Въпрос за въздушна пушка втора ръка ПОД 24 J

yankovg48

Новодошъл
Здравейте, колеги, мисля да закупя въздушна пушка Kral Arms номер 1 (варира между 16 и 20 джаула). Човека има фактура на негово име и въпроса ми е трябва ли да я презаписвам на мое име в КОС при евентуална проверка? За над 24 ясно - там е на уведомление задължително. Знам и че има вариант да се замери само в магазин, но нямам в близост такъв. На фактурата си пише че не подлежи на уведомление, но е на друго име. Надявам се никой няма да я взема за крадена при проверка (по закон не пише никъде да носим документи)
 

Hidden

Редовен Потребител
Ами направете си един договор за покупко-продажба и готово.
Въпреки, че не виждам какъв е проблемът да пише друго име. Все пак се спазва принципа "Невинен до доказване на противното", а не "Всичко, за което няма фактура е крадено".
 

yankovg48

Новодошъл
Забравих да добавя, че няма да е с договор за покупко-продажба. Не му се занимава на човека, а ако я взема от магазин ще трябва да пътувам допълнително. И последен въпрос - дали след като се вземе е възможно само с фактурата да се прехвърли на мое име. Благодаря
 

yankovg48

Новодошъл
Явно аз не съм задал правилно въпроса, иначе изобщо не държа да е на уведомление, затова и питам дали ще има проблем без него.
 

lu-bo

Редовен Потребител
Договор са пише задължително защото продавача няма право да я даде на лице под 18г.
 

yankovg48

Новодошъл
Договор са пише задължително защото продавача няма право да я даде на лице под 18г.
Ясно, в такъв случай при евентуална проверка фактурата и това "не подлежи на уведомление" няма да свършат работа, така ли?
 

Hidden

Редовен Потребител
Защо да не свършат?
На фактурата си има име и номер на пушката. На договора също ще ги има. Следователно става дума за една и съща пушка, която не е увеличила джаулите си от смяна на собственика.
 

Илиев

Новодошъл
Щом имате фактурата с имената на стария собственик и данните за мощноста , плюс договора между двама ви , няма нужда от регистрация в КОС - щом пушката е под 24 джаула . Някъде из форума имаше пост с примерен договор .
 

yankovg48

Новодошъл
Имах предвид без този договор. Без него няма тежест, така ли? Това ми беше и първоначално въпроса - дали само фактурата и това "не подлежи на уведомление" на нея е достатъчно. Без договор между продавача и мен. Изчетох останалите теми по въпроса покупко-продажба, но не намерих отговор на този въпрос.
 

shaman

Редовен Потребител
Добре де... Хипотетично !
Вземаш пушката, плащаш му и по живо по здраво се разделяте...

След няколко дена идва полиция у вас и казва - къде държиш откраднатата пушка ?

Как ще докажеш, че си я купил, ако нямаш договор ? Той си има фактура, според която той си е собственика !
 

yankovg48

Новодошъл
Добре де... Хипотетично !
Вземаш пушката, плащаш му и по живо по здраво се разделяте...

След няколко дена идва полиция у вас и казва - къде държиш откраднатата пушка ?

Как ще докажеш, че си я купил, ако нямаш договор ? Той си има фактура, според която той си е собственика !
Така е! От там идва и въпроса ми. Ще търся явно друга
 

valeria

Потребител
друга пушка това е най доброто решение. щом собственика не иска да я продаде с договор има нещо съмнително около произхода на пушката.
 
Нагоре