Тактически фенери и лазерни прицели

DANNY

Редовен Потребител
DANNY написа:
Това е челник, който ми го препоръчаха, като челник с прилично, над Китайско качество :), не зависимо че е Китайски :). На прилична цена е.

http://dx.com/p/sunree-youdo2-outdoor-122lm-4-mode-3-cree-xp-e-led-white-light-fishing-lamp-white-grey-orange-201500

Срещал съм го и на по-добра цена но човек като си плати доставката излиза двойно по-скъп.
Затова вчера си го поръчах от Дийл Екстрийм.
Като пристигне ще напиша няколко реда повече.

Ето страницата на производителя, има интересни неща:
http://www.sunreegear.com/english/products_list.asp?tid=22


Получих го.
Първите ми впечатления са много добри.
Подробности другата седмица. Защото сме решили през уикенда да посетим една от Лакатнишките пещери. Ще бъде тестван в реална обстановка. :yes:
 

dinkata

Редовен Потребител
Някой пробвал ли е да осветява с Инфрачервен фенер, който свети в диапазона 850-940nm и зад оптиката да монтира цифров фотоапарат или друга снимачна техника, която да му позволява да вижда ефекта на фенера ?! Подшушнато ми бе като идея в един от ловните форуми, но не съм наясно как точно става и дали е възможно със всяка една сапунерка и оптика ?!
 

FreeMan

Редовен Потребител
dinkata написа:
Някой пробвал ли е да осветява с Инфрачервен фенер, който свети в диапазона 850-940nm и зад оптиката да монтира цифров фотоапарат или друга снимачна техника, която да му позволява да вижда ефекта на фенера ?! Подшушнато ми бе като идея в един от ловните форуми, но не съм наясно как точно става и дали е възможно със всяка една сапунерка и оптика ?!

Аз съм пробвал такава "система"
Трябва да си намериш камера която да жертваш, т.е. да махнеш IR филтъра от CCD-то и ще може да вижда IR светлината.
Другия вариянт е да си монтираш видеокамера Сони с нощно виждане, които са малко по-обемисти.
Има и трети варианти - да си купиш съответните компоненти, които вече са суми и да си ги сглобиш.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
FreeMan написа:
dinkata написа:
Някой пробвал ли е да осветява с Инфрачервен фенер, който свети в диапазона 850-940nm и зад оптиката да монтира цифров фотоапарат или друга снимачна техника, която да му позволява да вижда ефекта на фенера ?! Подшушнато ми бе като идея в един от ловните форуми, но не съм наясно как точно става и дали е възможно със всяка една сапунерка и оптика ?!

Аз съм пробвал такава "система"
Трябва да си намериш камера която да жертваш, т.е. да махнеш IR филтъра от CCD-то и ще може да вижда IR светлината.
Другия вариянт е да си монтираш видеокамера Сони с нощно виждане, които са малко по-обемисти.
Има и трети варианти - да си купиш съответните компоненти, които вече са суми и да си ги сглобиш.

http://www.ebay.co.uk/itm/INFRARED-Mini-Camcorder-Still-Camera-SET-w-IR-Light-More-Ghost-Hunting-/261335302612?pt=Camcorders_Professional_Video_Cameras&hash=item3cd8cc41d4
Не зная дали камкодери от тоя тип имат гледане в реално време, иначе имат нощно и би трябвало да стане.. Ако някой има повече инфо да каже..
 

krasiml

Потребител
dinkata написа:
Някой пробвал ли е да осветява с Инфрачервен фенер, който свети в диапазона 850-940nm и зад оптиката да монтира цифров фотоапарат или друга снимачна техника, която да му позволява да вижда ефекта на фенера ?! Подшушнато ми бе като идея в един от ловните форуми, но не съм наясно как точно става и дали е възможно със всяка една сапунерка и оптика ?!

Здравей колега,
Вчера ми пристигна инфрачервеното фенерче и току що направих първата проба. Ето линк към клипчето: https://www.youtube.com/watch?v=impKM0wgSDo

Разстоянието е 8–9м ( толкова ми позволява жилището). Увеличението е 6.5х , но е твърде голямо за това разстояние и зрителния ъгъл е малък. Фотоапарата е Panasonic TZ5 с махнат инфрачервен филтър. Фенерчето е Ultrafire 15W 850nm. При първа възможност ще пробвам на открито и на по-голяма дистанция.
 

Attachments

  • CIMG0005.JPG
    CIMG0005.JPG
    282.6 KB · Прегледи: 99
  • CIMG0006.JPG
    CIMG0006.JPG
    208.5 KB · Прегледи: 80
  • CIMG0007.JPG
    CIMG0007.JPG
    163.4 KB · Прегледи: 77

fishermaniac

Потребител
Колега,колко ти струваше фенерчето и като го включиш на тъмно изчъчва ли във видимия спектър,виждаш ли светлина с невъоръжено око?Благодаря ти
 

krasiml

Потребител
fishermaniac написа:
Колега,колко ти струваше фенерчето и като го включиш на тъмно изчъчва ли във видимия спектър,виждаш ли светлина с невъоръжено око?Благодаря ти


http://www.ebay.com/itm/UltraFire-15W-IR-Infrared-Red-CR123A-Torch-With-Pouch-Set-WF502B-15WIR-For-NVG-/281085107898?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item4171fa5eba
Обявата на моето е изтекла, но цената е подобна и модела е 502в, а на този койта поръчах-501в. Когато го погледнеш срещу диодите се вижда като на снимката в ebay, иначе нищо не се вижда.
 

dinkata

Редовен Потребител
Колега, пробвай моля ти се на около 100-на метра дали изобщо се вижда нещо. Примерно някое животинче (коте, куче) ако се освети на 100-на метра дали само очичките се виждат ме интересува ? :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Динка, няма как с 15 вата фенерче да "метнеш" на 100 метра ;)
Погледни колко е голам рефлектора на фенерчето.
Ако ще и ксенонова крушка да напъхашш вътре, 100 метра са си 100 метра :confused:
 

sts1969

Редовен Потребител
Помня че преди година гледах в тубата един клип. Ловджий използваха фенер със зелен лазер за лов. Петното от снопа беше около 10 метра в диаметър на голямо разстояние. Хищниците се виждаха идеално през оптиката защото им светеха очите като фарове. Най-интересното беше (както обясняваха) че животните не виждаха тази светлина...и не се плашеха)
 

lynx

Редовен Потребител
Такова преди време го разглеждах на живо в магазина на Армс-бг, направо ме очарова, но и цената беше доста отровна, защото беше фирмено изпълнение.
 

dberov

Редовен Потребител

lynx

Редовен Потребител
Не помня точния модел, но наистина беше "№1". Даже и по цена ;)
Имаше страхотен монтаж за фенера, с него може много прецизно да си нагласиш лъча на фенера да съвпада точно със зрителното поле на оптиката.
Отделно ширината на лъча също си я нагласяш спрямо зрителното поле и имаш максимална осветеност на доста големи разстояния.
 

dberov

Редовен Потребител
Аз нямаше как да не запомня модела. Приятел ловджия ме взема на нощен лов и си беше накаулил един фенер за който каза че е броил 750лв. и на 1000 метра прави ясно очертано петно без разсейки. Помислих че преувеличава докато не се мръкна и лично го изпробвах. Нещо прекрасно е, трябва да се види за да разбере човек за какво иде реч. Евтините китайки (60-80$) правят лека разсейка на светлината и не е еднаква когато се зумира. Зеленото е най концентрирано в средата и по бледо по външния ръб.
Зеленото животните не го виждат но проблесне ли им бяло и драсват, така че вместо да давам 80$ за китайка предпочитам да платя двойно за оригинала ( ако има парички....)
 

lynx

Редовен Потребител
По спомени Армс-бг ми обявиха цена над 500 лева.
Вероятно сега ще е по-евтино, но все пак си е скъпо удоволствие.
Особено ако ще го купуваш за кеф и няма да го ползуваш по предназначение.
Доколкото помня, бях пуснал препратка във форума с линк към точния модел.
Може и да е в тази тема, някъде назад.

P.S.
Намерих го:
http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?p=76052#p76052
 

dberov

Редовен Потребител
По принцип е така но излизат нови модели, някъде бях гледал модел който свети на 5000 метра но това вече си е безумие на каквото и оръжие да се използва. Добре е че пуснаха и по евтини модели но за нашия джоб си е още цифра за екстра. На мен лично не ми е тумнало, за една година цените паднаха почти двойно и мисля че ще продължават да падат така че ще изчакам. Предпочитам да си направя подарък за Коледа една стойка фотокамера.

Това намерих най евтино като цена в Европа.

http://www.ebay.com/itm/Seben-DKA2-Digitalkamera-Videokamera-Adapter-PC-USB-/200544205918?clk_rvr_id=551685162592&mfe=itemDetails

п.п.

Личи си че е старичко, дават го 544 грама, сега ги правят много по компактни и леки, тоя който съм харесал е 150гр с батерията.
 

fishermaniac

Потребител
Това твърдение,че животните не виждат зеления цвят сигурно ли е?Според някой писаници в интернет го виждат.
 

dinkata

Редовен Потребител
Първо искам да кажа, че когато попитах за осветяват ли ИЧ фенери на 100м нямах предвид да ми направи на 100м ден и спокойно да мога да решавам кръстословица на 100м, а само да рефлектира върху животинските очи и ясно да се разбере дали има или няма животно. Нормално е за 21-30$ фенер да не може да свети като такъв за 500+.
fishermaniac, животните виждат добре зелената светлина, но не се плашат от нея, както се плашат от бялата светлина. Затова някои колеги ловци използват такава с цел намаляване на моменталното изчезване на животното при осветяване. Относно ИЧ светлина, до колкото успях да изчета от ловните форуми и дискусии с колеги, зайците виждат до 840nm, а хищниците до 900nm, което означава (според мен), че фенерче от 940nm безпроблемно ще се ползва и за двете :cheers:
 
Нагоре