Hatsan mod.125TH Vortex

peko

Редовен Потребител
ФТКС
За бинокъл да, но на оптики, често въртенето отзад :) е свързано и с удебеление на кръста или изтъняване, което не мисля е свързано с + и - на окото. Пример: оптика 4х32 tasco от 30 метра фокусира до безкрай, на 8 метра не фокусира добре, развърташ задника на оптиката, кръста започва да тънее, но образа на самата мишена става ясен, подобни примери под 30 метра до поносим баланс. Не мога да хвана логиката с + и - на окото. Това за среден клас фиксирани оптики, възможно е да има още 1000 чешита и техните случки.
За оптики, с които гледаш под границата на фокусиране, със завъртането или отвъртането на задната леща можеш да получиш прилична картина на мишената и кръста на по близка дистанция, като трябва баланс за дебелината на кръста и яснотата на мишената.
Еми нали местиш тази леща отзад, и тя си променя разстоянието вътре до кръста и затова ти променя и големината/дебелината му. Когато лещите вътре в една оптика са малко на брой, всяко изместване променя и картината.
При по-скъпите оптики лещите са повечко и на групи, които да намаляват този ефект/дефект.
 

6tangata

Редовен Потребител
Така е, но това е един вид паралакс дори в най-простия си вид ;) Можеш да си изясниш картината и да направиш първична прострелка на пушката под границата на фокусиране на оптиката. Дали е игра с късогледство или далекогледство не съм лекар. Доколкото виждам от темата се касае за нисък клас оптики, да не кажа най- ниския. Не виждам логика едно око на 30 метра да вижда всичко ясно, а на 10 всичко мъгла. Играта със задната леща може да доведе до изясняване на нещата, и да е с + или - за мен това си е вид "паралакс" променяш настройката и може да се получи прилична яснота за прострелката на оптиката и пушката на разстояние под дистанцията за фокус.
 

Mutata

Потребител
Така е, но това е един вид паралакс дори в най-простия си вид ;) Можеш да си изясниш картината и да направиш първична прострелка на пушката под границата на фокусиране на оптиката. Дали е игра с късогледство или далекогледство не съм лекар. Доколкото виждам от темата се касае за нисък клас оптики, да не кажа най- ниския. Не виждам логика едно око на 30 метра да вижда всичко ясно, а на 10 всичко мъгла. Играта със задната леща може да доведе до изясняване на нещата, и да е с + или - за мен това си е вид "паралакс" променяш настройката и може да се получи прилична яснота за прострелката на оптиката и пушката на разстояние под дистанцията за фокус.
Колега, в раздела за оптики има изписано достаъчно. Прегледай го.

Най-просто казано: Настройка на диоптричната корекция се прави веднъж, още в самото начало. Идеята е да напаснем оптиката към нашето око за да виждаме кръста на оптиката ясно.
Настройка на паралакса (ако има такава) се прави постоянно, тоест всеки път когато стреляме на различни дистанции. Целта на тази настройка е не само за да видим ясно мишената, а най-вече за това че като е настроен правилно е гарантирано че кръста на оптиката няма да се мести спрямо мишената, когато си движем главата (горе-долу, ляво-дясно).
При правилна настройка на двете неща, цялостното изображение трябва да е еднакво ясно, без значение дали сме съсредоточили погледа си върху кръста на оптиката или върху елементи от мишената/целта. Ако се налага да "префокусираме" погледа си при местенето му между кръста и целта, значе или някоя от настройките (най-вече диоптричната) не е направена коректно, или оптиката е с ниско качество и просто толкова си може.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Така е, но това е един вид паралакс дори в най-простия си вид ;) Можеш да си изясниш картината и да направиш първична прострелка на пушката под границата на фокусиране на оптиката. Дали е игра с късогледство или далекогледство не съм лекар. Доколкото виждам от темата се касае за нисък клас оптики, да не кажа най- ниския. Не виждам логика едно око на 30 метра да вижда всичко ясно, а на 10 всичко мъгла. Играта със задната леща може да доведе до изясняване на нещата, и да е с + или - за мен това си е вид "паралакс" променяш настройката и може да се получи прилична яснота за прострелката на оптиката и пушката на разстояние под дистанцията за фокус.
Може да си изясниш кристално и картината и кръста и пак да имаш паралаксна грешка в това геометрично отстояние/състояние на лещите. Както вече казах, местейки окото ще забележиш че ти се мести и кръста по мишената.
Просто това са две различни оптически настройки.
 
Последна промяна:

Niki

Редовен Потребител
Ей, пичага в кой квартал си? В събота и неделя ще,, работя,, Мога да те взема и да видим твоят инструмент, на първо време свали оптиката. Набави си някакви мишени и дебел черен фулмастер, и JSB 1.03 или 1.175г До тогава светни в цевта и виж какво има, да не си я зареждал на земята, тоест да опреш изхода на цевта на земята??
 

kriswhite

Потребител
Аз съм в с. Нови Хан комплекса на 15тия км на магистралата за Пловдив, не се е случвало да опирам цевта в земята. Оптиката е свалена и взех Jsb. 1.175, както е посъветва Hidden. Но ако искаш пиши лично да видим кой кога може уикенда и евентуално да се засечем
 

БоянП

Редовен Потребител
Еха искам да видя 2 от 3 изстрела прав на капачка от кола ;) Не знам някой дали може да се похвали с такива резултати във форума даже и с по скъпа пушка ;) да няма някаква система за насочване? Лично аз бих заложил стотак или повече ей така за опита на 2 от 3 по капачка, прав на 20 метра с пружинен Асан ;) Аз мисля, че може ама един приятел ме навива, той ще плати ако изгубя ;)
Това наистина не е нещо кой-знае какво. Не знам защо се очудваш. Не залагай стотак ще направя клип ако трябва. Сигурен съм че още поне 15 колеги ще се включат
Поправка: не прочетох че е с пружинен Асан, отказвам се напълно ако ще и капачка от казан да е
 

Мехмед

Новодошъл
Здравейте колеги кво мога да направя за да намаля отката на моя хасан.
Стрелях с друг хасан същия модел и ми се стори по-тих и с по-малък откат,но и беше новичък пък моя я взех врора ръка напълних приклада със силикон смених маншета,газовото бутало,ако сменя буталото дали ще се промени нещо.И бях чел,че се улекотява буталото.иначи съм много доволен от хасана като точност и мощност
 

Hidden

Редовен Потребител
Здравейте колеги кво мога да направя за да намаля отката на моя хасан.
Ако е с телена пружина може да отрежеш няколко витки от нея.
Стрелях с друг хасан същия модел и ми се стори по-тих и с по-малък откат,
Ако е с газово бутало и то е изпуснало е възможно ;)

ако сменя буталото дали ще се промени нещо.И бях чел,че се улекотява буталото
Обикновено пробиването на дупки в буталото отстрани с цел намаляване на масата му води до намаляване на отката. Добре е да се направи и при газово бутало и при телена пружина. При второто пада и мощността.

@kriswhite Ти ще кажеш ли нещо по въпроса за мощност? :p
 

Мехмед

Новодошъл
Ако е с телена пружина може да отрежеш няколко витки от нея.

Ако е с газово бутало и то е изпуснало е възможно ;)


Обикновено пробиването на дупки в буталото отстрани с цел намаляване на масата му води до намаляване на отката. Добре е да се направи и при газово бутало и при телена пружина. При второто пада и мощността.

@kriswhite Ти ще кажеш ли нещо по въпроса за мощност? :p
С газово бутало е колко отвора трябва да правя на буталото и колко трябва да са големи.И ако е по-лек нямали да удря по-силно към стената
 

redsox

Редовен Потребител
Колеги само да уточня, че по-горе малко сякаш има леко погрешна терминология. 125ца има газова пружина, а не газово бутало. Газовата пружина се движи вътре в буталото, на което има маншет. Надявам се никой няма да опитва да пробива дупки, малки или големи във фабрично напомпана Вортекс газова пружина на 125ца .

Това е по-скоро уточнение, ако някой новодошъл чете. За мен е ясно, че вие сте наясно за какво си говорите. Но вече си представях някой ентусиаст с бормашина как пристъпва към ГП хванато в менгеме.
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Съвсем правилно! Ако някой реши да дупчи газовата пружина може и да се прости с живота си. Не е шега това нещо.
Говоря за дупчене на буталото, на което седи маншета. Ето две видеа:


В едното се и коментира защо се прави.

Аз бих пробвал са няколко дупки, сглобяване на пушката и стрелба срещу хартиена мишена, за да видя как е като откат и точност. Ако не съм доволен - още дупки.
 

Мехмед

Новодошъл
Колеги само да уточня, че по-горе малко сякаш има леко погрешна терминология. 125ца има газова пружина, а не газово бутало. Газовата пружина се движи вътре в буталото, на което има маншет. Надявам се никой няма да опитва да пробива дупки, малки или големи във фабрично напомпана Вортекс газова пружина на 125ца .
Извинявам се имах предвит буталото.Естествено няма да пробия дупки на газовота пружина
 

Мехмед

Новодошъл
125 - та, стреля най-добре, настроена около 28 - 30 джаула. След 34, започва да се саморазрушав
Трябва да намаля бара ли на газовата пружина.Нямам хроно и за това няма как да разбера колко джаула е реално.А вие какво мислите за улекотяване на буталото като се правят отвори
 
Нагоре