ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова придобивка.

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

bateelmo написа:
То не е редно атеист като мен да ви прави забележки, ама като гледам бадева сте ходили на черква като не знаете че Христос възкръсва за истината, а не на истина. Отговора е во истину воскресе.
Малко порових, че ми стана интересни и попаднах на това:

За всички въпроси от подобно естество, се допитвам до тоз сайт - http://www.pravoslavieto.com/
И според http://www.pravoslavieto.com/calendar/f ... /index.htm е "Христос воскресе!" и "Воистина воскресе!" Да, по нашенски е слято. А "воистину" мисля, че е на руски.

Правописът на великденския поздрав „Христос воскресе! (возкресе, възкресе) – Воистина воскресе! (во истина, воистину, воистине) всяка година предизвиква спорове и се раждат най-разнообразни словосъчетания, особено в епохата на есемесите, фейсбук, туитър и т. н.
Шеговитата статия по-долу описва повечето от тях.
Кое е правилно? Старата църковна форма е придобила гражданственост „Христос воскресе! – Воистина воскресе!”. Среща се и осъвременяване от сегашния правопис – от възкръсна – возкресе или възкресе.
Някои отделят „во” от истина, макар че в старите църковни книги е слято и е еднозначно на „наистина”.
Маниаци по архаичните форми го пишат и в падеж – „Воистину воскресе” или „Воистине воскресе” (според това дали е възкръснал в името на истината (Бог) или е възкръснал наистина.
От сравнение с чужди езици се вижда, че смисълът е „възкръсна наистина” – хората са изразили така учудването си на гроба на Христос.
http://e-vestnik.bg/17531
 

prinz Eugen

Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

"С днем победьй!" :ruak47: :cheers:
 

methaa

Редовен Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

:cheers: :bravo:
Колега, ти си третия от който чувам и който си спомня... за съжаления.

Честито на всички!
 

petkof

Редовен Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

ivodoc написа:
bateelmo написа:
То не е редно атеист като мен да ви прави забележки, ама като гледам бадева сте ходили на черква като не знаете че Христос възкръсва за истината, а не на истина. Отговора е во истину воскресе.
Малко порових, че ми стана интересни и попаднах на това:

За всички въпроси от подобно естество, се допитвам до тоз сайт - http://www.pravoslavieto.com/
И според http://www.pravoslavieto.com/calendar/f ... /index.htm е "Христос воскресе!" и "Воистина воскресе!" Да, по нашенски е слято. А "воистину" мисля, че е на руски.

Правописът на великденския поздрав „Христос воскресе! (возкресе, възкресе) – Воистина воскресе! (во истина, воистину, воистине) всяка година предизвиква спорове и се раждат най-разнообразни словосъчетания, особено в епохата на есемесите, фейсбук, туитър и т. н.
Шеговитата статия по-долу описва повечето от тях.
Кое е правилно? Старата църковна форма е придобила гражданственост „Христос воскресе! – Воистина воскресе!”. Среща се и осъвременяване от сегашния правопис – от възкръсна – возкресе или възкресе.
Някои отделят „во” от истина, макар че в старите църковни книги е слято и е еднозначно на „наистина”.
Маниаци по архаичните форми го пишат и в падеж – „Воистину воскресе” или „Воистине воскресе” (според това дали е възкръснал в името на истината (Бог) или е възкръснал наистина.
От сравнение с чужди езици се вижда, че смисълът е „възкръсна наистина” – хората са изразили така учудването си на гроба на Христос.
http://e-vestnik.bg/17531
Не разбирам какво се чудите?Израза "воистину воскресе" е останал от времето,когато в българският език е имало падежи.Руснаците, които сме покръстили в християнство тогава,все още говорят този език,така както и в нашата църква,просто защото църковните книги се преписват едно към едно от около хиляда години. :) За пример, ако напишете в онлайн преводач "наистина възкръсна" и зададете да се преведе от български на руски ще се появи "воистину воскрес". ;)
 

batnan

Редовен Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит празник на всички които уважават Българската писменост и култура :cheers:

п.п. Не може ли да се сложи едно от тия жълтите лица дето правят всякакви чупки да държи Българското знаме?
 

ангел иванов

Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Да се похваля и аз с абитуриент!!!
 

Attachments

  • 969597_4885337700492_44604818_n.jpg
    969597_4885337700492_44604818_n.jpg
    66.1 KB · Прегледи: 88

Карлсон

Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит Рожден Ден, Беров... :rose: Много здраве и късмет ти желая, само хубави неща да ти се случват и много десетки по мишените.. :hi: Весело изкарване на празника и наздраве :cheers:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит Рожден Ден на Пацо (sir John)

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Спирай да копаеш баира, че няма къде да редим сложни трасета вече ;) ;) ;)
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Пламене да си жив и здрав, а и всички около тебе :cheers:
 

tzocho

Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

ЧРД, Пламене ... Жив, Здрав и много успешен! :) :cheers:
P.S. ... и не го слушай Божо - баири бол ами продължавай да си копаш, че то трасета къща не хранят! ;)
 

lynx

Редовен Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Пламене, Честит Рожден Ден и от мен!
Да си жив, здрав и щастлив още дъъъълги години!
:cheers: :cheers: :cheers:
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит рожден ден Пацо
Жив и здрав и много късмет
:cheers:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит рожден ден Sir.
Жив и здрав и цялото семейство и много, много късмет. :cheers:
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Пацо жив и здрав :exclaim:
Поздрави на хубавото ти семейство!
:cheers:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Наздраве, адаш :cheers: !
 

vanko

Редовен Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит рожден ден и от мен Пацо ! :cheers:
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Ч.Р.Д. Пацо! :cheers: Да си жив и здрав! Забравихме се! ;)
 

st_beer

Редовен Потребител
Re: ЧЕСТИТКИ, ПРАЗНИЦИ, ХВАЛБИ. ПОТУПВАНЕ ПО РАМОТО. Нова

Честит рожден ден и от мен Пацо !
Жив и здрав ти и цялото семейство :cheers: :cheers: :cheers:
 
Нагоре