ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

roskokn

Потребител
Първите думи дето ми дойдоха на ум ги пропускам.
Колега 2-3клика на тази оптика ти местят попадението на 100м. с около 21мм.Хаиде сметни с колко десети да не кажа стотни от милиметъра се мести кръста за 2-3клика.Нали не мислиш че е сериозно човешкото око да долови това движение просто ви така.Колегата зографа ти описа начин още по точен от този които аз предложих.Горе долу НЯМА друг начин да видиш движение на кръста.Ще добавя и фактора че окото ти трябва да е супер неподвижно докато кликваш защото оптиката ти е с фиксиран паралакс на 35 или 100ярада а това е далеч от 10м и всяко движение на окото спрямо оптиката кара кръста да се движи...без всъщност да мръднал.Та ние не сме тук някакви идиоти които ти дават налудничави идеи и предположения та да се стига до там че да нямаш думи.Ако все пак наистина да предположим че има видимо реално движение на кръста значи оптиката ти е неизползваема със сериозен проблем като например изпаднала пластинка която притиска вътрешната тръба към тумблерите и ако е така определено в оптиката ще дрънчи нещо като я разклатиш.За други проблеми нека се изкажат хора разглабяли и ремонтирали оптики.И да добавя...като стреляш ако ти е накриво цевта или релсата или моноблок с попаденията макар и не в мишената ще се групират някъде макар и с отклонение това разбира се ако нямаш проблем с фаската на цевта примерно което ще ги сее накъдето доиде.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Тоя път няма да пропусна тия думи.
Създавам впечатление, че съм малоумен ли?
Доста години работех като стругар и имам доста набито око. Та разлики и движение от по десета-две ги ловя на око без никакъв проблем. Та това което описвам са реални факти, а не някакви виртуални проблеми.
Пък ти ако спреш да пишеш в темата, просто ще спреш да се излагаш!
 

roskokn

Потребител
Добре стругарю извинявай че се опитах да посъветвам толкова високо ниво професионалист...то между оптиките и струга един косъм разлика ги дели.Щом една две десети на око ги хващаш съм сигурен че си изработил много прецизни детайли.Успех ти желая в разрешаването на проблема с твоите способности ,познания и благ език съм сигурен че скоро ще целиш мухи по мишената.
 

kosmev

Редовен Потребител
Та разлики и движение от по десета-две ги ловя на око без никакъв проблем
Десета от какво? Един клик следва да ти мести къстта с 0.72мм на 10 метра. На това разстояние паралаксното отместване на кръстта при паралакс на 50 метра е около 3 пъти. Т.е. ако окото ти мръдна с 0.3мм от остта на оптиката, кръстта и ще се измести с 0.9мм върху мишената. Не че не можеш да направиш опитна установка - оптиката в менгеме, брадичката ти опряна в опора (подобна на тия в очните кабинети), успокоил си пулса, не мърдаш, някой друг върти тублера и ... пак няма да забележиш 0.7мм на 10 метра при 4х увеличение :)
Това е по-малко от дебелината на линията на кръстта.
reticle.png
Та затова твърдението ти, че виждаш кръстта да се движи при клик поражда усмивки у всеки, който е ползвал оптика.
Ако наистина пък го виждаш, то очевидно оптиката е разбита - май си я сложил на магнум пружинка?
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ами да, движението е съвсем минимално, но пък съвсем ясно различимо. С 80 клика(до крайно положение на тумблера) не можах да корегирам отклонението. С подложка 0.8 мм ми трябваха около 50 клика да направя корекцията.
А по питането за десетите - от милиметъра.
 

xpresident

Редовен Потребител
Колегата е прав че при такова отклонение ако беше крива шината на пушката щеше да се вижда на око. Щом на механични е ок, значи не е крива цев или фаска. Моноблока може да е причина, но колегата е стругар и също може да намери начин да го провери. Остава да е оптиката, най-лесно ще е да се сложи на друга пушка и да се види как е.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Почти съм решил догодина(заради предстоящите празници) да се сдобия с тази оптика
http://war-tech.ru/pricely/opticheskie/vomz/opticheskiy-pricel-vomz-pilad-10h42-f-snr.html
До сега четох из ловните форуми и не попаднах на нито едно негативно мнение за марката. Но ми е важно и вашето мнение за да взема окончателно решение. Та ако някой е ползвал оптика от тази марка моля да сподели мнение.
 

lynx

Редовен Потребител
У нас не се предлагат много модели оптики с 10 кратно фиксирано увеличение.
По принцип марката има добро име, но ме съмнява, че някой колега от форума ползува същата,за да даде лично мнение.
Оптиката е малка и с хубава скала, ако я вземеш може да напишеш какви са ти впечатленията.
Ще е интересно да се знае, защото интерес не липсва за малки издържливи оптики с голям зуум и ниска цена.
 

Васко

Потребител
Първите думи дето ми дойдоха на ум ги пропускам.
Колега 2-3клика на тази оптика ти местят попадението на 100м. с около 21мм.Хаиде сметни с колко десети да не кажа стотни от милиметъра се мести кръста за 2-3клика.Нали не мислиш че е сериозно човешкото око да долови това движение просто ви така.Колегата зографа ти описа начин още по точен от този които аз предложих.Горе долу НЯМА друг начин да видиш движение на кръста.Ще добавя и фактора че окото ти трябва да е супер неподвижно докато кликваш защото оптиката ти е с фиксиран паралакс на 35 или 100ярада а това е далеч от 10м и всяко движение на окото спрямо оптиката кара кръста да се движи...без всъщност да мръднал.Та ние не сме тук някакви идиоти които ти дават налудничави идеи и предположения та да се стига до там че да нямаш думи.Ако все пак наистина да предположим че има видимо реално движение на кръста значи оптиката ти е неизползваема със сериозен проблем като например изпаднала пластинка която притиска вътрешната тръба към тумблерите и ако е така определено в оптиката ще дрънчи нещо като я разклатиш.За други проблеми нека се изкажат хора разглабяли и ремонтирали оптики.И да добавя...като стреляш ако ти е накриво цевта или релсата или моноблок с попаденията макар и не в мишената ще се групират някъде макар и с отклонение това разбира се ако нямаш проблем с фаската на цевта примерно което ще ги сее накъдето доиде.
Ако оптиката или релсата или моноблока е накриво няма да има групираност никъде. Поради невъзможноста при всеки изтрел кръста да е хоризонтиран. от това няма и повтаряемост
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Групираност има, но след няколко изстрела(не съм броил колко) групата се измества.
Като кометари за Пилад четох, че си държала прострелката. Явно сегашната ми не я държи.
 

Васко

Потребител
Групираност има, но след няколко изстрела(не съм броил колко) групата се измества.
Като кометари за Пилад четох, че си държала прострелката. Явно сегашната ми не я държи.
Сегашната е вероятно строшена. Застопоряваш я неподвижна насочваш я възможно най далече по неподвижна цел въртиш 4-5 клика като наблюдаваш дали изместването е еднакво на всеки. След това един назад и той ако не е с такова изместване значи нещо по оптиката не е наред. Аз тъй ги проверявам мойте оптики. За кликовете имам предвид ако не са еднакви
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Аз с това започнах. Първите няколко клика, нищо не се случва. След това кръста тръгва и върви равномерно на всеки клик.
Анди ми обясняваше по телефона, че ако съм искал да върна примерно 5 клика, трябвало първо да върна около 20 клика и после в обратна посока 15 клика. А тук в темата всички казвате, че празни кликове е недопустимо да има. Абеееее... както и да е. С 200 лв няма да обеднея.
 
Последна промяна:

Васко

Потребител
Аз с това започнах. Първите няколко клика, нищо не се случва. След това кръста тръгва и върви равномерно на всеки клик.
Щом има луфт на винта за корекция нормално да губи прострелка. Коледа идва дано дедо мраз ти донесе нова)))
 

xpresident

Редовен Потребител
Тест на оптика се прави с "квадрат", описано е как става, но без опит едва ли ще можеш да го направиш. За това ти писах че начина е да се сложи на друга пушка и да се пробва. За Пилад в документацията им пише че не стават за пружинка. Липърс 10х50 или 10х44 става и гледа добре.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
И аз мисля, че го видях някъде това, но малко по-късно като се върнах да го търся не можах да го открия. Нещо се оплетох в търсенията. Оптиката ще е на дампа монтаж. Това няма ли да и позволи да живее?
 

Васко

Потребител
Тест на оптика се прави с "квадрат", описано е как става, но без опит едва ли ще можеш да го направиш. За това ти писах че начина е да се сложи на друга пушка и да се пробва. За Пилад в документацията им пише че не стават за пружинка. Липърс 10х50 или 10х44 става и гледа добре.
Така е професионалите го прават с квадрат. Ама след като е простреляна. А в случая май не можеме да я простреляме. Весели празници
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ааааа, прострелваме я, ама за кратко. После пак и пак и пак. И вместо да ми носи удоволствие стрелбата мен ме заболяват нервите. :rambo:
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Гледах я но тя е някакъв мини модел. 260 мм е дълга. Нито мога да я сложа на дампа монтаж, нито да се прицелвам през нея. Може би за някакъв друг модел пушка е това, с по-къс приклад.
 
Нагоре