Мнение за Browning X-Blade Hunter 5.5 / UMAREX/

lynx

Редовен Потребител
Тази пушка няма как да засили чашките на свръхзвук.
По назад Иван беше споменал, че по данни на производителя качва до към 230 м/сек., но реално стреляла с около 170.
С дизелиране от втечнената смазка ще качи да речем още около 20-40 м/сек. отгоре, но всеки изстрел ще е с различна скорост.
Аз си обяснявам свистенето с евентуала стрелба с чашки с измислена форма, които не са предназначени за такъв тип пушка.
Разни остроглави, плоскоглави с нарези за шок, прекалено леки чашки и други подобни.
Също така може чашките да "свистят", ако след напускане на цевта правят спирали или поради някаква причина правят "лупинги", което вече е неприятно и трябва да се открие причината :D
А и както Gadnqra спомена, след рикошет чашката се деформира и жужи като оса :)
Пусни една мишена на 25 метра и ще разберем дали всичко е наред(а може и на 50м.)
 

t.marev

Редовен Потребител
Можеш да чуеш това свистене при много по-ниски скорости. Това не е критерий за сила.........
И аз така предполагам. Вероятно вятърът е духал под определен ъгъл и е връщал звука. Беше открито и много напечено. Може и това да има значение. Може и цевта да е била прашна.Пушката беше стояла бая време.
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Да, верно, има я пушката, това е чудесно!
Да споделя нещо и аз, без да претендирам че съм кой знае колко компетентен, но все пак. Някои неща ми напомнят на моята Диана 75, класика в жанра! Покритието на цевта на дианата също е някаква дразнеща синтетика, но така са си решили, така да е! Това което ми прави впечатление е че дулният срез ми напомня поразително на моята Диана която мога да кажа че придобих в състояние "практически нова, неупотребявана" макар и 50 годишна. При тестовете ми даде сериозни разсейки при срелба от упора и двунога, което ме изненада и издразни много. След направена прецизна дулна фаска точността стана както си трябва, дупка до дупка! За разлика от Браунинга, цевта на Дианата няма отсекател или каквото и да се нарича това което надстърча както е тука и фаската става вероятно по лесно.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Bay Mitko
Всяко сравнение на Дианата с Браунинга е смехотворно!Дианата и на 50 години си остава класи над Браунинга.За визията не говоря,всеки има право да харесва каквото си иска!
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Ники, естествено, че нищо общо, Дианата и другите две които прекрасно знаеш, са Великата Тройка, имам ги, и в повече!
Това което писах за моята Диана е, че макар и практически нова, както си е излязла от завода имаше проблем с точността и по точно практически липсваше дулна фаска. Един наш общ приятел ми я направи и сега сме отново "номер едно"
Гледайки мишените на колегата на 25 м ми си срува че пушката му не е много "BLADE", демек "острие" на бръснача или каквото и да е, та му давам повод за размисъл!
А, да, и като товорим за визия на пушките, да не забравяме да се вглеждаме в дизайна на "старите" пушки от преди 50 години- Валтер, Диана , Аншуц, Фани, Вайраух!!!
 

xpresident

Редовен Потребител
Bay Mitko
Всяко сравнение на Дианата с Браунинга е смехотворно!Дианата и на 50 години си остава класи над Браунинга.За визията не говоря,всеки има право да харесва каквото си иска!
А вие пробвали ли сте Браунинга?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Колегата е съвсем нов в хобито. Пушката му също. Ясно се вижда, че не е подбрал правилните чашки. Вероятно и не стреля съвсем правилно. Има голяма вероятност, след няколко излета, групата да се свие доста. Пластмасата отпред може да се изреже и да се направи фаска без проблем.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Колегата е съвсем нов в хобито. Пушката му също. Ясно се вижда, че не е подбрал правилните чашки. Вероятно и не стреля съвсем правилно. Има голяма вероятност, след няколко излета, групата да се свие доста. Пластмасата отпред може да се изреже и да се направи фаска без проблем.
Да,ама не!
 

xpresident

Редовен Потребител
Колега,не съм я пробвал,но съм на сто процента сигурен,че това "пушле",освен за забава за друго няма да стане,демек точна стрелба!
Навярно е така, но все пак колегата собственик на пушлето прави ревю от гледна точка на човек стрелял с него, а нашите коментари са на база на предположения.
Аз също нямам Диана 75, нито съм фен на марката, но до колкото разбирам това е някакъв култ. Интересно на 50м дистанция, как ще се сборят с някоя обикновена 16j пушка, на цена два пъти под тази на Дианата, как мислите?
 

t.marev

Редовен Потребител
Колегата е съвсем нов в хобито. Пушката му също. Ясно се вижда, че не е подбрал правилните чашки. Вероятно и не стреля съвсем правилно. Има голяма вероятност, след няколко излета, групата да се свие доста. Пластмасата отпред може да се изреже и да се направи фаска без проблем.
Стрелям отдавна, но от дъжд на вятър. Не ми е хоби, ами...някакво развлечение. Със сигурност не стрелям правилно. може би някога ще се науча. Т.нар. група ме задоволява засега, защото е в рамките на десетина сантиметра, а по-малки цели, от такива разстояния, не виждам. Но може би по нататък няма да ми е достатъчно, не знам.
Любопитно ми е обаче защо не са подходящи чашките - формата ли нещо не е добра? Има с различни форми на челото - плоски, полусферични и конусовидни/заострени. Това са най-разпространените. Спрял съм се на заострените, като по-универсални. Ако стрелях само по хартиени мишена, щях да взема други. Между другото, тези мишени, които съм снимал, са първите от десет години насам. Стрелям по кутийки от нескафе, консерви, кенчета, бутилки, орехи и други такива.
Фаска може да се направи и без да се реже нищо! Ако е необходимо....
Още малко за мишените.....И на двете, първият изстрел беше в средата. Може би съвпадение.....Забелязах също, че задния край на пушката не е много стабилен, нещо не я държа както трябва, вълнува ме нещо тая красавица!:)
Който е казал, че стрелбата е лесно нещо.....не е прав!
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Колега xpresident , Изненадваш ме с поста си! Да сравняваме мачова пушка 7дж с 20 и няколко Дж пушка в 5.5 калибър! Какви 50 м с Дианата? Забрави за Дианата, акцента ми беше на дулната фаска, разгледай снимките на t.marev и виж за какво говоря! Дори 16 Дж на 50м си е предизвикателство, но да приемем, че само аз мисля така!
 

xpresident

Редовен Потребител
Всяко сравнение на Дианата с Браунинга е смехотворно!
Колега Bay Mitko, ако съм засегнал някой, моля за извинение, просто пример в който сравнението на двете пушки може и да не е смехотворно - при стрелба на по-големи дистанции.
 

t.marev

Редовен Потребител
Колега,не съм я пробвал,но съм на сто процента сигурен,че това "пушле",освен за забава за друго няма да стане,демек точна стрелба!
Ами тя си е направена за забава! Точната стрелба нещо друго ли е!
Има пушки и пушки. Преди няколко дни написах - защото разгръщайки темите из форума, разбрах че тази пушка изобщо не е предназначена за стрелбата, която повечето хора тук практикуват! Съвсем не е случаен фактът, че никой тук, не само я няма, ами изобщо не се е заглеждал по нея!Тя си е направена за други хора, за други стрелби, за друг тип забавления, което си личи още от името на модела.
Изобщо не съм учуден от пренебрежението към този модел, бих се учудил на обратното!

Спортистите стрелят със спортни пушки.
Ловците стрелят с ловни пушки.
Войниците стрелят с бойни пушки.
Любителите стрелят с пушки за забавление.
Добрите стрелци, стрелят със всякакви пушки!
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител

xpresident
Колега ,ще ти отговоря .Стрелял съм с Валтер LGM-2 14,5 дж. и с Фани 300U 10 дж,на 50 м.При безветрие групите са 12 мм от бенч позиция(защото товa e стрелбата която показва какво може пушката)Ако въпросната пушка се доблежи и малко до тези постижения обади ми се :cheers:
 

xpresident

Редовен Потребител
Сигурно си прав! Но предполагам разликата в цената на ново е 4-6 пъти? Понеже съм повече ветроходец от колкото стрелец и не обичам безветрията (в нашия град са 2-3 дена в годината), бих допуснал че Дианата на 50м при 5-6м/с вятър от променлива посока ще дава същите резултати както и тоя Умарекс (дето пише Браунинг).
п.с. Бирата от мен, като се видим :cheers:
 
Нагоре