Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

didarai

Редовен Потребител
Паста с песто от риган , чесън и зехтин + 2 вида колбас и кашкавалец . Импровизирах набързо , но стана мноооооого вкусно . :)
 

Attachments

  • IMG_20170304_200342.jpg
    IMG_20170304_200342.jpg
    316.5 KB · Прегледи: 38

anibis

Редовен Потребител
Ivodoc, дай някакви цени на тези хлябове и питки, че ми изтекоха лигите. ;)
Колега и ти ли си като мене,падаш си повече по тестените работи?
Бай Иван съм го признал,също и Евгени didarai,тия двамата ако отворят един ресторант ще убият клиентелата!
Много от професиите,не само зависи от учението,нямаш ли го отвътре нищо не става,по книга готвач не се става.
 
Последна промяна:

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Турски гевреци със сусам и соленки с крема сирене, краве масло, ким и кашкавал.
Соленките са страхотно мезе за биричка.
Вчера правих и козунак с плънка от бели череши(сладко), орехи и стафиди, глазиран с белтък, поръсен с филирани бадеми и кристална захар, ама не успях да го снимам :)
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    455.9 KB · Прегледи: 34
  • 2.jpg
    2.jpg
    293.5 KB · Прегледи: 33
  • 3.jpg
    3.jpg
    396.6 KB · Прегледи: 33
  • 4.jpg
    4.jpg
    312 KB · Прегледи: 32
  • 5.jpg
    5.jpg
    445 KB · Прегледи: 32
  • 11.jpg
    11.jpg
    276.9 KB · Прегледи: 32
  • 12.jpg
    12.jpg
    421.5 KB · Прегледи: 34
  • 13.jpg
    13.jpg
    261.3 KB · Прегледи: 33

Nikola

Потребител
Колега и ти ли си като мене,падаш си повече по тестените работи?
Бай Иван съм го признал,също и Евгени didarai,тия двамата ако отворят един ресторант ще убият клиентелата!
Много от професиите,не само зависи от учението,нямаш ли го отвътре нищо не става,по книга готвач не се става.
То като видиш само какво готвят и да не обичаш тестени работи, ще ги заобичаш. :)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Селски хляб изпечен в тенджера.
Само брашно, вода, сол и съвсем малко мая - 4 гр.
Опитвам го с шарена сол, маслинки, суджук и и ... биричка.
1.jpg
 

Attachments

  • 1а.jpg
    1а.jpg
    316.8 KB · Прегледи: 25
  • 2.jpg
    2.jpg
    454.8 KB · Прегледи: 24
  • 3.jpg
    3.jpg
    257.9 KB · Прегледи: 23
  • 4.jpg
    4.jpg
    423.5 KB · Прегледи: 27
  • 5.jpg
    5.jpg
    317.4 KB · Прегледи: 23
  • 6.jpg
    6.jpg
    436.8 KB · Прегледи: 23
  • 7.jpg
    7.jpg
    414.1 KB · Прегледи: 25
  • 8.jpg
    8.jpg
    420.1 KB · Прегледи: 26
  • 9.jpg
    9.jpg
    434.9 KB · Прегледи: 23
  • 10.jpg
    10.jpg
    405.3 KB · Прегледи: 22
  • 11.jpg
    11.jpg
    282.5 KB · Прегледи: 25

didarai

Редовен Потребител
Хъммммм .... с малко мая , а така бухнал ??? Я дай технологията . В тенджера с капак ли го печеш ?
 

staif

Редовен Потребител
баси кефа, само докато го гледам ми иде да се присегна през монитора и да си отчупя..
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Хъммммм .... с малко мая , а така бухнал ??? Я дай технологията . В тенджера с капак ли го печеш ?
Тестото е с повишена хидратация.
500 гр брашно с 300 мл вода
ч.л. сол и щипка захар
половин пакетче суха мая
Всичко се омесва в купа - без много втеляване и в хладилника за покрито с фолио за 18 часа.
Забърках го вечерта около 22 ч. Около 16 ч го извадих от хладилника и на 4 пъти през половин час го премесвах, като го разтеглях и навивах. По веднъж в двете посоки. На кръст, като след премесване го връщах обратно в хладилника.
Към 18:30 го извадих, навих го за последно и го оформих на топка.
Поставих го в леко намаслена и набрашнена тенджера и го оставих на стайна температура - 22 градуса, за малко повече от час.
Понеже за това време не успя да напълни тенджерата, а исках около 21-21:30 да е готов, го сложих с тенджерата във фурната и я включих да загрява.
Когато тенджерата се затопли около 40тина градуса я извадих от фурната и оставих фурната да си загрява до 240 градуса.
След като фурната достигна градусите, погледнах в тенджерата. Тестото я беше изпълнило, без да опира в капака. Резнах две ивици с остър нож, поръсих лекичко с брашно и бухнах във фурната тенджерата с капака. Намалих температурата на 200 градуса и пекох 35 мин без да отварям фурната.
След като времето изтече извадих хляба и беше идеално изпечен.
Това е.
Вкусът е много по-различен. Поради малкото мая, по-високата хидратация и много дългото втасване. Много ми прилича на един хляб "Люлин", който печаха в миналото на модерната фурна в Русе и чакахме по два часа на опашка, за да успеем да си купим, като го извадят, защото свършваше за отрицателно време.
Изглежда сложно и трудно, но всъщност не е, защото повечето време е чакане, а и освен печенето, не може да бъде допусната грешка и това, че си подранил или закъснял с 10тина минути не е от съществено значение.
Аз имам кухненски таймер и той ме подсеща. През промеждутъците си правя нещо друго.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Козунак с локум и стафиди
Генерална репетиция.
1.jpg
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    355.3 KB · Прегледи: 20
  • 3.jpg
    3.jpg
    485.1 KB · Прегледи: 17
  • 4.jpg
    4.jpg
    378.7 KB · Прегледи: 17
  • 5.jpg
    5.jpg
    408.3 KB · Прегледи: 18
  • 6.jpg
    6.jpg
    364.8 KB · Прегледи: 19
  • 7.jpg
    7.jpg
    425.2 KB · Прегледи: 18
  • 8.jpg
    8.jpg
    422 KB · Прегледи: 17
  • 9.jpg
    9.jpg
    402.3 KB · Прегледи: 17
  • 10.jpg
    10.jpg
    324.6 KB · Прегледи: 17

оги-пз

Редовен Потребител
Аз повече си падам по мръвчоците.
Гъбки в масло и кашкавал, леко хрупкави.
Бяла агнешка дреболия с масло.
Тази вечер това ще хапва бирата.
 

Attachments

  • 20170407_202405.jpg
    20170407_202405.jpg
    150.4 KB · Прегледи: 48
  • 20170407_202411.jpg
    20170407_202411.jpg
    183.4 KB · Прегледи: 41

Nikola

Потребител
Колега дреболийте как ги правиш? Първо варят ли се?
Мерси предварително.
 

оги-пз

Редовен Потребител
Първо се варят после с масълце и подправки.
Аз им слагам джоджен, чесън и червен пипер накрая.
 

Милко

Редовен Потребител
ФТКС
Козунак с локум и стафиди
Генерална репетиция.
View attachment 64369

Айде и аз да се включа в тази тема.С годеницата ми разглеждахме форума и ни заинтригува този козунак предвеликденско.Ще споделиш ли рецептата с нас?:cheers: Благодаря предварително.:cheers:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Това е рецептата, която ползвам.
Между другото, всички рецепти за козунак са почти еднакви.
Отдолу има линк към оригиналната рецепта.
Количеството и времето за изпичане посочени в тази рецепта са адаптирани за моята малка форма. Защото имам и друга, която е по-голяма(по-дълга).
Козунак с локум

За малката форма

1 кутия локум

Орехи

Стафиди

2 яйца + белтък за намазване

20 гр мая

100 гр прясно мляко

140 гр захар

400 гр брашно

120 гр масло + олио 1:1

Щипка сол

Настъргана лимонова кора

= приблизително на 800 гр тесто

На две бавни втасвания

В подходяща по размер тенджера, която намазнете много добре (аз слагам 2-3 супени лъжици олио) и сложете тестото в нея. Захлупете с капака и оставете да втасва на топло (като казвам топло имам предвид помещението в което приготвяте козунака, а не във фурната, както напоследък все по-често чета, че се прави. Принудителното втасване на топло във фурната променя структурата на козуначното тесто. Вместо на желаните конци, обикновено става на шупли. Тестото трябва да утрои обема си. Ще отнеме около 2 часа. Оформя се като фитил, след което се разточва или разплесква на ръка да се образува лента. В единият край се подрежда локума по цялата дължина на лентата. Завива се на руло, прегува се на две и се усуква.

Оставя се да втаса повторно за още един час поне.

Печем в предварително загрята фурна на 180 градуса 30 минути

Адаптирано като количество за моята форма от : http://hitrinibg.com/kozunak-s-lokum/
 

lynx

Редовен Потребител
Всички сме виждали бабите ни да месят на ръка с часове тестото за козунак, това е сериозен гърч и наистина не е за мъже :D
1.В по-горе показаната рецепта не се указва дали е нужно да се меси тестото до припадък?
2.Може ли за месенето да се използува машина за тесто или бъркалката на домашна хлебопекарна?
 

sess84

Редовен Потребител
По принцип е хубаво след около час втасване да се сбие тестото , после се оставя за окончателно втасване , това допринася за структурата на изпечените изделие да стане на конци..
 
Нагоре