МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

peko

Редовен Потребител
ФТКС
По-добре руския подход според мен - полиране. Пак не се цапа и дори и да се появи тук там наченка на ръжда, с чашките се издухва. Нашите метеорологични условия не са като на Острова или по на север в Европа, рядко се стреля "под вода", май няма човек, който да не си почисти пушката след намокряне или овлажняване. Чак такива "хром", "неръждавейка" цеви, особено пък ако и влияят на стрелбата - не мисля че си струват.
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
В момента пушката остава с Валтерската цев (това е показателно)Само искам да си направя изводи и относно стабилността на вятър. което изисква време за да си направя правилни изводи. Имам някакво усещане, че щаерската цев заради по острите си канали захапва повече чашката, повече я деформира и чашката се влияе повече от вятър. И ако да речем при постоянен вятър е предвидимо, проблем са леките течения. Затова в моменти на абсолютно затишие се е случвало да направя група 6 мм на 50 метра, но само една група,,в следващия момент не е толкова тихо и се отваря групата на пръв поглед без причина и не можеш последователно да направиш 5 или 10 добри групи. Това го установих при сравнение преди две години с CZ цевта. CZ никога не неправи 6 мм групи но константно правеше например 5 групи по 5 бр... 15-20 мм на 50м. Щаерската правеше например една група 6 мм, следваща група 3 броя една дупка и 4 и 5 изстрел оттварят на 25мм, трета група 15 мм, четвърта група 30-35 мм, пета група пак свива на 12 мм. Единственото ми обяснение е влиянието на леките променливи повеи и течения на вятъра. (вчера се замислих за това точно от разговор с Kid) Toва никелиране на цевите на щаер и острите нарези правят цевта точна на 10 м и в зала , но дали не играят лоша шега на открито особенно за 55 см цеви. Точно тези променливи не дават увереност, която е много важна. Сегашната ми нова (трета) щаерска цев не е разработена 200-300 чашки, но това важи и за валтерската на около 400-500 чашки.
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Според мен, за да се сравнят 2 цеви. Трябва напълно да се изключат всички фактори влияещи на точността...
Най-вече човешкия...
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
май няма човек, който да не си почисти пушката след намокряне или овлажняване. Чак такива "хром", "неръждавейка" цеви, особено пък ако и влияят на стрелбата - не мисля че си струват.
Има Пеко има... Зависи от пушката. Нито аз, нито Васко сме разглобявали в Унгария... Аз лично съм пуснал 2 тампона за издухат водата от цевта... И толкова...
 
Последна промяна:

Dominus

Редовен Потребител
По-добре руския подход според мен - полиране.

Ако се запознаеш с цевта отблизо няма да пишеш никога повече за полиране. Няма нищо общо с ЧЗ.

Колкото до 10м стрелба в зала. Това е несериозна дистанция и тук основният фактор е човека. На подобна дистанция и хатсанска цев ще се справи :lol:
 

njatanasow

Редовен Потребител
В момента пушката остава с Валтерската цев (това е показателно)Само искам да си направя изводи и относно стабилността на вятър. което изисква време за да си направя правилни изводи. Имам някакво усещане, че щаерската цев заради по острите си канали захапва повече чашката, повече я деформира и чашката се влияе повече от вятър. И ако да речем при постоянен вятър е предвидимо, проблем са леките течения. Затова в моменти на абсолютно затишие се е случвало да направя група 6 мм на 50 метра, но само една група,,в следващия момент не е толкова тихо и се отваря групата на пръв поглед без причина и не можеш последователно да направиш 5 или 10 добри групи. Това го установих при сравнение преди две години с CZ цевта. CZ никога не неправи 6 мм групи но константно правеше например 5 групи по 5 бр... 15-20 мм на 50м. Щаерската правеше например една група 6 мм, следваща група 3 броя една дупка и 4 и 5 изстрел оттварят на 25мм, трета група 15 мм, четвърта група 30-35 мм, пета група пак свива на 12 мм. Единственото ми обяснение е влиянието на леките променливи повеи и течения на вятъра. (вчера се замислих за това точно от разговор с Kid) Toва никелиране на цевите на щаер и острите нарези правят цевта точна на 10 м и в зала , но дали не играят лоша шега на открито особенно за 55 см цеви. Точно тези променливи не дават увереност, която е много важна. Сегашната ми нова (трета) щаерска цев не е разработена 200-300 чашки, но това важи и за валтерската на около 400-500 чашки.
Защо бъркате прострелване на пушка за да се види какво може тя,и стрелба в действителна обстановка!
Надявам се ,че разбираш какво искам да кажа?:cheers:
 

xpresident

Редовен Потребител
Малко сравнение, JSB 0.510 и 0.547 с HW97k
DSC_0241.png
47m на открито, температура около 0, всички групо са по 5. Стреляни са поред на номерата, между 2-ра и 3-та мишена има кореция 10 клика надолу.
Четните са с 0.547, нечетните с 0.510.
Сякаш лекото JSB дава една идеа по-добри резултати, поне с моята пушка.
 

didarai

Редовен Потребител
Не бих смятал групите на открито за определящи по принцип.
Иначе и при мен лекото лети малко по-добре от тежкото( няколко пъти пробвах ) и стрелям само с него.
Ето една на 40 м. на закрито . Пробвах и различни партиди от лекото , като едната се беше оказала много куца (залежала в магазин)
 

Attachments

  • 038440314-big.jpg
    038440314-big.jpg
    493.4 KB · Прегледи: 36
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
При мен 0,51 при безветрие прави 10 мм група на 50 м.Появи ли се дори и много слаб вятър край с хубавата група.Тогава 0,547 прави по добри групи.Обяснявам си го с различните скорости!
 

xpresident

Редовен Потребител
Де пуца бре, нали нямаше време за стрелба като те питах вчера? :no:
На вилата си разчистих един коридор, рано сутринта пострелях.
Не бих смятал групите на открито за определящи по принцип.
Идеята беше да видя кои по-малко се отнасят от вятъра. На закрито едва ли ще има разлика.
 

didarai

Редовен Потребител
При мен 0,51 при безветрие прави 10 мм група на 50 м.Появи ли се дори и много слаб вятър край с хубавата група.Тогава 0,547 прави по добри групи.Обяснявам си го с различните скорости!
До колкото помня мненията по въпроса , май с повечето колеги е така . Малко по-свита група с лекото и по-добро във вятър тежко . Аз обаче и без тва съм гола вода във вятър (а и не смятам да се приучавам) , за тва предпочетох малко по-високата скорост и по-свитата група. Ако RS даваха същата като 0,51 група , щях да стрелям с тях , но при мен я отварят колкото тежкото .
 

xpresident

Редовен Потребител
При мен 0,51 при безветрие прави 10 мм група на 50 м.Появи ли се дори и много слаб вятър край с хубавата група.Тогава 0,547 прави по добри групи.Обяснявам си го с различните скорости!
Точно това не ми е ясно, би трябвало с по-голямата скорост да се влияе по-малко от вятъра.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
А защо ли в цялата галимация участва и БК-то?
Ако цевта харесва 0,67, и се примириш със скоростта, във вятър ще видиш разликата.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Точно това не ми е ясно, би трябвало с по-голямата скорост да се влияе по-малко от вятъра.
Не знам кой може да ти го обясни това. Предполагам, че теглото и формата имат значение.Особенно0,547 в 4,53, са много различни от същите в 4,52.Аз лично съм стигнал до този извод от опит!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Е то ако се сменят само чашки с различно тегло се променя скоростта ,но джаулите поне според мен се променят пренебрежимо малко!Или не е така ???
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
На теория е така...
Но ако пушката стреля на преразход, разликата не е малка.
 
Нагоре