Съвет за избор на пушка

redsox

Редовен Потребител
Колега ако вече си опитвал без подложната шайба и с новата пружина не зарежда ще трябва да режеш. Тези пружини винаги ги пускат по-дълги. Както виждаш един модел е предназначен за повече от един вид пушка. Само един съвет от мен: не се опитвай да напъваш излишно. Ако не става не става. Режи още , но по малко. Аз така с напъване на подобна пружина (беше Титан) от инат да кача мощността на HW80 преебах пушката безвъзвратно и замина за части.
Внимавай и успех!
 

Кулев

Потребител
От едната страна, където влиза пружината извадих една дебела шайба, а от другата ако я махна пружината ще опира директно на желязо. Виждам, че при някои модели основата на пластмасовата тръбичка на която се поставя пружината е широка докато при мен HW95 за основа служи шайба
 

Attachments

  • 7DC52845-5F9F-410B-B2EA-DBA5E7AC20EE.jpeg
    7DC52845-5F9F-410B-B2EA-DBA5E7AC20EE.jpeg
    645.3 KB · Прегледи: 28

LogiBG

Редовен Потребител
Така е добре. Това е на водача основата и няма как без нея. Честно да ти кажа аз бих я прежалил тази пружина и бих си взел 16 джаула оригинална, а ако искаш да стане още по-добре ще си направиш и шапка за оригиналната пружина от полиамид. Демек водач за страната на пружината, която опира в буталото. Не рискувай да прецакаш наистина нещо в опити да направиш тази пружина. Плюс че може би ще продадеш тази тук лесно.
П.П и пак подсещам при сглабяне на пушката преди да сложиш буталото с маншета изчистваш хубаво цилиндъра защото маншета ще обере цялата останала смазка при монтаж, и отделно внимавай да не нараниш маншета при приплъзване вътре. Също така ти прикачвам снимка преди да напъхаш буталото е добре да го мазнеш малко във задницата като на снимката но по-малко от показаното.
 

Attachments

  • 20D67974-4BBC-460E-A802-50E64092A744.jpg
    20D67974-4BBC-460E-A802-50E64092A744.jpg
    66.9 KB · Прегледи: 35
Последна промяна:

redsox

Редовен Потребител
Само да допълня: аз по-горе останах погрешно с впечатление, че има допълнителна подложна шайба за натяг. Затова предложих да опитваш без нея. Както колегата LogiBG е отбелязал това на снимката си е част от водача на пружината и не се маха.
 

gary m

Редовен Потребител
Hello colleagues! The spring arrived a week ago, but I was quite busy and didn't find time to change it until yesterday. I disassembled the rifle according to the video that LogiBG sent me. It seemed like a pretty interesting and easy job, but it turned out that there was something wrong with that spring. I removed a washer about 3mm thick from the cylinder, and so I thought it would fit, but it turns out that when the barrel is broken, the "hook" from the cylinder does not attach to the trigger mechanism (it feeds, gets there, but does not load). On the back of the spring package, I saw that it says in English "if the spring guide is reduced by 20 thou", but I don't understand what "20 thou" means. If anyone has an opinion or a solution please advise.
P.p. I mean otherwise the spring fits perfectly with a perfect outside and inside diameter unlike the original
20 thou = 0.508mm.
reduce the spring guide thickness by 0.5mm.
 

t.marev

Редовен Потребител
Майсторе, три пъти го режа и все късо идва!

Преде да почне да се реже, първо се гледа, после се мери, после се смята и чак тогава - рязане, пилене, заваряване ....и други забавления.
1. Опитай пак да заредиш пушката, като гледаш куката/зъбчето/ръба дали само СТИГА или ПОДМИНАВА зъбчето на спусъка. Ако само стига - прецени колко още трябва за да го подмине. Примерно: 0.5мм, 1мм, 2мм 3мм или повече. Ако подминава - пак виж с колко. Ако подминава и не зацепва - пружината на зъбчето е откачена, счупена или заяжда някъде. Тогава трябва да се извади и прегледа самия спусков механизъм
2. Разглоби пушката и извади пружината. Сложи я да старата и виж коя е по дълга. Премери дебелината на тела с шублер и преброй, ама точно броя на витките. Направи това и с другата пружина. После вадиш калкулатора и почваш да смяташ броя на витките по дебелината на тела. Примерно: 26 витки и половина по 3.6 мм прави 95.4 мм. Това е общата дължина на пружината в максимално свито положение. Повтаряш това и с другата пружина. Виждаш колко е разликата. Може би новата ще е малко по-дълга.
3. Ако при огледа по т.1 си забелязал че на куката не и достига примерно 1мм, а всичко останало е наред, тогава теоретично трябва да скъсиш новата пружина с толкова. Но понеже никога не се препоръчва пружината да се сгъва до "откат", тогава я скъси да стане колкото старата. Ако старата е по-къса с 4-5 мм, може да скъсиш новата само с 2 мм.
3. Рязането на пружина не е проста работа. Иска инструменти и познания. Ако разликата, която не достига за зацепи зъбчето на спусъка е до 2мм, тогава смени шайбата с друга - вместо 3мм, намери 1 мм и всичко ще е наред.
4. Ако при огледа по т.1 се окаже че куката подминава, но зъбчето не зацепва, тогава търси причината в спусковия механизъм, не пипай пружината.
 

Кулев

Потребител
Спусъка е добре. Пушката е чисто нова и работи перфектно. Няколко пъти сменяваха стара с нова пружина и само при новата не зацепва. Разликата в пружините е голяма. 20 thou=0,508 mm. В интернет пише, че това трябва да се умножи по 10 = 5,08мм. Ако е така би трябвало да заработи всичко. Що се отнася до инструментите, мисля, че мой приятел има всичко в работилницата, само дето се чудя задължително ли е да се потапя в парафин и др. течности както е показано на клипа. Поздрави!
 

Attachments

  • BA298153-A184-4D15-8543-FDBEE3708C1C.jpeg
    BA298153-A184-4D15-8543-FDBEE3708C1C.jpeg
    786.5 KB · Прегледи: 21

redsox

Редовен Потребител
Аз съм нагрявал, рязал и топил. Направо я набутах в една дебела свещ. Доколкото разбирам трябва да се “темперира” след нагряването. После почистваш, заглаждаш и си готов. И пак казвам гледай да не го “предОбриш” .
 

Кулев

Потребител
Само да спомена пак, че пружибата си заслужава. Много, много добре ляга навсякъде ( и външно и вътрешно ) и не може да се огъне змиевидно вътре в цилиндъра. Оригиналната клапа доста и най-вероятно се огъва
 

redsox

Редовен Потребител
Колега относно:

“Разликата в пружините е голяма. 20 thou=0,508 mm. В интернет пише, че това трябва да се умножи по 10 = 5,08мм.”


Чети внимателно какво ти е написал Gary . Иде реч за изтъняване на водача. Не за рязане на пружината. И тва което са ти дали в обясненията според мен е за друга пушка не за HW. Ако водача влиза в новата пружина не го пипай.

20 thou = 0.508mm.
reduce the spring guide thickness by 0.5mm.

С колко ще трябва да режеш пружината , пушката ще ти “каже”
 

Кулев

Потребител
Всичко е перфектно относно диаметрите на цилиндър, пружина и водач. Пасват отлично. Само дължината на пружината не позволява да се зарежда
 

Кулев

Потребител
Здравейте! Днес смятам да намаля дължината на пружината, т.е. да режа. От клипчето, което качи колегата redsox след рязането пружината се потапя в масло, но ми се струва доста редко и се чудя какво е. В наличност имам моторно масло 5-30. Да търся ли друго или то става? И още дали да не отрежа повечко за да има пространство между намотките, вместо само една колкото за да зацепи? Благодаря! Поздрави!
 

redsox

Редовен Потребител
Колега , господина от клипа топи в парафин не в масло. Аз както по-горе писах направо набутах горещата част на пружинта в една свещ. От тея декоративните дето идват в чашки.
Режи малко. Една витка, тествай. После още една и така. Пушката ще ти покаже.
Успех
 

redsox

Редовен Потребител
А това имаш предвид извинявай. Аз преди рязането не топих в нищо. Така направо с едно шмиргелче.
Според инфо в нета това са параметрите на пружина за твоята пушка. Като ориентир да имаш. Давам ти инфо за усилената версия. Не за 16дж. Според мен за 5.5 16дж няма да ти стигнат. Лично мнение.

WEIHRAUCH mainspring high power (FAC) for HW95 / HW98
  • Length: 295mm
  • Number of coils: 34
  • External Diameter: 21mm
  • Internal Diameter: 14mm
 

Кулев

Потребител
Пружината е с диаметри 21/14, дължина 26,5 см, 38 намотки и дебелина на телта 3/3 мм ( квадрат ). Някой знае ли дебелината на телта на стандартните пружини?
 

Attachments

  • 11B9CA88-5C65-42BE-822F-44A6C544B4F0.jpeg
    11B9CA88-5C65-42BE-822F-44A6C544B4F0.jpeg
    606.6 KB · Прегледи: 12

Кулев

Потребител
Колеги, готова е пушката след два опита. Елементарната математика е елементарна наистина, redsox. Страхотни сте. Личи си, че имате отлични познания. Благодаря Ви!
 

Attachments

  • 13206B55-E0E9-490B-9836-9109F7407D75.jpeg
    13206B55-E0E9-490B-9836-9109F7407D75.jpeg
    826.9 KB · Прегледи: 49

t.marev

Редовен Потребител
Браво! Два дена разглобяване и писане по форуми, спестяват 15 минути мерене и смятане.
Важното е, че всичко работи.....
 
Нагоре