Hatsan mod.125TH Vortex

redsox

Редовен Потребител
Защо? Мислиш да я преместиш в нас? :lol:
Нищо лошо не си ми направил, че да ти причиня подобно нещо.
А сега сериозно: когато я взех след два дни отиде при Ники - Гадняра за дулна фаска и профилактика, утежняване на приклада, полиране и т.н. Като се върна и започна стрелбата в първите два месеца мислех, че имам най-яката пушка на света. Докато не разкърти изцяло стопера на релсата за оптиката и цевната кутия се разклати про основния болт. Айде пак при Ники. Направи каквото можа пристигна обратно, пак два месеца се държа прилично и наново всичко пак. Стругар за нови болтове, нова газова пружина, смяна маншети, дупчене в релсата отгоре за да има ВТОРИ стоперен болт дупчих и моноблока. Това сам го правих не съм тормозил колегата за трети път. Отебах да стрелям с оптика в крайна сметка купих нова мушка оня залепих, понеже след фаската оригиналната вече я нямаше. Полека цевната кутия се разклати отново независимо от новите болтове и в крайна сметка ми писна да се занимавам. Това е пушка-кошмар. И от години събирах прах. Само веднъж дваж я свалям от шкафа да пусна малко изстрели в гаража и това е. Така че стреляй докато не ти се разпадне и въобще не се вкарвай във филм да тунинговаш това творение.
Успех
 

kriswhite

Потребител
Добър ден отново, само да ви пусна ъпдейт от стрелбата в неделя без оптика. След 20тина изстрела да настроя мерните прибори на пушката, на 19-20 метра, при стрелба прав, цели капачка от кола 2 от 3 изстрела, което за мен си е перфектно и пушката си е наред. Благодаря ви отново за отделеното време и внимание, явно проблема е или в оптиката, или в начина по който гледам през нея.
 

Attachments

  • Screenshot_2023-12-05-09-14-00-123_com.viber.voip.jpg
    Screenshot_2023-12-05-09-14-00-123_com.viber.voip.jpg
    88.4 KB · Прегледи: 29

t.marev

Редовен Потребител
...... цели капачка от кола 2 от 3 изстрела, което за мен си е перфектно и пушката си е наред....... .
Радвам се, че се сдобрихте с пушката ти..... ,:bravo: Сега, ако вместо капачка сложиш друга мишена, която да се разхвърчи на парчета, като я треснеш - кефа ще е още по-голям.. Пробвай със запалка.:cheers:
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Механичните прибори са на цевта,оптиката е на цилиндъра...има още една евентуална причина и тя е в шарнирната връзка и заключването,провери за луфтове там!
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Аз съм сигурен, че този Бушнел има паралаксна грешка и всяко поглеждане през него вижда различна точка от мишената върху кръста. За такива оптики трябва да си сигурен, че всеки път окото ти е на едно и също място спрямо окуляра и то в трите измерения. А това се постига много трудно, с модифицирани набузници и маркери.
Достатъчно е да сложиш оптиката неподвижно и гледайки през нея да местиш окото си настрани, нагоре, надолу - във всички посоки. И ще видиш, че кръста се разхожда по мишената. Е как да уцелваш с такава оптика?
А и същия оптичен ефект имаш и при мерник мушка, когато не заключва еднакво всеки път.
 

kriswhite

Потребител
За мушката не мога да се оплача, на 19 метра 2 десетки и 1 деветка от 3 изстрела, след това и капачката, още преди да сложа оптиката целехме стотинки и левчета на дърво, като те почти се сливат с кората от 15-20 метра, и не съм имал проблем, онзи ден стрелях и по краставички, че имаше зарязан един отворен буркан, пак на същото разстояние и си цели. Ще я пробвам пак когато времето позволява и на по далечни разстояния, че в неделя валеше дъжд и от заслона в гората това са разстоянията, за да не стрелям към пътя и да не мокря пушката.
 

6tangata

Редовен Потребител
Еха искам да видя 2 от 3 изстрела прав на капачка от кола ;) Не знам някой дали може да се похвали с такива резултати във форума даже и с по скъпа пушка ;) да няма някаква система за насочване? Лично аз бих заложил стотак или повече ей така за опита на 2 от 3 по капачка, прав на 20 метра с пружинен Асан ;) Аз мисля, че може ама един приятел ме навива, той ще плати ако изгубя ;)
 

kriswhite

Потребител
Ама аз никъде не подпирам пушката, просто стрелям прав :D
Може и просто да ми е вързало в конкретния случай, но пушката си стреля много добре, аз съм в нови хан, на 15 км от софия, който има желание да заповяда, в гората има къде да се стреля до 100тина метра, без да има риск от беля, сега вече с джип може и на по далечни разстояния да се намери място, но с астричката нямам такива възможности.
 

Mutata

Потребител
Стрелял съм няколко пъти с Хатсан 125 на един приятел. Това което ми направи доста кофти впечатление е изключително тежкия и спусък. Според мен това е една от сериозните причини за неточна стрелба, дори и когато се стреля от маса с добра торбичка за подпиране на пушката. Мисля че вариантите за справяне с проблема са 3 на брой.
Вариант 1: Свикване с тежкия спусък, като добиете опит и започнете да "предвиждате" отклоняването на цевта при издърпване на спусъка.
Вариант 2: Да смените пружината(газовото бутало) с по-леко. Това ще доведе до олекване на спусъка, но и до намаляне на началната скорост, а намалянето на скоростта ще доведе до по-бавно завъртане на проектила в нарезите и оттам по-малка точност..... тоест трябва да се търси компромисен вариант при избора на по-слаба пружина.
Вариант 3: Сманя на пушката с ПЦП. Там спусъка във всички случаи ще е доста по-лек, особено след обработка и полиране на работните му повърхности. Все пак няма как да сравняваме спусък удържащ бутало с едни 60-70-80кг. натиск, и спусък държащ малък ударник с няколко десетки пъти по-лек натиск.

Това беше само относно спусъка, останалите причини късаещи пушката колегите вече са ги изброили.

За проблема с оптиката колегата Пеко беше достатъчно изчерпателен. Обикновено оптиките от този ценови клас са с фиксиран паралакс на 50 или 100 метра, но въпреки това е възможно да дават паралаксна грешка дори и на разстоянието на което са фиксирани. Такива оптики нямат външен контрол на паталакса. Вероятно го бъркате с диоптричната корекция, която е на околяра. Паралакса им все пак може да бъде "настройван" чрез разфиксиране и въртене на предната леща, но в никакъв случай не ви съветвам да го правите защото тогава наистина ще се видите в чудо! Ако го направите може да си докарате отклонения до 20+см. на 50м. което се дължи на несъвършенство в предните лещи и в неточното им закрепване към втулката с резбата, както и в големите хлабини на въпросната резба.
 
Последна промяна:

kriswhite

Потребител
Това е въпросната оптика, която си има врътка отпред за паралакс. Подариха ми я и за това я сложих, ясно ми е че на тази пушка, оптика с толкова глезотиики, за 50 лв няма шанс да оцелее, но тъй като не съм много наясно питам, обяснихте ми много неща дето даже нямаше да минат през акъла.
Относно спусъка, регулируем е, въпреки че не съм го пипал, свикнах си на него.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако наистина това е оптиката - няма корекция на паралакса. Ето ти снимки на оптики с преден и страничен паралакс.
Твоята има само диоптрична корекция и корекция на увеличението.
 

Attachments

  • s-l500.jpg
    s-l500.jpg
    38.9 KB · Прегледи: 15
  • bushnell-engage-6-24x50.jpg
    bushnell-engage-6-24x50.jpg
    64.5 KB · Прегледи: 15
Последна промяна:

Mutata

Потребител
Това е въпросната оптика, която си има врътка отпред за паралакс. Подариха ми я и за това я сложих, ясно ми е че на тази пушка, оптика с толкова глезотиики, за 50 лв няма шанс да оцелее, но тъй като не съм много наясно питам, обяснихте ми много неща дето даже нямаше да минат през акъла.
Относно спусъка, регулируем е, въпреки че не съм го пипал, свикнах си на него.
Връзката която сте дали ни отвежда до оптика Бушнел 3-9х40 с фиксиран паралакс. "Врътката" отпред за която говорите, е точно тази която ви посъветвах да не барате за да не се сдобиете с по-сериозни проблеми;) Ако е станала някаква грешка с дадения от вас линк, и действително визирате оптика с преден контрол на паралакса, лично моето мнение е че и при тях нещата не са съвсем добри. Най-добрия вариант са тези оптики при които кантрола на паралакса е страничен и се намира срещу турета за хоризонталната настройка. Обаче да сложиш такава оптика на силна пушка с бутало си е кощунство.
 

kriswhite

Потребител
прав си да, диоптрична корекция е, сега я извадих и си поиграх с врътката, излиза почти 2 см навън и нищо не се вижда, едно размазано увеличено, даже не се събираше целия кръст, но като я върна както си беше избистри
Тя се върти със същото усилие като увеличението, не предполагах че има и такива диоптрични корекции :D
Нали за това говорим?
 

Attachments

  • Screenshot_2023-12-05-15-00-55-997_com.android.chrome-edit.jpg
    Screenshot_2023-12-05-15-00-55-997_com.android.chrome-edit.jpg
    361.8 KB · Прегледи: 11

Mutata

Потребител
прав си да, диоптрична корекция е, сега я извадих и си поиграх с врътката, излиза почти 2 см навън и нищо не се вижда, едно размазано увеличено, даже не се събираше целия кръст, но като я върна както си беше избистри
Тя се върти със същото усилие като увеличението, не предполагах че има и такива диоптрични корекции :D
Да, затова го споменах в по-горния си пост. Не рядко начинаещите колеги бъркат диоптричната корекция с контрола на паралакс.
 

6tangata

Редовен Потребител
Аз понеже не разбирам от оптики, тука е мястото да питам: На оптики без изрично начертани деления, задната "врътка" не е ли пак свързана с изясняване на картината и кръста на различните дистанции до някаква степен? След определени метри отива на безкрай. То какъв е смисъла на задната врътка ако не изяснява или разваля образа в зависимост от дистанцията? Това не е ли един вид пак настройка в зависимост от разстоянието, като тук има много видове и т.н. Не разбирам и затова питам. Каква е "работата" на задната врътка на оптиките? Какво значи диоптрична корекция, този термин само съм го чувал като диоптрични мерни прибори мисля, че спортните пушки имат такива, ама не съм сигурен.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Отзад ти е корекцията за окото, демек колко си кьорав в + или –, обикновено коригира до 2-2,5, рядко до 3 диоптъра. Може и да не ти стигне, ако си с повечко диоптри.
Затова и ти избистря или размазва кръста. Това може да прави само тази първата леща откъм окото. И не го променя в зависимост от дистанцията до мишената, а само в зависимост от дистанцията на окото ти до лещата.
 

Mutata

Потребител
Аз понеже не разбирам от оптики, тука е мястото да питам: На оптики без изрично начертани деления, задната "врътка" не е ли пак свързана с изясняване на картината и кръста на различните дистанции до някаква степен? След определени метри отива на безкрай. То какъв е смисъла на задната врътка ако не изяснява или разваля образа в зависимост от дистанцията? Това не е ли един вид пак настройка в зависимост от разстоянието, като тук има много видове и т.н. Не разбирам и затова питам. Каква е "работата" на задната врътка на оптиките? Какво значи диоптрична корекция, този термин само съм го чувал като диоптрични мерни прибори мисля, че спортните пушки имат такива, ама не съм сигурен.
"Задната врътка" или диоптрична корекция най-просто казано е с цел да напаснеш оптиката към особеностите на твоите очи, така че да виждаш ясно през нея. Както знаем всяко око е различно, а ако носиш очила нещата стават още по различни ;) Някъде из нета имаше една много полезна статия, за това как се настройва оптика. Същата статия е има публикувана и тук, в раздела за оптики. По късно може да я потърся и да я пусна пак освен ако някой не ме изпревари.
 

6tangata

Редовен Потребител
За бинокъл да, но на оптики, често въртенето отзад :) е свързано и с удебеление на кръста или изтъняване, което не мисля е свързано с + и - на окото. Пример: оптика 4х32 tasco от 30 метра фокусира до безкрай, на 8 метра не фокусира добре, развърташ задника на оптиката, кръста започва да тънее, но образа на самата мишена става ясен, подобни примери под 30 метра до поносим баланс. Не мога да хвана логиката с + и - на окото. Това за среден клас фиксирани оптики, възможно е да има още 1000 чешита и техните случки.
За оптики, с които гледаш под границата на фокусиране, със завъртането или отвъртането на задната леща можеш да получиш прилична картина на мишената и кръста на по близка дистанция, като трябва баланс за дебелината на кръста и яснотата на мишената.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
И за мощни пружинки е хубаво регулирането на диоптъра да е от този тип:
Screenshot_20231205-154838-977.png
а не от този:
Screenshot_20231205-155218-091.png
Разбира ако оптиката е висок клас няма значение!
Cris реши си проблема,вероятно си за нова оптика,след това има тема за "мишените и групите" ,където може да качваш снимки с постижения,всички колеги се радват на хубави мишени особенно от мощни пружинки...стрелба с ПЦП е за аматьори!
:)
 
Последна промяна:
Нагоре