ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Калояне, има 2 оптики които отговарят на критериите ти.
Бушнела с G4P го заглеждах и аз, но е труден износа от Щатите. https://www.bushnell.com/elite-tact...-xrs3-riflescope-g4p-reticle/BU-ETXRS3G4.html
То и за другата важи същото, щото си е тяхна марка.
Иначе има и Сайтрон в първа - Sightron SVIII 5-40x56mm ED IR Zero Stop 40mm Tube First Focal Plane , но там цената вече е друга. А от там нагоре най си струва Шмида - Schmidt & Bender 10-60x56 US Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Има я в Англия - https://www.opticswarehouse.co.uk/b...minated-g4p-zero-stop-lt-0-1-mrad-rifle-scope. Дори намалена от 2500 паунда на 1500 паунда. Ако я взема с GGBG дори няма да се плаща и митото. 3400лв ще е крайната цена горе долу. Ама не съм сигурен, че Bushnell е правилния избор за въздушно оръжие. Нямам досег с тази марка и съответно цената хич не е малка. Ти имаш ли лични впечатления от въпросния модел ? Сега като се загледах тази цена 2500GBP май си е чист маркетингов трик. Но иначе на хартия си е точно това което търся , а и ретикъла е тип: елха, което много ми се нрави.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Паралакса е от 50 ярда и най-близките прецизни стрелби са възможни на 50 м. На мен не ми пасва и очното отстояние - 10 см, доста е за ползване с наочник. За мен пък кръста е претруфен, особено пък за въздушно. След като въртиш тумблера и стреляш все на кръста, за какво ти е елха - само пречи на гледката.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Паралакса е от 50 ярда и най-близките прецизни стрелби са възможни на 50 м. На мен не ми пасва и очното отстояние - 10 см, доста е за ползване с наочник. За мен пък кръста е претруфен, особено пък за въздушно. След като въртиш тумблера и стреляш все на кръста, за какво ти е елха - само пречи на гледката.
Аз пък се чудя,като върти тумблера и стреля на кръста всеки път,за какво му е и първа фокална
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Защото така съм свикнал и реално погледнато когато стрелям на далечни дистанции ако има отклонение по вертикала или хоризонтала, като видя къде отива проектила, вместо да въртя тумблера отивам на точката от "елхата" и попадението е налице. Когато правя корекции за вятъра, често използвам скалата вместо да въртя 2-3-4 клика. Просто така съм свикнал от ден 1 и бих искал така да си остане. Въпрос на предпочитание е предполагам. @peko ти би ли минал във Втора фокална ? :D
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Защото така съм свикнал и реално погледнато когато стрелям на далечни дистанции ако има отклонение по вертикала или хоризонтала, като видя къде отива проектила, вместо да въртя тумблера отивам на точката от "елхата" и попадението е налице. Когато правя корекции за вятъра, често използвам скалата вместо да въртя 2-3-4 клика. Просто така съм свикнал от ден 1 и бих искал така да си остане. Въпрос на предпочитание е предполагам. @peko ти би ли минал във Втора фокална ? :D
Да,ама и във втора има такива скали,тази оптиката дето съм ти показал я има с тази скала и може да си я ползваш за същото,плюс това на максимално увеличение никога първа не може да изкара бистротата на втора каквото и да си говорим.
 

Attachments

  • 28010-SIII-PLR-10-50x60-MOA-H-Maincopy_c6e660ca-ef6b-4a45-b58d-a4370d80270f.jpg
    28010-SIII-PLR-10-50x60-MOA-H-Maincopy_c6e660ca-ef6b-4a45-b58d-a4370d80270f.jpg
    48.7 KB · Прегледи: 29

Laferrari63

Редовен Потребител
Да,ама и във втора има такива скали,тази оптиката дето съм ти показал я има с тази скала и може да си я ползваш за същото,плюс това на максимално увеличение никога първа не може да изкара бистротата на втора каквото и да си говорим.
Да, но това ще отговаря само на увеличението, което е дал производителя. Както и да е, отклоняваме се от темата, не искам втора фокална. Ще търся още варианти, но явно в този ценови диапазон избора е малък. Оптиките, които отговарят на критериите ми почват от 4500 и нагоре... Другия ми вариант е да търся втора ръка от чужбина, но риска ще е по-голям според мен.

Намерих нещо интересно https://www.optics-trade.eu/int/athlon-ares-etr-4-5-30x56-ffp.html . Има 32 MRAD-a elevation, което е доста рядко срещано в този ценови клас, но пък увеличението е само х30. За тези пари толкова :D . Първа фокална е и ретикъла отговаря, на това което искам. Някой имал ли е досег с оптика от този бранд освен Argos ?
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
вместо да въртя тумблера отивам на точката от "елхата"
==================
Точката от елхата си е точка от елхата,без знчение от фокалната равнина! Ако ще и в шеста фокална да е,щом си видял в коя точка от елхата ти отива слъга и после ползваш тая точка за "кръст" ....
Това е за изясняване на казуса,не да те убеждавам в нещо.
 

venciru

Редовен Потребител
Така е, но при FFP колкото и да променяш увеличението тази точка си остава същата.
Така поне виждам аз нещата. Пък нашето мнение е без значение в случая - изборът и търсенето е конкретизирано - FFP! Така че реално никакъв казус няма.............
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Ники , съгласен съм с теб на 100% . Дори съм убеден, че мога да свикна и със втора фокална, просто предпочитам да не променям това с което съм работил досега. Даже са и по-евтини оптиките в SFP. Та с този Атлон някой има ли допит ?
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Напълно те разбирам и за това никъде не съм ти писал : купи си втора фокална! Аз също не бих сменил втората с първа!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Колеги мисля скоро да се сдобия с нова оптика. Търся си нещо с по-голямо увеличение - 30 и нагоре. Понеже адски се зарибих по стрелба на далечни дистанции, искам нещо, което гледа малко по-далечко от Титан-а, който е 5-25х56. Ще ми се дори увеличението да е поне 40 и да се вижда наистина добре, но пък от друга страна не ми се дават много пари за оптика. Изгледах и изчетох доста ревюта на доста марки и наистина не мога да взема решение какво искам. Знам, че задължително искам да е в първа фокална и да е Mrad, така съм свикнал и искам да продължа да стрелям по този начин. Ориентирах се към този Sightron SIII https://www.optics-trade.eu/en/sightron-siii-10-50x60-lr-rifle-scope.html . Хората, които имат такива биха ли ми споделили дали ще върши работа за моите цели? Знам, че повечето от вас ги ползват за FT. Бюджета ми е около 2500лв, като бих прежалил още някой лев, ако наистина си заслужава. Друг вариант, който видях е този Bushnell, https://www.opticswarehouse.co.uk/b...minated-g4p-zero-stop-lt-0-1-mrad-rifle-scope намален почти на 50%. Нямам досег с марката и не знам какво да очаквам за ВО и нашите цели. Бихте ли ме насочили малко? Благодаря предварително, поздрави!
Аз и shaman си взехме от тази - Discovery ED5-40X56 Tactical Sight Illuminated Super High Definition Shockproof First Focal Plane Imported Glass
Големичка е.
Кликовете са на 1/20 MRAD
Тубус 35мм
 

Laferrari63

Редовен Потребител
Междудругото съм поръчал 20 Disovery-та , има и този модел в тея, които съм поръчал за магазина. Ама не ми се ще да махам Елемента за Дискавъри май. Добре ли гледа? Ако имаш възможност да дойдеш в Банево март месец ще я видя.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Добре гледа. Харесва ми. За тези пари е страхотна оптика за дълги дистанции.
Тумблерите са големи - за сравнение на снимката с монета 20ст.
Лошото е, че няма регулируеми монтажи за ф.35.
Наложи се да намеря един много добър стругар, който ми престърга едни регулируеми монтажи от ф.34 на ф.35.
ПП - не мога да мърдам никъде поне половин година. Строя си къща ;)
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    103.5 KB · Прегледи: 40

Бай Колю

Редовен Потребител
Само да ти кажа, че в кутията има 4 сенника. Като се наредят стига почти до края на цевта.
Общо взето това е най-голямата оптика, която съм виждал.
 

lynx

Редовен Потребител
Голямото Нико е във втора фЕкална.
"Всеки сам си преценя", но в общия случай оптиките в първа са по-тежки и скъпи, което за някои хора е фактор.
 
Нагоре