ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Може, ама си е мъка. Кога не ти ''светне" пред очите - при мен поне на 100 м под х20 ми е кьогаво. А да си мъча зъркелите допълнително при почти едни и същи пари - що?
И главното - големината на "мишените" - ако ме разбираш (дали да му се побира в полето).
 

REMUS

Потребител
Добре де каква е разликата между ½ Mil Dot 10x или ½ Mil Dot 20x
Ако премерно пушката ми е простреляна на 50м, при голямо увеличение ще мога ли да си направя корекции за 120 без мишената да ми излезе от дот скалата?
 

FreeMan

Редовен Потребител
REMUS написа:
Добре де каква е разликата между ½ Mil Dot 10x или ½ Mil Dot 20x
Ако премерно пушката ми е простреляна на 50м, при голямо увеличение ще мога ли да си направя корекции за 120 без мишената да ми излезе от дот скалата?

Разликата е в скалата - 20х е по-добре защото скалата покрива по голяма площ от това което се вижда. Т.е. на 10х след последната чертичка ще гадаеш къде и колко ти пропада проектила и съответно къде да се мериш (ако стреляш на дотове), докато другата скала си е по-удобна.
Ето ги и разликите:
10Х
10x_MilDot_Red.gif
и 20Х
20x_MilDot_Red.gif
 

REMUS

Потребител
Сега като въведох примерни данне в ChairGun Pro виждам че ако пушката ми е простреляна на 50м на нула, за да стрелям на 120м с увеличение 24х ми трябват 84 клика. Тази оптика може ли да направи толкова кликове?
 

Attachments

  • 11.jpg
    11.jpg
    469.1 KB · Прегледи: 109

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
REMUS написа:
Сега като въведох примерни данне в ChairGun Pro виждам че ако пушката ми е простреляна на 50м на нула, за да стрелям на 120м с увеличение 24х ми трябват 84 клика. Тази оптика може ли да направи толкова кликове?

Един оборот на тумблера = 60 клика.
Предполагам, че има поне 4 оборота.
Значи имаш на разположение 240 клика, от които поне 100 полезни в едната или другата посока (според зависи как ще монтираш оптиката).
 

REMUS

Потребител
За Hawke Sidewinder 30
има следното инфо
Hawke Sidewinder 30 Turret Specification 6-24x56 elevation = 62MOA windage = 62MOA
За Sidewinder Tactical няма инфо.
Ако правилно съм разбрал ще мога да правя корекции с кликове до около 145м на 24х (29.92 МоА според ChaiCun Pro)
 

alpopkochev

Потребител
Разликата в двете по спецификация на производителя е в зуума при правилно определяне на разстоянието . Ако оптиката е 10 half mil-dot разчета й е разстоянието да се мери на х10, а при 20 half mil-dot на х20. Стрелям с Panorama 4-12х40 10 half/mil-dot с JSB 1.17, 46 джаула при прострелка на 40м. втора нула - 120-те метра ми се падат на приблизително 7 1/4 dot. След четвъртия дот започват правоъгълничета , което са с големина точно един дот. Тук пак има разлика между оптиките х10 и х20, тези които са х10 имат 5 правоъгълници, а х20 имат 3 такива. Не трябва да има притеснения дотовете свършват започват правоъдълници. ;)
Аз моята я избрах х10 заради малкото тегло и защото я ползвам по ..., не че другата не може, но водещото за мен беше теглото
Според ChairGun на 120м при увеличение х20 ще си на 6-ти дот така че може да стреляш.
 

REMUS

Потребител
alpopkochev написа:
Разликата в двете по спецификация на производителя е в зуума при правилно определяне на разстоянието . Ако оптиката е 10 half mil-dot разчета й е разстоянието да се мери на х10, а при 20 half mil-dot на х20. Стрелям с Panorama 4-12х40 10 half/mil-dot с JSB 1.17, 46 джаула при прострелка на 40м. втора нула - 120-те метра ми се падат на приблизително 7 1/4 dot. След четвъртия дот започват правоъгълничета , което са с големина точно един дот. Тук пак има разлика между оптиките х10 и х20, тези които са х10 имат 5 правоъгълници, а х20 имат 3 такива. Не трябва да има притеснения дотовете свършват започват правоъдълници. ;)
Аз моята я избрах х10 заради малкото тегло и защото я ползвам по ..., не че другата не може, но водещото за мен беше теглото
Според ChairGun на 120м при увеличение х20 ще си на 6-ти дот така че може да стреляш.
Ясно сега разбрах каква е разликата между 10х и 20х half mil-dot. По пътя на логикта 20х трябва да работи по-прецизно?
Една от причините за взема такава оптика е да се науча да стрелям с кликове а не на дотове. Затова ме интересува, ако пушката е простреляна на 50м, дали оптиката ще може да покрива корекцията до примерно 130-140м с кликове и удачно ли ще е да стрелям по този начин. Ще мога ли относително бързо да правя корекцията? Трябва ли да броя кликовете или мога да се ориентирам по нещо друго?
Интересен ми е този начин на стрелба и искам да се упражнявам, но като ще давам пари за оптика поне да е нещо за което си струва. В този ред на мисли, сегашната ми Nikko Stirling Game King 6-24x50 ще излезе на пазара за продан.
 
A

Anonymous

Гост
Затова ме интересува, ако пушката е простреляна на 50м, дали оптиката ще може да покрива корекцията до примерно 130-140м с кликове и удачно ли ще е да стрелям по този начин. Ще мога ли относително бързо да правя корекцията? Трябва ли да броя кликовете или мога да се ориентирам по нещо друго?
Проблема е колко "вижда" оптиката на 100м и колко клика има...
6-24x56 elevation = 62MOA windage = 62MOA -62х4=248клика провери си в чеаргъна колко клика ти трябват за "обстрел на 150м"
(аз лично много се забавлавам да обстрелвам на големи разстояния лист А4)

HK4010 6-24x56 ½ Mil Dot 20x 5.2-1.4 това е от сайта на производителя

1.4м ти е окото на 100м при х24 (добрее е да имаш кликове до "дъното" на оптиката)
5.2м при х6
Мойта оптика няма достатачно кликове за стрелба след 150м при х20
дори и след мощно подлагане и ползване на всички кликове на които е способна...
Тук има един доста добър линк стрелба на пределни дистанции
http://demigodllc.com/articles/practica ... ptics/?p=4
...и аз се бях сетил за въртене до преместване на "0" до 110м или колкото там клика имаш на оптиката и след това дотове.
 

njatanasow

Редовен Потребител
@kelesha
Този линк който си пуснал май не е за въздухарки,Имам един въпрос към теб ,колко пъти можеш да уцелиш точка от 1мм ,та "дори" и на 50 м. ;) :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Въздухарката ме интересува дотолкова доколкото на големи дистанции наподобява стрелба с боен снайпер ...грубо казано :crazy:
Голямо пропадане влияе се от вятъра - такива работи
Естествено умението да се произведе прецизен истрел стои в основата на играта ,но не е всичко което ме интересува.
,колко пъти можеш да уцелиш точка от 1мм ,та "дори" и на 50 м
В варна Макса(господ здраве да му дава) е организирал доста добро стрелбище - 50м
С Еаруолфа като го сложа на стойката и не бързам не е голяма философия (електронния спусък прави чудеса) :cheers:
Тази снимка ми е от втория ден в който хванах въздушна пушка ...отогава надобрях :p
 

Attachments

  • target1.jpg
    target1.jpg
    51.6 KB · Прегледи: 167

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Имам следния въпрос, 0-та на оптиката ми е на 70м, по-близо не мога да я докарам, въпроса ми е следния дали ако подложа в задния край на моноблока под оптиката ще постигна ефект.Или някаква такава идея да дадете.
 

DANNY

Редовен Потребител
Би трябвали да се получи.
Подлагай малко по малко! Не бързай с дебели ленти.
Ползвай нагънат станиол от цигари.
Внимавай при стягането след това, да не прещипеш тялото на оптиката.
Аз вече съм го правил. :'( На работата на оптиката реално не се отрази по никакъв начин но сваля цената при евентуална продажба. :pardon:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Да ако подложиш ще се получи аз съм слагал и до 2-3 допълнителни изрезки (от парцалчета или лепенки от други монтажи) докато се получи това което искам, и то не веднъж ;) В твоя случай трябва да подлагаш в предния край ако искаш да ти е по-наблизо. Да разбирам ли че ти е завъртян до края вертикалния тумблер в посока надолу ???
 

njatanasow

Редовен Потребител
...В твоя случай трябва да подлагаш в предния край ако искаш да ти е по-наблизо. Да разбирам ли че ти е завъртян до края вертикалния тумблер в посока надолу
Сигорен ли си ,че трябва да се подложи от пред?
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Да докрай е завъртян :) Благодаря за съветите утре ще го "тунинговам"
 

anibis

Редовен Потребител
Alucard написа:
Имам следния въпрос, 0-та на оптиката ми е на 70м, по-близо не мога да я докарам, въпроса ми е следния дали ако подложа в задния край на моноблока под оптиката ще постигна ефект.Или някаква такава идея да дадете.
Да ще стане, може да ползваш изрязана лента от капачка за буркан. И аз съм подлагал и става, но не трябва да стягаш зверски монтажите защото...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
njatanasow написа:
...В твоя случай трябва да подлагаш в предния край ако искаш да ти е по-наблизо. Да разбирам ли че ти е завъртян до края вертикалния тумблер в посока надолу
Сигорен ли си ,че трябва да се подложи от пред?
абсолютно, ако е точно така както е описано, ако трябваше да подлага отзад означава, че няма нула и попаденията му минават само под кръста както е в повечето случаи при мен ;) Ако трябват още разяснения казвайте, до преди 10-15 мин извършвах тази дейност ;)
 

njatanasow

Редовен Потребител
Любо ,дай да уточним кое разбираме за предна страна на оптиката,за мен задна страна е там от където гледам :)
 
Нагоре