Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Gadnqra

Редовен Потребител
esso написа:
Колеги нов съм и искам да си купя въздушна пушка втора ръка, че е по евтино ;). Някой има ли си на представа как става регистрацията в служба КОС. За нови знам, че трябват документа от покупката и лична карта и заявление.
Правите договор за покупко-продажба в 2 екземпляра. Единия за продавача, другия за купувача. След това продавачът с неговия екземпляр отписва оръжието от своето име, а купувачът със своя екземпляр регистрира оръжието си в полицията. Договорът не е необходимо да е нотариално заверен. Важно е в двуседмичен срок от съставянето на договора купувачът да регистрира оръжието. След този срок дължи глоба 500 лв. Продавачът е длъжен в едноседмичен срок да уведоми КОС за продажбата. Ако го изтърве глобата е същата.
 
A

Anonymous

Гост
А когато хората са от различни градове?
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Няма никакво значение. Процедурата е една и съща-продавачът се прибира с копието от договора и отписва оръжието от своето име, а купувачът със своето копие от договора регистрира оръжието. И двамата правят това в съответното РПУ по местоживеене.
 
A

Anonymous

Гост
Всички ВО ли се регистрират в кос или само тези над 24J
 
A

Anonymous

Гост
Имам желание да си закупя пневматична пушка, кинетичната енергия на която не надминава 24J.
След като попитах в няколко магазина за пневматично оръжие в Русе и два от най-големите интернет
магазини се оказа че никой о тях не издава документи за кинетична енергия. В документите на
производителите също липсва такава информация, има само за началната скорост без да е указано с
каква тежест на съчмата се постига.
Въпросът ми е има ли магазин който да дава валиден пред МВР документ за кинетичната енергия на
продаваните от него пневматични оръжия и ако не как се решава проблема?
/кинетичната енергия мога да си я сметна и сам но как да убедя прост полицай че оръжието не
подлежи на регистрация, не ме е страх от глоба защото в съда ще падне веднага, но не ми се губи
време с разправии а и нямам желание да регистрирам оръжие което по закон не подлежи на реистрация/
 

fishermaniac

Потребител
Във ВИП-а издават такива удостоверения.Какво си си харесал ако не е тайна.
 

Dominus

Редовен Потребител
а кой всъщност ти е искал подобен документ или реши сам да си направиш кошията?
 
A

Anonymous

Гост
За момента естествено никой не ми е искал документ защото още няма за какво да го иска. Искам да имам документ за да си спестя разправии за в бъдеще.
За сега не съм уточнил още модела поради тази причина, ще взема нещо от магазин който ми издаде документ. Ако имам път към София ще потърся този магазин VIP, защото предполагам и той като другите вече не изпраща с куриер.
 

batnan

Редовен Потребител
От Русе си попитай в регионалната група /http://forum.airguns.bg/index.php?topic=45.4785/ която е доста голяма не вярвам всички да ходят до София да си замерват пушките ;)
 
A

Anonymous

Гост
Не става дума за хронограф, който ще отчете скоростта а за документ за кинетична енергия признаван от МВР.
Като гледам колегите от Русе с какви мощни пушкала стрвлят предполагам че нямат моите проблеми, просто
всички подлежат на регистрация.
 

didarai

Редовен Потребител
KapitanNemo написа:
.. Искам да имам документ за да си спестя разправии за в бъдеще.
..
Купуваш квото сърце сака и от където ти е изгодно.Правиш една регистрация (безплатна и отнема 2 мин. ако не чакаш на опашка) . И си готов.
Имам регистриран ЦФХ и нерегистриран ХАСАН 125 (Slow).Имам и една В2-ка,която собственика я беше регистрирал и ходи да си я отписва, а аз въобще не се занимавах с простотии.Както си решиш.Ако е е пружинка и не е "магнум" си под 24 дж, особено ако е 4,5 мм.
 

Dominus

Редовен Потребител
аз още не съм чувал някой от МВР да се е развалнувал за такъв документ, още повече пък в Русе, ама щом си си навил че ти трябва ......
 

batnan

Редовен Потребител
Има една тема в Закони и Стандарти наречен: Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично не е много дълга прочети я и ще ти се изясни всичко.Аз като си купувах първата пушка така направих и засега нямам нищо регистрирано защото няма нужда :)
 
A

Anonymous

Гост
Въпросът беше има ли магазин който издава документ за кинетичната енергия на продаваното от него пневматично оръжие.
Поради това беше зададен в темата магазини. Повечето отговори потвърдиха старото правило:
Английски форум - питаш и ти отговарят
Руски форум - питаш и теб те питат
Български форум - питаш и ти обясняват колко си тъп
в допълнение - и ти местят въпроса в тема нямаща нищо общо с него.
 

Niki

Редовен Потребител
Ако искаш документ да важи за пред МВР ,заповядай в София-ВИП .Аз имам издаден такъв документ за една самоделка и върши работа пред органите.Ще бъдеш спокоен напълно!
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Ако искаш документа да ти важи пред милиционерите, си го направи във ВИП.
Ако искаш да ти важи пред съда (спомена се по-горе), няма кой да ти издаде подобен поради ред причини.
 

Беселин

Потребител
Какви документи ще им даваш на милиционерите?Те горките не знаят закона за ОБВВПИ ти ще им търсиш документи.Каквото и да им представиш те все някаква колосална тъпотия ще изцепят.Аз например разбрах за Суматрата ми от служител на МВР, че:
- Тия много ги преправят на флоберки.
И :
- Всичко се регистрира.Няма 4,5, няма 5,5, няма джаули.Щом има цев се регистрира.
Когато съм с пушка под 24J като дойде да ми се прави на шериф ще му прасна закона в челото да го прочете не да ми се ежи.Защото аз знам какво пише в закона, знам и коя пушка колко джаула е, а той не знае и няма и идея как се определя това.
 

didarai

Редовен Потребител
:eek:fftopic2:

KapitanNemo написа:
...Повечето отговори потвърдиха старото правило:.....
Български форум - питаш и ти обясняват колко си тъп
в допълнение - и ти местят въпроса в тема нямаща нищо общо с него.
"Объркал си рейса пич " ! :nonono:
Въпроса ти е свързан със спазването на закона(и твоето спокойствие) и си е баш за тази тема,на всичко отгоре в нея има всичко което те интересува (и това което питаш сега и това което ще питаш за в бъдеще по въпроса) и не е и много дълга , просто трябва да отделиш 20-30 мин и да я прочетеш.На всичко отгоре повечето отговори(да не кажа всички) са ти дали решение за това , да си "спестиш разправиите в бъдеще" ,както ти поиска.
Аз не виждам никъде някой да е почнал да ти обяснява колко си тъп.
 

lynx

Редовен Потребител
Колега KapitanNemo, изчети темата в която пишем в момента, от край до край и ще ти се изяснят нещата.
Ще ти подскажа, че документа който желаеш да притежаваш не ти гарантира желаното спокойствие, че си изряден пред закона.
Затова и някои от колегите доброволно си регистрираха пушки, за които не е редно да се регистрират /под 24дж./.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре