Hatsan mod.125TH Vortex

kriswhite

Потребител
Здравейте колеги,

Преди почти година си взех гореспоменатата първа въздушна пушка и бях доста доволен, въпреки че така и не успях да направя някаква впечатляваща група. В последствие сложих евтина оптика бушнел за около 50 лв и останах още по-разочарован тъй като да кажем 1 на 10 изстрела на 50 метра бяха в целта, тъй като стрелях по капачки от буркани, разни пластмасови чашки и тем подобни, не толкова малки мишени. Пробвал съм доста различни съчми като грамаж и форма и със всички не се представяше консистентно, а по-скоро, всеки изстрел се бори за независимост. Най-зле се представяше със слъговете които взех с пушката от заримекс и така и не се реших да пробвам отново с други слъгове.
Въпроса ми към вас, като дост по-опитни е, има ли как да се подобри точността на пушката (и г/д като пари и време как изглеждат нещата, също да препоръчате, кой може да извърши интервенциите, тъй като не разбирам и предпочитам да не пипам) и какъв бързомерец бихте ми предложили за този модел, тъй като за 30-40 до 50 метра с оптика не ми изглежда много удобно, и също, след изчетеното във форума съм на ясно вече, че ако искам оптика трябва да е доста по-скъпа от пушката, а далеч нямам възможност да си го позволя.
Благодаря Ви предварително за отделеното време.
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Първо е добре да кажеш с какви чашки си я пробвал. За слъгове съм почти сигурен, че не става тази цев. Ако чашките са добри отиваме на следващия въпрос - пушката минала ли е профилактика след купуването й? Ако маншетът е наранен ще се наблюдава проблем с точността.
Възможно ли е оптиката ти да се мести от отката?
Пушката проверявана ли е с хронограф?
Иначе това, което може да направиш след като сме отхвърлили горните неща е пълнене на приклада със тежести, входна и изходна фаска на цевта и регулиране на силата на газовото бутало, например намаляване на налягането в него.
 

DGman

Редовен Потребител
Не е до оптиката или до бързомер. Тая пушка по начало си е мъртво родена. Вместо да вкарваш пари в нея ги събирай за нещо по-добро. А през това време продължавай да четеш.;)
 

kriswhite

Потребител
Ами не е минавала профилактика, като я взех стрелях с тъста, който е ловджия от 30+ години и доста оръжия са минали през него, и все твърдеше че пушката е перфектна. Не е проверявана на хронограф. Не изглежда външно да има наранявания, но не е отваряна. Оптиката е спорна работа, не е с фиксирано увеличение и има паралакс, случвало се е да ми изпадне единия болт от вертикалната настройка, който върнах обратно, но не го изключвам като вариант. Пробвал съм различни марки съчми около 1гр, заострени и обли на заримекс, гамо, h&n, jsb diablo (като диаблото винаги уцелваше поне с 40-50см по-надолу на около 50м от останалите съчми) и доста други незнайни марки, реално вземах различни съчми докато не постигна консистенция, която не постигнах. Може и в мен да е проблема не го изключвам като вариант, като неправилно прикладване например.

Относно събирането на пари за нова, да, би ми се искало и на мен да взема някое хубаво пцп, но уви, няма да бъде в близките години с малки деца и жена в майчинство. Та търся вариант да надградя това което имам.

Ако някой колега в София или около София има желание да погледне пушката и да си каже мнението ще съм много благодарен.
 

Hidden

Редовен Потребител
Като друг нов татко ти се възхищавам, че имаш време за стрелба :D
Това, че човекът е ловджия не значи нищо, въздушното оръжие е доста различно от огнестрелното.
Ето ти бюджетен вариант за изследвания - купуваш гайки, с които пълниш задната част на приклада. Купуваш си чашки JSB 1.175. Стреляш на 50 метра, но ИЗМЕРЕНИ, или колкото можеш на механични. Разбира се, трябва да настроиш и мерните прибори. Ако групата не се свие пишеш пак тук, но предполагам, че маншетът е за смяна.
В София има хора, които да ти помогнат ;)
 

kriswhite

Потребител
Успявам да откъсна няколко часа уикенда, с помощта на бабите :D

Добре, надявам се този уикенд да успея да го направя и ще кажа какъв е резултата.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Ако не намериш кой,търси оръжейника на Заримекс,затрупан е с работа за това не искай пред теб да я направи,оставяш, казваш му пълна профилактика той има резервни части!
H&N са добри чашки,махни оптиката и пробвай как е на 10м с механични,ако не е ок на това разстояние тогава се търси проблема.
Ползваш едни чашки,след като нагласиш криво ляво мерника не връткаш след всеки изстрел а правиш няколко мишени по 3-5 изстрела!
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Ами не е минавала профилактика, като я взех стрелях с тъста, който е ловджия от 30+ години и доста оръжия са минали през него, и все твърдеше че пушката е перфектна.
Нищо и няма на пушката, тъста ти е прав. Просто си тръгнал в грешна посока, качил си се на автобуса за Банско и питаш, как да стигнеш до Слънчев бряг.
Не се занимавай с глупости, тази пушка не е за групи на 50 метра, особено пък в ръцете на неопитен стрелец. Тази пушка е направена за друго. Ако искаш да правиш групи от левче на 50 метра, си купуваш немощна плякалка, стреляш 500 сачми на седмица и след 2-3 години ще си готов. Използвай тази пушка за да се забавляваш и да се научиш да стреляш. В никакъв случай не слагай мишената по-далече от 20 метра и в никакъв случай не стреляй за групи. Простреляй пушката на една мишена за да сравняваш попаденията и след като горе долу я нагласиш стреляй всеки път по различни мишени. Използвай само един вид чашки от многото видове, които си купил. Различните чашки са за различни случаи, няма такъв филм "пушката харесва тия чашки"! Можеш да започнеш от 10 метра и после да минеш на 20 метра. Още по-забавно е различните мишени да са на различно разстояние.
Успех!
 

kriswhite

Потребител
Нищо и няма на пушката, тъста ти е прав. Просто си тръгнал в грешна посока, качил си се на автобуса за Банско и питаш, как да стигнеш до Слънчев бряг.
Не се занимавай с глупости, тази пушка не е за групи на 50 метра, особено пък в ръцете на неопитен стрелец. Тази пушка е направена за друго. Ако искаш да правиш групи от левче на 50 метра, си купуваш немощна плякалка, стреляш 500 сачми на седмица и след 2-3 години ще си готов. Използвай тази пушка за да се забавляваш и да се научиш да стреляш. В никакъв случай не слагай мишената по-далече от 20 метра и в никакъв случай не стреляй за групи. Простреляй пушката на една мишена за да сравняваш попаденията и след като горе долу я нагласиш стреляй всеки път по различни мишени. Използвай само един вид чашки от многото видове, които си купил. Различните чашки са за различни случаи, няма такъв филм "пушката харесва тия чашки"! Можеш да започнеш от 10 метра и после да минеш на 20 метра. Още по-забавно е различните мишени да са на различно разстояние.
Успех!

Не бих казал, че съм чак такъв новобранец, имам изкаран ловен курс, с гладкоцевна пушка, с бренеке, целя кофичка от кисело мляко на 40 метра без оптика от първия изстрел, с мойта въздухарка съм стигал до 2 кутийки на излизане, учили са ме как да прикладвам, как да настройвам мерник/оптика, не ми е идеята да прави групи от левче, но поне да уцелва буркан, ясно ми е че пушка за 400 лв от кутията няма да прави чудеса, но съм гледал клипове с тази пушка да целят балони на 100 метра (уж във фабрично състояние), докато мойта в момента не може да уцели лист а4 на 50 метра, не го намирам за нормално. За това пиша тук, защото вие имате много по-голям опит от мен с ВО, да намерим заедно къде е проблема :)
 

Hidden

Редовен Потребител
Не вярвай много на клиповете ;)
Но все пак във Форума сме виждали впечатляващи резултати с този модел. Разбира се, пушките са били доста подобрявани. Да видим дали @Gadnqra ще се включи. Той имаше такава и е показвал добри резултати.
 

6tangata

Редовен Потребител
Турските тръби/цеви, всяка е на свое мнение. Басирам се, че един и същи модел произведен през различни години или партиди има разлики в качеството на цевите. Виждал съм полета в цевта с напречни драскотини фабрично и много други извращения. Извод - големи различия при различните турски цеви в един калибър. Може да уцелиш добра бройка, а може и не, каквото и да смениш по пушката цевта си остава.....
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Навремето Митака, който правеше на хората газовите пружини си беше пригодил един Хасан-125 за Фийлд Таргет, естествено намален на 16 джаула. Това за собствениците на пушката си е извращение за тоя топ, но в интерес на истината съм виждал да цели с тая пушка на 50 метра 40мм убойна зона. Но за съжаления в заводски вид пушката не е от най-добрите, чупи оптики, трудно се зарежда и има свойството да се саморазбива и саморазрушава. Не е пушка за всеки, аз съм се пробвал да стрелям с такава и беше мъка, рита като кон и не е от най-привлекателните за стрелба.
 

kriswhite

Потребител
Ами не разбирам що толкова не го харесвате пушлето, комшията с който стрелях има Gamo G-Magnum 1250 IGT Mach1 5,5mm и ако трябва да съм честен моята по нищо не му отстъпва, освен че е по-тежка. Гамото също счупи 2 оптики до тук, като втората не беше за 50 лв като мойта а някакво гамо за 200лв. Даже след 40-50 изстрела гамото не можеш да го заредиш, щото му загряваше буталото и имах чувството че ще огъне цевта но няма да зареди, докато както споменах горе с моята като и сложих оптиката гръмна около 400 пъти в рамките на 4 часа и не съм имал проблем със зареждането. В неделя ще сваля оптиката да видя дали без нея ще стреля на случаен принцип и ще ви информирам.
 

Hidden

Редовен Потребител
Ами не разбирам що толкова не го харесвате пушлето, комшията с който стрелях има Gamo G-Magnum 1250 IGT Mach1 5,5mm и ако трябва да съм честен моята по нищо не му отстъпва, освен че е по-тежка.
Нищо лично към Хатсан 125, ние и Gamo-то не харесваме :D
Недостатъците на Хатсан 125 е в ползването на нискокачествени материали, за да се свали цената. Това ще ти стане ясно още като почнеш да развиваш някой от винтовете и главата му се замаже. Отделно от това - никакъв качествен контрол - лоши цеви, липса на фаски, стружки в цилиндъра, изпускащи газови бутала още в магазина ...
 
Последна промяна:

kriswhite

Потребител
След всичко изкоментирано тук, оставам с впечатлението, че наистина съм уцелил сполучлива бройка, щото съм изпукал над 20 кутийки без абсолютно нищо да и се прави. От кутията, в гората и бой. И реално проблемите ми започнаха няколко месеца след като сложих оптиката, щото в началото си целеше на 50 метра мишената, вярно нямам нито една десетка, но на а4 се събираше в листа, като се има в предвид, че стрелям или прав или от клек, нямам маси, стойки и т.н.
 
Последна промяна:

t.marev

Редовен Потребител
Ами не разбирам що толкова не го харесвате пушлето........
Аз лично, го харесвам пушлето, просто се опитвам да ти обърна внимание да не го вкарваш в непривична за него роля, силата на тази пушка е другаде. Ако се опитваш да ядеш таратор с вилица....резултатът няма да е добър и причината за това не е в таратора или във вилицата, ако ще и златна да е. Не че няма да се получи, ама ще е зорлен работа. Подобен би бил ефекта, ако нарамиш някоя 7 джаулова плякалка и отидеш на лов в гората примерно.....
Козата пръч си сака! Те това е....
 
Нагоре