Палатки и къмпинг

DANNY

Редовен Потребител
TeXHo написа:
Много е готин котлона, но цената от 104$ доста разваля работата.

По принцип качествената туристическа стока винаги е струвала доста пари.
Но този котлон е по-джиджан и затова е тази цена.
Него го дадох, като линк защото той имаше и добро демонстрационно видео.
Има по-семпли варианти с по-приемливи цени.
Ето един вариант, който е 50% по-евтин.
http://dx.com/p/brs-12-field-gasoline-stove-90762
 

DANNY

Редовен Потребител
Аз от 25 години ползвам един и същи бензинов руски примус.
Работи перфектно на бензин.
С времето обаче му се скапаха уплътненията.
Нуждае е се от пълна профилактика.







 

Д-р Най

Потребител
DANNY написа:
Аз от 25 години ползвам един и същи бензинов руски примус.
Товачка е изключително симпатично нещичко. Имам такова, купено от битака и поради тази причина се притесних да го пробвам с бензин. Първоначално го заредих с газ за осветление (ако не бъркам терминологията ???) и за моя приятна изненада се представи изключително добре. Обаче и при мен май има пробрем с уплътненията-нещо започна да не подава гориво след подгряване, може и да е заради това, че не го ползвам много редовно.
П. С. Ако не съм в грешка това е от комплект за оцеляване на някои съветски спецчасти.
 

ininia

Потребител
ФТКС
Същият примус имах и аз.Бях го купил в Москва за без пари (5-6 руб.).Чуден е! Ползвах го няколко години и го подарих
на приятел,защото си купих малко по-голям - горе-долу като този от клипа и струваше само 15 руб, а не 105 $ ;)
Тогава рублата струваше 78 стотинки!
 

DANNY

Редовен Потребител
работи на бензин
Примус туристический.
работи и на спирт
Примус "Турист ПТ-1" работает на спирте
Малко снимки
http://photo.qip.ru/users/korj2korj/3868294/91585112/#mainImageLink
Това е оригинала.
Тук е описано подробно, как се прави профилактиката.
http://www.spiritburner.com/fusion/showtopic.php?tid/137/
Имаше го някъде и на руски език но сега не мога да го намеря :wall:
 

praetorian

Редовен Потребител
Д-р Най написа:
DANNY написа:
Аз от 25 години ползвам един и същи бензинов руски примус.
Товачка е изключително симпатично нещичко. Имам такова, купено от битака и поради тази причина се притесних да го пробвам с бензин. Първоначално го заредих с газ за осветление (ако не бъркам терминологията ???) и за моя приятна изненада се представи изключително добре. Обаче и при мен май има пробрем с уплътненията-нещо започна да не подава гориво след подгряване, може и да е заради това, че не го ползвам много редовно.
П. С. Ако не съм в грешка това е от комплект за оцеляване на някои съветски спецчасти.

Док, руския прибор за оцеляване е в стъклена опаковка ;) ;)
 

Д-р Най

Потребител
Д-р Най написа:
П. С. Ако не съм в грешка това е от комплект за оцеляване на някои съветски спецчасти.
Ако не бях толку тъп щях да видя, че това е "примус туристический" :wall:.
Добре, че няма тук тема "Бисери на форума", че веднага ще взема приза :D ;) :wall:
 

dinkata

Редовен Потребител
Д-р Най написа:
Д-р Най написа:
П. С. Ако не съм в грешка това е от комплект за оцеляване на някои съветски спецчасти.

Добре, че няма тук тема "Бисери на форума", че веднага ще взема приза :D ;) :wall:

Има има... ама е резервирана до 2023г. призовете за един човек който попита дали в чужбина плащали такса за замърсяване с олово при стрелба с ВП.... ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
Попаднах случайно на един клип с разни интересни задачки закачки.
В този клип се споменава, как може да се използва обикновен часовник със стрелки вместо компас.

Кондрашов А.А. Этому не учат в школе! Шок!!!


Идеята ми се стори доста интересна.
И вместо да се опитвам да ви я преразказвам направо пускам цитат и схема от друг форум в който е обяснен принципа, как работи.

Определяне на посоките на света с часовник (без компас)

Мнениеот blr » 29 05 2012, 17:39
Не знам дали е било публикувано преди, поне аз не можах да го открия.

Става въпрос за това, как да определим посоката на света с помощта на часовник. Ето как се прави:

1. Завъртете циферблата, така че часовата стрелка да сочи към слънцето.
2.Прекарайте мислена линия от положението на 12 часа на циферблата и разделете ъгъла, който тази линия и часовата стрелка сключват на две.
3. Ъглополувящата сочи юг.

Пример: Ако определяме посоката в 16 часа, завъртаме часовника, така че часовата стрелка да сочи към слънцето. Юг се пада на 14 часа.

Забележка: При използване на лятно часово време, за отправна точка се взима не 12, а 1 часа. Методът в този му вид е приложим в северното полукълбо.

Направих едно нескопосано чертежче, дано да е станало ясно:

Изображение

Надявам се да е било полезно някому.
 

Attachments

  • watch_kompass.jpg
    watch_kompass.jpg
    19.8 KB · Прегледи: 19

st_beer

Редовен Потребител
Понеже последните няколко пъти на палатка събрахме доста студове реших да се поразровя и да потърся някакъв уред за отопляне. Попаднах на нещо което ми се хареса. Ето за какво става дума:
http://www.fishingmall.bg/index.php?route=product/product&manufacturer_id=154&product_id=4517

Coleman BlackCat Catalytic Heater Review - Tips

Сега търся нещо да се поръча от вън на по добра цена. Когато я купя ще споделя повече :cheers: :cheers:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Миро, а бутилките с газ има ли от къде да купуваш и каква им е цената ?
 

st_beer

Редовен Потребител
те са ми най-малкия проблем. Минавам през стругаря и правя два преходника и си решавам проблема с газта.
Вариант първи:
How to refill Coleman propane Made in the USA
Вариант втори за директна връзка към туристическа газова бутилка :

1363291634-23985-6.jpg


Попаднах даже на много опростен вариант за прехвърляне на газ от клипове на братушките:
переходник для заправки газ.баллона

заправка газа в баллон 2 часть
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Супер, сега остава да пуснеш и клип как сами да си направим самата печка и готово.. :D :D :cheers:


p.p. Сигурно не е чак толкова неизпълнимо
 

Attachments

  • $(KGrHqJ,!ooFIwMkuZ1iBSOjRJoMFQ~~60_57.JPG
    $(KGrHqJ,!ooFIwMkuZ1iBSOjRJoMFQ~~60_57.JPG
    542.9 KB · Прегледи: 30
  • 513B-515B708.jpg
    513B-515B708.jpg
    186.9 KB · Прегледи: 22
  • Diagram_512-700.gif
    Diagram_512-700.gif
    38.8 KB · Прегледи: 18

petkof

Редовен Потребител
Ако край лагерният огън има нагрети камъни и палатката е достатъчно голяма, могат да се наредят нагретите камъни в или пред входа/предверието/, където обикновено са краката.Маха се тревата, или ако е вътре може да се наредят в железен леген поставен на някаква стойка. :) Това е вариант за изненадващи случаи, но пък зимата не се ходи много по палатки! :) ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
И още нещо интересно свързано с оцеляването сред дивата природа.
Въпреки, че аз съм на мнение, че една магнезиева или Зипо запалка вършат и по-добра работа.

Vulcan Fire Piston
 

st_beer

Редовен Потребител
След доста търсене на нашия пазар на искана от мен печка не можах да я открия налична. Навсякъде ми казаха че е спряна от производство. Случайно попаднах на друга газова портативна печка и си я поръчах. Надявам се да ми върши добра работа. Направих и клипче специално за Оги (CaMyPau)
Малко е тъмен и с лошо качество клипа ама фотоапарат толкова.
портативна газова печка camprio
 

petkof

Редовен Потребител
Имайте предвид, че газовите уреди за отопление с открит пламък, изгарят голяма част от кислорода в помещението/в случая палатката,която няма да задържи топлината от изгорения газ/ като в крайна сметка ще имаме студена палатка с въздух почти без кислород.
 

st_beer

Редовен Потребител
petkof написа:
Имайте предвид, че газовите уреди за отопление с открит пламък, изгарят голяма част от кислорода в помещението/в случая палатката,която няма да задържи топлината от изгорения газ/ като в крайна сметка ще имаме студена палатка с въздух почти без кислород.
Зная за тоя недостатък. Не мисля че ще се използва толкова много и често. Палатката ни е голяма и приветлива. Едва ли бутилка с газ от 300 гр може да изпапа всичкия кислород и да стане някоя беля.Доста мислих над тези неща. Те и тези с безпламъковите също хапват кислорода. Все пак това е екстрени ситуации .
 

DANNY

Редовен Потребител
Re: Сглобяемо BBQ за багажника на колата.

Последната ми придобивка. ^-^ Сглобяемо BBQ за багажника на колата. Изработено от 2мм поцинкована ламарина.
Вижте всички клипчета от канала, като влезете в YuoTube! Като цъкнете на червения линк от подписа ми! Заслужава си, там показвам всичко ;)
натисни тук
 
Нагоре