Приклади - изработка и поддръжка

kalin_86

Новодошъл
Хора не съсипвайте прикладите с тези вдлъбнатини за пръсти - вижте първо дръжката на приклад в 3 D тя има доста сложна форма ,като най отдолу трябва да има ер да е конусовидна до средата си -така позиционира пръстите и са свободни в същото време - Аз си направих приклад и дръжката съм я оформял доста дълго време като за това когато преценя че има още какво да пилна по нея го правя с фина шкурка докато не стане перфектна и после ленено масло да придобие същия цвят.Така дръжката отдолу има лек конус и няма усещането че ръката ви пада ,доста по добро от тия вдлъбнатини и е по красиво направо ръката все едно залепва.Аз моя приклад го направих на ръка всичко по него стана перфектно мерил съм със шублер и съм фен на тези неща просто ми е дарба ! Това е моето мнение а и първият ми приклад !!!- Ето още снимки:
 

Attachments

  • 2_converted.jpg
    2_converted.jpg
    145.5 KB · Прегледи: 146
  • 1_converted.jpg
    1_converted.jpg
    158.2 KB · Прегледи: 150
  • 3_converted.jpg
    3_converted.jpg
    179.8 KB · Прегледи: 148
  • 4_converted.jpg
    4_converted.jpg
    112.6 KB · Прегледи: 145
  • 5_converted.jpg
    5_converted.jpg
    110.2 KB · Прегледи: 144
  • 6_converted.jpg
    6_converted.jpg
    142.8 KB · Прегледи: 144
  • 7_converted.jpg
    7_converted.jpg
    122.8 KB · Прегледи: 140
  • 8_converted.jpg
    8_converted.jpg
    133.1 KB · Прегледи: 144
  • 10_converted.jpg
    10_converted.jpg
    259.7 KB · Прегледи: 148
  • 9_converted.jpg
    9_converted.jpg
    74.5 KB · Прегледи: 142
  • 11_converted.jpg
    11_converted.jpg
    121.8 KB · Прегледи: 143
  • 12_converted.jpg
    12_converted.jpg
    136.6 KB · Прегледи: 144
Последна промяна:

kalin_86

Новодошъл
Идеята не е ли хвата да е един и същ всеки път ? С вдлъбнатини се правят индивидуалните приклади. На стокова пушка няма как заради универсалността..
Не съм съгласен че хвата е един и същ всеки път защото и бързите ситуации за стрелба не са еднакви при бързо приклаждане и това дето мислим че е удобно се явява неудобно.Такива вдлъбнатини са само за снайпери! - Но това е мое мнение и може да се убедите че е така на практика ;) Темите са ми интересни и се извинявам да не обидя само някой - УСПЕХ на всички ! :)
 
Последна промяна:

fishermaniac

Потребител
Явно на моя си имаше нужда,защото долната извивка беше къса и ми беше тясна.Сега е много по-добре,и все пак ако някой е мяркал професионално направен така приклад в интернет ще е интересно да сподели.
 

FreeMan

Редовен Потребител
...Такива вдлъбнатини са само за снайпери! - Но това е мое мнение...
Калине ако не си забелязал тук сме все снайперисти със снайпери бре :D
Нека всеки си прави нещата удобни за него и да не задължава с крайни изказвания.
На един му е удобно така, на друг инак.
Моята S200 е 100 пъти по-удобна с легла за пръстите. Не че стрелям с нея, но е факт.
 

kalin_86

Новодошъл
Явно на моя си имаше нужда,защото долната извивка беше къса и ми беше тясна.Сега е много по-добре,и все пак ако някой е мяркал професионално направен така приклад в интернет ще е интересно да сподели.
Ето нещо което намерих колега дано ти е от полза http://geodar.org/index.php?route=product/product&path=91&product_id=388
и бих казал че този приклад които ние си направим и пригодим е най-добрият за самите нас ! Успех ! http://www.hunter.ru/gun/articles/stock.htm
 

Attachments

  • 10_mm_Schiene.copy1-500x500.jpg
    10_mm_Schiene.copy1-500x500.jpg
    23.2 KB · Прегледи: 104
  • stock.gif
    stock.gif
    14.8 KB · Прегледи: 97

kalin_86

Новодошъл
Здравейте колеги искам да ви споделя нещо доста интересно по което съм се запалил и ако правя приклад пак през живота си ще е от това дето искам да ви покажа . Това са заготовки от коренище на орех като всяка заготовка си има клас - A,B,C,D - като А - клас са най-скъпите които започват от 400 лв заготовка зависимост от шарката . Точно тази красота на Ореха ме накара преди време да отрежа клон и си направих приклада който видяхте вече а и това ми е хоби и ми се отдава - ето снимки : http://popgun.ru/viewtopic.php?f=287&t=568343&start=30
 

Attachments

  • 1_converted.jpg
    1_converted.jpg
    123.8 KB · Прегледи: 161
  • 3_converted.jpg
    3_converted.jpg
    238.4 KB · Прегледи: 158
  • 4_converted.jpg
    4_converted.jpg
    146.8 KB · Прегледи: 161
  • 7434265.jpg
    7434265.jpg
    146.5 KB · Прегледи: 160

big_dragon

Редовен Потребител
За повечето от нас не е тайна, че коренището от от орех има изключителна шарка и е много красиво за приклад или чирени, но ще споделя нещо малко по-безизвестно за дървесината от която се правят такива детайли.;)
Старите майстори, след като направят грубата заготовка, я заравят в торта в конюшнята, където престоява около година. :eek:
Така дървесината се насища със соли от урината на конете и става изключително твърда и трайна, по-трудно се драска и не я нападат дървоядите...:)
 

sts1969

Редовен Потребител
За повечето от нас не е тайна, че коренището от от орех има изключителна шарка и е много красиво за приклад или чирени, но ще споделя нещо малко по-безизвестно за дървесината от която се правят такива детайли.;)
Старите майстори, след като направят грубата заготовка, я заравят в торта в конюшнята, където престоява около година. :eek:
Така дървесината се насища със соли от урината на конете и става изключително твърда и трайна, по-трудно се драска и не я нападат дървоядите...:)
Работя с дърво, но това не го знаех :rolleyes: А после споменава ли се колко години трябва да стой на проветриво и сенчесто място за да се измирише :D:D:D :cheers:
 

dilom08

Редовен Потребител
Имам няколко ножа с така направени дръжки. Не миришат на нищо. Отгоре са намазани само с разтворени в терпентин восък и малко колофон.
 

petkof

Редовен Потребител
Това за заравянето и престоя в оборски тор е вярно.Не помня само дали беше в пресен или угнил тор.
 

kalin_86

Новодошъл
Според мен чак да се заравя така този материал е излишно защото можеби удължава процеса на обработката но е интересно да се пробва ! Така мисля че не е нужно защото първо нали трябва материала да изсъхне пък после ако се заравя за 1 година и след това колко ще съхне е въпроса не удължава ли самия процес с години !!! Може би преди така са правили защото не е имало толкова лакове и масла ! Аз моя го минах с ленено масло само и ми се струва че е защитен доста а и от вредители тай като маслото попива и изсъхва щото има сикатив :)
 

FreeMan

Редовен Потребител
Преди години бях посетил една катедрала в Швейцария на която седалките бяха невероятно инкрустирани и запазени като нови през вековете.
Гида разказа че е имало специални фамилии които са се грижили за дървения материал преди да бъде обработен. В продължение на 100 години поколенията им са отговаряли за талпите да бъдат потопени във солената вода. След това като ги извадили майсторите били по-твърди от гранита. Нито се наранява, нито гние, нито буби го доближават...
Та какво е една година в урина в сравнение на това пра-пра внука ти да ползва дървото :D
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Миналия век(още като младеж-ерген по време оно) стар(ама наистина, човека беше 94годишен) майстор разправяше, че от неговия дядо знае какво са правели талпите. Правели са от тях чаркове за водни колела или казаните(бъчвите) в даракчийниците и барите. И наистина след едно поколение, като дойде време да се правят ремонти или реконструкции извадените талпи се сушели още доста години, но нямам спомен колко. Чак след това правели каквото поискаш и дървото наистина ставало "желязно". Ама той вече не ползвал от както станал пенсионер тази технология, не залагал нови за киснене а старите запаси отдавна били свършили. Ползваше вече само "нови техники" и най му беше жал, че никой от младите не искаше да прихване и изучи занаята.
 
  • Харесвам
Reactions: 5ko

kalin_86

Новодошъл
Май навлязохме доста в тази тема ама това са традиции или слухове че е било така толко години да се прави обработка на дърво - интересно е но според мен непрактично, нецелесъобразно с времето и целта - но е интересно и класическо като старостта на виното ! Аз бих попитал някой знае ли акацията как гние с годините като кол в земята ? Защото тя гние на степени с всяка година а сърцевината дето остава знаете ли колко е здрава и устойчива - от нея се правят бъчви ,дръжки за брадви защото е много жилава и здрава - бих казал най-здравото и издръжливо дърво.Но за да е още по - эдраво дървения труп се цепи на две - защото самото дърво се цепи по жилите си и тези които остават са със сигурност много здрави. И представете си ако този материал се оформи на дъски или бичмета и ако се импрегнира колко ли пъти ще ни надживее ! Но за приклад не става защото обработката е много трудна защото самата жилава структура не позволява а иначе този материал от акация за мен е железен и вечен !
 

lynx

Редовен Потребител
Имам хамстер от пушена акация, дело на Майстор Локи, наистина е много красиво, но не ми се вижда невъзможно за обработка.
 

kalin_86

Новодошъл
Имам хамстер от пушена акация, дело на Майстор Локи, наистина е много красиво, но не ми се вижда невъзможно за обработка.
Не казвам че е невъзможно за обработка а много трудно (трудоемко)- защото аз всичко правя на ръка - пробвай направи приклад от акация ! :) Аз съм правил от акация само дръжки за брадви !
 

Termina4

Потребител
Май навлязохме доста в тази тема ама това са традиции или слухове че е било така толко години да се прави обработка на дърво - интересно е но според мен непрактично, нецелесъобразно с времето и целта - но е интересно и класическо като старостта на виното ! Аз бих попитал някой знае ли акацията как гние с годините като кол в земята ? Защото тя гние на степени с всяка година а сърцевината дето остава знаете ли колко е здрава и устойчива - от нея се правят бъчви ,дръжки за брадви защото е много жилава и здрава - бих казал най-здравото и издръжливо дърво.Но за да е още по - эдраво дървения труп се цепи на две - защото самото дърво се цепи по жилите си и тези които остават са със сигурност много здрави. И представете си ако този материал се оформи на дъски или бичмета и ако се импрегнира колко ли пъти ще ни надживее ! Но за приклад не става защото обработката е много трудна защото самата жилава структура не позволява а иначе този материал от акация за мен е железен и вечен !
мисля че 25 години спокойно ще изкара във вода-трябва само да се обели кората. преди 10 години правих малък кей на един рибарник i dadoh 25 години гаранция на брат ми :) za 10 години не е мръднал, а е постоянно във вода :)
 

kalin_86

Новодошъл
мисля че 25 години спокойно ще изкара във вода-трябва само да се обели кората. преди 10 години правих малък кей на един рибарник i dadoh 25 години гаранция на брат ми :) za 10 години не е мръднал, а е постоянно във вода :)
От акация ли е материала ? То и природата прави чудеса че никога нищо не се знае кое колко ще изкара - може да надмине очакванията на всеки ! ;)
 
Нагоре