Търся си въздушна пушка

lbasmadjiev

Новодошъл
Здравейте,
Търся въздушна пушка (нищо специално), с която да стрелям по кофички от кисело и различни мишени с цел забавление. Засега съм се спрял на Hatsan Striker Edge Vortex 5,5мм. Та въпроса ми е - тъй като имам бюджет от около 300 лева, горепосочената пушка добър избор ли е? Не съм запознат с въздушните пушки детайлно, така че ще съм Ви благодарен, ако ме насочите към добра пушка. Последният ми въпрос е дали е проблем, че съм на 20 години (разбирам, че трябва да уведомя началника на РПУ за притежанието на пушката)?
Благодаря Ви за информацията!
Поздрави!
 

Hidden

Редовен Потребител
Виж тази:
Със сигурност е по-добра от Хатсана.
Последният ми въпрос е дали е проблем, че съм на 20 години (разбирам, че трябва да уведомя началника на РПУ за притежанието на пушката)?
Трябва да пуснеш уведомление в КОС ако си купиш пушка над 24 дж. Тази не е такава. За въздушна пушка трябва да си над 18 години.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Здравейте,
Търся въздушна пушка (нищо специално), с която да стрелям по кофички от кисело и различни мишени с цел забавление. Засега съм се спрял на Hatsan Striker Edge Vortex 5,5мм. Та въпроса ми е - тъй като имам бюджет от около 300 лева, горепосочената пушка добър избор ли е? Не съм запознат с въздушните пушки детайлно, така че ще съм Ви благодарен, ако ме насочите към добра пушка. Последният ми въпрос е дали е проблем, че съм на 20 години (разбирам, че трябва да уведомя началника на РПУ за притежанието на пушката)?
Благодаря Ви за информацията!
Поздрави!
Пружинните Хатсани, ги задраскай от списъка за търсене. За тези пари - Meteor AR-1000 Magnum.
 
Последна промяна:

TheSilverSlug

Новодошъл
Здравей, хубаво е, че си се спрял на въздушна пушка с газово бутало, тъй като по-евтините модели на Hatsan с пружина бързо се уморяват*, а и като цяло е по-добре за начинаещи, тъй като действието на пушката е доста по-плавно и откатът е минимален.
Попринцип няма никакъв проблем с уведомителния режим, всички въздушни оръжия с дулна енергия над 24 джаула, подлежат на уведомителен режим според ЗОБВВ. Трябва да отидеш в съответното РПУ ,в което се намира служба КОС и където си регистриран по постоянен адрес, в 14-дневен срок от датата на закупуване на оръжието. Дава се копие от фактурата за закупуване на въздушното оръжие и се подписва една декларация. След това ти издават едно талонче за използване на въздушно оръжие за граждански цели. Можеш да си вземеш пушка под 24 J, има модели по 7J, 16J итн., но според мен наистина няма много смисъл, защото процедурата по уведомителния режим, наистина не е никак сложна, а може би перфекната дулна енергия за начинаещи е точно около 24 J, тъй като ще можеш да изпробваш по-тежки съчми, които дават по-точна стрелба и на по-големи разстояния - (до 30м).
За бюджет от 300 лева влизаш в категорията, в която вече има модели на производители с по-добра репутация от Hatsan (Турция) - Gamo (Испания), Umarex (Германия), Stoeger (Турция). Може да разгледаш и тях, ето няколко примера, които ги има на българския пазар.
- Umarex Browning X-Blade II spring 5.5 - не подлежи на уведомителен режим - 20 J - Gamo Big Cat 1250 5.5mm - не подлежи на уведомителен режим - 22 J - Stoeger X10 Wood 5.5mm
П.П.
Нищо лошо за Hatsan, имат страхотни - много здрави, издръжливи и точни въздушни пушки, първата ми въздушна пушка беше Hatsan с газово бутало, още работи безпроблемно, както преди 10 години.
*Уморяването на въздушните пушки с пружинен механизъм представлява намаляването на еластичността на пружината. Когато заредиш пушката чрез чупене на цевта, чрез система от лостове силата се предава и се използва за свиването на пружината, така кинетичната енергия от ръката ти се превръща в потенциална еластична енергия на пружината, която в момента на изстрела отново се превръща в кинетична, която ускорява проектила. Но с времето еластичността на пружината намалява и съответно максималната потенциална енергия, която може да съхранява. Този физичен феномен при пружините на въздушните оръжия е наречен уморяване на пружината. Еластичността се намалява най-много, когато пружината е сгъната, затова е хубаво ако имаш пушка с пружина да произвеждаш изстрела непосредствено след зареждане.
 
Нагоре