ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

astra

Редовен Потребител
Може и в една чашка да разпени с четка за бръснене малко пяна за бръснене.
Ех, Рачо, напомни ми за далечните времена, когато като малко момче, гледах моя баща как с четка за бръснене си забърква от сапун за бръснене пяна в алуминиево тасче за бръснене. След онези славни времена, този култов ритуал повече не съм го виждал :)
А за тази проверка, може да се разпенят няколко капки веро с водичка върху гъбата за миене на съдове и после с шепата върху възможните места на теча на въздух :)
 

Termina4

Потребител
Здравей те
Въпроса ми е свързан със закупуване на въздушно пушкало от UK. Харесах си две класики, но ми пише че не доставят до България.
 

niki 67

Потребител
Ех, Рачо, напомни ми за далечните времена, когато като малко момче, гледах моя баща как с четка за бръснене си забърква от сапун за бръснене пяна в алуминиево тасче за бръснене. След онези славни времена, този култов ритуал повече не съм го виждал :)
А за тази проверка, може да се разпенят няколко капки веро с водичка върху гъбата за миене на съдове и после с шепата върху възможните места на теча на въздух :)
При течове на въздух и газове под налягане в работата изолзваме товва.
 
Последна промяна:

Termina4

Потребител
Здравейте снайперисти
Искам да си купя оптически прицел, който да ползвам за ФТ и съм се спрял на 2 варианта. Едната хубавица е добре позната в България (аз самия съм я имал) Sightron, но по ред причини така и не успях да я ползвам по състезания и ако трябва да съм честен два пъти гледах Луната и един път една палава комшийка.
Другият вариант е Delta Optical Stryker HD 5-50x56 SFP и тук ще помоля за мнение, защото чувам от мой приятел в САЩ че е доста хубава и кристална.
Бюджета ми е 3к лв. И за съжаление няма да мога да купя и двете. Ще се радвам ако споделите мнението си и с това да ми помогнете в избора.
П. П. Много се радвам че за 15 години хобито се разви много и ако тогава се радвахме че лист А4 е поразен на 20метра, сега муха на 50 метра е нещо нормално
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте снайперисти
Искам да си купя оптически прицел, който да ползвам за ФТ и съм се спрял на 2 варианта. Едната хубавица е добре позната в България (аз самия съм я имал) Sightron, но по ред причини така и не успях да я ползвам по състезания и ако трябва да съм честен два пъти гледах Луната и един път една палава комшийка.
Другият вариант е Delta Optical Stryker HD 5-50x56 SFP и тук ще помоля за мнение, защото чувам от мой приятел в САЩ че е доста хубава и кристална.
Бюджета ми е 3к лв. И за съжаление няма да мога да купя и двете. Ще се радвам ако споделите мнението си и с това да ми помогнете в избора.
П. П. Много се радвам че за 15 години хобито се разви много и ако тогава се радвахме че лист А4 е поразен на 20метра, сега муха на 50 метра е нещо нормално
На оупена във Вършец стрелях с унгарец с делта, когато напече беше в шок, мисля че след това си купи марч.
Погледни и новият Falcon X50 отстъпва на сайтрона само и единствено по цена.
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Здравейте снайперисти
Искам да си купя оптически прицел, който да ползвам за ФТ и съм се спрял на 2 варианта. Едната хубавица е добре позната в България (аз самия съм я имал) Sightron, но по ред причини така и не успях да я ползвам по състезания и ако трябва да съм честен два пъти гледах Луната и един път една палава комшийка.
Другият вариант е Delta Optical Stryker HD 5-50x56 SFP и тук ще помоля за мнение, защото чувам от мой приятел в САЩ че е доста хубава и кристална.
Бюджета ми е 3к лв. И за съжаление няма да мога да купя и двете. Ще се радвам ако споделите мнението си и с това да ми помогнете в избора.
П. П. Много се радвам че за 15 години хобито се разви много и ако тогава се радвахме че лист А4 е поразен на 20метра, сега муха на 50 метра е нещо нормално
Чакам Делтата тия дни, доста се забави, че са я изкупили на местата откъдето пазарувам. Четох само положителни неща, особено за тая цена. Като дойде ще ти пиша.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Мноого бистра, отсича добре Делтата. На Европейското в Гърция, двата дена стрелях с шведа(който стана 3-ти). Мерехме всичко еднакво. Но той си каза, че е превъртял с колкото е било нужно голямото колело, за да му излизат метрите при температури над 30 градуса. За английско време си го връща на друга белязка. Но и на слънце и на сянка отсичаше добре. Като тегло също беше ок, само дето с дългия сенник си стърчи бая. И друго не ми хареса, ама то се знае - че не беше в първа.
 

Маро

Потребител
Здравейте,

Ще съм много благодарен ако някой удари едно рамо в избор на оптика. В общи линии видях добри мнения за следните предложения в този ценови диапазон:

VictOptics S4 6-24x50

https://www.aliexpress.com/item/1005004021077184.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.28c93e9cCODBCs&algo_pvid=4de525e8-1cf2-4f3a-ad6e-1f2cf5143620&algo_exp_id=4de525e8-1cf2-4f3a-ad6e-1f2cf5143620-14&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027791834189"%7D

VictOptics S4 4-16x44

https://www.aliexpress.com/item/1005003984713498.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.28c93e9cCODBCs&algo_pvid=4de525e8-1cf2-4f3a-ad6e-1f2cf5143620&algo_exp_id=4de525e8-1cf2-4f3a-ad6e-1f2cf5143620-10&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027791582947"%7D

Малка разлика в корекциите по хоризонтала и вертикала в полза на втората, затова я сложих.

KONUSPRO-550 4-16x50

Discovery VT-R 6-24X42

https://www.aliexpress.com/item/1005003282173240.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1ba8470brezlfi&algo_pvid=c6d717bd-6e9b-4589-bf25-c86514f1d45e&algo_exp_id=c6d717bd-6e9b-4589-bf25-c86514f1d45e-17&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000025007507585"%7D

Discovery VT-Z 6-24X44SF

https://www.aliexpress.com/item/1005003269550535.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1ba8470brezlfi&algo_pvid=c6d717bd-6e9b-4589-bf25-c86514f1d45e&algo_exp_id=c6d717bd-6e9b-4589-bf25-c86514f1d45e-20&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000024946452771"%7D

и една в FFP:

Discovery VT-Z FFP 6-24x40

https://www.aliexpress.com/item/1005001271454463.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1ba8470brezlfi&algo_pvid=c6d717bd-6e9b-4589-bf25-c86514f1d45e&algo_exp_id=c6d717bd-6e9b-4589-bf25-c86514f1d45e-36&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000026784272388"%7D

Пушката е Bigmax X 6.35mm, стрелба на дистанции до около 100-150м(засега :) ) или доколкото позволи оптиката.

Поздрави!
 
Последна промяна:

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Ако кажеш на какво ще се монтира и за какво ще се ползва някоя от оптиките ще е по- лесно.
Последната
е мини. Ако ще се монтира на пушка ще трябва да се търси изнесен монтаж и пак не се знае до колко ще е удобно за стрелеца.
 

Маро

Потребител
Ако кажеш на какво ще се монтира и за какво ще се ползва някоя от оптиките ще е по- лесно.
Последната

е мини. Ако ще се монтира на пушка ще трябва да се търси изнесен монтаж и пак не се знае до колко ще е удобно за стрелеца.
Блгодаря за коментара - нещо ума ми явно е другаде :)
Добавих и пушката към оригиналния коментар.

Поздрави!
 

Krasikam4o

Потребител
Аз винаги говоря само за първа фокална.
Тези също са правени в Китай(че и по-скъпи марки от тях дори) , но поне стъклата са немски и имат по-малко оптични и механични грешки.
Между другото, единия от моите вектори Counterpunch 6-25x56 FFP остана без пушка и сигурно ще го пускам за продаване.
И аз се интересувам от оптиката , ако с колегата не сте се разбрали вече .
 

prius06

Потребител
Решил съм да си взема тази оптика
SWFA SS 16x42 MOA

Някой има ли лични впечатления?
 

Sax

Потребител
Балистичен гел.
Някой ползвал ли е готов и от къде?
Или сам си е правил.
Благодаря.
 

lynx

Редовен Потребител
Погледни в Гугъл, има доста инструкции как да си го направим сами в домашни условия.
Не е сложно, но ще ти е нужен по-голям фризер в зависимост от това, колко голям калъп ще ползуваш за целта.
 

prius06

Потребител
Решил съм да си взема тази оптика
SWFA SS 16x42 MOA
...
Пристигна снощи, монтирах го на CZ 457. Първи впечатления:
+ Много добър контраст и цветове.
+ Фин ретикъл с малка плуваща точка в средата - основната причина да избера MOA пред MIL варианта
+ Врътките за фокусиране (разстояние/паралакс) и диоптрична настройка се движат много мазно/плавно, но с достатъчно усилиеза да не се разместват (или поне така мисля засега)
+ Врътките за местене на ретикъла също се движат с леко усилие с осезаемо цъкане
o Разстояние до окото (Eye Relief) 8,6 см. Mестене на окото в която и да е посока влошава изображението бързо
- Изображението има малко хроматична аберация
- Врътките за ретикъла нямат заключване и нулиране
- Няма зум
- Няма защитни покривала за лещите (caps)
Следните качества са на базата на ревюта и тепърва предстои да ги потвърдя (или отхвърля/оспоря) лично:
? Врътките за ретикъла и самия ретъкъл са много прецизни
? Много дуракоустойчив (Waterproof, Fogproof, Shockproof - рейтван е до .50 BMG)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Mестене на окото в която и да е посока влошава изображението бързо
Трябва да си настройваш паралакса за всяко едно разстояние. За това е сложен.
Когато спре да се движи точката по мишената при движение на окото ти, естествено при неподвижна пушка/оптика.
При тази оптика е заден паралакса- там където е зуума при оптиките с променливо увеличение.
Диоптричната корекция също трябва по окото да я настроиш.
 

prius06

Потребител
Трябва да си настройваш паралакса за всяко едно разстояние. За това е сложен.
Когато спре да се движи точката по мишената при движение на окото ти, естествено при неподвижна пушка/оптика.
При тази оптика е заден паралакса- там където е зуума при оптиките с променливо увеличение.
Диоптричната корекция също трябва по окото да я настроиш.
Съгласен съм с написаното. Коментарът ми беше свързан с това че други оптики, които съм ползвал, са по-прощаващи за точната позиция на окото или поне така ми се струва на пръв поглед. При тази, дори когато се настрои дистанцията/паралакса точно (т.е. няма движение на ретикъла при движение на окото), изображенито се влошава бързо при малки отклонения от идеалната позиция на окото. Днес или утре мисля да прескоча до стрелбището и ще видя, доколко това е проблем от практическа гледна точка.
 

prius06

Потребител
... Днес или утре мисля да прескоча до стрелбището и ще видя, доколко това е проблем от практическа гледна точка.
Вчера пострелях с новата оптика, нямах проблеми с позициониране на окото. Като цяло останах много доволен от начина, по който работят настройките. В началото си мислех, че врътките не съответстват на ретикъла, но после се усетих, че големите деления на ретикъла са 2 MOA, а малките 1; в началото си мислех, че са 1 и 1/2 и настройката не работеше така, както очаквах. В крайна сметка грешката се оказа в мен, което можеше да се очаква. :)
 
Нагоре