ВЕТРОМЕРИ, НИВЕЛИ И ЪГЛОМЕРИ-начини за работа. Хоризон

lynx

Редовен Потребител
Не е неговата! :p
На тази от клипа пойнтера за метрите е грозна ламарина, изкривена с клещи и наочника е Бисли.
Божо не е пропаднал до там, че да си наслага такива екстри ;)
Клипът е качен от Бразилия :yes:
 

DANNY

Редовен Потребител
DANNY написа:
shstanchev написа:
Е точно такъв "ъгломер" искам :exclaim:
:cheers:

Ех, Станчев... ...и ти си остана "НЕинформиран" ;)
Аз също искам :)
Ако решиш да го правиш свиркай и аз участвам. :-[
Мога да проверя, колко са най малките отворени лагерчета в SKS.
Лагерчетата трябва да са отворени, изчистени до сухо и да се движат много леко.
По самия лагер можем да направим проект. :yes:


Всичко започна от тези два поста и снимката към тях :)

КАК ДА СИ НАПРАВИМ ИНКЛИНОМЕТЪР ОТ HD НА PC

Взимаме един стар и неработещ HD от PC. Гигабайтите нямат значение :)
Разглобяваме и се борим да стигнем до лагерите без да ги нарушим тях или алуминиевия и корпус.
Реално в този HD, който аз разглобих има 3 подходящи лагерчета. Два от тях са в корпуса на моторчето, което завърта самия диск и още едно лагерче има в корпуса на четеца.

DSC09905.jpg



Борбата е да извадим корпуса заедно с оста на моторчето което завърта диска.
Изваждането става, като се избива оста от към гърбът на алуминиевата кутия на HD-ка.
DSC09907.jpg


Тук се вижда един от лагерите (вътрешния).
DSC09909.jpg



Понеже целият корпус заедно с двата лагера е доста дебел аз лично реших да го разделя на две части.
DSC09919.jpg


Внимателно, леко по леко с много жулене става. Материала определено е твърд и жилав.
DSC09923.jpg



Отрязаните две части.
DSC09926.jpg



Трябва да се загладят с шкурки. Няколко размера от едра към ситна. Аз стигнах до водна #2000. Доста търкане падна.
DSC09929.jpg


Трябва много добре да се почистят лагерите от стружки!
DSC09931.jpg


Оказа се, че когато съм обработвал с най-фината водна шкурка малки стружки са попаднали в самия лагер. Лагера не е перфектно затворен и те са се промъкнали с капки вода вътре. Естествено те пречат на доброто въртене.
Затова налях WD-40 и започнах да въртя оста и лагера. След извесно време и няколко зачиствания лагера заработи отново перфектно.
DSC09933.jpg


Ето това са малките стружки, които излязоха отдругата страна. Виждат се в/у зелената капсула на лагера.
DSC09934.jpg



:quiet: Ако го правите по този начин ще е хубаво преди да почнете да заглаждате с шкурките да запечатате по някакъв начин лагерите. За да не си играете после с промивки, като мен.


Една от моите идеи е да го монтирам в/у стар монтаж за оптика, които ще стои пред околяра.
Нещо такова: :)
DSC09937.jpg



Двата барабана, които се получиха са различни по диаметър.
Вие може да прецените, кой от двата ще ви свърши по-добра работа. Малкия или големия.
Малкия ше е подходящ за закрепване директно към монтажа на оптиката. Както го е направил колегата от снимката от която взехме идеята. Снимката е по-назад в темата.
DSC09943.jpg


DSC09942.jpg



Остават още няколко неща.
Най-важното е да се монтира оловна тежес от едната страна на барабана.
DSC09956.jpg


За целта взимам газова горелка, чашки (дефектни, кофти партида) и нещо с подходяща форма в, което да изсипя разтопеното олово.
DSC09947.jpg


В капачка от буркан слагам чашките. Предварително с горелката съм изгорил гумата и лака. Капачката е измита и подсушена. Стопявам оловото с газовия бренер.
DSC09952.jpg


Изсипвам във формата. Внимавам да не не покапе, особено в/у мен. :yes:
DSC09953.jpg


Охлаждам със студена вода и получавам форма, която е много близка до желаната от мен.
Оловото е достатачно ковко, че да може да го речете с нож, да го оформите и да го поставите на желаното място. Може да го фиксирате с ЕпоксиПол лепило за да не мръдне.
DSC09955.jpg



Следва да се направи разграфяване и монтиране на самата пушка. Но това по-нататък. :)
 
A

Anonymous

Гост
:bravo: :bravo: :bravo:
Към тези, които ще пробват този вариант - внимавайте с лагерчетата. Те са много плътно набити, а са нежни, лесно се разбиват. Ще е по-добре да си пригодите някаква скоба за избиването. Черният пръстен на третата снимка е магнит. Аз бих го махнал, за да съм сигурен, че някой метален предмет няма да повлияе на отчитането.
А може да се ползва лагера на от държача на главите. Самият държач е с форма на тесен триъгълник - готова стрелка. Ще му трябва само тежест и циферблат. И се демонтира много лесно, без опасност да се повреди лагера.
 
A

Anonymous

Гост
здравейте тъй като съм нов до сега само четях и реших да питам по назад в темата имаше един ъгломер на хорус http://www.horusvision.com/asli.php дали знае някой от къде може да се купи в бг или някакъв сайт(европейски че американските много се чака)
 

DANNY

Редовен Потребител
Ето и как довърших нивела. :)

С подходяща ос, гайка и втулка го присъединих към монтажа на който ми е поставен другия нивел показващ наклона в ляво/дясно.
В задната част се вижда и оловото, което съм залепил с ЕпоксиПол.
DSC00038.jpg


Тук се вижда отвора с резбата в/у долната част на монтажа. Този отвор е с резба 5мм и служи за затягане на стоперен болт фиксиращ оптиката да не "бяга" назад.
DSC00013.jpg



Залепих и оцветен показалец от стоманена пластинка.
DSC00015.jpg


С тиксо фиксирах малко нивелче в/у цевта за да я хоризонтирам.
DSC00022.jpg


След като цевта а не друга част на пушката е хоризонтирана отбелязах нулевата позиция на нивела.
DSC00026.jpg


В корела си спретнах една графика с различните градуси
Clip_5-4.jpg


Разчертах в/у дебел картон
DSC00036.jpg


Изрязах средната част и напаснах шаблона с нулевата позиция на нивела
DSC00042.jpg


Крайния резултат -Работи пефектно. :yes:
Отметките са през 10 градуса. Надписите са през 20 градуса.
Понеже тежеста е залепане и реално не може да мръдне направих и отметки с тънка часовникарска пиличка в/у алумния. Така няма да ми е необходимо всеки път да разчертавам ако подменя бялата лента с цифрите.
DSC00045.jpg


По всяка вероятност ще подменя цифрите с цветен код за по-лесно разчитане. :yes:
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Браво Дани много готино обяснено всичко.Само,че е станала като совалка пушката вече :).
 

lynx

Редовен Потребител
Добре е станало.
Само една забележка имам: :)
Джаджата в центъра на ъгломера не може ли да се преработи нещо, да не стърчи повече от врътката за корекцията на оптиката ляво/дясно?
Сега пушката няма да се побере в никакъв куфар, ширината на оптиката с екстрите ще е около 14см+.
Само в калъф ще може да се пренася, заради стърчащата "екстра".
 

DANNY

Редовен Потребител
lynx написа:
Добре е станало.
Само една забележка имам: :)
Джаджата в центъра на ъгломера не може ли да се преработи нещо, да не стърчи повече от врътката за корекцията на оптиката ляво/дясно?
Сега пушката няма да се побере в никакъв куфар, ширината на оптиката с екстрите ще е около 14см+.
Само в калъф ще може да се пренася, заради стърчащата "екстра".

Врътката в средата нарочно я оставих така. Може и да се среже по-нататък.
Така по подобие на перчата гайка лесно се навива и лесно се развива.
В същото време дистанцира и предпазва от удар.
Пушката ми влиза идеално в моя калъф, който не е от най-големите. :)
Събота и неделя я мъкнах с мен по поляните. :rambo:
Моя и на Бате Явче са едни и същия калъфите, като моя калъф е с 2" по-малък по размер.

Loki написа:
DANNY написа:
п.с. Повече ме кефи момента в който се занимавам с нещо. След това мога и да го махна или въопще да не го погледна. :pardon:

Човек с повече свободно време и натрапливи мисли... (цитат от "Алф") ;) :cheers:


...И затова го правя цял месец ;)
 
A

Anonymous

Гост
нека и аз да покажа моя ъгломер струваше ми 10 лв. монтажи за оптика, 2 лв лагерче и 15лв стругар
 

Attachments

  • DSC_7169.JPG
    DSC_7169.JPG
    674.5 KB · Прегледи: 288
  • DSC_7170.JPG
    DSC_7170.JPG
    738.9 KB · Прегледи: 294
  • DSC_7171.JPG
    DSC_7171.JPG
    847.1 KB · Прегледи: 285
  • DSC_7172.JPG
    DSC_7172.JPG
    901.7 KB · Прегледи: 228
  • DSC_7174.JPG
    DSC_7174.JPG
    734.8 KB · Прегледи: 236
  • DSC_7175.JPG
    DSC_7175.JPG
    792.6 KB · Прегледи: 228
  • DSC_7177.JPG
    DSC_7177.JPG
    804.3 KB · Прегледи: 261

DANNY

Редовен Потребител
Fotenliev написа:
нека и аз да покажа моя ъгломер струваше ми 10 лв. монтажи за оптика, 2 лв лагерче и 15лв стругар

Браво! Много хубав е станал! :bravo:
Но маркировката мисля, че не би трябвало да е по този начин!
По-добрия би трябвали да е: 10. 20. 30. 40. 50градуса за да съответстват на градусите в програмата. ...за по лесни корекции.

п.с. Какво лагерче използва?
 
A

Anonymous

Гост
:yes: не е проблем да подменя цифрите, така го направих за по лесно да не смяташ и косиноса иначе лагерчето мисля че е китайка 2 лв имаше и немски ФАГ за 7лв вътрешен диаметър на отвора 4 мм
 

methaa

Редовен Потребител
Ето го и моето ъгломерче, с демо показалец :-[
 

Attachments

  • SDC12594.JPG
    SDC12594.JPG
    601.3 KB · Прегледи: 214
  • SDC12595.JPG
    SDC12595.JPG
    590.8 KB · Прегледи: 159
  • SDC12596.JPG
    SDC12596.JPG
    640.4 KB · Прегледи: 156
  • SDC12597.JPG
    SDC12597.JPG
    556.7 KB · Прегледи: 149

FreeMan

Редовен Потребител
На 3-ти в Лидл.
 

Attachments

  • Screen Shot 2014-01-31 at 12.35.25.png
    Screen Shot 2014-01-31 at 12.35.25.png
    827.5 KB · Прегледи: 154
  • Screen Shot 2014-01-31 at 12.36.25.png
    Screen Shot 2014-01-31 at 12.36.25.png
    507.1 KB · Прегледи: 145

aandreev

Потребител
http://www.ebay.co.uk/itm/LCD-Digital-Anemometer-Air-Wind-Speed-Scale-Gauge-Meter-Thermometer-GM816/171252382252?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D22311%26meid%3D6341052541201602058%26pid%3D100005%26prg%3D9701%26rk%3D5%26rkt%3D6%26sd%3D260912738037&rt=nc

Считате ли че е ок за FT, тъй като цената ме грабна, пък съм начинаещ мечтател в областта :) Още не съм бил и на състезание..
и лошото е че ще пропусна и това на "ПОЛЯНИТЕ", тъй като няма да съм в БГ... :)
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Колега аз поне до сега не съм видял някой да ползва какъвто и де ветромер освен обичайният конец вързан към пушката.
А смея да твърдя, че съм участвал в доста състезания по ФТ.
Така, че ако ти харесва си го вземи. Може да ти влезе в употреба знае ли човек.
Успех.
 

aandreev

Потребител
По градусното отклонение на конеца ли разбираш приблизителната скорост на вятъра?
И ако да - от какво е конеца, колко е дебел, колко е дълъг и при какви отклонения, горе долу колко м/с е вятъра? :)
 

methaa

Редовен Потребител
Според мен всичко идва от опита.
Но най-добре е да намериш гъвкав конец (въже) което да не си променя еластичността при огъване и усукване. Трябва да е много леко и същевременно да има голямо напречно сечение за да оказва някакво съпротивление.
От там нататък, чрез опит ще разбереш какво отклонение имаш при съответните градуси и на каква дистанция.
Също така ти препоръчвам това http://eu.hawkeoptics.com/chairgun.html
 
Нагоре