ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

niki 67

Потребител
Колега чудя се как може да приказваш нещо което и сам не си вярваш,ама...
То с 60км и с 240км е едно и също нали? А наочника се ползва за съвсем други мераци,ама то там е вече друга бира...
Точката от която се вижда ясно и без сенки,образа е една и съща не зависимо увеличението...Няма как да стане,едно се вижда на малко увеличение съвсем друго на голямо увеличение максимално,и то от китайче.
Не разбирам колега, защо е това заяждане? Имах те за един от знаещите и можещи в този форум, но уви...
 

niki 67

Потребител
Според теб това е заяждане,така ли го наричаш, градивна критика е извини ме ама...
Ами на мен така ми прозвуча колега, просто можеше да кажеш, че при оптиките с голямо увеличение е така. Независимо дали е за 120лв или за 1200...
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Колеги, от известно време използвам динанометричен ключ при монтажа на оптики.
Болтчетата, които стягат оптиката в монтажите, притягам на 2.5Nm. А болтчетата, които стягат монтажа към релсата, притягам на 4.5Nm.
Ако някой колега използва динанометричен ключ при монтажа на оптики - нека сподели на какви Nm притяга.
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Колеги, от известно време използвам динанометричен ключ при монтажа на оптики.
Болтчетата, които стягат оптиката в монтажите, притягам на 2.5Nm. А болтчетата, които стягат монтажа към релсата, притягам на 4.5Nm.
Ако някой колега използва динанометричен ключ при монтажа на оптики - нека сподели на какви Nm притяга.
Зависи от оптиката и монтажа, на всяка оптика в manual-a пише колко не трябва да се надвишава. Например на Element Helix не трябва да надвишава 2nm, следователно ако нещо стане предполагам няма да важи гаранцията.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Гаранцията е само две години. И, като че ли, производителите малко са се презастраховали.
При 20J пружинка стягане 2Nm идва хлабаво и мърда. Особено ако не се ползва уплътнител за резбите.
Според мен 2.5Nm е оптималния вариант за стягане - комбинирано с уплътнител за резба Loctite.
Важното е да не се предобри и да не стига до това:
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Не знам, моята оптика е с доживотна гаранция и не бих рискувал. Монтажа на оптика изглежда и звучи лесна работа, но всъщност си е доста пипкава и сложна задача. Има прекалено много фактори, които трябва да се вземат под внимание. Да започнем от там, че при по ниския клас оптики трябва да се настрои първо оптическия център.Правилен Eye relief , после нивелирането на оптиката спрямо нивелираната предварително пушка. При объркването, на която и да е стъпка, можеш да изгубиш дост време за правилна прострелка на пушката.
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Да, но тук си пропуснал, че монтажите са на Елемент също, ако се ползват други монтажи изрично пише да не се минават 2NM.

C3B9B0C1-0CE2-4B42-B863-661FBF37FE47.jpeg
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Търговски трик - да се купуват техните монтажи. Не че са върхът на сладоледа.
Говорих за принципно положение - не за конкретна оптика. Съягал съм поне 5 оптики на 3Nm - с монтажи Спортсмач - никакви грижи. Но считам, че най-добре е на 2.5.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Досега винаги ползвам шестограмите които си вървят с монтажите.
Горните винтове стягам с двата пръста, хванал късата им страна/рамо.
Долните към шината пак с двата пръста, но хванал дългата страна.
Нямам нито веднъж изтървал, превъртял или скъсан винт, нито поражение или отпечатък върху оптика.
 

Ичи Геки

Редовен Потребител
Трябва ми помощ за ремонт на оптика Discovery Vt-3 6-24x50
До последно си работеше перфектно, но една година беше свалена от пушка, след това я слагам - тумблерите не работят. Въртят се, кликовете са отчетливи, но не мърдат мерника нито нагоре, нито надолу. Искам да знам дали има някой, които се занимава с ремонт на това нещо, понеже има специална стойност за мен и държа на нея.
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Има промоция отново на Vectoroptics Taurus 5-30x56 в първа фокална. Някой може да се възползва. На мен ми излиза 670 лв с безплатна доставка.

BGN 711.83 21% Off | Vector Optics Taurus 5-30x56 First Focal Plane Military Tactical Riflescope Reticle High Quality Long Range Hunting Scope
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Колеги, препоръчайте ми качествена оптика за стрелба на близки разстояния, 10-15м?
 
Нагоре