Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

A

Anonymous

Гост
Не знам дали само заради едно звучно тракане при зареждането дали си заслужава . И гамото беше с такова зареждане , но бързо си показа кусурите като механизъм . Сега го доработих със странично зареждане и според мен стана много по надеждно и здраво . Е , оставих си вратичка да върна оригиналния вариант , ако ми дойде друга муза . :)
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
U-2 написа:
Не знам дали само заради едно звучно тракане при зареждането дали си заслужава.

Не тракането точно ме кефи, а бързината на презареждане. Четох в някакъв чужд форум, че презареждането е по-тегаво... плюс това повече ме кефи преработка в булпап, а това с този пъмп-екшън няма да е възможно. Абе многозарядна ще си взема, ама понеже тази е в наличност затова питам.
 
A

Anonymous

Гост
Да наистина е по тегаво , поради голямата триеща се площ , а всичко е пластмаса . Не мисля , че става по бързо презареждането , но все пак е въпрос на навик . Пък и предполагам , няма да е кой знае колко по различен механизма от тоя на гамото и преработката ще стане лесно . Ако искаш погледни темата която пуснах за гамо . Пък може да измислиш нещо по добро . :)
 

Tiger

Новодошъл
Експлоатирам АТ44-10 със зареждане тип "помпа" откакто се появиха на пазара с две осмици. До сега съм нямал проблеми. Само един път разглобих помпения механизъм от любо-
питство. Проблеми ми създаваше бойният клапан, но след три опита с пружинката всичко си
дойде на мястото. Имаше и малко притриване с финна шлайфпаста. Тази неделя я простре-
лях и получих добри резултати. Поръчах си хронограф и след като го получа и монтирам на
пушката ще се опитам да направя някои измервания. Щях да забравя-купих си резервен ци-
линдър. Получих го зареден 200 бара. При опита да го монтирам се оказа, че много трудно
мина през осмиците. Както и да е започнах да стрелям. Какво беше учудването ми когато
разбрах, че от 200 до 150 бара съм произвел 50 изстрела без нито един в целта. Оказа се,
че началната скорост е много ниска.
 

bor1968

Потребител
Зареждането тип "пъмп екшън" е най-удобно за хънтърски цели. Това е единствения вариант на зареждане, при който можеш да държиш целта на оптиката, да заредиш, дясната ръка да е на спусъка и да стреляш бързо. Така дори може да се направят няколко поредни изстрела без да изпускаш целта и спусъка.
Ако е здрав, сигурен и надежден този механизам, няма равен за стрелба от ръка или от нетрадиционни подпори по падащи мишени. :pardon:
Ако обаче имаш намерение да го правиш на булпап е недостатък.
Дори при10-зарядния ми Хатсан, нямаше как да заредя и да не изпусна макар и за кратко целта. Преди да се хване лоста за зареждане трябва да се пускане дясната ръката от ръкохватката и спусъка. Така се губи една от упорите на пушката и няма как да не избяга оптиката от главата.
Така, че слагаш на кантара плюсовете минусите и намеренията и решаваш.
Успех.
:cheers:
 

Tiger

Новодошъл
За глупостта не съм много съгласен. Пушката е 10 /десет/ зарядна. Много обичам да стрелям
по 10 /десет/ окачени мишени тип "лъжица" и когато улуча последната то първата още да се
люлее.
Поздрави от Варна
 

Alamo

Потребител
Tiger написа:
За глупостта не съм много съгласен. Пушката е 10 /десет/ зарядна. Много обичам да стрелям
по 10 /десет/ окачени мишени тип "лъжица" и когато улуча последната то първата още да се
люлее.
Поздрави от Варна

Сподели на каква дистанция. Ако си прав и от ръка (а то и няма друг начин с тая пушка) трябва да си мноооого добър и як р ръцете. 10 в барабана добре, ама 1 в цевта-зле, та това имах предвид. Дори и ловците избягват помпите поради трудното/невъзможното прицелване за 2 последователни изстрела. Анди да сподели неговия опит
 

dilom08

Редовен Потребител
добрия ловец стреля веднъж. чуеш два поредни изстрела може да си почти сигурен че целта е изпусната. а да стреляш 10 пъти---- просто няма такова животно с такова търпение да бъде улучено.
 

qtex

Потребител
dilom08 написа:
... а да стреляш 10 пъти---- просто няма такова животно с такова търпение да бъде улучено.

А и нали трябва да се даде някакъв шанс на животното - иначе един AA-12 и бой с дисковия пълнител :crazy:. Аз не харесвам ловните автомати по тази и по визуални причини. :D
*Може да не съм ловец ама съм ловджия... Дай Боже до година-две и курсовете да изкарам, но съм в морална дилема: PCP и хобито или курсове и истински ловец ;) ? И двете ще е най-добре ама тате не се казва Левон Хампарцумян или Ричард Брансън ;) ;) ;)
 

bor1968

Потребител
Случвало ми се е да попадна на група яребички, които упорито обикаляха на един гол участък преди да се накатаят. Та ако имаше един 10-заряден "пъмп екшън" резултата щеше да е по-добър.
Някой модератор да разчисти последните глупости от темата, включително и моя пост, пък ще черпя една бира като се видим. :pardon:
:cheers:
 

barbaron

Редовен Потребител
Някой ще каже ли:

1. В какви температури е вадил пушката за стрелба навън (трябва ли да ме притеснява примерно -10 - -15 градуса или 40+, че не видях в инструкциите)...

2.Трябва ли да се притеснявам, че гумените части ще сработват по различен начин в студа и в жегата???

3. Показанията на манометърчето може ли да показва разлино на топло и на студено???

Благодаря Ви предварително!
 

FreeMan

Редовен Потребител
1. Не бих исползвал пневматика стояла дълго на под -5; -10 градуса. Най-малко о-пръстена на цев/дотиквач ще се скапе бързо. Иначе и на +60 градуса не е проблем...
2. Да. Виж т.1
3. Манометъра ще показва различно поради влиянието на температурата на компресията. При (-) надолу, при (+) нагоре.
 

ilko_dim

Потребител
И аз да попитам : трябва ли да се почиства куик-фила и манометъра на цилиндъра ? Не съм имал проблем с този възел до сега , а съм с помпа , и трябва ли и помпата да чистя? И нея не съм я отварял , а направиха повече от годинка ??? :cheers:
 

st_beer

Редовен Потребител
ilko_dim написа:
трябва ли да се почиства куик-фила и манометъра на цилиндъра ?
Този възел сам ще ти покаже кога му е дошло времето за почистване.
Започва да пуска въздух от там по малко и шепне:
Разглоби ме и ме почистиииииии.
ilko_dim написа:
трябва ли и помпата да чистя? И нея не съм я отварял , а направиха повече от годинка ?
Виж помпата според моите виждания при редовно ползване трябва да се почиства и смазва със свежо силиконово масълце поне веднъж в месеца.
Мисля някъде в темата на помпите съм пускал снимки на маслото което ползвам за помпата и до сега не ме е подвело и мисля имах само една смяна на О-пръстен на 3 степен. Сега пак имам помпа ама си стои така чисто нова. Отворена още след покупката почистена и смазана с въпросното масло. Напомпал съм 2 цилиндъра само за проба и тест и е прибрана отново в кутията. Стои като резервен вариант ако някога остана без въздух в бутилката.
 

ilko_dim

Потребител
st_beer написа:
ilko_dim написа:
трябва ли да се почиства куик-фила и манометъра на цилиндъра ?
Този възел сам ще ти покаже кога му е дошло времето за почистване.
Започва да пуска въздух от там по малко и шепне:
Разглоби ме и ме почистиииииии.
ilko_dim написа:
трябва ли и помпата да чистя? И нея не съм я отварял , а направиха повече от годинка ?

:Виж помпата според моите виждания при редовно ползване трябва да се почиства и смазва със свежо силиконово масълце поне веднъж в месеца.
Мисля някъде в темата на помпите съм пускал снимки на маслото което ползвам за помпата и до сега не ме е подвело и мисля имах само една смяна на О-пръстен на 3 степен. Сега пак имам помпа ама си стои така чисто нова. Отворена още след покупката почистена и смазана с въпросното масло. Напомпал съм 2 цилиндъра само за проба и тест и е прибрана отново в кутията. Стои като резервен вариант ако някога остана без въздух в бутилката.

bravo: :cheers:
Аз си почиствам и смазвам помпата най-редовно. На 250-350 изстрела го правя.Силикагела в дръжката също го сменям с други пакетчета, а старите -изсушавам. Не съм я отварял и затова попитах .
Това силиконово масълце , за което говориш направо е вълшебно . И аз съм много доволен от него :cheers:
 

ilian

Потребител
barbaron написа:
Някой ще каже ли:

1. В какви температури е вадил пушката за стрелба навън (трябва ли да ме притеснява примерно -10 - -15 градуса или 40+, че не видях в инструкциите)...

2.Трябва ли да се притеснявам, че гумените части ще сработват по различен начин в студа и в жегата???

3. Показанията на манометърчето може ли да показва разлино на топло и на студено???

Благодаря Ви предварително!
1. Стреляй когато ти е кеф,ако издържиш и при -20 гр нямаш грижи(пробвал съм при -14 не беше много комфортно но мерак какво да се прави)
2.Не знам за гумените но някои други части работят малко по различно,а и точноста е доста зле :pardon:
3.Задължително ще показва различно,от там си прави изводи да не останеш изненадан за броя на изстрелите,ако я изкараш от топло на студено ;)
 

barbaron

Редовен Потребител
Питам си аз, че ме тресе мания, че "ми се губи въздуха"...За сега съм я закрепил и не мърда,ама не се знае като пострелям дали няма да се разбута пак някое уплътнение и да тръгне пак да се губи... Между другото в книжката на Х БТ-65 си пише, че макс налягане е 200 бара, а ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО - 190 бара... Не знам за АТ 44 дали също така го дават...

До колкото разбирам обаче, всички пълнят на 200...

Да си призная, аз за в бъдеще смятам да не надвишавам над 190...

Успех на всички
 

klegein

Потребител
На моето БТ платото започва от около 175bar.до някъде110. малко повече от двадесетина изстрела.Имам обаче постоянен проблем с дезодорантите.Пробвах с Вайхски проектилите правят много красиви спирали :wall:Съвсем скоро тествах с доказано работещ от Суматра(не че Вайхският не работи перфектно на другите пушки),стругар ми направи задната тапа с 1/2 резба и аз нахилен,като агнешка главичка газ към поляната.Та така на 25м.от 20 изстрела нито един в мишената,че даже и в подложката зад нея нито едно попадение :sorry: :sorry:Отворите на шайбите са 7мм.и се чудя дали,ако ги направя 8мм.ще има положителен ефект.
 

lynx

Редовен Потребител
klegein , я си погледни цевта отпред да не ти е накриво отвора спрямо външния диаметър на цевта?
 

Attachments

  • kr.jpg
    kr.jpg
    20 KB · Прегледи: 74

PUNISHERvw

Редовен Потребител
Отвори го и виж да не се удрят чашките някъде вътре на мойте двата шайбите са с по 8 на първия и по 10 мм. на втория.и се удряха в предната тапа .Като разширих отвора на тапата на 8.5 мм и стана ОК.
 
Нагоре