ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Този е тестван и на метал, държи и на вода. По спомен от Офис 1 съм го взимал, но е 0,3 мм, демек тънкописец, ама и аз такъв търсех. Този тип по-дебел от 0,5 не видях тогава, имаше и още цветове, аз си взех и червен.
 

Attachments

  • WP_20170525_001.jpg
    WP_20170525_001.jpg
    322.5 KB · Прегледи: 47
  • WP_20170525_002.jpg
    WP_20170525_002.jpg
    332.4 KB · Прегледи: 45

kiro15

Новодошъл
Колеги, като си вземе човек нов оптичен прицел, трябва ли да му се прави обнуление, както в този клип примерно
или не е задължително?
 

Ctan4o

Потребител
Според моите нужди няма абсолютно никакъв смисъл. След като си простреляш оптиката на желаното разстояние ще избягаш от това обнуление. По важно е като я сложиш на пушката попадението да бъде в центъра
 

andi

Редовен Потребител
Аз го правя почти винаги когато правя монтаж на ПЦП , или на карабина . То зависи и колко е амбициозен човека за когото го правя .
 
7

7842

Гост
Колеги, като си вземе човек нов оптичен прицел, трябва ли да му се прави обнуление, както в този клип примерно
Най бързо и лесно става с огледалото.Добре е да се центрира оптиката защото ако монтажите имат изместване и шината ако има може да се окаже че при прострелка да си на крайно навит тумблер и оптиката е под напрежение,ако се налага примерно 5 клика нагоре се учудваш защо е мръднала и на ляво.Центрираш с огледалото,поставяш в монтажите и стреляш на 13-15 метра,виждаш къде е попадението и започваш да подлагаш за да изместиш оптиката към център на попадението без да въртиш нищо само с подложки и когато си много близо или евентуално център чак тогава коригираш с въртене на тумблерите.:cheers:
 
7

7842

Гост
Ето карантията на новият ми модер за Реклуса 9 мм.,че много далече ме чуват :D
 

Attachments

  • 20170527_124954.jpg
    20170527_124954.jpg
    213.1 KB · Прегледи: 77
  • 20170527_125117.jpg
    20170527_125117.jpg
    227.7 KB · Прегледи: 77

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Някой попадал ли е наскоро на качествен водоустойчив черен маркер или флумастер?
Имах добър преди години, но се изхаби и замина.
С него дегизирах една сериозна дерюга на бронята на колата на мой познат, 6-7 години автомивки и боядисаното не мръдна.
Пробвах наскоро 2 уж фирмени маркери, трагичен резултат - мият се със сапунена вода.
Ако някой се сеща за нещо подходящо, да свирка...
И аз търся такъв. Имам един ужким хубав, ама става тъмнокафяво-златисто с него, не знам защо.
 

andi

Редовен Потребител
Видях на живо новите оптики на Липърс . Тази година на IWA 2017 честваха юбилей - 25 години . По случая представиха "юбилеина " скала , още една нова скала и 2 юбилейни оптики с 8 кратен зум . Има и няколко интересни нови модела в по-ниския клас . 20170527_141803.jpg
 

Attachments

  • 20170527_141734.jpg
    20170527_141734.jpg
    37.6 KB · Прегледи: 66
  • 20170527_141922.jpg
    20170527_141922.jpg
    951.7 KB · Прегледи: 66
  • 20170527_142410.jpg
    20170527_142410.jpg
    880.5 KB · Прегледи: 69
  • 20170527_142420.jpg
    20170527_142420.jpg
    1,004.7 KB · Прегледи: 65
  • 20170527_142740.jpg
    20170527_142740.jpg
    1.1 MB · Прегледи: 64
  • 20170527_142750.jpg
    20170527_142750.jpg
    785.3 KB · Прегледи: 65

lynx

Редовен Потребител
На снимката изглежда, че скалата е доста тънка. Дано е така, предвижват се напред.
На някои от по-старите модели, скалите са като от кибритени клечки и беше дразнещо.
 

andi

Редовен Потребител
Да доста фина и контрастна е . Навремето бяха доста дебели и 6 точкови - позиционираха се като ловни оптики . После станаха по тънки - първо в акушот серията , после постепенно и в евтините , от тях още има с такава . После 9 точковия е доста по-тънък . После 9 точковия халф милдот е още по тънък ( гравирана е ) - много я харесвам тази скала - много е "работеща" . Имам 2 оптики с нея .
Сега нови са юбилейната и една бенчова ( много фин кръст с точка ) и са още по тънки и пак са гравирани .
 

wakafaka

Редовен Потребител
Китайската оптика дойде за изненадващите 12 дена.Не мога да преценя дали увеличението е 6-24 та има ли някакъв начин да го измеря.
Пробвах да снимам някаква цел 3 пъти с еднаква резолюция без зуум на камерата и след това мерих дължината на пикселите(на целта от едната страна до другата) но не съм сигурен дали това е начина.

Мислих първо да направя мърдащия моноблок но работата се оказа много сложна(не мога да намеря раздвижен райбер 7-8мм) и сега направо ще я хвана към пушката пък да видим какво ще стане.Давам чертежа на мърдащия моноблок който си мислих да правя може и да свърши работа на някой.Размерите са ориентировъчни.
Линк-> http://imgur.com/Unva9X7
 

wakafaka

Редовен Потребител
За сега съм изстрелял 100-тина сачми с китайската Beileshi 6-24X50 AOEG хваната към Gamo Black Knight IGT 5.5 и още държи нулата.Не ми е дошъл моноблока и засега е закрепена с нейните си скоби и си мърда по пушката.:)
Като цяло се вижда доста добре аз не очаквах такъв продукт за такава цена.:bravo:Малко трудно се работи с настройката на паралакса понеже е оптред.
Намерих само един недостатък- eye relief настойката замазва образа като се развие повече от 4 мм.


Линк към оптиката: https://www.aliexpress.com/item/6-2...32656057961.html?spm=2114.13010608.0.0.kKMCj4

П.П. Ако някой има нужда от слаби скоби за 20 мм dovetail релса към 25.4мм тръба имам един чифт мисля че са висок профил.Подарявам ги.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Намерих само един недостатък- eye relief настойката замазва образа като се развие повече от 4 мм.
Няма такава настройка eye relief. Това е параметър, почти в едни и същи граници за повечето оптики. Та врътката, която ти така си кръстил, е диоптричната корекция и ако си наред с очите и при по-малки корекции може да ти замъглява......
Като намериш твоето положение, повече не се бара.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Някой да каже освен Д16Т коя сплав на алуминия е подходяща за изработка на цилиндр за пушките ни?
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Колеги, имам един въпрос, чийто отговор вероятно някой от вас е установил при такава пренастройка:
Налага ми се /за кой ли път вече...:(/ да актуализирам диоптричния окуляр на оптиката си по напредналия диоптър на окото ми. Но не мога да си спомня: Дали това ще наложи само изместване позицията на лентичката по паралаксното колело, като се запазят нейните отбелязани отчети, или ще се разбута и ритъмът на отчетите и на практика ще трябва всяка една дистанция да се мери и отбелязва наново. Питам, защото първото е за 5 минути работа, а второто ... знаем че хич не е за 5 минути - изисква подходящи метеорологични условия и доста време и търпение ... Ако си спомняте какво се е случило при ваша подобна пренастройка - благодаря ви предварително за отговор по този въпрос :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Диоптричната корекция при качествена оптика влияе на това колко добре фокусиран и къде виждаш кръста. Също влияе и на преценката за доброто фокусиране на мишената при мерене на разстояние. Затова е добре да се изчиства първо диоптъра и тогава да се започне с меренето и нанасянето на разстоянията о колелото.
Независимо дали ти(с други диоптрични корекции) или някой друг с неговото око е гледал и нанасял, само пробите могат да докажат дали има съвпадение на отметките при мерене. Поне за тест дали мери правилно, няма да ти отнеме много време.
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
След смяна на диоптъра на очилата ми и последваща дуоптрична корекция на оптиката. При мен няма разлика в отметките на пралакса.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Колеги, имам един въпрос, чийто отговор вероятно някой от вас е установил при такава пренастройка:
Налага ми се /за кой ли път вече...:(/ да актуализирам диоптричния окуляр на оптиката си по напредналия диоптър на окото ми. Но не мога да си спомня: Дали това ще наложи само изместване позицията на лентичката по паралаксното колело, като се запазят нейните отбелязани отчети, или ще се разбута и ритъмът на отчетите и на практика ще трябва всяка една дистанция да се мери и отбелязва наново. Питам, защото първото е за 5 минути работа, а второто ... знаем че хич не е за 5 минути - изисква подходящи метеорологични условия и доста време и търпение ... Ако си спомняте какво се е случило при ваша подобна пренастройка - благодаря ви предварително за отговор по този въпрос :)
Предполагам офталмологичният проблем е пресбиопия(старческо далекогледство).Ако е това,допълнителни корекции по оптиката няма да са необходими.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Благодаря ви за отговорите, приятели :cheers: !
Ха дано Калата и Стефко да са прави, че да ми се размине само с изместване позицията на лентичката с отметките :) .
За информация на колегията след пренастройката ще напиша пост какво точно е станало .
 
Нагоре