Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Всички сме виждали бабите ни да месят на ръка с часове тестото за козунак, това е сериозен гърч и наистина не е за мъже :D
1.В по-горе показаната рецепта не се указва дали е нужно да се меси тестото до припадък?
2.Може ли за месенето да се използува машина за тесто или бъркалката на домашна хлебопекарна?
Показал съм рецептата, както съм я записал за себе си.
Доколкото технологията на замесване, всеки взема самостоятелно решение.
Да, може с хлебопекарна. Може и с машина за месене.
Аз моята хлебопекарна отдавна я прибрах в кашона и е някъде по рафтовете в килера.
Отдавна меся на ръка. Става хем по-бързо, хем по-чисто, хем по-добре.
Не е много важно колко дълго ще месиш, а колко качествено ще месиш.
За човек, който не умее да меси процесът може да е продължителен и със съмнителен успех, а за човек с умения е не повече от 15тина минути.
Въпрос на инвентар, майсторлък и организация.
Това с месенето до припадък са градски легенди.
Няколко са важните условия за спазване при козунака.
Качествено брашно, прясна и качествена мая в по-голямо количество от това необходимо за хляб.
Не слагайте всичкото от предвиденото брашно. Оставете 3-4 с.л. за добавяне в процеса на месене. Това е един от малкото тарикатлъци, за получаване на по-гладко тесто.
Бавно и продължително втасване на СТАЙНА температура, а не във фурната, като напоследък много често се прави за ускоряване на процеса.
В бавното и продължително втасване е тайната на конците в козунака. Иначе става не на конци, а на шупли, като при хляба.
Да не се увеличава количеството на захарта от посоченото в рецептата с оправданието, че ние ги обичаме по-сладички.
Сложете сладка плънка, вместо да увеличавате захарта.
Замесвайте с половината от предвидената мазнина. Другата половина, вложете при месенето, като мажете плота, на който месите и ръцете си.
В помещението, в което се меси трябва да е топло. Плота, на който се меси също. Продуктите и те трябва да са на стайна температура - най-вече яйцата.
Маята да се активира предварително с топла водичка или мляко. Топла до хладка - не гореща.
Добре измесеното тесто, трябва да е гладко, жилаво и да не лепне.
Поставя се съд намазан хубаво с мазнина и се покрива с фолио, за да не засъхва повърхността.
Втасването е продължителен процес. За първото втасване може да продължи до 3 часа. Тестото трябва поне да удвои размера си, дори да го утрои.
Следва премесване и второ втасване.
Тук вече технологията може да поеме по няколко пътя.
Дали ще оформите, преди второто втасване или ще втасате и после ще оформяте за последващо втасване преди изпичането е въпрос на лична преценка.
Аз лично, видима разлика, между две и три втасвания не виждам, но нямам и голям опит.
От няколко години(по два-три пъти годишно) опитвам да правя, но на мен резултатът не ми харесва особено, за разлика от други, които са възхитени.
Зная, че може по-добре, но не зная как. Има тънкости и чалъми, най-вече в изпичането, които майсторите не споделят.
Много зависи от фурната. Времето за изпичане пък зависи от големината на козунака, от мястото на което се намира във фурната, тоест на кое ниво се пече. Много често отгоре прегаря, а вътре остава клисав, но тук не мога да помогна много, защото и аз още не мога да получа отличен резултат.
На престрашите се, пожелавам: вкусни, пухкави, красиви, добре изпечени и на конци козунаци.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Относно печенето, аз мога да споделя "майсторлъка" на моята баба.
Печеше на печка на дърва, искаше да са сурови(явно така постигаше определена температура) и паницата в която го печеше(нямаше форми на село по онова време) я слагаше в тенджера без капак обаче и тенджерата във фурната. От време на време въртеше тенджерата. За времето на печене, сама си го определяше. Никога не съм го видял прегорял отгоре или клисав вътре. Не го правеше изобщо да е сладък, едвам се усещаше. Аз го ядях със сладко от малини или сини сливи.
Мириса, с който съм се събуждал още по тъмно когато печеше все още го сънувам....
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Не го правеше изобщо да е сладък, едвам се усещаше.
Захарта, яйцата и мазнината, понеже са в голямо количество в козуначното тесто, го правят тежко и много трудно за втасване.
Без да се увеличи обаче количеството на тези три съставки, няма да стане козунак, а ще си бъде хляб.
Затова се ползва възможно най-малко количество захар и се набляга на сладка плънка, защото мазнината и яйцата,
ако бъдат намалени, няма как да бъдат компенсирани.
Аз правя един хляб, който ако човек не знае, че е хляб, ще го помисли за козунак.
Жалко, че не намерих снимка, на която е разчупен, за да се види на какви страхотни конци е.
Да, това на всички снимки е хляб и хлябовете не са от една партида. Личи си от посипките. :)
Хляб.jpg
 

Attachments

  • Хляб1.jpg
    Хляб1.jpg
    75.8 KB · Прегледи: 22
  • Хляб2.jpg
    Хляб2.jpg
    54.8 KB · Прегледи: 20
  • Хля3.jpg
    Хля3.jpg
    71.2 KB · Прегледи: 21

lynx

Редовен Потребител
Проба първа за козунЯка:
Успеваемост 9 от 10.
Всичко правено строго по рецептата.
Тестото стана една идея по-воднисто, ефекта на плитката се загуби.
След изпичането набухна много и се наруши търговския вид, но вкуса компенсира всичко останало :rolleyes:
Хрупкава коричка, отвътре баш като по учебник, на кОнци!
Следващият път ще е с двойна доза орехи и ще има пълен плежър.
Половината козунак го изгълтах на екс, още неизстинал. Калоричен снаряд! :D:p След Великден минаваме на диета :p
IMG_1653.JPG IMG_1659.JPG
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Труден за намиране, предимно поради причината, че езикът го продават с главичките.
Иначе главичка без език малцина си биха купили, че то друго в нея за ядене почти не остава.
 

lynx

Редовен Потребител
Така е, на опаковката пише "Произход-Италия".
Най-вероятно братята жабари не уважават агнешките главички, будали! :p
 

didarai

Редовен Потребител
На великден пекох агнешко . Стана чудесно . Плюскай , ... стана ми тежко и лошо и 3-те пъти като ядох . От агнешки главички лошо не ми става ;) .
След 2 седмици чакам гости от САЩ . Вчера заредих 4 главички във фризера да правят компания на една пликта с чръвца и един пакет :):):)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Аз като сваря два броя и като ги отръскам.
Езичетета и очите студени, с червен пипер, солчица и биричка.
Останалото, с две шепи ориз и джоджен на чорбица - гореща със студена ракия.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Напоследък тази черна комбинация ми се услажда много..........
Лек обяд в такова време навън - малко да вдигне настроението...
 

Attachments

  • 0-02-04-74ad640e8e785b9f58e0e367c3233356ea0203d6c448efcb87d9ce5a7c81718a_full.jpg
    0-02-04-74ad640e8e785b9f58e0e367c3233356ea0203d6c448efcb87d9ce5a7c81718a_full.jpg
    145.5 KB · Прегледи: 58

didarai

Редовен Потребител
Ни черната , ни червената комбинация ми харесват . Дори и с по няколко зрънца само за чалъм , върху суши или друго не минаха . :confused:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Бърз хляб.
Общо необходимо време 90 минути.
90 минути го правих, за няма и 20 го изядохме
1f642.png

1.jpg
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    242.2 KB · Прегледи: 15
  • 3.jpg
    3.jpg
    308.7 KB · Прегледи: 15
  • 4.jpg
    4.jpg
    238.6 KB · Прегледи: 15
  • 5.jpg
    5.jpg
    233.8 KB · Прегледи: 14
  • 6.jpg
    6.jpg
    253.1 KB · Прегледи: 15

staz

Редовен Потребител
Има ли я рецептата за "бърз хляб" по-назад, а ако ли не - би ли я споделил?
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Няма я публикувана тук.
В 200мл топла до хладка вода се сипва 1 ч. л. суха мая = на около 5 гр.
Добавя се 1 к. л.= 1/2 чаена захар и още толкова сол.
Разбърква се да се разтворят съставките.
Постепенно се добавя 350 гр. брашно, като се разбърква с лъжица или може да се ползва миксер.
След поемане на всичкото брашно се измесва с намазнени с олио ръце. Не е задължително олиото, но е по-лесно.
Получената гладка топка се овалва хубаво в брашно и се поставя в застлана с хартия за печене Йенска тенджера (стъклена) и се захлупва с капака.
Количеството е точно премерено и съобразено за такава с диаметър (вътрешен) 19 см.
Оставя се за 30 мин. на "стайна" температура. Аз затоплям фурната на 35-40 градуса и го слагам вътре.
Позицията във фурната е първата скара отдолу нагоре.
След изтичане на тридесетте минути, без да вадя или отхлупвам йената, включвам фурната на 180 градуса.
След около 12-15 мин, хлябът би трябвало да се надуе дотолкова, че да опре в капака.
Наблюдавайте го и щом усетите, че ще опре, възможно най-бързо и без да вадите йената от фурната, отстранете капака и продължете печенето.
Времето за изпичане може да варира за различните фурни, но ако показанията на термометъра са верни, разликите са нищожни.
Новите модерни фурни, почти не дават разлика. Тя се явява предимно ако се ползват фурни от по-старо поколение.
След 40 мин, броени от началото, тоест от момента, в който сложихме терморегулатора на 180 градуса, засилваме на 200 градуса и печем още 10 мин.
Все пак не се доверявайте на сляпо на посочените времена, а наблюдавайте и преценявайте, дали иска още печене или не.
Изваждаме го от йената и поставяме изпечения хляба на решетка за да изстине.
Ако искате по-дебела и хрупкава коричка, особено, ако хлябът ще се консумира веднага, не го загъвайте.
Ако искате да стане с мекичка коричка, може да го мазнете с краве масло и да го завиете хубаво с кърпа още докато е много горещ.
20 минути му стигат. Не се реже докато е топъл. Разчупва се.
И без мазане с масло става, но с масло е по-вкусно.
Задължително с хубава шарена сол, мазно сиренце и кой с каквото обича. :cheers:
 
Нагоре