PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

astra

Редовен Потребител
Междувременно звъннах в Дрегер - казаха ми, че продават бутилки за метан за ... еднократна употреба. Други не предлагат. Насочиха ме към Месер. Там пък ми отговориха, че продават само китайски, но силно се съмняват, че на метан станция някой ще иска да ми я зареди :(
Толкова ли е трудно или на мен нещо не ми върви в търсенето?
 

andi

Редовен Потребител
през мен са минавали 6,8 и 9л карбонови бутилки. Мисля, че едната 6,8 ти я показвах , но тогава ти беше скъпа . Предполагам има и по-големи , но ще се и по-тежки .
 

anibis

Редовен Потребител
Да попитам,продадох си бутилката на 300бр и си взех 200бр за метан.
Тази въртележка е направих единствено заради да вдигна малко джанките.
Булпапа съм го оставил на около 280м/с с 1.17гр. Платото ми почва от около 180бр.на въздух пика е 285м/с
Зареждам метан на 180бр. иииииии к"во да видя хроното ми показа 200м/с със зор това е на метан.
А трябва да отиде над 300м/с
Това на какво се дължи? Всичко съм проверил по-пушката.
Благодаря!
 

lynx

Редовен Потребител
Изпразни резервоара и го напълни наново с метан, може да е останал въздух вътре.
Като се смеси въздух с метан понякога има изненади.
 

anibis

Редовен Потребител
До дупка е изпразнен резервоара от въздуха,и тия скорости са на стайна температура 26-С
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Колко изстрела направи след зареждането? Случвала ми се е подобна аномалия, но за кратко.
Допускам, че при зареждането има температурно разширение и веднага след пълно пълнене да е по тегав бойния клапан.
 

bateelmo

Потребител
А може и платото ти да е слязло доста надолу. Аз в 6,35 бях докарал плато с наи висока скорост към 120 бара и скорост 290 м с 2,2 грама.
 

anibis

Редовен Потребител
Не,не е от платото,просто бутилката беше в колата цял ден на студено.
Когато заредих,не знаех че чак толкова има спад на скоростта докато се климатизира,бутилка,цилиндър.
После си дойде всичко на мястото около 310м/с но това е на 26-С и съм сигурен че като изляза на вън, след около час
пак скоростта ще е 200м/с на +2,4-С
 

lynx

Редовен Потребител
От 310 на 200 :confused: не звучи добре.
Ще бъде лятна пушка :wall: като дизелче, купено от Италия...
 

rashko

Редовен Потребител
При мен падаше от +23- 25 на +8-10 градуса около 30 м/с....Това при 16 дж.
При 5,5 не съм имал по-голям пад от 20м/с.....Стрелал съм и на -10 гр.
Определено си зависи от насъройкиъе на разхода и дължината на цевта, не само от студа.
 

astra

Редовен Потребител
Това вторачване в скоростта ми се струва прекалено самоцелно. Не е ли най-важно къде отива попадението, а не колко е паднала дулната скорост? Добрата цев толерира по-широк диапазон скорости с константна точност за дадена дистанция. Освен, ако целта не е постоянно висока енергия за събаряне на целта, аа не просто за улучването й?
 

dberov

Редовен Потребител
Това вторачване в скоростта ми се струва прекалено самоцелно. Не е ли най-важно къде отива попадението, а не колко е паднала дулната скорост? Добрата цев толерира по-широк диапазон скорости с константна точност за дадена дистанция.

Анджак че важното е попаденията да отиват на едно място а когато пушка простреляна на дадена дистанция с 300м/с и падне скоростта на 200м/с ако ще цевта да е от платина с 1000 нареза при тоя огромен диапазон на промяна на скоростта за точност на същата дистанциа не може да се говори.
 

astra

Редовен Потребител
при тоя огромен диапазон на промяна на скоростта за точност на същата дистанциа не може да се говори.
За да има смисъл разговора, необходимо е да се уточни колко точно е "същата" дистанция. Иначе си говорим съвсем условно, за задача с няколко променливи и няма как да имаме еднозначен отговор...
 

dberov

Редовен Потребител
Че няма да се стреля на 5 метра е ясно, не пиша за да развивам теория на зависимоста от променливи.
По принцип ФАК пушка се прострелва на 50, 60...100 метра, хайде посочи ми на коя една и съща дистанция простреляна пушка с 300м/с би целила точно и с 200м/с ...с най хубавата цев.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако нямаш предвид съвпадение на попаденията като идея за точност(то е ясно че няма да ходят на едно място), не е проблем.
Аз само със Суматрата съм си правил тез експирименти по обстойно. Редуктор на 115 бара, 1,175 чашки, 50 м.
При максимална мощност на въздух вадеше 305 м/с, групи нормални - не повече от 15-17-20 мм с немерени чашки.
При скорост около 200 м/с (минималната беше към 150) групите си бяха същите, естествено само изместени на листа.
При 180 м/с и надолу вече се разваляха до към 3-4 см, беше си видимо на листа.
Така намерих за конкретната пушка и цев най-компромисната скорост и след това си я оставих на 282-3 м/с.
Но не беше проблем да я намаля малко на 275 м/с и да влезне в клас до 45 Дж и пак да стреля добре.
Крикета съм го пробвал с 1,03 до 180 м/с също държи прилични групи, но с 1,175 само до към 215 м/с. Но тестовете бяха с два размера пружини за да е широк работния диапазон.
Като винаги всичко е индивидуално за всяка пушка и цев......
А когато нещата са на метан, там проблема не е че скоростта ти е по-ниска, а че налягането ти е непостоянно при ниски температури заради термодинамичните процеси.
 

Niki

Редовен Потребител
Ето,това последното изречение е важно /на Пеко/Значи от ония дни излизам да свалям мишени/температури -7,8градуса/и някой мишени падат вертикално,другите пляскат на чаршаф,от тях пада материал и те заминават??
 

andi

Редовен Потребител
опита и експериментите ми са основно с Фак и Ултра фак в 5,5 и 6,35 .
Мишените по които стреля Ники им е все тая дали в момента на попадението скоростта дори на лекото 1,03г е 220 или 320мс . Стига да уцелена на еднакво място, резултата ще е еднакъв .
Скоростта има значение за траекторията , отклонението от вятър, големината на групата и т.н.
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
То това е ясно.
Белята е, че при нагласена прострелка пушка/оптика на 310 м/сек., като излезне да стреля и като се замота 1 час в търсене на мишени.
Докато дойде време за стрелба и скороста падне със 110 м/сек. надолу, ще уцели 1 педя под мишената при по-голяма дистанция.
Друг вариант е, да се направи прострелката за 200 м/сек. и преди излизане пушката да стои 2 часа на студеното.
Проблемът е, че температурата непрестанно се мени....днес е +5*С, след 2 дни може да е -6*С
 

lynx

Редовен Потребител
После си дойде всичко на мястото около 310м/с но това е на 26-С и съм сигурен че като изляза на вън, след около час
пак скоростта ще е 200м/с на +2,4-С
И на мен ми се стори много 110м/сек. надолу, но Миро го е мерил и не виждам смисъл да ни лъже.
Друг вариант е, хроното да си прави шеги на студено, знам ли...
 
Нагоре