10 метра, Прав, Механични/Диоптрични - Кой колко си може.

Евгений Б.

Редовен Потребител
Някой стрелял ли е хобито на РВС? Не мисля, че за 10м ще трябват някакви специални, но все пак да не са само за олово.

https://www.google.com/url?sa=t&sou...YQFnoECAYQAQ&usg=AOvVaw1941So_1bncGjGswafmu-w

Ето едно пдф файлче, с обяснения от кой модел какво се очаква. Използвам съм и хоби и бейсик и в момента съм на Клуб и р10. Минах и през Гекото. Всички се различават по велосити, с Геко и хоби ако не се лъжа правих около 160м/с с големи разлики в скоростите. С клуб е към 180м/с с по-малки разлики (всичките са 0.45gr). С р10 не съм Мерил, защото очаквам, че всичко си е наред при тях :)
 

Dominus

Редовен Потребител
Последна промяна:

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ще взема 2 кутии хоби да ги пробвам и вероятно 2 кутии от същото JSB
https://www.pushka.eu/product/Сачми-въздушно-оръжие_JSB-Target-sport-diabolo-4.5-мм-500-бр.

Видях някакво JSB simply на нормална цена. То как се представая?
Доста хора стрелят с тях и резултатите са отлични, назад по снимките пишем почти всички с какво стреляме. @pellet още в първите постове беше споменал, че неговите пушки най-много харесват Геко, явно за всяка пушка в зависимост от цев и сила приляга различен вид чашка. В момента разполагам с:

IMG_20220207_183407.jpg

На работата мисля, че имам и Basic и Meisterkulgen и ако не ме домързи, утре може да накича оптика и хроно на Фани300 и да направя по 10 изстрела с всеки вид, да видим до каква степен влиаят различните скорости на чашките и несъответствието в грамажите им. Под съмнение ще остане пълната функционалност на пушката и моите възможности :)
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Симпли не са 2-ро или 3-то качество, останало след сортиране, както си мислят много хора. Просто не са минали ръчна сортировка, а само машинна(по грамаж), затова са по-евтини.
Но и при тях си зависи от коя матрица са излезнали.
 

Dominus

Редовен Потребител
Аз не съм мислил това Пеко. За мен са нови чашки и не съм ги и виждал. Но с тази цена ме спечелиха. Просто не ми се вижда оправдано да купувам чашки от 18-20лв за да си плякам у дома, като ми дойде мерака.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Защо просто не си подпрете пушките на маса и не тествате с чашките, които имате? Геко не са лоши чашки но винаги има някоя която дава флаерчета по 1-2 см. И това е тествано с оптика подпрян с моето Фани 300. Иначе всичко друго което си говорим е ала бала, ако не се тества с подпряна пушка. За Симпли мога да кажа, че са доста мекички и лесно се подгъва полата, иначе стават за наще критерии и възможности, но определено не са ТОП като гледам групите, които получих.
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
@soundmax и освен да е подпряна е най-добре да е с оптика. Поне съдейки по мен, с fwb300 и оптика и нормално Jsb, до 13 метра (до толкова съм стрелял) си влизат в една дупка с диаметъра на чашката. Но с диоптрик и с Хайнела ми и с Fwb-то, не мога да постигна същите резултати. Паралаксната грешка играе прекалено голяма роля, поне при мен. С -3диоптера, астигматизам и тн. Но това не ми пречи да се радвам изключително на този вид стрелба. :)
И ме домързя разбира се да кича оптики и хронографи и направих тестовете с диоптрик, на закрито, 10м.
IMG_20220208_182706.jpg

Оказа се, че последния месец съм стрелял в заблуда, пушката изобщо не харесва тежкото r10. Наложи се да повторя изстрелите, защото бяха последни и вече ми се мрежеше погледа. Изпуших една цигара, в едно кафенце и...пак същия резултат :) Повторих и на Геко, да не би да не съм е темперирал достатъчно пушката, но там си бяха зле резултатите. И за да видя да не би да е от мен проблема, потретих лекото r10, защото ми се струва, че най-добре групира и резултата беше същия като първия тест.

IMG_20220208_182753.jpg

Rws club също групира добре при мен, явно пушката ми харесва бързи и леки чашки, поне това са моите изводи :)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
@soundmax и освен да е подпряна е най-добре да е с оптика. Поне съдейки по мен, с fwb300 и оптика и нормално Jsb, до 13 метра (до толкова съм стрелял) си влизат в една дупка с диаметъра на чашката. Но с диоптрик и с Хайнела ми и с Fwb-то, не мога да постигна същите резултати. Паралаксната грешка играе прекалено голяма роля, поне при мен. С -3диоптера, астигматизам и тн. Но това не ми пречи да се радвам изключително на този вид стрелба. :)
И ме домързя разбира се да кича оптики и хронографи и направих тестовете с диоптрик, на закрито, 10м.
View attachment 96984

Оказа се, че последния месец съм стрелял в заблуда, пушката изобщо не харесва тежкото r10. Наложи се да повторя изстрелите, защото бяха последни и вече ми се мрежеше погледа. Изпуших една цигара, в едно кафенце и...пак същия резултат :) Повторих и на Геко, да не би да не съм е темперирал достатъчно пушката, но там си бяха зле резултатите. И за да видя да не би да е от мен проблема, потретих лекото r10, защото ми се струва, че най-добре групира и резултата беше същия като първия тест.

View attachment 96985

Rws club също групира добре при мен, явно пушката ми харесва бързи и леки чашки, поне това са моите изводи :)
Да и моите тестове ги правих с оптика както писах на предната страница. Обаче събота и неделя имах удоволствието и да пострелям малко с FWB 602 на един колега. Тъй като имаше спор дали е добре пострелян диоптрика постреляхме и подпряни на масата с JSB Simply, и от маса определено успявах добре да ги групирам, ама прав малко не ми се получаваха нещата тоя ден. И все пак като за първо хващане на тая пушка успях да направя едни 119 т. ама мишената я зарязах в Пловдив пък и не влиза в класациите и без това :D
Та интересно беше, че от трима които стреляхме на мене ми отиваха на център попаденията, а на други 2-ма колеги попаденията отиваха по-ниско, което разбира се може и да е и заради захват или заради диоптричните корекции на всеки на окото. Та за това всеки трябва индивидуално да си прострелва диоптриците преди стрелба с друга пушка.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ето го и моят експеримент. Това са наличните чашки. Два модела просто за присъствие. Стрелял съм на открито и при вятър, предна опора торбички, задна рамо. Старах се да подбирам затихването на вятъра. Всеки ред съдържа три групи по 5бр от всяка кутия.
Не видях нищо тревожно при хобито. Даже напротив.
Заключение: Пушката стреля всичко еднакво добре. Все пак на диоптрици за мен не може да мине за прецизна стрелба.
На следващ етап при хубаво време ще направя по една мишена за точки (за да са по-чисти попаденията ) от двата модела които имам в повече и ще заключа, какво ще стрелям нататък.

П. П. Това ми е прострелката от прав. Не съм бутал нищо при днешната стрелба.
IMG_20220209_143850.jpg
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
мишената я зарязах в Пловдив пък и не влиза в класациите и без това :D
Като се замисля, май затова не се и постват често мишенки :) Има заявка за много участници, но нивото рязко се покачи и резултатите ако не са ~130, явно се появят мисли като "защо да я качвам, като виж другите по колко правят". Затова смело качвам сегашните ми резултати, които са следствие на тежък работен месец и малко стрелба (оправдания трябва да има :-[), а да, имаше и вятър ;).

IMG_20220212_102228.jpg

Fwb300su
R10 0,45
105т.
Нека да има и долно ниво за сравнение :)
Принципно дори и да започна зле серията от изстрелите, почти винаги си я довършвам. Така хем се тренира целия процес от 15 изстрела, хем се появява и лъч надежда като средния ред :)
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Опа, остават малко повече от 10 дена, нека не разочароваме @Бай Колю и си заслужим щедрия награден фонд :) Днес си финализирах проекта по fwb-то и успях да направя 1 мишенка (явно за този приклад фабрично си вървят повдигнат диоптрик и мушка). Придържането и позицията на главата се промениха драстично от това, на което бях свикнал. На хубавото лесно ще привикнем наново.

IMG_20220217_171526.jpg

IMG_20220217_171345.jpg

Fwb300su
R10 0.45g
116т.

Утре повече, ако времето позволява.
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Браво. Позицията на главата и наклона на пушката играят съществена роля. Това, че двете мерни линии са близо заблуждава, че не е така, но на мишената става шарения.
Аз преди два-три дена пострелях.
Тръгнах страхотно на първите 2 реда. Третия то осрах яко и последните 2 станаха посредствени. Та, колкото по-малко груби грешки, толкова по-изразен резултат. Две, три шестици, седмици и става зле.
Тя не е за хвалене и затова и не я качих, но сега ще ти я покажа за да разбереш от какво трябва да се отървеш.
IMG_20220215_171511.jpg
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
Една мишена която ми достави голям кеф. На вече стреляна си оградих попаденията и си стрелях за групи по 10бр.
Тази стана най-добрата и като че ли избягах от твърде слаби изстрели.
IMG_20220222_121730.jpg
Казват че кучето гледало касапина цял живот, но касапин не станало. Погледах снощи 10 м последните състезание в Хърватия и понаучих нещо.
 

Dominus

Редовен Потребител
Винаги може повече и още.
Днес повдигнах диоптрика с едни останали несполучливи повдигачи.
IMG_20220223_125616.jpg IMG_20220223_125512.jpg
След това вдигнах и набузника, разбираемо защо. Свалих задтилъка,
IMG_20220223_125521.jpg
колкото позволява и стана по-удобна отколкото съм предполагал, че е възможно.
Групите ми заприличаха на по-голям калибър отвор.
Тази я снимах след 5 изстрела,
IMG_20220223_130541.jpg
но с така нагласена пушка започнах да ги правя често.
 

cc23

Редовен Потребител
113т
С тях и аз съм само "пълнеж", но подкрепям Евгений.Б, че трябва да се забавляваме. Все пак ако някой е чак толкова добър, то той ще е на Олимпиадата или ще дава платени уроци на професионалистите.
И да питам: можем ли да ползваме леща "орлово око". Бай Колю да каже (мисля че той има). Скоро се сдобих и питам да не ме водите, че мамя.
Хайде със здраве!
 

Attachments

  • IMG_20220215_181351.jpg
    IMG_20220215_181351.jpg
    233.3 KB · Прегледи: 24
  • IMG_20220215_181351.jpg
    IMG_20220215_181351.jpg
    233.3 KB · Прегледи: 23

Бай Колю

Редовен Потребител
113т
И да питам: можем ли да ползваме леща "орлово око". Бай Колю да каже (мисля че той има).
Може. Даже ако някой търси имам едно излишно (чисто ново), което скоро ще пусна в продажба. Такова:
https://buinger.com/Centra-Kornoptik-Vario
Измама е - по-къса дистанция, ползване на опора/подпора.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Не искам да споря с бай Колю но в актуалните правила, така както аз ги чета пише :
https://www.issf-sports.org/getfile.aspx?mod=docf&pane=1&inst=460&file=1.Rifle-Rules.pdf
На мерниците не може да има система от лещи. Предните и задни мерници може да са с цветни филтри.
Състезателя може да ползва очила или да има закрепена към задния мерник коригираща леща.
Това си преведох аз с моя куц английски. Ако греша, моля да ме поправите.
Също така в търговски сайт в описанието на "орлово око" продавача е написал : не е разрешено от правилата на ISSF.
https://www.edinkillie.co.uk/centra/centra-eagle-eye-p-195.html
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Не искам да споря с бай Колю но в актуалните правила, така както аз ги чета пише :
https://www.issf-sports.org/getfile.aspx?mod=docf&pane=1&inst=460&file=1.Rifle-Rules.pdf
На мерниците не може да има система от лещи. Предните и задни мерници може да са с цветни филтри.
Състезателя може да ползва очила или да има закрепена към задния мерник коригираща леща.
Това си преведох аз с моя куц английски. Ако греша, моля да ме поправите.
Също така в търговски сайт в описанието на "орлово око" продавача е написал : не е разрешено от правилата на ISSF.
https://www.edinkillie.co.uk/centra/centra-eagle-eye-p-195.html
Неформалният онлайн турнир, който организираме тук за забавление, не се подчинява на правилата на ISSF. Въпросът, поставен в тази тема, беше "Може ли да ползваме леща "орлово око", а не "Може ли да се ползва орлово око на състезания по правилата на ISSF".
В условията (в началото на темата) няма забрана за орлово око.
А сега, откриваме сезона с първият за годината "Online" Турнир По Спортна Стрелба с Пушка 10м.

Правилата:
15 последователни изстрела, на един лист по възможност, максимален брой точки 150. Може на листа да са 5 мишенки, с по 3 изстрела на мишенка.
Мишена: стандартна за 10м, 4ринг-30.5мм, 9ринг-5.5мм, 10ка-0.5мм.
Пушки: пружинки и псп 4.5мм
Чашки: по възможност плоски :)
Позиция: Прав, без никакви опори.
Мерник: Диоптрични и механични.
Точки: Всеки сам си е съдия, като си смята точките сам и има неограничено количество опити, които може да споделя постоянно.
 
Нагоре