Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

xpresident

Редовен Потребител
Митко Беров ти подхвърли нещо на което не си обърнал внимание. Закачаш бутилката към пушката с по-дълъг маркуч
Не е вярно че не съм обърнал внимание, освен това тази идея още преди доста време andi ми я даде. Понеже не стрелям от маса, мога да помисля за раница за бутилката :)
 

andi

Редовен Потребител
На един колега преди време му намерих 2 л бутилка - идеална за раница ( а и беше доста евтина) .
знам и за една 4 литрова и две 5 литрови купени от мен , и хората ги разнасят в раници , клас водолаз .
 

xpresident

Редовен Потребител
aparat.jpg Пошегувах се за раницата, въпреки че е възможно, идеята да стрелям прав с бутилка на гърба не ми допада. Иначе на времето имах такъв апарат "Украйна", до 180 бара мах, две бутилки по 6 литра, става за целта, ама понатежава. Все пак мисля че с редуктор настроена на 240-245м/с ще направи 50 изстрела с едно зареждане. Или греша?
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
View attachment 56442Все пак мисля че с редуктор настроена на 240-245м/с ще направи 50 изстрела с едно зареждане. Или греша?

Аз на моята Ат44-4.5 в 16J с редуктор настроен на 80-90 бара/не помня вече на колко бе настроен/ имах ~ 120 изстрела със скорост 240м/с

П.П.
Не че има значение, но...
Със щаера имам същия брой изстрели.
 

praetorian

Редовен Потребител
Тъй.Дойде време най - накрая да видим, как стреля туй чудо Хатсан БТ65 Carnivore в калибър 7.62.Днес набръсках бутилката с метан на 220 бара и бегом на поляната.Задачата беше да видя, как стреля пушката в чисто заводски вид.За съжаление, нямам достъп до въздух, така че пълнех на метан.
Мишената е на 50 метра точно.Стрелях със съчми ЖСБ 3,2 грама.Стартово налягане 200 бара.Скорост - неизвестна, няма с какво да замеря това оръдие, но съдейки по времето, за което съчмата удря по мишената на 50 метра, не е по-малка от 265 м/с в никой случай.Пропадането на дистанциите е същото, както и при АТ-то ми в 5,5 стрелящо с 280 мс с тежкото ЖСБ.
От 200 до 160 бара - разочарование в точността.Оказа се, че платото на пушката почва /на метан!/ от 160 бара.Няма смисъл да се пълни повече.
НО! От 160 бара до 110 за 17 изстрела, всичко влиза у дупка с размери 3, 5 см! Стрелях от колата от прозореца, като все още не мога да овладея ритането.Просто не съм свикнал да стрелям с тази пушка, но и това ще стане :rambo:;).Спусъка е куатро, много удобен, с 2 степени на регулиране.Ще го пипна още малко да стане още по- мек.
Гърмежа....Майко мила, добре, че цевта е заглушена :exclaim:, инак щеше да дойде и националната гвардия, предполагам.Абе, гърми си, но доста поносимо.Трае се.
Пушката се чудя изобщо дали има смисъл от редуктор, тъй като нито броя на изстрелите ще се вдигне, нито скоростта.А и редуктора би трябвало да е на 160 бара и цилиндъра да се помпи до 240-50, че да има смисъл.Мисля да сложа мааалко по- корава пружина на БК-то, че да се вдигнат броя изстрели, но май засега ще си стрелям в заводски вид.
Накратко: доволен съм якооооооо!!!!Няма такъв кеф!Любителите на мощни пушки ще останат много приятно изненадани!
Eто малко снимки на мишени :
036281116.jpg
036281115.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Защо редуктора трябва да е на 160 бара, нали до 110 си влизат в една дупка? Значи трябва да е на 110-115.
А от 210 до 110 бара ще можеш повечко бройки изстрели да направиш.
По спомени Скандаловите редуктори изяждаха около 70-80 кубика от резервоара, но за сметка на това си ползуваш целия диапазон на пълненето.
 

praetorian

Редовен Потребител
И ти си прав...Засета ще пострелям така,важното е,че пушката става и то много в заводски вид.Има доволно изстрели, отлична точност и добра скорост.Друтия път ще се престраша да стрелям на по-толяма дистанция.
 

staif

Редовен Потребител
Песничка е! А някой знае ли къде мога да погледна за подобни резултати с друга пушка в този калибър ;)
 

Gadnqra

Редовен Потребител
И ти си прав...Засета ще пострелям така,важното е,че пушката става и то много в заводски вид.Има доволно изстрели, отлична точност и добра скорост.Друтия път ще се престраша да стрелям на по-толяма дистанция.
Ако ще слагаш редуктор мери скорости. Задължително. Измери си целия диапазон. Хубаво е да си я измериш и на въздух.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
И аз съм за мерене първо. Това хроно "на слух" не му вярвам. Може да прецениш скоростта по пропадането между две дистанции. Примерно 50 и 80 метра. Мисля че в по-високите налягания може да търсиш по-висока скорост..

Sent from my A850S using Tapatalk
 

anibis

Редовен Потребител
Защо редуктора трябва да е на 160 бара, нали до 110 си влизат в една дупка? Значи трябва да е на 110-115.
А от 210 до 110 бара ще можеш повечко бройки изстрели да направиш.
По спомени Скандаловите редуктори изяждаха около 70-80 кубика от резервоара, но за сметка на това си ползуваш целия диапазон на пълненето.
Рачо не съм запознат много с редукторите но да попитам,ако се остави тоя редуктор на 110-120бр примерно дали ще има тия джанки които са в момента?
Питам защото на колегата от Варна неговия Едган в 7.62мм редуктора е наместен на 160бр заводско,около 110дж.
 

praetorian

Редовен Потребител
Ще замеря скорости при първа възможност,но трябва рогато хроно.Пропуснах да пиша,че преди 160 бара пушката бие 1 дот надолу. На 160 се вдига скоростта явно и почва да бие център на 50 метра до 110 бара.На 80 метра бие 1,5 дот надолу при нула на 50.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Виж сега и в сантиметри колко са ти дот и половина и можеш да си изчислиш скоростта ....

Sent from my A850S using Tapatalk
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
не съм запознат много с редукторите но да попитам,ако се остави тоя редуктор на 110-120бр примерно дали ще има тия джанки които са в момента?
Важна е камерата. Редуктор на 110-120 бара без голяма камера няма файда при големите калибри.
За да вкараш примерно 100 Дж енергия в проектила, ти трябва въздушен поток носещ много повече енергия(маса и скорост са ти двете променливи).
Редуктора сваля само налягането, от там и скоростта и големината на порцията въздух преминала през клапана. За да запазиш енергията на този поток, трябва да вдигнеш масата(демек количеството), това уравнение е валидно без други промени, които пък биха влияели на скоростта и загубите на потока. Това е само теория, но е достатъчно за мислещите, за да знаят какво могат да очакват ако искат промяна.
 

praetorian

Редовен Потребител
На 110 бара камерата трябва да е огромна, също и проходните отвори.Но вече отиваме към темата за редукторите.
Има клипове в интернет на един пич, който прави тунинги на БТ65 7,62.Там показва редуктор с камера, дето е поне 60 мл.Групата му на 100 метра е колкото моята на 50.
 

lynx

Редовен Потребител
Рачо не съм запознат много с редукторите но да попитам,ако се остави тоя редуктор на 110-120бр примерно дали ще има тия джанки които са в момента?
Питам защото на колегата от Варна неговия Едган в 7.62мм редуктора е наместен на 160бр заводско,около 110дж.
Миро, хората които са конструирали Едгъна са намерили почти оптималния вариант, за да ги има тия 110 дж. с приемлив разход.
Ти си виждал десетките клипове в Тубата, Еди не спира да експериментира с всичко възможно, а той определено ги разбира нещата.
За да се постигне тая мощност при 110-120 бара ще трябва всичко по пушката да е различно.
Едгъна е такъв готов продукт, в който почти нямаш възможност за съществени подобрения.
Освен ако не преправиш всичко, а накрая може да се окаже че не е постигнато нищо забележително.
 

praetorian

Редовен Потребител
036286267-thumb.jpg
036286263.jpg
036286258.jpg
Преди малко извадих приклада на хасана, да видя отде му се регулира скоростта.Оказа се, че има един дърт шестограм в задната тапа.Не е като на другите БТ-та да се натяга болт в ударника.Другото, което ми направи впечатление е, че спусъка му е супер странен - има една дълга пластина във вид на скоба, която при издърпване левъра назад го зачепва по средата.После зацепва самия ударник в шепталото на спусъка.Ще опитам да кача снимки след малко.
 
Последна промяна:

staif

Редовен Потребител
всичко си му е като на предишните БТ-та с изключение на тази "пластина" за предпазване от повторно зареждане(впрочем по новите така ги правят вече)..и регулирането на скороста си е същото.. и панела с палеца дето избутва ударника тоже" само палеца е по различен на вид ми се струва ;)
..вилката е малко видоизменена-(плътна а не е като вилица") ама пак си е същата..
Принцип на действие,монтаж и устройство -същото!
 
Последна промяна:

DeadShot

Редовен Потребител
Колеги,на старите ат-та спусъка не куатро,а обикновен има 2 болта за реглаж.Единия е за първа степен каква да бъде дължината,а втория предполагам за твърдостта?И при навиване НАВИВАНЕ на болта за твърдост, то спусъка трябва да стане по-лек или по-твърд? :-[
 
Нагоре