Пружинките на GАМО - Hunter -1250, Hunter - 440, CFX и др.

hyankov

Потребител
Па' съм аз, така да се каже ;)

Дано не ме изритате от форума но... ако почистя с парцал и корда цевта отвътре, няма ли да обера каквато смазка е имало там и да 'изсъхне'? След такова почистване трябва ли да смазвам по някакъв начин или се разчита единствено на смазката по чашките?

Иначе вчера си купих Ballistol Universal Oil (органично?) и излъсках отвън, но въпроса за цевта все още остава ;)

/ducks for cover :bastun:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Ами то досега не ти отговарях - не спря да питаш. Да взема пък да ти отговоря и аз, че белким я изчистиш таз пушка :wall:.
Като за начало ще ти подам само стъпка 1. Тя е: гласиш 50 кинта, които са необходими за всичките различни спрейове и дрънкулки.
После като пишеш че си съгласен да прежалиш кинтите - ще ги купиш, ще постнеш снимка във форума как надлежно си ги подредил на масата пред теб и чак тогава ще ти пиша следващите стъпки.
Не се шегувам :no:, поддържам единствения май останал екземпляр състезателен CFX и знам как се поддържа тази пушка.
Ако те устройва - пиши потвърждение че ще действаш, ако не те устройва - стреляй си, чисти си я както намериш за добре и не питай повече за неща, които колегите не пет, ами десет пъти ти казаха как се правят :cheers: !
 
A

Anonymous

Гост
Добър вечер колеги :) някой ще бъде ли така добър да ми каже точния размер на цилиндъра на "Гамо Хънтър 1250" и еднакви размери ли са с маншета или имат разлика с някакви микрони,шото аз с 4 гледам но пак не видях някой да е пуснал такива данни благодаря предварително.Поздрави от Варна
 

Иван Димов

Потребител
zottvalio написа:
Добър вечер колеги :) някой ще бъде ли така добър да ми каже точния размер на цилиндъра на "Гамо Хънтър 1250" и еднакви размери ли са с маншета или имат разлика с някакви микрони,шото аз с 4 гледам но пак не видях някой да е пуснал такива данни благодаря предварително.Поздрави от Варна

Добър вечер колега!Диаметъра на цилиндъра е 29 мм.,маншета трябва да е малко по-голям,1 мм.,Но всичко зависи от производителя,а те са много и са незнайни. ;)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ако го направи 1 мм дали ще влезе, на повечето пружинки разликата в диаметъра на маншета е около 0.2 мм спрямо цилиндъра при хънтъра не знам как е, просто ми се струва много 1 мм ???
 

Иван Димов

Потребител
soundmax написа:
Ако го направи 1 мм дали ще влезе, на повечето пружинки разликата в диаметъра на маншета е около 0.2 мм спрямо цилиндъра при хънтъра не знам как е просто и се струва много 1 мм ???

За 2-те десети си прав.Такъв е в повечето случаи маншета преди да се сложи на буталото.Имал съм случаи при Хатсаните,след поставяне на маншета на буталото,същият да надхвърли 1 мм.,и пак си влиза в цилиндъра.Периферията му отпред е тънка и поддава.В момента имам маншет,по-голям с пет десети (не поставен).Като го поставя,не знам колко ще се разшири.Зависи колко са престъргали захвата за маншета комшиите,но винаги е различно.При Гамото маншета е захванат с болт и размерите ще са по-малки.Но щом влизат в цилиндъра на Хатсана,трябва да влизат и в тоя на Гамото.
 

cilindura

Редовен Потребител
+Здравейте колеги, с риск да стана банален ще се намеся в диалога на колегата saundmax и Иван Димов. В случая колегата saundmax е правият, защото маншет с 1 мм над диаметъра просто не може да влезе в цилиндъра. Това се отнася за маншетите на Хатсан и Хънтър 1250 на Гамо. Колега Димов, как вкара маншет с един милиметър по - широк от диаметъра на цилиндъра? Правил съм експерименти, при които маншет с пет десети над диаметъра могат да бъдат вкарани в цибивдъра само с помощта на чук. При огромния брой експерименти, които съм провел с разлчни по диаметър маншети, стигнах до извода, че най - добри резултати се постигат с маншет с диаметър 1,5 максимум две десети по - голям от този на цилиндъра. При маншети с над две десети по - голям диаметър се увеличава триенето до такава степен, че маншетът затормозява движението на буталото. По - голямата част от енергията на пружината се губи, тъй като вместо пъргавината й да се оползотвори пълноценно за по - бързото изхвърляне на въздуха от цилиндъра, тя се забавя преодолявайки огромното триене предизвикано от прекалено големия диаметър на маншета. Тук ще ви представя маншет, който е универсален за Хънтър 1250 и за Хатсан 125. Подобна конструкция маншет съв показал и в темата за Хатсан, за това казвам, че мога да стана банален, но просто няма как. фабрично маншетът на Хънтър 1250 е закрепен към буталото посредством елементарен болт с прав шлиц с конична глава. Същият в много от случаите не уплътнява достатъчно добре, поради което маншетът се върти свободно около него, получава се утечка на въздух и газове между главата на болта и централният коничен отвор на маншета. Много често маншетите са менте. Попадал съм на такива с разлика в размерите до пет десети, тоест голяма част от тях не могат да бъдат вкарани в пушката, а пък друга част от тях просто свободно хлопат и не създават необходимата компресия. За целна си взех английски маншети за Хънтър 1250, които преработих на струг, отсранявайки коничния отвор. Вместо този конус изработих легло идентично с това на маншетите на Хатсан 125 и Хатсан 135. Сега вече тези маншонисе монтират към буталото със стоманените сърцевини от снимките, които ви прилагам. За да се избене развиването на болта в следствие на огромните динамични натоварвания, то аз съм го фиксирал с перпендикулярно разположен на него стопорен инбусен винт. Посредством шлайфане на тази стоманена сърцевина вие можете да си напаснете маншета спрямо цилиндъра с точност до микрон. Маншета трябва да се движи мазно с минимум усилие. Запушвайки цевта и натискайки буталото напред, то трябва да се върне само там от където е тръгнало (да пружинира). Това е знак за изключително добра обтурация, това е най - добрият начин за проверка на компресията на пушката. Не е необходимо да се духа през цевта или да се всмуква въздухът от нея, тъй като човек нямафизическата възможност. Така премествайки постепено буталото напред и запушвайки цевта и пак натискайки буталото вие ще разберете дали някой от участъците на цилиндъра не е раздут, защото 90 % от цилиндрите на Хънтър 1250, а и не само са раздути в участъка на челото в което се удря маншета. Ха наздраве! :cheers:
 

Attachments

  • P6143935 (Small).JPG
    P6143935 (Small).JPG
    47.8 KB · Прегледи: 231
  • P6143936 (Small).JPG
    P6143936 (Small).JPG
    44.4 KB · Прегледи: 229
  • P6143938 (Small).JPG
    P6143938 (Small).JPG
    46.7 KB · Прегледи: 204
  • P6143941 (Small).JPG
    P6143941 (Small).JPG
    43.6 KB · Прегледи: 240
  • P6143942 (Small).JPG
    P6143942 (Small).JPG
    47.1 KB · Прегледи: 237
  • P6143944 (Small).JPG
    P6143944 (Small).JPG
    53 KB · Прегледи: 224
  • P6143945 (Small).JPG
    P6143945 (Small).JPG
    48.4 KB · Прегледи: 203
  • P6143946 (Small).JPG
    P6143946 (Small).JPG
    44.6 KB · Прегледи: 210
  • P6143948 (Small).JPG
    P6143948 (Small).JPG
    47.4 KB · Прегледи: 232
  • P6143955 (Small).JPG
    P6143955 (Small).JPG
    49.5 KB · Прегледи: 235
  • P6143956 (Small).JPG
    P6143956 (Small).JPG
    47.4 KB · Прегледи: 215

Беселин

Потребител
А може в началото да са ,,раздути" с цел маншета да не стои под постоянно напрежение.Аз така мисля. :)
 

didarai

Редовен Потребител
Днес се сдобих с едно Гамо цфх ..............да ми е честито :D.До седмица ще го разкостя,но сега нямам много време,та ще се налага да попитам:
Зареден вече,цфх-са не може ли да се разрежда,като пушка с чупеща цев,че нещо не ми се получи опита днес и трябваше да пусна една чашка през цевта ???
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Не може да се разрежда. Но пък благодарение на цилиндърчето за зареждане на чашката има предимството, че можеш да си го чистиш колкото време искаш, без да е натегната пружината. Дърпаш леко лоста, завърташ цилиндърчето, пускаш лоста и си действаш. Като свършиш - пак така и затваряш цилиндърчето :).
 

staif

Редовен Потребител
Доколкото знам-нито едно гамо неможе да се разрежда..или може би греша ???
 

harry_cool

Потребител
Дидарай, като махнеш приклада ще видиш, че за спусъка е закачена една дълга пластина, която върви напред под цилиндъра към цевта, закачена е за лоста, който избутва буталото назад. Изхвърляш я и си готов.
Тя по принцип трябва да предпазва, когато пушката е в момент на зареждане да не натиснеш спусъка, но когато си човек с опит такива фалове не се правят.
 

didarai

Редовен Потребител
harry_cool написа:
... предпазва, когато пушката е в момент на зареждане да не натиснеш спусъка...
В последствие предположих,че е нещо такова(не съм гледал схемата още, нито съм я разглобявал,но другата седмица ще стане).Хасана и В3-ката също са така,но не ми се е налагало да ги разреждам,а гамото го заредих,за да погледна цевта(мислех че ще го разредя после).Тези предпазители и за мен нямат голям смисъл(а и за други производители на ВО също).Не,че не може да го направи някой,но трябва да е умишлено,щото дори и от ергономична гледна точка не е удобно да я свърши човек тази работа(да стискаш с ръка приклада докато зареждаш,но да решиш,че за това не ти трябва показалеца,да го размяткаш насам натам безпризорен и той пък да вземе да се мушне в спусковата скоба и да дръпне спусъка,ама не кога да е ами след като си върнал лоста на половина да кажем :-\) .Да не говорим и за безсмисления гамовски(не автоматичен) предпазител,който веднага след като си заредил(секунди преди изстрела) трябва да го бутнеш с пръст назад :exclaim: :exclaim: :exclaim: в посока към спусъка(което си е по-опасно от колкото въобще да не бъркаш в спусковата скоба),а малко след това пак да бръкнеш пред спусъка за да го бутнеш напред та да си готов вече.Отгоре над това, всички тези предпазители на ВО които блокират само блейда(а не бойния зъб) си мисля ,че по-скоро са вредни (с това ,че дават някаква илюзия за сигурност и някой може да разчита на това и да си мятка пушката насам натам) ,отколкото наистина да повишават сигурността.
 

mitaka101

Потребител
Много добре са си направени предпазителите на Гамото - само илюстрират безсмислеността на предпазител на Пружинна Пушка.
Те пазят само от случайно натискане на спусъка, което е почти абсурдно да се получи в реална обстановка.
С ПП зареждаш и стреляш. Толкоз. Няма какво да щракаш предпазители - като не искаш да стреляш - не зареждаш. А заредил ли си - няма какво да се маеш - прицелваш се и стреляш или изпразваш безопасно.
Лично аз първото нещо, което съм направил на моите пушки е да им махна предпазителите.
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте,
Някой намирал ли е досега малкия о-пръстен на затвора за ЦФХ, че голямо търсене го търсих?
 

Attachments

  • 18082011174.jpg
    18082011174.jpg
    90.7 KB · Прегледи: 171

sharpbg

Потребител
stoilov83 написа:
Здравейте,
Някой намирал ли е досега малкия о-пръстен на затвора за ЦФХ, че голямо търсене го търсих?
обръщаш и ползваш това е. :cheers:,в същото време търсиш, но съмнителна работа освен да погледнеш има тема за о пръстени там съм дал координатите на фирма, която съм ползвал за подобни цели сваляш размерите на твоя и поръчваш ако те устройва разбира се.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравей колега stoilov83, много трудно ще намериш ново пръстенче, но ако случайно намериш, то неговата съдба ще бъде същата. Много скоро ще се превърне в геврекоподобната огризка от снимката. Не знам до каква степен си в час с пневматичното оръжие. Пушката трябва да бъде огледана от специалист в бранша. Забележи, че пръстенчето е изядено, което идва да покаже, че то не се е движело върху абсолютно гладка повърхност, а напротив, минало е върху режещи ръбове. По всяка вероятност те са се получили в следствие на не добре направена фаска на входа на цевта, не добре направена външна фаска по периферията на цевта и не добре зачистен отвор на цевния блок. Тоест през целия си път пръстенчето се движи върху режещти ръбове. За целта цевта трябва да бъде развита, след което да й се направи входна фаска със заоблени и полирани ръбчета; направа на външна фаска на цевта, също заоблена и полирана и направа на вътрешна фаска на цевния блок също заоблена и полирана. След извършването на тази манипулация следва да се изработи ново пръстенче от маншет на Славия 631, маншет на Хънтър 1250 или от термоустойчев, твърд силикон. Лично аз съм тунинговал по този начин няколко такива пушки и д о ден днешен уплътненията им не са мръднали. Щях да пропусна, че трябва да се направят фаски и на леглото на пръстенчето, след което те също трябва да са изключително добре полирани, така че да не спомагат за разрушаването (разкъсването) на пръстенчето.
Поздрави! :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте,
Намерих два о-пръстестена 1.5 х 6 и станаха , но ме притеснява, че затвора при затворено положение няма съосие с цевта и наранява затвора в едната страна, ако някой има подобен проблем ,моля да сподели как го е разрешил.
Поздрави.
 

Attachments

  • 18082011174.jpg
    18082011174.jpg
    90.7 KB · Прегледи: 132

staif

Редовен Потребител
Аз същто се сблъсках с подобен проблем на моята Гамо Хънтър 1250..при затваряне след зареждане реже опрастена с лека люспа..така и не успях да намеря нов из магазините по нашите ширини(Варна,Добрич..)
Подобрих леко външната фаска ,стария го приправихме като подлепихме към него по тъничко опръстенче и го обърнах обратно..за сега върши работа ,но докога не се знае..а резервен няма :'(
От каде мога да намеря ?..ако може няколко та да имам за резерва.. :sos:
 

ininia

Потребител
ФТКС
Преди половин година и аз имах същия проблем на ЦФХа.Слава богу намерих резервен пръстен.Според мен основната причина за разрушаването му е,че полата на чашките стърчи (не е довкарана) и реже пръстена.От тогава внимавам когато зареждам и с една химикалка без пълнител довкарвам чашката.От тогава нямам проблем.
 
Нагоре