ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

tzocho

Потребител
Аз понеже стрелям само на макс. зум който по скала е x16 (на практика е x9-10) и не го пипам ... 4-тия дод при сегашните настройки съвпада някъде с 118-120-я метър което за моята скромна стрелба е напълно удовлетворяващо. Няма спор, че за по-далечните дистанции трябва да сваляме увеличението, правило валидно и за двете разновидности но видно почти не стреляме на такива.
Та въпроса ми с оглед разликата в цените беше по-скоро в тая насока ...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Еми той малко риторичен стана твоя въпрос Цочо. Дори и за нашите стрелби с въздушно първа фокална си е ОК и на големи увеличения, само дето ако трябва да намалиш зуума "в движение" няма нужда да се дзвериш в друга табличка или да помниш такава и да си викаш " А сега колко дота беше корекцията на това увеличение за това разстояние?".
 

tzocho

Потребител
Прав си Пеко но колко пъти ни се налага да го правим? Аз за един единствен път се сещам но пък да речем и нямам кой знае какъв опит.
Като оставим настрани правилото, че "кеф цена няма" ... мисълта ми беше дали целта оправдава средствата? :)
 

Dominus

Редовен Потребител
Стига с тая първа фокална, че ми излезе на пъпа.
Ако стреляш на клик за какво ти е първата фокална?
 

andi

Редовен Потребител
Прав си Пеко но колко пъти ни се налага да го правим? Аз за един единствен път се сещам но пък да речем и нямам кой знае какъв опит.
Като оставим настрани правилото, че "кеф цена няма" ... мисълта ми беше дали целта оправдава средствата? :)

За налагането - доста често ми се е налагало .
По скоро попитай колко пъти съм изпускал щото в адреналина не съм се усетил на колко съм , и стрелям с други корекции . Щото като си в "ситуация" ако си в първа фокална мислиш за 1 нещо по малко , а които често му се случва знае за какво говоря :-[
 

dberov

Редовен Потребител
За налагането - доста често ми се е налагало .
По скоро попитай колко пъти съм изпускал щото в адреналина не съм се усетил на колко съм , и стрелям с други корекции . Щото като си в "ситуация" ако си в първа фокална мислиш за 1 нещо по малко , а които често му се случва знае за какво говоря :-[

Според мен навиците на стрелеца са решаващи за сполука при "ситуация" а не дали оптиката ще е първа или втора фокална.
Ако човек е свикнал да стреля на максимален зум по хартиени мишени и след приключване на стрелбата оставя оптиката си в това положение ще има много не навременни реакции и изпуснати "ситуации".
Аз например стрелям на увеличение х8 и ако ще стрелям по хартиени мишени само тогава въртя вариото или направо я сменям с по голяма.
 

tzocho

Потребител
Стига с тая първа фокална, че ми излезе на пъпа.

В такъв случай не виждам причини да се чустваш ангажиран! Вероятно е дискутирано вече в темата но не влизам толкова често напоследък ... мен по-скоро ме интересуваше мнението на колеги, които вече са избрали да я ползват и те изложиха своите аргументи "ЗА" ... за което им благодаря.

Ако стреляш на клик за какво ти е първата фокална?

Павка, работата е там, че не стрелям на кликове а защо ... това вече е предмет на друга тема.

В крайна сметка на този етап ще се въздържа от промени ...
 

FreeMan

Редовен Потребител
За налагането - доста често ми се е налагало .
По скоро попитай колко пъти съм изпускал щото в адреналина не съм се усетил на колко съм , и стрелям с други корекции . Щото като си в "ситуация" ако си в първа фокална мислиш за 1 нещо по малко , а които често му се случва знае за какво говоря :-[

Да, +1

На кликове лично аз не стрелям поради предисториите ми с разни зосове, лийпърси, хоукове и т.н. на които клика не винаги беше клик и загубата на доверие на това какво става вътре ;)
А колкото до стрелба в ситуации - там пък няма време. И без това меренето, прицелването, камерата, фокуса, запис и самия изстрел отнемата време, то остава и турети да въртя...:D
Така е поне при мен, иначе не отричам че на кликове (само при качествените оптики) е много по-добре и точно.
Просто е мой стил на стрелба и за това кръста при мен е важен.
 

lynx

Редовен Потребител
Всъщност с лоша оптика стрелбата по кликове реално не работи, Татеос го обясни по-нагоре.
Това задължава някои хора да работят с дотовете, не че е лошо но е въпрос на навици и приоритети.
А някои колеги предпочитат да стрелят по дотове, за да не си "разцентровали" оптиките :eek:
 

tzocho

Потребител
Рачо, предпочитанието за стрелба по дотове според мен е продиктувано най-вече от динамиката на мишените ...
Корециите по клик изискват допълнително време, което добавено към задължителното определяне на разстоянието понякога обезсмисля стрелбата и то поради простата причина, че мишената може вече да не се намира там, където е била преди малко.
 

methaa

Редовен Потребител
Днес реших да измеря при какво увеличение е "истински" милдота на моя ЗОС 10-40х50. Чеиргъна го сметна че е при увеличение х8,8 (х9).
Разбирам че е китайска оптика, но как е възможно да има милдот който е неисползваем :wall:
Долу съм прикачил снимка на скалта.
 

Attachments

  • SDC13173.JPG
    SDC13173.JPG
    149.1 KB · Прегледи: 101

sts1969

Редовен Потребител
Кирчо, най-вероятно е х10, аз на BSA-то го измерих много елементарно. На един лист чертаеш кръст (мишена) и в четририте посоки разграфяваш точки на разстояние зависещо от разстоянието което ти имаш до мишената. Ако ти си на 20м от мишената то разстоянието м/у точките трябва да е 20мм. Ако ти си на 15м от мишената, то разстоянието м/у точките трябва да е 15мм. Центроваш оптиката да съвпадне с нарисуваният кръст и въртиш зуума докато нарисуваните точки не съвпаднат с дотовете на оптиката. :cheers:
 

methaa

Редовен Потребител
Да, тогава голямата страна на един лист А4 на 100 метра трябва да заема 3 дота а то е 3,5; 50см на 60 метра са 10 дота :eek: Всичко това при минимално увеличение.
Разочарован съм.
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
Между другото,мил-дотовете,както подсказва името са оразмерени в мили/сухопътни/,респективно ярдове.По-горе говорите за сантиметри и метри.Ярда е равен на около 91,7 см..С оптиките Милет,на които ползвам мил-дот скалите не съм открил грешки при измерване на разстояние по височина на целта.Не съм ползвал мил-дот на китайска марка оптика за мерене на разстояния по този метод и не мога да кажа дали има разлика.Ако ползваш мил-дота за определяне на разстояние до целта по време на стрелба,определено е много по-бързо от другите методи и грешките са предимно в сметките правени на ум.Халф мил-дот скалите,вече съществено улесняват метода и свалят възможната грешка с повече от 50% като позволяват при нужда стрелба на наполовина или четвъртина по-малки увеличения и същевременно запазване точността на метода на определяне на дистанцията по мил-дот скалата.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
В първа фокална затова се предлага и варианта mrad. На 100м, 1 mrad е 10 см. Туретите също се правят да са 1 клик = 0.1mrad = 1 см.
 

petkof

Редовен Потребител
В първа фокална затова се предлага и варианта mrad. На 100м, 1 mrad е 10 см. Туретите също се правят да са 1 клик = 0.1mrad = 1 см.
Виждал съм и аз по сайтовете оптики с метрична единица и ако видя подходяща с първа фокална равнина ще я взема да пробвам.Време е вече.:)
 

ECTOMORPH

Потребител
Колеги вчера при тестовете на чашки ми изпадна лупичката на вариото. Виждам я легнала е в тубуса, не е счупена - цяла си е. Оптиката е Leapers 3-9x40. Някой имал ли е такъв проблем и поправимо ли е? Оптиката си държи нулата и шие JSB Exact 4,50 в 15-20 мм на 33-34 метра мерени, от упора.
 
Последна промяна:

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
С радост гледам как тук се коментират покупки на оптики за 2-3-4-5-6000 лв..:D Викам си - я пък да не изоставам и аз от тренда!:cool: И ходих да погледам през това http://www.guns.bg/Schmidt__Bender_...stOrder=&items=12&promo=&ref=&needReg=&outlet= . Няма такава финна скала и кристален образ на всички увеличения! Не е без значение и тубуса от 34(5) мм. Направи ми впечатление обаче, че по вертикала тумблера има само 2 оборота, а за странични корекции - само половин за ляво и половин обратно - за надясно. Трябва да взема да попрочета, модела е 0,250 МОА. Паралакса е от 10 метра. Обаче някак си усетих, че не е за нас тая оптика.
 
Нагоре