Cometa 400 - 4,5 или 5,5

Hidden

Редовен Потребител
Към уравнението за счупения приклад бих добавил и прекалено напомпана газова пружина. Същото води до чупене на приклада и при друга испанска пушка - Норика Марвик Голд.
 

xpresident

Редовен Потребител
По-скоро падане от масата, или при транспорта в багажника, или друг вид грубо отношение е причината за чупене в мястото на ръкохватката. Има доста Хайнели и други спортни пушки със счупване на същото място.
Кометите имат слава на издържливи и добре направени пушки, освен това и като сила е добра - гони 20 джаула.
Вярно е, но тя се дължи на сравнението им с Гамо, Хасан и други кебапи. Ако включим немските и чешките, славата изчезва. Не знам в сравнение със съветските как са.
Спусъка е отличен, в сравнение с този на Хасан Страйкър. Двустепенен, с дъъъъъълга първа степен и скриптяща втора, но пак е по-добър от на Комета 300 или на Норика. Ако сравняваме с Хайнел 312 или Рекорд-а на Вайраух, те са някъде в космоса.
Въпреки всичко като съвкупност сила/качество/цена, Кометата 400 си заслужава, стига да е в 4.5
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
А това че е пластмасов спусъка не трябва да те притеснява по никакъв начин. Ако си вземеш модел с ГП, когато се спука/счупи спусъка ще имаш вече 2 резервни минимум.
 

t.marev

Редовен Потребител
Качествата на Кометата, винаги са били спорна тема. Май хвърлих камък в блатото с по-предишното ми мнение и ето сега Васко ме подозира, че я хваля, а инженер Здравчев - че я плюя!?
Уважавам много и двамата и ценя тяхните мнения, но в случая и двамата не са прави в подозренията си. Просто споделих това което знам. Не е нито препоръка, нито предупреждение. Разглеждал съм достатъчно Комети, отварял съм две-три, имах такава пушка почти година и смятам, че имам представа какво представлява тази пушка. В никакъв случай не е най-доброто за парите си, в никакъв случай не е най-добрият избор /просто защото такова жУвотно нЕма/ но и в никакъв случай не е лоша пушка. Споменах приклада и спусъка, защото там проблемите са, така да се каже конструктивно заложени. И какво от това?! На някои има харесва точно такъв спусък, други си харесват красивия приклад и са съгласни да си го пазят и да не ходят на война с Кометата.....
Споделих това мнение, защото нов колега от форума, помоли за впечатления.....така както и аз преди няколко години. Разбира се, то е лично и субективно, но какво да правим - само Той знае всичко.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ами за това казвам, че счупени приклади съм виждал на доста пушки, при някои модели от определена марка се случва по-често, и тогава е добре да се уточни точно модела, защото със сигурност не се отнася за всички модели. За спусъците може за едни да е нефункционален и лош, за други може и да е добре, а това си е индивидулно, а в тоя ценови клас чудеса не бива да се очакват, а с повечко тренировки се свиква, а и винаги може да се полират определени части. То спусъци сме барали и на доста скъпи пушки когато нещо не ни допада ама това е друга тема. При кометите е важно да се спомене най-вече ниския ресурс на пружината за които се оплакваха преди години колегите, освен ако вече не са оправили тоя проблем разбира се.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Към уравнението за счупения приклад бих добавил и прекалено напомпана газова пружина. Същото води до чупене на приклада и при друга испанска пушка - Норика Марвик Голд.
А ей това е другото, което може би води до счупване, инсталиране на ГП и особенно ако е повече напомпена. Силовия тунинг не се отразява добре на определени модели пушки!
 

Евгений Б.

Редовен Потребител
Ако сега трябва да си избирам комета, която да ми е единствена пушка, бих си взел: с дървения приклад и регулеруемия набузник, да не е компакт, да е с телена пружина и да е 4.5мм и без оптика.
 
Последна промяна:

Mishok

Новодошъл
Може ли някой, който е разглобявал Комета 5.5, да каже какви са точноте размери на газовото бутало: обща дължина, дължина на цилиндъра, диаметър на цилиндъра. Интересувам се дали мога да заменя с това газово бутало пужината на моята GAMO BIG CAT 1250 5.5
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Цяло - 232.5 мм. Цилиндър дължина 129мм, според шублера 128.76мм. Цилиндър Ф - 19.5мм
P30513-172001.jpgP30513-172026.jpgP30513-173332.jpgP30513-173409.jpg
 

Mishok

Новодошъл
Много благодаря за бързия и прецизен отговор. Мисля, че ще успея да го побера в Гамо Биг Кет. А каква скорост дава? Джаули?
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Много благодаря за бързия и прецизен отговор. Мисля, че ще успея да го побера в Гамо Биг Кет. А каква скорост дава? Джаули?
 

Mishok

Новодошъл
Уважаеми колеги,
Знае ли някой от вас какъв е хода на газовото бутало за Комета Феникс? Размерите са му 232.5 мм дъжина, 128.7 дъжина на цилиндъра, 19 мм диаметър на цилиндъра, 10.7 мм дължина на буталния прът и 8 мм диаметър на буталния прът. Интересува ме колко мм потъва буталния прът в цилиндъра при заредено състояние. Възможно ли е да потъва целия? Искам да го монтирам на Гамо Биг Кат. Монтирал ли е някой газово бутало на тази пушка?
Предварително благодаря!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Колега не мога да ти помогна с инфо,но защо от Комета а не от Гамо във VIPа имат а и на Кометата газовите не са ок.
Само не знам дали не бяха два вида за Гамо и дали няма повече врътня ако е със стария спусък!
Ето тук има доста инфо за Гамо
 
Последна промяна:

lu-bo

Редовен Потребител
Уважаеми колеги,
Знае ли някой от вас какъв е хода на газовото бутало за Комета Феникс? Размерите са му 232.5 мм дъжина, 128.7 дъжина на цилиндъра, 19 мм диаметър на цилиндъра, 10.7 мм дължина на буталния прът и 8 мм диаметър на буталния прът. Интересува ме колко мм потъва буталния прът в цилиндъра при заредено състояние. Възможно ли е да потъва целия? Искам да го монтирам на Гамо Биг Кат. Монтирал ли е някой газово бутало на тази пушка?
Предварително благодаря!
Колега инвестицията в тази пушка не си заслужава. Това е загуба на труд,време и пари.Тази пушка има пластмасова цевна кутия заключващия зъб има луфт и не закопчава добре цевта и от там идва лошата точност.Цевта е тънка тръбичка облечена с пластмаса,спусъка също не е на ниво.Монтирането на ГП на тази пушка нищо няма да промени.Ползваи си я с телената пружина.
 
Последна промяна:

Mishok

Новодошъл
Съжалявам, че не ви послушах. След сложни модификации успях да монтирам на Гамо Биг Кат 1250 5.5 газово бутало Хастан Вортекс тайп 3. Скоростта и точността се подобриха минимално. Зарждането обаче стана два пъти по-трудно. Дете или жена не ще я заредят. След стотина изсрела буталото омекна и всичко сторено от мен загуби смисъл. Похарчих 120 лв и загубих два дена. За да е под 300 лв, тази пушка не е много читава. С още 120 лв. можех да купя Гамо Елит Премиум 5.5 с доста по-добра оптика 3-9х40. Явно английската приказка "Не съм богат, за да копувам евтино" е много вярна.
 

Mishok

Новодошъл
Не ми се иска да "разлайвам кучетата", но все пак ще споделя един съмнителен успех. Успях да сложа газово бутало Хатсан Вортекс тип 3 на Гамо Биг Кат. Буталото беше 125 атмосфери. Аз му добавих обикновен въздух (ужас!) до 160 атмосфери. Сега пушката се зарежда доста по-трудно, но стана много по-мощна. За съжаление счупи веднага оптиката, та сега се чудя каква оптика да й сложа, която да издържа. Ако някой знае здрава оптика, моля да сподели.
 

Mishok

Новодошъл
Аз вече я купих новата пушка, понеже стигнаг до същия извод. Купих Гамо Репей генерация 2. И тя, като всяка друга, има пюсове и минуси. А с Биг Ката се забавлявам. Натрупах опит и стигнах до извода, че това се превръща в хоби повече от колкото самат стрелба.
 
Нагоре