ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

lynx

Редовен Потребител
С помоща на оптиката и нейното увеличение е много по-лесно при всеки изстрел да се прицелваш на едно и също място.
Механичните мерни прибори при по-ниския клас пружинки са доста зле и ако се стремим към по-висока точност е ясно, че с оптиката ще станат по-лесно нещата.
 

ininia

Потребител
ФТКС
Хммм,интересно.Преди няколко години Фаталния ми даде няколко кутии баракуда диаболо и баракуда матч (не му трябваха).При стрелба със Бам51 на 40 м и двата типа тяха съвсем еднакви като точност - групи от порядъка на 15-17 мм (по краищата).
Единствената разлика беше,че при измерване на теглото матч бяха в по-тесни граници.
Сега как е не знам.Вероятно качеството не е същото.
 

lynx

Редовен Потребител
Преди време, когато разнасях с мен и рогат хронограф си направих един експеримент който ме вкара в размисли.
С предварително прегледани, подбрани и мерени чашки JSB-1,17 стрелям през хроното, пушката работи без забележки, при скорост около 285 м/сек. коридора беше около 1-2м/сек.
И решавам да проверя на 50 метра дали БК на дадените чашки е верен.
Слагам си мишената на 50 метра, правя прострелка за да се уверя че съм "на кръста" и намърдах хроното под мишената.
Почвам да стрелям и това което ми направи впечатление е, че на 50 метра разликите в скороста на чашките е вече доста голяма. Коридора вече беше около 10м/сек. и съответно тези чашки с по-ниската скорост имаха видим пад в мишената.
Вятър почти нямаше, така че едва ли това ще е причината за разликите в скороста.
Нямах под ръка други чашки да проверя и с тях какво ще се получи и да сравня резултатите.
Може би такива експерименти е редно да се правят само на закрито, за да няма съмнения в измереното.
Но според мен вероятната причина е от лоша партида чашки, друг път съм стрелял стотици чашки на 50 метра и падове в попаденията не съм имал.
Ако някой друг е правил подобни замервания, ще се радвам да ги сподели да видим и той какви резултати е получил.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Някой знае ли значението на отделните цифри и кодове?
Ще е добре ако някой знае да сподели.
 

Attachments

  • JSB_0.547.jpg
    JSB_0.547.jpg
    74.2 KB · Прегледи: 80
  • JSB_0.679.jpg
    JSB_0.679.jpg
    69.8 KB · Прегледи: 71
  • JSB_1.03.jpg
    JSB_1.03.jpg
    71.6 KB · Прегледи: 72
  • JSB_1.175.jpg
    JSB_1.175.jpg
    71.5 KB · Прегледи: 81

amudjiev

Потребител
Възможно е така да си означават партиди...седмици...години или нещо подобно,за да си знаят кое кога е произведено, ако има рекламации да знаят кога, кой, какво е причината... ???
 

stelibg

Потребител
FreeMan написа:
Някой знае ли значението на отделните цифри и кодове?
Ще е добре ако някой знае да сподели.
The numbers on JSB produced pellets (sold under Airarms, Cometa and other brands).
For example on the label on the bottom of the tin:
First number: 10005805
Second number: 2
Third number: 4.50

The first number:
- 10 = number of the pressing die
- 00 = personal number of responsible employee in production
- 58 =personal number of the employee in Quality Control
- 05 = year of production.

Second number: 2 = manufacturing batch
Third number: 4,50 = head diameter in millimeters
 

terzosub

Потребител
Здравейте колеги! Някой може ли да ми каже дали в БГ може да намеря от тази марка чашки.http://www.schiesssport-buinger.de/shooting/Qiang-Yuan-pellets-Olympic искам да си ги купя но не ги намирам никъде.Днес ми остана време и пострелях с ижа-60 стрелях с около 10 вида чашки но от тези останах очарован,изглежда пушлето си ги хареса най-много тях.Та ако имате инфо за тях моля да помагате.
 

sts1969

Редовен Потребител
17лв. за 200 броя и то 4.5 калибър :rolleyes: сигурно са страхотни...но заслужава ли си...7 кутийки струват колкото ИЖ-а ти ???
 

terzosub

Потребител
Колега пратиха ми ги тези чашки с пушката когато я купих и мога да твърдя,че в България няма чашки с такова качество а съм изстрелял доста чашки от различните марки.Наистина са малко скъпички но разликата в точноста е огромна.Та затова попитах дали може да се намерят у нас,иначе да се поръчват от вън не си заслужава идва много скъпо.
 

andi

Редовен Потребител
Тези чашки ги видях при състезателите по сп. стрелба от "Тракия" - подарили са им ги на някакво световно .Правени били за олимпиадата в Пекин . Много са им харесали , но със сигурност ги няма в БГ .
 

FreeMan

Редовен Потребител
Отговориха ми и от JSB:
...
Let me explain the numbers (for example 32 00 77 10/2 5,52)
- 32 die number
- 00 personal number of the employee in quality control department (00 means it is not known – more people were doing the QC of that batch)
- 77 personal number of the employee in production who made the pellets
- 10 year of production
- 2 (or S2) manufacturing batch on the particular die
- 5,52 head diameter
...
Същото което е намерил и stelibg :cheers:

Edit: Всъщност втората и третата двойка цифри са разменени...
 

lynx

Редовен Потребител
Сега забелязах, че в сайта на Интершут, като си купуваш чашки JSB в падащото меню може да си избереш по номер на партида.
Тeс хора доста напреднали в мат'ряла :hi:
http://www.intershoot.co.uk/acatalog/JSB-Exact--177-761.html
Чашките се разпращат от Англия, защото за територията на Англия е с безплатна доставка.
За Европа е теслив транспорта.
На тия англичани много им угаждат на задниците, ей..... ;)
 

anibis

Редовен Потребител
shstanchev написа:
9мм. За БИГборета...
Боса е 0.30 7.62мм
Ако греша нека някой колега да ме поправи но на Биг Борето не е ли 38кал 9мм
А този е 35кал ???
Опа грешка
CALIBER CONVERSI
.35 cal rifle 9.093

пп Ето всички калибри и съответстващи на тях милиметри.
http://www.akininc.com/PDFs/CALIBER%20AND%20GUAGE%20CONVERSION%20TO%20MILLIMETERS.pdf
 

petkof

Редовен Потребител
anibis написа:
shstanchev написа:
9мм. За БИГборета...
Боса е 0.30 7.62мм
Ако греша нека някой колега да ме поправи но на Биг Борето не е ли 38кал 9мм
А този е 35кал ???
Калибрите от инчове в мм. се приравняват така.
Един инч е равен на 25,4 мм..Това число се умножава по калибъра в инчов размер и се получава на колко мм. е равен.
Пример - 0,177 кал. е 25,4 мм. Х 0,177 инча = 4,4958 мм.
- 0,22 кал. е 25,4 мм. Х 0,22 инча = 5,588 мм.
- 0,35 кал трябва да е 25,4 мм. Х 0,35 инча = 8,89 мм.
и така нататък.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
luft9waffe написа:
Тези са май най-големите проектили-чашки. Като я подхвърляш на дланта си за първи път чувството е "странно" и 5-те грама се приемат "на сериозно" ;)
Имам 1 прибрана, ползвам я за доказателство, че с хобито трябва да се внимава винаги!
 
Нагоре