Slavia - 630/631/634 - чешките пружинни пушки .

di4o

Новодошъл
Колега ето как се справих с проблема придрънкване на пружината на моите пушки.Методът работи и при други модели пружинни пушки,изпробвано.Стига да има достатъчно разстояние между пружината и буталото.

Мисля ,че при направените снимки не е необходимо обяснение.Но все пак,става дума за слюда която аз използвам от някаква бутилка-може и бирена,удоволствието става двойно ;).

Изрязваш една част от бутилката с необходимия размер ,след което в долната част която ще е от вътрешната част на буталото нарязваш зъбчета които в последствие пружината трябва да застъпи.

След което сглобяваш пушката.Аз лично намазвам съвсем леко мястото между пружината и слюдата с машинно масло,но това е друга тема дали трябва да се маже с нещо и ако трябва с какво точно.Дано да съм бил полезен.
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    621.6 KB · Прегледи: 217
  • 2.JPG
    2.JPG
    567.5 KB · Прегледи: 210
  • 3.JPG
    3.JPG
    604.5 KB · Прегледи: 210
  • 4.JPG
    4.JPG
    369.4 KB · Прегледи: 214
  • 5.JPG
    5.JPG
    482.3 KB · Прегледи: 205
  • 6.JPG
    6.JPG
    384.6 KB · Прегледи: 204
  • 7.JPG
    7.JPG
    273.8 KB · Прегледи: 209
  • 8.JPG
    8.JPG
    323.8 KB · Прегледи: 213
  • 9.JPG
    9.JPG
    320.8 KB · Прегледи: 209
  • 10.JPG
    10.JPG
    385.9 KB · Прегледи: 214
Последна промяна от модератор:

ssn

Потребител
Четох някъде из руските форуми, че не издържа много изстрели, но мисля, че беше на по-мощна пружинка. Славийката е нежна финна механика и при нея може и да устиска. Може и аз да го приложа на моите красавици:)
 

okooko

Потребител
разбрах идеята:) благодаря за обяснението:cheers: ще видя кога ще се наканя да я разглобя. аз си мислех че дрънчи пружината в цилиндъра а не в буталото. интересно ми за горе-долу колко изстрела се получава това подбиване. жалко че не съм го снимал по-добре. мястото където лоста натиска буталото при зареждане. знам на колко време е пушката но ми е интересно колко ли е използвана :) снимката е слад като полирах триещите части на буталото

str.jpg
 

di4o

Новодошъл
Не знам колко дълго ще издържи слюдата ,не мога и да предположа, при мен за година време и не малко изстрели няма проблем.Хубавото е ,че при една ревизия ако е наранено лесно се подменя с нова слюда,и отново пушката работи по тихо и стегнато.А и не струва нищо.

По мое мнение въпросът за подбиване на буталото не е в броят на изстрелите,а в неправилното боравене при зареждане на пушката.Това е много нежна пушка и с нея трябва да се работи много нежно.Не се знае как е стопанисвана при предишния си собственик,иначе при нормално боравене при зареждане не би трябвало да се подбие на това място .
 
Последна промяна от модератор:

tamiestef

Потребител
интересно ми за горе-долу колко изстрела се получава това подбиване. жалко че не съм го снимал по-добре. мястото където лоста натиска буталото при зареждане. знам на колко време е пушката но ми е интересно колко ли е използвана :) снимката е слад като полирах триещите части на буталото

.
При нормална експлоатация на Славията,такова подбиване не се наблюдава.Това се е получило най-вероятно от "скъсяване" на буталото отпред (примерно износен,подбит или прегорен маншет ).Другият вариант е многократно спускане на заредена пушка,при незаключена цев
 

okooko

Потребител
ето ги старите пружина и маншет. още ги пазя и мога да ги снимам по-подробно ако искате. а кои чашки най-пасват на славията? H&N стават ли? и какво да очаквам като точност. в смисъл на какво разстояние


20150305_191654.jpg 20150305_184946.jpg 20150305_184903.jpg 20150305_190557.jpg
 

di4o

Новодошъл
Като гледам старият маншет,за мен остава вариантът или да е зареждана много грубо :exclaim: или както казва колегата (tamiestef)-многократно спускане на заредена пушка,при незаключена цев.
 

okooko

Потребител
само да уточня за себе си-спускане при незаключена цев-стрелба при отворена цев или изобщо нищо не съм разбрал поради...:cheers:
 

di4o

Новодошъл
Във всички случаи подбиването не е от брой изстрели а от неправилно боравене с пушката.
 

okooko

Потребител
а горе-долу на какво разстояние може да се стреля точно с 630 на открито и кои чашки и допадат най-много? H&N бива ли ги?
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Около 20 метра.
Ползвам мачови чашки. Тези с плоска глава.
 

di4o

Новодошъл
След като възникна въпросът колко ще издържи плаката, която аз слагам за обезшумяване звукът от пружината,днес реших да направя една ревизия на Славейката и да видя има ли следи от износване.След като я разглобих се вижда ,че плаката е в състояние в каквото съм я сложил.От тогава е стреляно около 1500 пъти.Направих и няколко снимки.В последствие ми изникнаха и някои идеи за допълнителна доработка ,но за тях ще пиша след като имам резултат.Ето и снимките.
 

Attachments

  • 100_5573.JPG
    100_5573.JPG
    414.4 KB · Прегледи: 147
  • 100_5574.JPG
    100_5574.JPG
    371.8 KB · Прегледи: 145
  • 100_5575.JPG
    100_5575.JPG
    395.3 KB · Прегледи: 150
  • 100_5576.JPG
    100_5576.JPG
    436.5 KB · Прегледи: 151
  • 100_5577.JPG
    100_5577.JPG
    413.6 KB · Прегледи: 146

6tangata

Редовен Потребител
Каква е дължината на парчето от бутилката? За дрънченето го има и то зависи главно от пружината. Две от Славиите ми 630 са от последните бройки внасяни в БГ купувани са нови с леки чашки под 0,5 грама дават около 205 м/с....ма след изстрел се чува едно яко ДЗЪНННННН. Славия 631 правена в Чехословакия и с оригиналната си пружина според мен има много мек мазен звук след изстрел скоростта обаче е около 180 м/с със подобни чашки. Интересното е, че след след ДЗЪННННН и вибриране на пушката 630 си остава точна, колкото тези без ДЗЪНННН. Ще пробвам с изобретението дали ще отпадне ДЗЪННН :)
Ако може някакво неангажиращо ''чертежче" :)
 

di4o

Новодошъл
Мой приятел има 630 внесена отдавна от Чехия неговата не дрънчи, а моята е от последните внесени в БГ. съответно дрънчи но с този метод резултатът е наистина много добър. Ето и малко снимки с размери,отдолу за изрязаните ъгълчета оставям около 4 мм.
 

Attachments

  • 100_5582.JPG
    100_5582.JPG
    269.3 KB · Прегледи: 120
  • 100_5585.JPG
    100_5585.JPG
    292.8 KB · Прегледи: 118
  • 100_5587.JPG
    100_5587.JPG
    231.5 KB · Прегледи: 121
  • 100_5595.JPG
    100_5595.JPG
    230.6 KB · Прегледи: 119

okooko

Потребител
моята е 630, купувана 1999 в бг. аз се сдобих с нея преди малко повече от месец за подарък на синът ми. смених пружината повече профилактично отколкото да е имало нужда. новата я взех от един човек от пловдив. има магазин там. каза ми че е оригинална. комплекта включваше пружината, маншета и уплътнението на цевта. виждат се на снимките по-горе. старата пружина се беше смачкала с 2-3 см. струва ми се че стреля по-силно но се появи дрънченето. сега намаля но понякога го има пак и затова зададох въпроса. гледам че не съм само аз съм с този проблем. скоростите не съм ги мерил с уред а с програмата за телефони. май беше chrono connect или нещо от сорта. имаше тема във форума и хората бяха общо взето доволни. на мен ми даде към 180м/с с чашки на H&N по 0.67гр. тези с кухият връх, не им помня модела точно а не са до мен да ги видя.
 

ssn

Потребител
Славия 631, 24см пружина, цев от гамо (такава имах) 42см май беше - 171 м/сек със сръбските мачови чашки. Цевта е разпробита накриво, но с корекция стреля добре. Имам и 630, но е с по-малка пружина 21-22 см. Не съм я мерил, но впредвид много по-дългата цев може да даде и повече, но пак там около 170-180 м/сек
 

edinmilion

Потребител
Във връзка с предложението на di4o, се сетих за вариант, който се използва при пружината вилка на планинския байк.
Което може да е приложимо и при тази пушка, с подходящият термошлаух.
Ето за какво говоря http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=119137

Тази вилка която съм разглобявал, пружината влиза в малко по широк цилиндър от на пушките и за това не съм сигурен за резултата, но това не е някоя приумица - така излизат от завода. Някой сръчен може да доусъвършенства идеята.
 

okooko

Потребител
Сега забелязах нещо странно-поне за мен. Пушката беше простреляна за Х&Н. Дадоха ми кутия с гамо мастер поинт и групата се измести надолу с 1см и наляво пак с толкова. При всяка смяна на муниции ли ще има изместване?
 

sts1969

Редовен Потребител
Учуден съм че с Гамо не се е изместила извън мишената :D , иначе Да, с всяка смяна на муниций ще имаш разлики, за това намери най-подходящите за пушката и стреляй с тях. :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Англичаните си бяха направили състезание за най-гадни чашки.
Шампионът беше някакви китайски чашки в синя опаковка, групата беше 8-10см на 10 метра.
Бас държа, че някои модели на Гамо ще бият рекорда.
 
Нагоре