Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
200 гр вода.
400 гр брашно това е за две пици - 27 см.
Мая 10 гр жива втасва около час поне, ако е суха половин пакетче, ако се бърза…цяло или 20 гр.
Аз в повечето случаи бързам :) .
Захар 2 чл.
Сол 1 чл.
Оцет 1 чл.
Олио 1 сл.
Да се предвиди поне 100 гр кашкавал за всяка пица - зимата слагам и по една кисела краставичка.
Тигана се слага на включен котлон след като тестото е разстелено и се грее докато пицата се реди!
Пека в 27-28 см тиган, на второ ниво отдолу нагоре във фурната предварително загрята на макс - 250 градуса за 7-10 мин.
Ако ще печеш в тавичка, времето за изпичане се удвоява, дори утроява, защото отдолу остава сурова.
Тогава пък на кашкавала и моцарелата и се разказва играта и трябва да я сложиш в последните 4-5 мин от печенето.
Та затова в тиган и на котлона, пък и тестото така бухва по-добре и става наистина бързо, вместо да печеш 20-25 минути на 180 градуса.
Една пица я правя за около 40-45 мин.
Първата ми работа е да сложа маята да шупне.
За 10тината минути, през които я чакам си пресявам и претеглям брашното, размесвам солта...захарта е при маята, добавям олиото и оцета.
Замесвам набързо, без да се втелявам, разделям на две, ако правя две пици. Омазвам топката/топките с олио. Покривам с кърпа.
Включвам фурната на макс и започвам соса. Подготвям си продуктите. Настъргвам си кашкавала, нарязвам колбаса, моцарелата, гъбите и каквото там съм намерил в хладилника.
Тигана омазвам с една салфетка с олио и разстилам порцията тесто, така че да се оформи малко венче по краищата, т.е. да е малко по-дебеличко, за да не изтича плънката.
Слагам на включения котлон, омазвам с овкусеният с чесън, лук и кой каквото обича доматен сос. Подреждам плънката без сирената и бухвам в горещата фурна за 5 мин. След изтичане на времето, вадя и бързо поръсвам кашкавал и нареждам моцарелата на кръгчета или накъсана.
Връщам за още 4-5 мин. във фурната, докато ми хареса на външен вид.
Остава само да се изяде, ама малко трябва да се изчака, че много е гореща.
Bon Appétit.
 

оги-пз

Редовен Потребител
Да сготвим за довечера.
 

Attachments

  • 20161001_163809.jpg
    20161001_163809.jpg
    324.7 KB · Прегледи: 50
  • 20161001_163803.jpg
    20161001_163803.jpg
    374.6 KB · Прегледи: 47
  • 20161001_174354.jpg
    20161001_174354.jpg
    347.9 KB · Прегледи: 46

andi

Редовен Потребител
заека така не стана ли много сух и жилав ?
пробвал съм няколко пъти диво и питомно заедно, и не ми се получава.
 

didarai

Редовен Потребител
Месо което има опастност да остане сухо при стандартна обработка , се готви или много бързо на висока температура (преди да е изсъхнало) или дълго време(минимум 3 часа под фолио , например) на ниска температура и във влажна среда , след което шоково се запича , за да хване коричка . Добре е и докато става това коричката да се полива 1-2-3 пъти със соса/мазнината (Мазнината не позволява изсъхване , накрая дава и глазиран ефект .Вкус също ) . Ако месото е бяло , леко се натърква и с червен пипер . Дава "зачервен " ефект , но ако е повече , ще прегори и горчи . Последен "чалъм" е да се намаже с краве масло преди сервиране . В него има доста вода , а и вкусът се подобрява . Това са правила за фурна (домашна , обикновенна ) . Ако е пещ , там си е на късмет и съотношения . Мяташ и квото излезе .
За перфектен (За мен и в никой случай пълнен !!! ) заек , следва печене под фолио с вода около 2 часа на 180 гр . След което се отгъва и запича близо до горните реотани на макс , за 10-20 мин . , като се полива отгоре 1-2 пъти . Вадиш , намазваш с краве масло и е готов .
Неща с коричка , трябва да се ядат почти веднага , защото или изсъхват или влагата отвътре дръпва в коричката и тя не е това което трябва вече .
1293839704_agbt8880_211007.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Според мен, за домашни зайци, патици и други меса които има опасност да станат сухи, най-препоръчителния вариант е печенето в огромен глинен гювеч, задължително с капак.
Пробвал съм и в огромна йенска тенджера/от закалено стъкло/, но определено в глинения гювеч става много по-добре.
Също така има значение уплътненията на фурната и нейната конструкция.
В някои фурни соса се изпарява и изчезва за секунди.
А в други, яденето къкри с часове, но влагата не напуска фурната.
За мен това е един от задължителните съдове във всяка кухня на чревоугодник! :p
image_7140.jpg
 

оги-пз

Редовен Потребител
Зайчето си стана повече от добре грам не беше сухо.
Дори току що си отчупих парченце от него и пак е вкусен.
 

didarai

Редовен Потребител
....
В някои фурни соса се изпарява и изчезва за секунди.
А в други, яденето къкри с часове, но влагата не напуска фурната.
Доливаш ! Затова е и фолиото . С пръст вода и фолио на 180 гр. може да се пече 2 часа . За конвектомати с пара и т.н. няма да говорим , че надали някой има вкъщи. Местоположението във фурната също много важно . Ако е всредата и над подложна тава , трудно ще се изпари , но добавяш час готвене . Ако е направо на дъното на фурната , става бързо , но се изпарява и трябва да се внимава .
Аз пък гювеча го изхвърлих от кухнята :D . Няма за какво да ми послужи и бави поне с час готвенето .
На пещ нещо да стане сухо е малко вероятно ,ако е направено както трябва, но ако е била малко течността или се е изпарила или се е скъсала хартията/фолиото , може да стане и на камък .
 

Dominus

Редовен Потребител
Току що изпихме с брадчеда половин литър домашна ракия производство 1968г. Няма такова нещо. Не съм пил нищо подобно досега. Каза ми накрая, след като го разпитвах за нея. Правена от баща му. Елексиииир.
 

lynx

Редовен Потребител
Застудя и наблегнахме по-усърдно на ракиите :D, иде зима!
И аз днес бях приятно изненадан, докараха ми от Албания ракия от орехи o_O, че не бях опитвал такава :eek::winner:
Много различна от всичко друго, което съм пробвал досега.
46 градуса на сянка, но много пивка и първото шише свърши бързо :p
IMG_1503.JPG IMG_1504.JPG
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
докараха ми от Албания ракия от орехи
Аз сефте чувам за такава, камо ли да съм опитвал.
Това ракия с някаква орехова настойка ли е?
Дали може да се предизвика ферментация на орехи?
Трябва да се провери, ако си струва де.
 

lynx

Редовен Потребител
Нямам представа как я правят, похвалиха ми я хора които са я пробвали там и "уж" само в Албания се правела такава ракия.
Издебнах мой познат, който заминаваше натам и му поръчах да ми вземе 2 шишета за проба.
Според мен, не може от ядките да се направи-ще замине огромно количество ядки и накрая ще изтече едно нищо.
Възможно е основния материал да е зелената обвивка на ореха, който по принцип е отпадък ???
Ще се разровя след малко да видя братята Албанци дали имат сайт в който да пише повече за ракията и как се прави.
На вкус не може да се усети друг плод, гроздова, сливова или друго.
Има си вкус само на орехи...
 

didarai

Редовен Потребител
Мaйкa ми си прaви всякa годинa "ореховкa" . Ликьор от рaкия вино и орехи (орехчетa зелени мaй , не съм се интересувaл ) и която женa го опитa , aхвa . Винaги недостигa . Aз нещо ... нямaм спомен , но ликьори не ме и кефят .
 

barbaron

Редовен Потребител
От дядо си знам, че "със захар, ракия можеш и от цървули да направиш", ама нямам представа дали е вярно...Ракия трудно понасям, а още повече пък знам как се прави...
 

lynx

Редовен Потребител
Възможно е като суровина да се ползуват смляни съвсем неузряли орехи+доста захар.
Иначе как ще докарат 46* ракия?
 
Нагоре