Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

lynx

Редовен Потребител
Добре дошъл във форума колега.
Повечето неща, които си написал са грешни.
Не можеш да стреляш законно по нищо живо, в градска зона също е забранено ползуването на ВО.
Пушката е добре да я пренасяш в куфар/калъф и да не се набиваш много на очи.
Документът го носи с пушката винаги.
Прочети първата страница от тази тема, има извадки от закона.
Успех и умната.... ;)
 

praetorian

Редовен Потребител
bizkitnas88 написа:
Може ли някой да ми сложи тхт с как стоят нещата при пренасяне на ВО и стрелба с него?
По какво мога да стрелям законно? Става на въпрос за ВО което неподлижи на регистрация.

Бях чел в интернет че няма проблем да се носи на открито ВО, както и да се стреля в градска среда.
А относно по какво може да се стреля пишеше вребчета, диви гълъби, чайки, жаби и някой гущери?!
Всичко останало е защитено?
Това така ли е или информацията ми е грешна?
Трябва ли да си нося постоянно с мен листчето за закупуването на ВО с касовата?
Тъй като съм но собственик на въздъшна пушка и съответно често стрелям тези месеци се интересувам за да не създам някви проблеми.

Значи, да допълня и аз, че нямаш право да стреляш по нищо живо, различно от муха.Иначе ще си създадеш СТРАХОТНИ проблеми - не само на себе си, но и на всички, които искат да се занимават с въздушно оръжие.А и наистина не виждам смисъл да трепеш врабчетата, хелем пък чайките и т.н.Купи си падащи мишени и си стреляй, кефа е особено голям :)
ПП и само да вметна, че картинката в подписа ти ми се струва леко обидна за всички, които волю - неволю я гледат.
 

cdman

Администратор
bizkitnas88 написа:
Може ли някой да ми сложи тхт с как стоят нещата при пренасяне на ВО и стрелба с него?
По какво мога да стрелям законно? Става на въпрос за ВО което неподлижи на регистрация.

Бях чел в интернет че няма проблем да се носи на открито ВО, както и да се стреля в градска среда.
А относно по какво може да се стреля пишеше вребчета, диви гълъби, чайки, жаби и някой гущери?!
Всичко останало е защитено?
Това така ли е или информацията ми е грешна?
Трябва ли да си нося постоянно с мен листчето за закупуването на ВО с касовата?
Тъй като съм но собственик на въздъшна пушка и съответно често стрелям тези месеци се интересувам за да не създам някви проблеми.

Колегите правилно са ти написали вече - но и аз да повторя:

В градска среда е абсолютно забранено да ползваш пушката по каквото и да е! - дори по хартия. Освен че е забранено е и много опасно , проектила може да излети доста надалече и да нарани случайно минаващи хора.

Ако я разнасяш открито - най вероятно ще си навлечеш проверка от Полицията - често се случва някоя баба да те обади :) и тогава ще разбереш и защо трябва да си носиш листчето винаги с теб.

Стрелбата по всичко живо - абсолютно всичко живо е напълно забранена с въздушно оръжие в БГ независимо от средата в която си.
 

bizkitnas88

Новодошъл
Благодаря за полезните съвети. @praetorian не съм искал да обидя никого с картината на подписа си, но това е подписа ми в всеки форум. Съжелявам ако някой се е засегнал виждам че вече е премахната няма да оспорвам ;)

След всички коментари във връзка с моите въпроси ми остана само още един...
Какъв е точно смисъла да си купиш въздушна пушка тогава? Само заради някакви мишени който можеш евентуално да използваш в някаква уникално контролирана среда?
Неразбирам...
 

mitaka

Потребител
Всеки намира различен смисъл . Да стреляш по все по-малки мишени и на все по-далечно разтояние , да си с хора споделящи хобито ти , да пиеш една бира с тях и да хапнеш една пържола и все ей такива простички неща :)
 

big_dragon

Редовен Потребител
bizkitnas88 написа:

На мен пък овен това много често ми казват:
Не разбирам как може цял ден да гледам плувката в реката и като не хвана нищо, другата седмица пак да ходя за риба... :)
 

carp_777

Новодошъл
Здравейте колеги имам въздушна пушка регистриран във КОС ако искам да продам трябвали да питам нещо за кос или да ги уведомя че съм продал пушката?
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
С купувача си правите договор за покупко-продажба за пушката и с този договор отиваш в КОС да ти я отпишат.
Имаше срока за това мисля беше 14 дни. Но не съм сигурен. Прочети в темата и ще разбереш колко дена е срока.
Успех
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
pavloff написа:
С купувача си правите договор за покупко-продажба за пушката и с този договор отиваш в КОС да ти я отпишат.
Имаше срока за това мисля беше 14 дни. Но не съм сигурен. Прочети в темата и ще разбереш колко дена е срока.
Успех

Да я "отпишеш" срока е 7 дни
 

pitbula74

Потребител
Можеш разбира се.Ето какво представлява договора за покупко продажба
Д О Г О В О Р

за покупка/продажба на въздушна пушка


Днес на ………………………………. г. в гр. ……………………….


1. ПРОДАВАЧ


...

ЕГН .........................., л.к. ........................, изд. на .......................г. от ...............................

Адрес гр……………… ул / ж.к к-с…………………….…….. №……

Блок……. Вх……… ап………. тел……………………………..


2. КУПУВАЧ


...

ЕГН .........................., л.к. ........................, изд. на .......................г. от ...............................

Адрес гр……………… ул / ж.к к-с…………………….…….. №……

Блок……. Вх……… ап………. тел……………………………..


сключиха настоящият договор за следното:

Продавачът продава на купувача въздушна пушка:

Вид: ...

Марка: ...

Модел: ...

Калибър: ...

Сериен номер: ...

Придружена с бележка/копие/ от магазина. Пушката е в такова състояние в каквото е в момента на продажбата.

Купувачът заяви, че е съгласен и купува, описаната в настоящия договор въздушна пушка, за сумата ………..лева /……………………………/, която е изплатил напълно.


Продавач:............................ Купувач……………………


/…………………………………./ /…………………………………../
 

Attachments

  • Договор за продажба.rtf
    4.1 KB · Прегледи: 310

carp_777

Новодошъл
Кат изпратя със куриер пушката първо колегата който купи трябва да регистрира така ли и после дами изпрати договора за покупка продажба?
 

lynx

Редовен Потребител
Като му изпратиш пушката, слагаш вътре в пратката "договор за покупко/продажба" в 2 екземпляра, които ти си подписал.
Той като получи пратката, подписва и той двата екземпляра и единия ти го връща с куриер.
Така и двамата имате двустранно подписани договори.
И всеки заминава в своята служба КОС, купувача да си я впише, а продавача да я отпише.
Всичко пито-платено. Успех!
:cheers:
 

carp_777

Новодошъл
Днеска отидох до еконт да питам дали мога да изпратя въздушната пушка казаха,че не може после отидох до спиди пак не може!
 

Ivory

Потребител
carp_777 написа:
Днеска отидох до еконт да питам дали мога да изпратя въздушната пушка казаха,че не може после отидох до спиди пак не може!
Опаковаш я добре , като дойде куриера от Спиди казваш че пращаш авто части и нямаш проблем.
 

lynx

Редовен Потребител
Те всички куриери вече се научиха, че добре опакованата рейка за Опел Вектра винаги е въздушна пушка ;)
На повечето служители не им пука какво ще изпращаш, само питат каква стока да впишат в документа.
Нормално е, като кажеш че е пушка да кажат "не може! забранено е!"
 

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Днес полиция ме проверява, видяха ме докато стрелях с Air Armsa - 16 джаула (да бъда точен ще го свалям на 15 даже)
Та не стрелях в градска среда, нито на обществено място (съгласно определенията на закона). МЯстото е поляна и гора , в радиус от 300 метра няма сгради, по поляната пасат няколко коня и две крави. Та колкото и четох закона не виждам това да е открито обществено място, да там имат достъп и други хора (очевидно щом пасат крави на 100 метра от мен -посока противоположна на стрелбата ми) Като документи представих договора за покупко продажба и копие от старата регистрация на предишния собственик (тогава е било началото на закона и са регистрирали всичко, а сега не я регистрирах защото каквото и да тунинговаш тази пушка на 20-21 джаула , няма как) Ще кажете защо не я регистрираш. Ами за скоро ходих да си регистрирам Хасана, на документа който попълвам в моето управление на МВР на самото уведомление пише , че декларирам оръжие над 24 джаула по еди кой си член. Та ако попълня този документ за Аир Армса със сигурност ще наруша закона и ще издам документ с невярно съдържание (по НПК санкциите за това са по големи от колкото глобите в закона за оръжието) Та както и да е разбрани хора излязоха, видяха мунициите 4,5мм чашка (макар че разправяха как можело да се преправи на флоберка - невъзможно ама как да е , не спорих) Та оказва се че тази поляна е в границите на населеното място. Да обаче в закона това място не е градска зона , гледах и Закона за сутройство на териториите. Даже ако ми покажете ЗАКОН където пише че не може да се стреля безопасно в населено място - няма го в закона. НО ВСЕ ПАК всяка община издава НАредба за обществения ред - та има общини където пише че не се стреля в рамките на населеното място. Следователно подлежите на санкция за Неспазвана на наредба за обществения ред, но там глобата не е 500 лв , а са по 50 -100-200 в зависимост от общината. А дори има общински наредби където пише че не трябва да се стреля с пневматично оръжие извън определени места ако застрашаваш живота и здравето на околните. Да но след като съм взел мерки да не го застрашавам. Имам 300 метра от сгради (макар да е индустриална зона близките сгради, имам дебело дърво с мишената , и отделно енергията на пушката е такава , че пада на 70 метра е 38 сантиметра, на 78 метра вече е към 52 см и до 90 метра е паднала чашката. Та така си разсъждавам , че ако се заядат може да те разходят до районното даже и на Бонсови поляни да стреляш (щом има достъп на външни хора е обществено) да ама тези места не са упоменати. Та въпроса е че колкото и изряден да се правиш , ако решат да се заядат все ще ти намерят цаката. Днес ме посъветваха да стрелям на стрелбища и извън София да съм бил пак е щало да ме привикат, аз им кавам , че самата дисциплина FT e на открито и няма как да тренираш на стрелбище ама...казаха да си стрелям в двора (което вече е нарушение на закона и не е правилно) та общо взето стигам до извода , че няма да елошо да има открити стрелбища , като тези дето гледаме по клипчетата в Youtube в Англия, защото иначе не може да стреляш спокойно. Даже да си изряден, като те приберат до управлението да се изяснят нещата и ти отиде деня, ще си помислиш дали да стреляш. Извинявам се за излиянието след днешната случка, ама исках да споделя за да имате едно на ум.

П>П. Полицията не е дошла по сигнал, издирвали са някаква кола и им се сторило че завила към тази местност , та набараха мен. Както казах в крайна сметка се разминах с предупреждение, но ме накара да се замисля. Та сега мисля да разпечатам всякакви закони , документи за пушките и в една найлонова папка във всеки калъф. Отделно ще направя замервания и оръжейник ще ми подпечата документ за дулната енергия на пушката. (да по лесно е да я регистрирам , но съставям документ с невярно съдържание съгласно предоставените ми бланки)
 

ininia

Потребител
ФТКС
За последен път се убеждавам,че всики закони у нас са написани така,че нищо не е до край изяснено.Ивластимащите ако искат те закачат или не - тяхно усмотрение.
Явно трябва да стреляме само групово и да поставяме ограждащи ленти.
Иначе ако искат - винаги сме в нарушение.
 

didarai

Редовен Потребител
ininia написа:
Ивластимащите ако искат те закачат или не - тяхно усмотрение.
..
Просто 100 % от униформените не познават законите които трябва да съблюдават дали ние спазваме.Като им заговориш като човек знаещ повече от тях по материята........слушат и изпълняват ;)
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре