SUMATRA by Eun Jin

vedra

Редовен Потребител
Някой ползвал ли е двунога на Суматра 25/6,35? Разглеждах из темата но не срещнах нищо, освен 1 плах въпрос без отговор (поне аз това намерих).
Въпросът ми е стават ли тези пушки за двуноги и ако да, каква марка и модел трябва да са. Не че нямам упорни възглавнички ама "сърце юнашко не трае"....
Дали по-удачния вариант не е висока, регулируема маса за бенч рест?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Трудно се монтира двунога на тази пушка. Затова и не си срещнал много мнения. Ложата е много назад и обезсмисля ролята на двуногата. Аз бих одобрил такава, която да обхване с крепежа си резервоарите и цевта зад осмицата. Масата за бенчрест дава съвсем друга стойка и позиция при стрелба, но е свързана и с минуси - тегло, подходящо място, обемиста е.
 

hunter_78

Редовен Потребител
Аз мисля върху изработката на нова полуложа с цел да не се окипази оригиналната.Ще е по дълга и с монтирани уйвър шини като на хатсан галатиан с полимерния приклад.Задачата не е лесна и мисля че никой не го е правил.Ще се правят шаблони,ще има проба грешка но мисля че ще се получи.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Аз съм стрелял бенчрест със Суматрата и то от двунога.
Навива се винт за антабка, с дупка. Има два варианта - такъв за дърво в ложата или за метал вместо винта който я държи(моята беше така).
Двуногата си има захват за такъв винт. Ползвах копие на Харис, но вече има доста други модели, които могат да са с по изнесени крака. Утре ще се опитам да изровя и кача снимка.
 

vedra

Редовен Потребител
Благодаря за мненията.
Ще изчакам още няколко предложения, за да реша двунога ли ще бъде или маса или пък и двете. Има дори и четвърти вариант- маса с торбички- който за мен май е най-смислен защото торбичките вече ги имам. Двуногата ме влече много защото е най-лесно преносима.
Някой да знае колеги, които биха се захванали да изработят изпробван вече и удачен модел маса за бенчрест?
Благодаря на peko! Ще изчакам с интерес илюстрация към предложението ти, тъй като си минал по този път "със Суматра в ръка" така да се каже.
 

lynx

Редовен Потребител
Ако ще слагаш двунога, гледай да се сваля/слага лесно защото пушката + двунога и оптика ще стане доста тежка и неудобна за прибиране в куфар/калъф.
 

vedra

Редовен Потребител
Мдааа, удачно напомняне! Дори и сега, без двунога, след 30-40 минути прицелване на ляво, на дясно "започва да ме хваща паркинсона":pumping::rpg:
 

vedra

Редовен Потребител
........ но вече има доста други модели, които могат да са с по изнесени крака. Утре ще се опитам да изровя и кача снимка.

Вероятно имаш в предвид нещо подобно като позиция но тук захващането явно е много куцо за СуматраBipod_Sumatra.png

То зависи и от двуногата и от куфара.
Абе ти ми каза отдавна, че ще се наложи да сменям куфара... а и както ми трябват още едни 3-4 см на приклада!!! Явно скоро някой ще намаже ефтин нов куфар в който да си изтипоса булпапчето или нещо подобно но по късичко. А аз ще се ослушвам за нещо с една педя по дълго и с толкова по-широко:wall:

Може би това е двуногата за Суматра но със сигурност това не е цената. Идеята за закрепването обаче може да бъде разгледана от "сръчковците" във форума:
https://www.geodar.org/index.php?route=product/product&path=57_146&product_id=1565
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ето обещаните снимки на двуногата, и как беше монтирана на Суматрата. Винта за антабка трябва да е с резба, а не за дърво, защото не се навива в полуложата.
Една снимка и на винт(но за дърво) монтиран и на Крикет, със закачена антабка за ремък. Като се свали антабката, се закача двунога.
 

Attachments

  • WP_20140412_013.jpg
    WP_20140412_013.jpg
    461 KB · Прегледи: 175
  • WP_20140412_011.jpg
    WP_20140412_011.jpg
    589 KB · Прегледи: 169
  • WP_20130411_015.jpg
    WP_20130411_015.jpg
    84.8 KB · Прегледи: 167
  • WP_20130411_007.jpg
    WP_20130411_007.jpg
    57.4 KB · Прегледи: 164
  • WP_20140113_003.jpg
    WP_20140113_003.jpg
    71.5 KB · Прегледи: 164

Gadnqra

Редовен Потребител
Новата Суматра - Seneca Eagle Claw. Изпипана цевна кутия, 10-заряден широк пълнител, заглушена цев и нов единичен резервоар 460 сс. Яка е.
 

Attachments

  • 20200329_002434.jpg
    20200329_002434.jpg
    159.2 KB · Прегледи: 149
  • 20200329_010031.jpg
    20200329_010031.jpg
    485.8 KB · Прегледи: 129
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Мислех, че старата е грозна на времето, ама с времето взех да я харесвам. Сега тая Суматра ми се види по-грозна, ама след време знае ли се :D Дано поне качеството е същото, или дай боже по-добро :cheers:
 

vedra

Редовен Потребител
Здравейте,
Най-сетне сколасах да привърша с всичко по Суматрата за което се бях сетил (за сега).
Ники внесе значителни творчески подобрения по своята част, които ще видите от приложените измервания с хронографа и според мен не се нуждаят от специален коментар.
JETHRO също се включи авторитетно с някои подобрения в ергономията и подобряване възможностите за прицелване, които ще илюстрирам с приложените 2 снимки.
И този път моето участие в проекта е най-слабо и с най-съмнителни (меко казано) резултати, които ясно личат от мишените които включих в този пост. Доста време кърших пръсти дали да дам публичност на краха си като стрелец но накрая реших, че истината има предимство пък и човек "докато е жив се учи". Все трябва да има база за сравнение когато светкавично напредна в програмата "Дупка в дупка"!!!;)
В края на краищата се получи това:
1. По мое искане Дени постави малко колело на паралакса и ръчка на зума на оптиката с единствената цел да се нагласят по лесно тези параметри, тъй като оригиналните врътки са доста тегави, пушката е възтежичка а аз в последно време не показвам добри резултати в силовите упражнения. Във връзка с подобряване на възможностите за прицелване Дени добави и нивелир закачен на оптиката:
20200415_055033.jpg 20200415_055240.jpg
2. Gadnqara довърши някои тънки работи по силовия тунинг и се получи следното:
20200415_061238.jpg
Измерванията са правени с полски хронограф R2A. Проектилите са пълнотели 3,67 грама (от Янко, шуменския магьосник- перфектни са). След тунинга на Ники пушката се пълни на 240 бара и прави 24 изстрела (4 барабана) без проблем в точността. Платото обаче започва от 5-я изстрел на първия барабан (285.6м/сек-149.68 J и 230 бара) и завършва на 6-я изстрел на 3-ти барабан (289,5 м.сек/153.79 J и 175 бара). Това са 16-18 перфектни изстрела, което поне за мен си е истинско постижение (разбира се и идея си нямам какво точно е правил вътре, въпреки че човека се опита да ми обясни подробно). Със следващите 6 изстрела от 4-я барабан налягането пада на 165 бара но точността остава същата. От тук нататък следващите изстрели са флаери (пробвах с още два проектила но вече дават разсейко от по 8-12 см). Явно резервоарът трябва да се пълни максимум до 235 бара и след 16-18 изстрела (170-175 бара) да се зарежда наново. Така освен постигане на оптималната точност, няма излишно да се хаби и въздух.

Интересното при този хронограф е че се оказа че не мери изстрели които се произвеждат на не повече от 20-25 см от канала му. Иначе остава безучастен. Все пак е и за огнестрелни оръжия- не съм наясно, специалистите да кажат защо е така. Стреляно е с "тихо" произведено от Ники (идеално за "черешови топчета"- Суматрата мърка като котенце и комшиите не разбират кога стрелям. Не съм очаквал такава ефективност). Само ще добавя че при стрелба с проектили от 1,645 грама трясъкът е оглушителен. Мисля че шумът се дължи по-скоро на свръхзвуковата скорост на лекия проектил- знаещите да кажат:
20200415_064036.jpg
3.Относно моето участие в проекта и точността на пушката ще кажа само че и едното и другото не са окончателни;)
До сега бях стрелял максимум на 40-42 метра с тази пушка но тъй като в неделя си натъмъних 52 метров коридор за стрелба в двора не издържах да направя теста именно на това разстояние. Възползвах се и от новия си чашкоуловител закупен от malioka (5,5 мм ламарина, формат А4, идеален за мощни пушки. При горните параметри на скорост, дулна мощност и грамаж на проектила по вътрешните му стени остават само леки козметични следи- препоръчвам). Ето и голата истина:
20200415_051657.jpg
В своя защита ще поясня, че за точност съм стрелял само в четирите мишенки по вертикалата от средния ред, които са оградени с червен фулмастер. Двете крайни от долния ред, заедно с пораженията по дясната част на листа са ползвани за настройка на оптиката за разстояние 52 метра. За информация свързана с чашкоуловителя ще добавя само че дори и от това разстояние ако поради неможене уцелиш външния ръб на уловителя той пак си остава цял целиничък но винкела се деформира заради фронталния удар (не че е драма, просто се забелязва че има попадение).
Сигурен съм че пушката може много повече като точност но за сега аз не и давам възможност да се прояви. На този етап други претенции към Суматрата нямам. За претенциите лично към мене нещата изобщо не стоят така. За в бъдеще ще се старая повече.
Ако има някои недомислици и неточности в техническата част, ще ме прощавате но повечето са наясно, че там никакъв ме няма. Отворен съм за градивни критики:)
 

andi

Редовен Потребител
Добра сила се е получила , честито .
Но мем ме е страх да пълня точно Суматра на повече от 210-215 бара .
Какво пречи , след като стреляш в двора си , да зареждаш по-малко.
Вземаш един по-дълъг маркуч , и слагаш бътилката до теб , а щуцера е в пушката . Зареждаш примерно до 190 , стреляш 1 барабан и пак пускаш малко въздух . без да отваряш изпускателя . И когато в гол. бутилка падне под 190-195 , отваряш крана и стреляш както аз му казвам в " клас водолаз " до 175 бара . така ще имаш наи добрия редуктор в света .
 

vedra

Редовен Потребител
Точно така смятам да направя. Това е еднократен тест на максимум. Не смятам да го повтарям. Е, може и пак да повторя но само след като реша кой от публичните личности не ми е необходим;) Майтап, да живее демокрацията и свободата на словото
 

cilindura

Редовен Потребител
Здрасти , Весо! Разполагам със стрелбище, дълго 120 метра, и широко - над 50 м. Също така разполагам и със стенд за стрелба, който в момента модифицирам. Същият е захванат за пода на стрелбището неподвижно (бетониран), така че пушката не мърда по време на зареждане и стрелба. Когато се оправи времето и премахнат карантината, мога да тествам твоята Суматра за точност, започвайки от 10 м. и стигайки до 120 м. разстояние. При този тест пушката показва своите истински възможности без влияние от задприкладното устройство.
 
Нагоре