Лаферари, изобщо не си прав, че продавача не бил длъжен да се занимава с твоя проблем, свързан с уведомяването на ВО в КОС...та нали ако ти беше продал ВО с договор, вече уведомено (както го правя аз, и други колеги), ти нямаше да имаш проблеми...но, много по-лесно е по неговия начин....Сега обаче, Ти трябва да чакаш около месец да му излезе уведомлението на негово име, за да ти я продаде обратно предполагам или каквато схема сте измислили, но ти един-два месеца не е препоръчително да изкарваш тази пушка от вкъщи докато не си получиш удостоверението за уведомяване...егати и тъпотията. Ама нищо, продължавайте сами да се насаждате на пачи яйца...и парите, и нервите са си ваши!

Едва днес си взех уведомлението за единия Бигхорн....повече от месец чаках за него, но това е правилния и безпроблемен за купувача начин!

Мисля че казах всичко което имах да казвам по въпроса, така че приятели/ познати на Левент можете необезпокоявано да ми сипете.
Айде със здраве, и умната!

Изтриване на постовете ми по този въпрос, ще бъде скриване на истината, и би обслужило интереса на единици колеги от форума, за сметка на мнозинството които съм убеден че трябва да са наясно до какво може да доведат различните варианти за покупка на ВО, така че не го правете.

Типичен Ганьовски матрЯл ! Аз това което виждам от последните ти няколко поста, че с нищо не си помогнал за разрешаването на проблема на колегата @Laferrari63 ! До колкото прочетох, проблема му от КОС 6-то в София е разрешен. А ти продължаваш да опъваш излишни локуми, само и единствено, понеже си много "коректен" търговец , но колегите от форума не са предпочели да пазаруват от теб, а от някой друг и виждаш ли ти си прав, а всички останали не ! Това не е тема свързана с "Дързост и красота" ;) Ще помоля модераторите да поразчистят коментарите, които не са свързани с темата.
 
Нагоре