AEA Element Max-няколко въпроса

kivanov

Новодошъл
Здравейте!
Като за първи пост във форума,ще помоля да ми разясните няколко неща,като на новобранка.Предварително благодаря за което!
Реших се да си взема мощно въздушно оръжие,и тъй като държах на няколко критерия,като тегло,маневреност и мощ,то се спрях на въпросната пушка в .58кал
Идеята ми е с монтаж и оптика да тежи около 3000гр. и по тази причина няма да монтирам супресор,но евентуално може да сложа дулен компенсатор.
На въпросите.
1.Чета тук,че всяка една пушка,все има нещо за пипване за да работи коректно.Какво и при кой трябва да се преправя,конкретно по тази пушка?
Идва ми малко шантаво да изтреса едни три бимберика за въздушна пушка и от кутията да и започна ремонти,ама не знам,нямам опит в тази материя и затова питам и респективно ще Ви се доверя.

2.Чувал съм,че въздушните пушки са трошачки на оптики.В тази връзка мислех да и кача една оптика от нарезните ми пушки,Шмит и брат му 1-6х24,обаче нещо се притеснявам да не изрева.Въпроса е може ли да се очаква и минимален проблем за оптиката?Или да поръчвам един Вектор за 800лв. и да не го мисля?

3.Много важно терзание.Боеприпасите.Гледам по щатите се продават в калибъра с различен дизайн и грамаж,айде на първо време ще поръчам от там,но...има ли някой в България,който изработва?Продават ли се по Европа?Интересно ми стана,че проектилите за въздушно оръжие,макар и от чисто олово не се леят,а се пресоват.Има ли вариант да се струговат примерно,въпреки че оловото е мек метал?

4.Стъпката на пушката я дават 1/26,колко грейна слъг е оптималният за тази стъпка?

5.Като се напълни бутилката,безопасно ли е да стои пълна,или трябва да стои разредена,когато оръжието не се използва?

6.Но не и по важност!Има ли риск бутилката да гръмне,и тъй като реално там ми е ръката при стрелба...нали?В тази връзка продават ли се неща от рода на хендгардове,като при шаситата?

7.Има ли някаква специфика при поддръжка на оръжието?Няма кордитни и барутни пари,проектилите са от олово,което може да доведе само до налеп,нали?

8.Какво ще рече шок на цевта и има ли го конкретната пушка?За първи път чета за подобно нещо при нарезна цев!Айде на гладкоцевните ми е пределно ясно,за какво служи,но тук конкретно?

Ами засега е това.Дано не съм Ви досадил с подобни въпроси,за което се извинявам и предварително благодаря за отговорите,труда и времето!
 

Валката

Потребител
1. Взимаш стреляш като се развали нещо Николай габровски
Няма да е веднага но AEA имат некачествени бойни клапани и се лекува лесно
2. Няма такива глупости това е Пцп отката е минимален в големите калибри е силен но не чак толкова като огнестрелно
Вектор за 800 не !
3.Атанас Динев прави всякакви грамажи и калибри а цената е добра но все пак много олово и много пари за олово
4. Нямам си на идея стреляй с каквото има
5.безопасно е не влизай във филми освен ако не е дошъл цилиндъра с огромни язви
Хубаво е да стой в шкафа на 100 бара за съхранение
6.не влизай във филми погледни 5
7.да само чистене на цевта със балистол и идеално избърсване след това
8.на края на цевта има стеснение с някакви стотни за по добра точност с чашки тука вече и аз не разбирам чак толкова
 
Последна промяна:

kivanov

Новодошъл
Благодаря ти колега!
Поставях явно всичко въздушно оръжие под общ знаменател за трошенето на оптики,но явно това се отнася само за пружинните пушки!
Вектор написах,защото доста колеги качиха Континентали по карабини и то в сериозни калибри,като 300WM,9.3х62,30-06 и си държат идеално,а отката там е фактор!Пък и като се замисля не ми се качва чак толкова висок клас оптика на въздухарка,с която мисля да стрелям до 70-80м.,а и скалата на шмита е чисто ловна и няма да имам възможност да стрелям по нея.Та за това най-вероятно ще мисля за нещо до към 1000лв. с БДЦ скала,защото не върви някак да връткам тумблери за 30-40 метра.
 

Валката

Потребител
Те оптиките си издържат но качеството на стъклото е лошо и все едно гледаш през разтегнат женски клин което мен много ме дразни
 

kivanov

Новодошъл
Те оптиките си издържат но качеството на стъклото е лошо и все едно гледаш през разтегнат женски клин което мен много ме дразни
Хмм.Най-вероятно си гледал през някоя от ниските им класове.Континентала,въпреки че е чист китаец,им се води хай-енд модела на Вектор и си е с немски стъкла и оптична система.За цената си даже гледа много добре.Това го пиша,защото съм връткал обстойно два-три по колеги.Няма бликове,контрастен е и с минимални аберации.Лично за себе си го класирам до средните класове на Меопта,Вортекс,ДжиПиО,Хаук и Леуполд,като гледане.Не е нещо извънземно,но определено не е и толкоз зле.
За другите им модели нямам впечатления и нищо не мога да кажа.
 

wakafaka

Редовен Потребител
Интересно ми е къде ще намириш оптика с BDC скали за въздушни пушки? По принцип тези скали са за огнестрелни оръжия в определен калибър и отговарят на даден проектил с определена средна скорост.
Ние използваме оптики в първа фокална равнина с mrad скала.Не ти препоръчвам увеличения под х3.
Имам съмнения за теглото на тези пушки(2.5 килограма).Ако вземеш такава пиши как е и отговарят ли им характеристиките.
 

kivanov

Новодошъл
Интересно ми е къде ще намириш оптика с BDC скали за въздушни пушки? По принцип тези скали са за огнестрелни оръжия в определен калибър и отговарят на даден проектил с определена средна скорост.
Ние използваме оптики в първа фокална равнина с mrad скала.Не ти препоръчвам увеличения под х3.
Имам съмнения за теглото на тези пушки(2.5 килограма).Ако вземеш такава пиши как е и отговарят ли им характеристиките.
Не е задължително да е конкретно за въздушна пушка,въпреки че оптика с BDC скала за мъзъллоудър или гладкоцевна пушка ще свършат работа поради сходната балистика с въздушното оръжие.Не че ще взема такава,просто съществува като вариант.
А скалата в милирадиани,която използваш си е разкрасено BDC.Първата фокална е незаменима за хартии и ламарини,да,както и наличието на паралакс коректор.Аз самият ползвам оптика в първа фокална при стрелба на дистанции и от време на време за някои видове лов.Дори може да се каже,че предпочитам да стрелям с оптика в първа,но...оптиките в първа по правило са тежки,масивни и ми отпадат в избора.
Моята примерно е към 1400гр. без монтажа!
Затова съм се спрял на 1-6.Дори и да взема такава в първа и със скала и тумблери в милрадиани,има с тегло около 550-600гр.,а какво ми пречи да я сложа на увеличение 3-3.5 или 4?Между другото защо не ми препоръчваш увеличение под 3?
За теглото.Не знам,но дано не си прав.Аз точно заради ниското тегло и калибъра я вземам.Ако не ме бърка теглото и габаритите,директно додавам някой лев и поръчвам Зевса в .72cal
На всяка цена ще пиша.Просто изчаквам да видя дали един колега от форума ще успее да им стане вносител,защото по ред причини предпочитам да я закупя от физически магазин,а ако не му се получат нещата ще я поръчам директно от испанският им склад.Не ми е толкова спешна,но до началото на май от едно място или друго ще я взема.До тогава ще ползвам времето да й наглася стъкло,набузник,дулен компенсатор и да си набавя няколко вида слъгове по възможност!
 

wakafaka

Редовен Потребител
Моята примерно е към 1400гр. без монтажа!Затова съм се спрял на 1-6.Дори и да взема такава в първа и със скала и тумблери в милрадиани,има с тегло около 550-600гр.,а какво ми пречи да я сложа на увеличение 3-3.5 или 4?Между другото защо не ми препоръчваш увеличение под 3?
Моите 3-12х44 в първа фокална са по 575грама и не са много по-обемни от едно LPVO.
LPVO-тата по принцип са си тежки оптики.И всяка една която съм гледал под увеличение 4 е ОК до около 50м.Пробвал съм да стрелям по мишени на 100м с LPVO(1 фокална) и е доста трудно на ниските увеличения(малка финна скала и т.н.).Около х6 вече е ОК. Пробвал съм и на 240м с LPVO x8 и пак става(не може да се види къде уцелва но може да се стреля).

Иначе ако ти трябва лека оптика ето една.Фиксирано увеличение х3 265гр.Нямаше да е лошо да я направят х5 но...За в бъдеще ще си поръчам една да я видя дали става за нещо.
 

kivanov

Новодошъл
Моите 3-12х44 в първа фокална са по 575грама и не са много по-обемни от едно LPVO.
LPVO-тата по принцип са си тежки оптики.И всяка една която съм гледал под увеличение 4 е ОК до около 50м.Пробвал съм да стрелям по мишени на 100м с LPVO(1 фокална) и е доста трудно на ниските увеличения(малка финна скала и т.н.).Около х6 вече е ОК. Пробвал съм и на 240м с LPVO x8 и пак става(не може да се види къде уцелва но може да се стреля).

Иначе ако ти трябва лека оптика ето една.Фиксирано увеличение х3 265гр.Нямаше да е лошо да я направят х5 но...За в бъдеще ще си поръчам една да я видя дали става за нещо.
Да,видях ги като модел,но то явно са си специално разработени за въздушно оръжие и да стреляш от рест или да подпреш оръжието на нещо.Айрелийфа ми се струва малък за по-динамичен изстрел.А теглото са го спестили от габаритите на оптиката,защото виждам,че са оставили доста къса монтажна част.Както междувпрочем на повечето оптики конкретно направени за въздухарки!
Е,естествено че LPVO не е за да стреляш за групи с тях.Гонгове,едно-друго са си ок и за доста над 100м.Дълга и напоителна тема са оптиките!Радващото е,че каквото виждам по този и чужди форуми,болшинството стрелци с въздушно са с оптики за макс. 1000-1200лв. и правят чудеса с тях.Сега верно,че и дистанциите са от решаващо значение и че не всеки се престрашава да стреля над 100м. уверено,но за да Ви успокоя ще кажа,че и болшинството от стрелящите с огнестрелно нарезно са същите!
Не трябва да се бърка стрелбата по мишени за група,със стрелбата по гонгове,която наподобява лова.В тази връзка,за чий точно ми е паралакс коректор,като целта ми е ф100мм. на 50м. примерно?Шуплите по гонга ли да гледам?Надявам се никой не е изпаднал в заблуждение,че с .58кал ще търся групи и дистанции.Първо ще издухам 200-300 слъга за фън,да схвана концепцията и да наглася системата,след това ще понатрием малко високо вдигнатите нослета на закостенели "експерти" в една друга област.Това е!

Според мен всеки оптичен уред за под 100-150$ е реална предпоставка да захапеш дървото.В стрелбата за групи и на дистанции с огнестрелно нарезно има едно неписано правило,което гласи,че оптиката ти трябва да е поне на цената на оръжието.Забележи,не споменавам лов.За там всичко що годе читаво върши работа,но все пак...не върви някак си да дадеш 1500-2000лв. за сравнително читава карабина и да и забиеш оптика за 250-300лв. с монтаж от 50 кинта.Въпреки че има изключения,санитарния минимум е да кажем 600лв. и то за оптика без подсветка и 150-200лв. за монтаж задължително с противооткатен зъб,който е по-важен за системата от самата оптика!Монтажа!С подобна комбинация съм бил свидетел неколкократно,как човек познаващ оръжието си,буквално насира на стрелба хора инвестирали пет цифрени суми в системите си!
Обаче това са си изключения от правилото,които просто го потвърждават!И в тази връзка ми се вижда несериозно на пушка за 3 бимберика/макар че в щатите е на половин цена/ да закача нещо за 100лв.!А и повечето оптики,които гледам сте качили по оръжията си,виждам,че са насочени към прецизната стрелба на къси разстояния.Грешка на дълги разстояния за въздушно оръжие,извини ме.
Преди малко писах на Vortex,Vector и SIG за техни модели оптики и дали издържат на PCP оръжия и чакам отговори за да избера,коя да поръчам.Параметри на оптиките за които съм направил запитвания:1.75-5х32 на Вортекса,1-6х24 на Вектора и 2-7х32 на ЗигЗауера.Нито една от тях няма паралакс коректор,нито е в първа фокална!
Всички са с освободени БДЦ скали и ще ми свършат работа,въпроса ми е да ми гарантират,че ще държат.
 

wakafaka

Редовен Потребител
Всички читави оптики които стават за огнестрелно ще държат на PCP.Сега за оптиката с увеличение х3 не мога да ти кажа дали става защото не съм я пробвал.Но ще останеш доста изненадан ако ти покажа моите китайски оптики в първа фокална за цени под 400лв.Даже сега като сменя едната оптика ще я дам на познат да сложи 3-12х44 на АК и ще я пробваме с монтажа който идва с оптиката.
Монтажа няма какво да го мислиш.Ако е читав няма да мръдне.
 

kivanov

Новодошъл
Какво точно да му издържат на РСР-оръжието?
А де?Ти ми обясни защо топ евро производители на оптики,като Цайс,Сваровски,Калес,Шмит,Меопта се застраховат,като категорично отказват да потвърдят,че оптиките им държат на въздушно,та било то и PCP.
И това при положение,че декларират м/у 750-1500g шокпруф,което се равнява на нещо между .338LM и .500NE и е абсолютно невъзможно въздушна пушка,ако ще и от Марс да е,да генерира дори и подобен откат!
Има нещо,какво не знам!
От друга страна производители,които са в долната страна на сегмента,и чиито продукти са почти адекватни за начално ниво на лонгрейндж с огнестрелно нарезно,да кажем до 500м.,като примерно китайците на Елемент,Хаук,Нико Стърлинг и други подобни,които нито един сериозен шутър не би и помислил да качи на пушката си,са изключително добре приети в еъргън средите!И на всичкото отгоре категорично гарантират за продукта си при употреба с въздушно оръжие!Някакъв фарс общо взето.Та ти ми кажи на кой да вярвам и в какво!
 

kivanov

Новодошъл
Всички читави оптики които стават за огнестрелно ще държат на PCP.Сега за оптиката с увеличение х3 не мога да ти кажа дали става защото не съм я пробвал.Но ще останеш доста изненадан ако ти покажа моите китайски оптики в първа фокална за цени под 400лв.Даже сега като сменя едната оптика ще я дам на познат да сложи 3-12х44 на АК и ще я пробваме с монтажа който идва с оптиката.
Монтажа няма какво да го мислиш.Ако е читав няма да мръдне.
Дали?Ако е така ок!
Само предполагам,че няма как да ме изненадаш с китайците.Ползвах няколко години китаец на Вортекс,4-16Х44 FFP и с тази оптика съм направил някои от най-запомнящите ми се изстрели!Форума не е с такава насоченост,така че извини ме,няма да ти качвам снимки.
Ако изрично желаеш ще ти пратя на лични.
Китайците не са това,което бяха!В момента работят с европейски стъкла обработени с всякакви покрития и екстри,и с нетърпение чакам мига,когато една китайка ще удари в земята едно сваро да кажем.Все още не става,но да знаеш,че ще стане!
 

kivanov

Новодошъл
Има.Двупосочен откат при пружинните въздухарки.Не са от Марс,но ако са от по-мощните,чупат всичко,независимо колко нули има в цената.
Добре,наясно съм със системата откат-накат,а как стои въпроса с ПЦП-тата?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Те, вероятно са най-щадящи за оптиките. Накат няма, а откатът обикновено е много слаб. Несравнимо по-слаб, от на повечето огнестрелни.
 

kivanov

Новодошъл
Общо взето с последните постове си изясних за оптиките.Качвам стъкло, каквото ми е кеф и се чувствам комфортно с него!

Как стои въпроса с вдигане на мощността на въпросната пушка.Въобще възможно ли е?Чета,че производителите по правило ги скопяват леко.Може ли конкретно от тази,в този калибър и с тази цев да избутаме 1000J дулна енергия?
 

kivanov

Новодошъл
Те, вероятно са най-щадящи за оптиките. Накат няма, а откатът обикновено е много слаб. Несравнимо по-слаб, от на повечето огнестрелни.
Дори и за тази в .58кал. ли?
По тубата гледам в ревютата,че бая си рипа!
А иначе,най-щадящи към оптиките по досегашните ми познания са пушките с периферно възпламеняване...17HMR,22LR,22WMR.
Може ли някой да ми обясни принципа на действие на ПЦП пушката.Гугъл не е атестат,защото ми вади. странни руски,щатски и български тъпизми без нищо конкретно.Как се случва процеса?Система от клапани,ясно,но кой механизъм ги регулира?Спусака ли?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
58-ицата си рита. Но това не е масов калибър при въздухарките. Визирах 5,5, 6,35 и 7,62. 9-та си рита, но леко. 44, 45 и 50 калибър имат осезаем откат. Но при добро прикладване, не е проблемен.

Относно принципа: ударникът нанася удар по бойния клапан - клапанът се отваря и пуска порция въздух/метан - порцията въздух преминава през трансферпорт и стига до цевта, където се озовава зад проектила, придавайки му импулс напред. Ударникът се контролира от спусък, а силата на удара, зависи от пружината на ударника, хода му и теглото му. Въздухът/метанът се зареждат в резервоара на пушката, през заряден клапан. Броят на изстрелите, зависи от големината на резервоара и мощността/разхода на пушката. Може би, не съм достатъчно изчерпателен, но в общи линии - това е.
 
Последна промяна:

kivanov

Новодошъл
58-ицата си рита. Но това не е масов калибър при въздухарките. Визирах 5,5, 6,35 и 7,62. 9-та си рита, но леко. 44, 45 и 50 калибър имат осезаем откат. Но при добро прикладване, не е проблемен.

Относно принципа: ударникът нанася удар по бойния клапан - клапанът се отваря и пуска порция въздух/метан - порцията въздух преминава през трансферпорт и стига до цевта, където се озовава зад проектила, придавайки му импулс напред. Ударникът се контролира от спусък, а силата на удара, зависи от пружината на ударника, хода му и теглото му. Въздухът/метанът се зареждат в резервоара на пушката, през заряден клапан. Броят на изстрелите, зависи от големината на резервоара и мощността/разхода на пушката. Може би, не съм достатъчно изчерпателен, но в общи линии - това е.
А съществува ли възможност трансферпорта да набута по-добро количество въздух?
Еднозарядна пушка....въобще не ме касае дали ще направя 10 изстрела!Интересува ме да направя два-три с неподозирани от конструкторите параметри.Естествено,ако е възможно и най-важното безопасно!
Притеснява ме общо взето никаквият затвор при въздушното и мижавите налягания декларирани от производителите.
Да кажем 4500psi при .30 за PCP и 45000psi за същия калибър .30 при огнестрелно нарезно!
Опа...десет пъти разлика за една цев!Гледам затворните групи и съм наясно,че няма как,но все пак!

Ентусиазирах се и забравих да ти благодаря за разясненията.
Благодаря!
 
Нагоре