МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

njatanasow

Редовен Потребител
Вярно е ,че трябва да се махнат много коментарии ,но това което е написал bgbul ,да се премести в подходящата тема.Едва ли има повече от 10% от хората тук които да ги знаят тези неща!На теория сме много знаещи!
 

petkof

Редовен Потребител
Намерих една статия, макар и на английски, където е онагледено с илюстрации, това което се опитах да обясня относно пропорции и прицелване с открити мерни прибори.
https://canadianshooter.wordpress.com/2-sight-alignment-with-pistols/
и още малко
 
Последна промяна:

kosmev

Редовен Потребител
Статията е чудесна, прекрасно пояснена със снимки... ама в нея по никакъв начин не се подкрепя твърдението ти:
Когато вятъра е от ляво, приближаваш мушката към левия край на канала на мерника и обратно. За корекция по вертикала мушката трябва да излиза над горната линия на канала на мерника и обратно.
Не казвам, че това не е правилно (ама лично аз не го възприемам) - аз съм дървен интернет философ, който търси различни гледни точки.
Забавното е, че и двамата с bgbul твърдите, че фокусът трябва да е върху мушката, но всъщност американските полицаи отдавна, и военни отскоро, ги обучават да фокусират върху целта и да стрелят с две отворени очи... АНАТЕМА !!!
Не ви знам годините, ама очевидно въпреки възрастта, а може би и поради нея :) , умението да приемаш различното мнение, дори и да не си съгласен с него, умалява, подобно на зрението...
 

petkof

Редовен Потребител
Статията е чудесна, прекрасно пояснена със снимки... ама в нея по никакъв начин не се подкрепя твърдението ти:

Не казвам, че това не е правилно (ама лично аз не го възприемам) - аз съм дървен интернет философ, който търси различни гледни точки.
Забавното е, че и двамата с bgbul твърдите, че фокусът трябва да е върху мушката, но всъщност американските полицаи отдавна, и военни отскоро, ги обучават да фокусират върху целта и да стрелят с две отворени очи... АНАТЕМА !!!
Не ви знам годините, ама очевидно въпреки възрастта, а може би и поради нея :) , умението да приемаш различното мнение, дори и да не си съгласен с него, умалява, подобно на зрението...
Помисли, изясни си понятията и ще поговорим пак. ;)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Да не ви се бъркам в споровете, ама май се опитвате да решите задача от типа: намерете сбора в брой бири, ако съберете 4км каране на колело и 3 кг загнили круши.
Един пише за спортно оръжие, друг за обикновени мерни прибори на пружинка, трети за бойни пистолети, четвърти къде трябва да е фокуса при прицелване... Остава и мерните прибори на Калашников да обсъдим и ще има пълна яснота и единодушие в принципите на прицелване и най-вече в резултата в следствие на употребата им.
Аз лично очаквам да разбера, как правилно да се прицелвам с мерник тип
07b3b2298fe6d6e583df229de2f1d0f8--sniper-rifles-machine-guns.jpg
на старите авио картечници, които съм виждал в някои филми.
 
Последна промяна:
6

6.35

Гост
Винаги гледаш мишената с двете си очи-спор няма.При стрелба с малокалибрен пистолет поне при моя опит в спорта прицелването е оттренирано до степен в която не се целиш.Имаш 3 секунди отворена цел.
Аз лично не мога да разбера за какво точно е спора.Всеки да се цели както иска-ако уцели значи е правилно.Да уцелиш е идеята на стрелбата.Ако на 50 метра с пружинка за 100лв. събереш 10 изстела в 5см. и се забавляваш значи можеш да се целиш.
 

kosmev

Редовен Потребител
Помисли, изясни си понятията и ще поговорим пак. ;)

Какво да си изясявам?
Посочваш начин за стрелба, който почти навсякъде се твърди, че е типична грешка, която трябва да се избягва.

Когато вятъра е от ляво, приближаваш мушката към левия край на канала на мерника и обратно. За корекция по вертикала мушката трябва да излиза над горната линия на канала на мерника и обратно.
wrong.jpgmistakes.jpg

Сега, ако при теб това работи и ти по твоя си начин уцелваш - браво! супер, благодаря, че споделяш, всеки може да прецени дали да ползва методиката ти...

Това се опитвам да кажа - няма само точно един правилен начин!
Точно както няма правилен начин да се бие дузпа...

bgbul също твърди, че има само един единствен правилен начин - неговия!
При мех. мерни пр. - прицелването е ПОД целта. Идеята е да се образува една малка светла/просветна ивица между мерните прибори и целта. Тази ивица се определя от самия стрелец. От неговото индивидуално усещане и силата на очите/погледа.

Да де, ама тука разни хора от далечна Канада посочват и други опции

point_of_aim.png



Та същите тези хора твърдят, че
There are three generally recognized points of aim on a pistol target: center-of-mass, 6 o’clock and sub-6. I haven’t seen anything out there that definitively proves that
one style is better than another, so try them out and see what works best for you.

Ето това е тънката/смешна разлика - едни, дето издават книги, посочват различни варианти и казват, че всеки трябва да пробва и да избере за себе си.
Други се бият в гърдите по форуми да обясняват, как има само един правилен начин да се бие дузпа и това разбира се е техния, а всичко друго е напълно грешно...
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
Какво да си изясявам?
Посочваш начин за стрелба, който почти навсякъде се твърди, че е типична грешка, която трябва да се избягва.


View attachment 72148View attachment 72146

Сега, ако при теб това работи и ти по твоя си начин уцелваш - браво! супер, благодаря, че споделяш, всеки може да прецени дали да ползва методиката ти...

Това се опитвам да кажа - няма само точно един правилен начин!
Точно както няма правилен начин да се бие дузпа...

bgbul също твърди, че има само един единствен правилен начин - неговия!


Да де, ама тука разни хора от далечна Канада посочват и други опции

View attachment 72147



Та същите тези хора твърдят, че
There are three generally recognized points of aim on a pistol target: center-of-mass, 6 o’clock and sub-6. I haven’t seen anything out there that definitively proves that
one style is better than another, so try them out and see what works best for you.

Ето това е тънката/смешна разлика - едни, дето издават книги, посочват различни варианти и казват, че всеки трябва да пробва и да избере за себе си.
Други се бият в гърдите по форуми да обясняват, как има само един правилен начин да се бие дузпа и това разбира се е техния, а всичко друго е напълно грешно...
Кое според теб е мушка?
 

bgbul

Редовен Потребител
Имаше въпрос на колега. Предложих решение. Колегата учтиво благодари и вероятно си стреля с кеф.
Но видях написани неверни неща и продължих дискусията. Няма лошо. Лошото е (не за мен, а за форума и за околните) когато има колеги, които са безполезни по темата, но изказват мнения СПАМ и създават дразги. За мен това не е проблем. Аз обичам да споря. Често губя и в спорове, и в стрелбата, и т.н. но това не ме учи да обиждам други колеги. Оставам си добронамерен и малко по-знаещ от наученото в даден спор, дето съм загубил.
Сега гледам мерници, мушки, прицелване и всичко интересно. Добре. Започвам на чисто.
1. Прицелването може да е във всяка точка на и около мишената. В спортната стрелба се стреля и по двата начина. При бързата стрелба с пистолет имаш 8, 5 и 3 СЕКУНДИ за серия от 5 изстрела. Целенето (премерването) е в гърдите на силуета. Силуетът (сега е променен)Десятката беше е в гърдите. И ти всъщност се целиш в десятката. Водиш единствено РАВНА МУШКА и темпо на стрелба. Представете си темпо за серия 5 изстрела за 3 секунди. Това е темпо. Това съм стрелял и това мога на сън да ме бутнеш.
Няма време за размисли, за умуване, за експерименти. Или правиш нещата по единствения верен начин, или си играеш на "уцелих ли, или не".
На този клип за разведряване може да видите част от бързата стрелба, но тази част е резултат на години тренировки и много книги прочетени: Този начин на прицелване се ползва и за динамичната стрелба, и за военните (пистолет Макаров има попадение в корема при целене в гърдите) и т.н.
2. Когато говорим за друга стрелба, където има тъмна/черна цел на фон светъл/бял тогава целенето е под мишената/целта с малък или голям просвет.
Тези книги дето ги цитирате съм ги минал отдавна. На 53 г. съм и не съм изостанал с информацията. Спокойно!
Просто има степени на натренираност и съответно ниво на умения на всеки стрелец. И това е индивидуално.
Гледате световни величия, но техните умения няма как да ги научите за една година. Просто и ясно.
Трябва време за изграждане на навици, които НИКОЙ да не може да ти ги промени. Нито с видеоклип, нито с някое случайно попадение извън очакваното.
Не съм стрелял от много години. Група от 2 см ще е трудна за мен с пистолет на 10м примерно. 5 десятки за 3 сек. ще са трудни за мен с МК пистолет на 25м.
Но ще са по-трудни за вас, отколкото за мен. И не ви смятам за деца. Затова се хабя да пиша.
Идеята е да се замислите, да се погледнете отстрани с променен поглед (след моята дискусия) и да откриете, че не са виновни чашките от различни серии, а някоя неволна и невидима грешка, която допускате. Това е единствения смисъл да пиша на тази любима тема. Както ви казах - моето време е минало.
Сега е вашето време. Използвайте го. Изцеждайте всеки като мен дето ви се изпречи на пътя за вашето израстване.
А пък ако сте толкова израснали, че писанията ми ви се струват ненужни - поздравления. Успех!
А относно това, кой пише книгите. По-важното е кой ги чете, кой ги е чел и кой ги е прилагал в стрелбата си. Поздрави!
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Идеята е да се замислите, да се погледнете отстрани с променен поглед (след моята дискусия) и да откриете, че не са виновни чашките от различни серии, а някоя неволна и невидима грешка, която допускате. Това е единствения смисъл да пиша на тази любима тема.

За другите изписани неща съм далеч като опит и натренираност, но с това няма как да се съглася! Най-лесният начин да се убедиш лично е да дойдеш на някое мероприятие и ще ти предоставим няколко партиди чашки, които да тестваш с една и съща пушка. От сега ти казвам, че с някои партиди ще "допускаш повече грешки", а с други дори ще си помислиш, че си забравил да стреляш.
 

SvilenP

Редовен Потребител
Съгласен съм с Фаталния, по късно ако остане време ще постна някои резултати, но сега набързо и грубо ще кажа, че примерно един вид чашки пише на тях 0.95 грама, а започват от 0.96+. За други, като Полимаг да не говоря...а си представям пък как е с геометрия им...та какви групи ще правят...
 

Dominus

Редовен Потребител
Отдавна се убедих че теглото на чашката от дадена партида е последната грижа. Отделял съм леки (0.537-0.539) от тежки (0.550-0.552) и на мишената всички са на едно място на 50м без значение от теглото. Точно затова зарязах упражнението. Ако някоя теза не се доказва значи е невярна. Друго което съм забелязал, колкото по-прецизно мога да стрелям, толкова по-малко ми влияе вятъра и са ми виновни чашките. Полите на чашките са също измислена теза. Мачкам ги с нокти (омачквания с остри ръбове) и ги стрелям. На 50м нищо интересно. За това вече ги стрелям от кутията.
 

bgbul

Редовен Потребител
Всеки има мнение. Всеки може да бъде убеден или не. Въпросът е защо е цялата работа/дискусия?
На мен не ми се спори. За мероприятия...какви? Да докажа - какво?
Ако се разприказваме и на тази тема, от клипа..."отиде коня у ряката".
Щом така ще е по-лесно и ви харесва повече - АЗ НЕ МОГА ДА СТРЕЛЯМ. Знам нещата само на теория. На практика съм гола-вода.
Сега се успокойте вече. И си стреляйте с кеф. Не си тормозете мерниците с моите приказки.
...Най-лесният начин да се убедиш лично е да дойдеш на някое мероприятие и ще ти предоставим няколко партиди чашки, които да тестваш с една и съща пушка. От сега ти казвам, че с някои партиди ще "допускаш повече грешки", а с други дори ще си помислиш, че си забравил да стреляш.
На теория- чашки и патрони се прострелват/пробват САМО на станок. Иначе изводите са неверни.
На практика ...де да знам. Не разбирам.



Клипът е в разрез с т.3 от Провилата и беше премахнат!
 
Последна промяна от модератор:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
@bgbul Аз съм далеч от мисълта да споря, защото най-малкото не съм на годините и опитът, който имаш.
Мога само да споделя моя опит и впечатления, които се разминават със съждението ти за партиди на проектили, били те в .22LR, .22 и .177. Поне на две състезания по БР .22LR лично, та дори и много опитни колеги са се/ме убеждавали на практика в значението на партидите. Няма да споменавам имена, защото интересуващите се знаят за кои колеги става въпрос. Хора с огромен опит, включително и ако не се лъжа Републикански шампиони по спортна стрелба, както и големи капацитети в оръжията, мунициите и релоудинга. За .177 ще се въздържа, защото макар и късият ми стаж е напълно възможно да съм направил повече изстрели от теб (нищо лично).
Що се отнася за поканата ми за мероприятия. Аз ще се радвам да се запозная с теб и съм сигурен, че ще науча неща, които ще ми помогнат в стрелбата. Но въпросът беше друг. Поканих те, за да можеш сам да се убедиш в твърдението ми за разликата в партидите и да си направиш сам изводите и промениш мнението си по въпроса, базирано на личен опит и тестове.
Що се отнася за клипа. Напълно неуместен е в този "спор" по ред причини. Най-малкото тази пушка далеч не е с най-добрия спусък, а и условията, в които стреля са меко казано неподходящи за нещо показателно или водещо до някакви изводи. Пък и макар и малкия опит, който имам със стрелбата през обектив ми е показал, че това не е най-добрия начин за точна стрелба.
И в заключение - съдържанието на клипа противоречи на правилата на Форума!
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Дидактика,дидактика му е майката, bgbul!Не е важно какво искаш и имаш да дадеш, а какво искат хората реално от теб :)!
 

petkof

Редовен Потребител
Мен вече ме е страх да пиша.От един мерник се заформи голям спор.
Няма страшно, важното е да сме научили по нещо, което до сега не сме знаели. Повече пот в учението, по-малко кръв в боя! :)
 

SvilenP

Редовен Потребител
Здравейте колеги имам две питания:
1. Когато се измерват попаденията в мишената (за група) защо/как се посочва една стойност? Мисълта ми е, че аз лично описвам квадрат (дори да е кръг все тая) около попаденията и тогава имам две стойности. По клиповете повечето измерват групата хоризонтално и вертикално примерно с шублер и тя в повечето случаи не е еднаква стойност, но се изписва една стойност (примерно клиповете на Стив)?

2. Кажете програма за точно определяне на надморската височина? Днес направих проба за измерването й с навито на телефона - iGO, Altimeter, Barometer, Delta Altitude и GPS Data, и резултатите са: 640 м, 647 м, 604 м, 607 м и 648 м ?! Предполагам, че за повечето показания е проблем в GPS на телефона, но пък с други програми виждам, че той използва минимум 10 - 12 сателита....
 

lynx

Редовен Потребител
Когато измерваш група с шублер, винаги се измерват двете най-раздалечени попадения.
Резултатът се посочва в милиметри, измерено от центъра на едното попадение до центъра на другото.
На някои места може да срещнеш данни, които не са "център до център", а измерено по крайщата на попаденията.
Дано си ме разбрал, защото не го обясних по най-добрия начин.
 
Нагоре