ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

BAD TORO

Модератор
ФТКС
А дано ама надали. При мен докъм 15 тия съвпадаха след това всичко наново.
 

poni69

Новодошъл
Здравейте . Знае ли някой , на тази оптика,след като се простреля , как се зануляват тубосите, тс. ( нулата да е срещу точицата . Благодаря предварително .
 

Attachments

  • 350302417-1643836803.jpg
    350302417-1643836803.jpg
    333.1 KB · Прегледи: 124
  • -1752151908-632014051.jpg
    -1752151908-632014051.jpg
    179.4 KB · Прегледи: 110
  • -216978118-86084274.jpg
    -216978118-86084274.jpg
    103.2 KB · Прегледи: 108

lynx

Редовен Потребител
Eдва ли някой от форума е виждал на живо такава оптика, за да даде съвет.
Тези ментаци се появиха отскоро по китайските сайтове, Рун-Цайс за 69 долара :wall:
Даже са написали, че са сглобени в Щатите :) иначе скалата изглежда добре на рисунката...
 

dberov

Редовен Потребител
Мани мани, Китайците купиха Цайс.
Скоро си правих очила с лещи на Цайс и качеството е ужасно, веднага си направих нови с френски лещи.
Та като гледам каква е цената 100% не може да се очаква качество.
Иначе на външен вид са ги докарали.
 

andi

Редовен Потребител
Искам да оставя няколко дена момичетата на планина . Някой сеща ли се за някакъв хотел , или база в планината с басейн . Минерален , да е топла водата . До 100 тина км от Пловдив . На човешки цени .
 

Dominus

Редовен Потребител
2024 е маркировка по евро стандартите на сплав която по ГОСТ се нарича Д16Т
Демек едно и също е.
6082Т6 и силициева сплав чието най-ново израждане е 6061Т6. Т6 означава чи е калена до някаква определено степен 6.
 

Sen

Редовен Потребител
Колеги, един въпрос, със сигурност ще се стори дилетантски на повечето от вас.
След седмица ми пристига новата оптика; мина време, имаше и малко перипетии, докато успея да я докарам (с помощта на Gary, благодарности към него), а и не е от евтинките, Optisan-EVX 6-24×50 F1, и , разбира се, иска ми се да я оборудвам добре.
Защо да си купя Sportsmatch рингове, а не UTG, например? Аз от моите UTG съм доволен, нищо особено не са, модела с twist lock за по-лесно захващане към релсата, имат синтетична предпазна лента от вътрешната страна, но нямам оплакване от тях досега след 7 месеца употреба...
Защо да дам 3 пъти повече пари за Sportsmatch - с какво ги превъзхождат?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Спортмач е за предпочитане главно при 11 мм шина. Там захвата е малък и трудно се постига успоредност и перпендикулярност, когато конструкцията и изпълнението не са прецизни. Особено, когато се ползват високи монтажи, дори и малките разминавания, трябва да се компенсират с корекции от туретите, а най-добре е, да си паснат геометричните с действителните оптични центрове на оптиката. С думи прости, когато си намерил отическия център на оптиката, той да съвпадне с попадението след монтажа, без нужда от корекции с туретите по двете оси. Затова и моделите монтажи или моноблокове с възможност за корекции са препоръчителни.
Аз също ползвам не маркови уивър монтажи и особено последните си съвпаднаха идеално при Вулкана и Вектора , с разлика 2-3 клика само по вертикала след дежурното подлагане на задния монтаж, което е по-скоро въпрос на скорост, а не геометрия.
Така че пробваш тези които имаш и ако резултата те удовлетворява си остават.
Ако имаш нужда от много корекции пробваш други или скачаш на Спортмач.
Е, те не са единствените, ФХ също пуснаха техни монтажи с регулиране, ценовo май са от същия порядък. А Супермпнтажите на други производители от по неколкостотин долара ги забравяме.
 
Последна промяна:
  • Харесвам
Reactions: Sen

anibis

Редовен Потребител
Колеги, един въпрос, със сигурност ще се стори дилетантски на повечето от вас.
След седмица ми пристига новата оптика; мина време, имаше и малко перипетии, докато успея да я докарам (с помощта на Gary, благодарности към него), а и не е от евтинките, Optisan-EVX 6-24×50 F1, и , разбира се, иска ми се да я оборудвам добре.
Защо да си купя Sportsmatch рингове, а не UTG, например? Аз от моите UTG съм доволен, нищо особено не са, модела с twist lock за по-лесно захващане към релсата, имат синтетична предпазна лента от вътрешната страна, но нямам оплакване от тях досега след 7 месеца употреба...
Защо да дам 3 пъти повече пари за Sportsmatch - с какво ги превъзхождат?


 

lynx

Редовен Потребител
При качествените монтажи, вероятността да са криво изработени е много малка.
Ако си доволен от UTG и си уверен че не изкривяват или полягват нанякъде, ползувай си ги без притеснение.
Някъде из шкафовете имам едни супер ментарливи китайски монтажи, реплика на Липърс, които по случайност се оказаха идеално изработени.
Нямат никакви геометрични извращения, имат добър захват, както към лястовичата опашка така и на ринговете към тръбата на оптиката.
 
Последна промяна:
  • Харесвам
Reactions: Sen

Sen

Редовен Потребител
Миро, ти използваш този бранд и си доволен, така ли?
Още нещо: доколкото видях в уебсайта им, произвеждат монтажи за лястовича опашка само, а моите и двете са уивър.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Всичко е добро което е направено добре,но винаги има и по-добро!
Слагай Липърс и си стреляй...
 

Sen

Редовен Потребител
Ако имаш нужда от много корекции пробваш други или скачаш на Спортмач.
Е, те не са единствените, ФХ също пуснаха техни монтажи с регулиране, ценовo май са от същия порядък.
Пеко, тези монтажи на Sportsmatch, които гледах, не са с регулиране и пак чинят 170-180 лева... Нямат дори и никаква синтетика от вътрешната страна ринговете да дадат някакъв шанс на покритието на тубуса. Алуминиеви са, не са стоманени, само клампата за захващане отстрани е стомана, предполагам:
https://arms-bg.com/optiki/montazji...hto67c-30-scope-mount-sportsmatch-ukarms.html
Това ме учуди - всичко за 30мм тубус е от 130 лева нагоре без видимо да предлагат нещо допълнително.
Но от постовете ви разбирам, че при този бранд се очаква по-голямо качество и прецизност на изработката, които не биха довели до разминавания, като посочените от Anibis във видеата по-горе. Ясно.
 

gary m

Редовен Потребител
Sen, relax. My two MTC scopes are on UTG/ leapers mounts. No problem. Just take your time setting up the scope. (next Saturday ;)).
3 месетс бан за Гари. : D: D: D Само булгарски език за тази форума.
 
  • Харесвам
Reactions: Sen

andi

Редовен Потребител
Преди доста години стругаря ми направи онези конуси за проверка и напасване на монтажи . В началото ентусиаст - мерех всичко което монтирах . Видях , че липърските, с които основно работя са си достатъчно прави , и зарязах конусите . Последно ги носих да ги покажа на колегите с които карах курса навремето в София .
Искам да кажа , че монтажите на Липърс са много добри , и няма никакъв здрав смисъл да се дават 4х пари за други, пак алуминиеви монтажи ( и от регулируемите обикновено има по издържани решения ) .
Сега ако някои много държи да може да се похвали , че дал 200 лв за монтажи (алуминиеви) на въздушка е друга работа . Ама аз съм опериран от снобарлъка , и няма да съм в групата на ръкопляскащите .
 
  • Харесвам
Reactions: Sen

Sen

Редовен Потребител
Видях , че липърските, с които основно работя са си достатъчно прави
Да, Анди :) Ако не греша, всички участвали в дискусията се съгласиха - по един или друг начин. Още утре смятам да си поръчам UTG - отново. От средните, с twist lock, същите като включените в комплекта на оптиката, която купих чрез теб.
Момчета, искрено ви благодаря на всички, че дадохте акъл и този път :) Научих няколко нови неща за мен, оценявам го :)
 

dberov

Редовен Потребител
Една хитринка как да си тестваш монтажите.
Допустимо е да има леко изместване по вертикала, което може да се обере с туретите или чрез подлагане, но не и по хоризонтала, което ще усуче оптиката и при различни дистанции от простреляната ще дава отклонения.
Често сме разисквали защо оптика простреляна на 50м. винаги цели десятката но при стрелба на 100 и повече метра измества попаденията в ляво или дясно и причината е точно това не съосие на монтажите.
Вярно че понякога се случва на добри ментаци, лично аз съм се състезавал и печелил с такива, но я има о обратната възможност, можеш да случиш на маркови които да не лягат съосно. Ако аз би трябвало да изберам за 11мм лястовича опашка веднага бих взел BKL. Жалко че не правят за 22мм уивър и съм с лийпърски, които леко усукват и на 100 метра ми дава около 10мм отклонение в ляво.

 
Нагоре